Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εμένα μου αρέσει πολύ :) Από ότι βλέπω την τράβηξες σχετικά νωρίς και έτσι ήταν αρκετά χαμηλά και αν σκεφτούμε και τον καιρό είναι υπέροχο το αποτέλεσμα :) :shock: Εσύ το πως τη βλέπεις την NEXIMAGE :?: Από θέμα ευκολίας χειρισμού του προγράμματος και ποιότητας κατασκευής :?: Αξίζει τα λεφτά του :?:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εμένα μου αρέσει πολύ :) Από ότι βλέπω την τράβηξες σχετικά νωρίς και έτσι ήταν αρκετά χαμηλά και αν σκεφτούμε και τον καιρό είναι υπέροχο το αποτέλεσμα :) :shock: Εσύ το πως τη βλέπεις την NEXIMAGE :?: Από θέμα ευκολίας χειρισμού του προγράμματος και ποιότητας κατασκευής :?: Αξίζει τα λεφτά του :?:

 

H neximage για μένα αξίζει το βάρος τις σε χρυσάφι .συν της άλλης είναι τρομερά εύκολη κάμερα

banner.jpg.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εμένα μου αρέσει πολύ :) Από ότι βλέπω την τράβηξες σχετικά νωρίς και έτσι ήταν αρκετά χαμηλά και αν σκεφτούμε και τον καιρό είναι υπέροχο το αποτέλεσμα :) :shock: Εσύ το πως τη βλέπεις την NEXIMAGE :?: Από θέμα ευκολίας χειρισμού του προγράμματος και ποιότητας κατασκευής :?: Αξίζει τα λεφτά του :?:

 

H neximage για μένα αξίζει το βάρος τις σε χρυσάφι .συν της άλλης είναι τρομερά εύκολη κάμερα

 

Συμφωνώ και επαυξάνω όντας κάτοχος μίας nextimage.... :D

 

 

Μπράβο πολύ καλός Δίας....

 

 

και κάτι άλλο

 

 

φίλε kostakef,

 

έχω πρόβλημα στην καλή απεικόνιση των πλανητών με τη nextimage...δεν εστιάζει καλά μάλλον...δεν φαίνονται λεπτομέρειες ,τι πρέπει να πειράξω από εκθέσεις-φίλτρα και λοιπά.... :?: :?: help me....

 

...θα ξέρεις φαντάζομαι :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ όμορφη φωτογραφία.

 

Την ίδια ώρα με εσένα αγαπητέ φίλε προσπαθούσα απεγνωσμένα :( να φωτογραφήσω το Δία-Κρόνο.

Όμως, παρότι ο πλανήτης ήταν κεντραρισμένος στον προσοφθάλμιο, όταν τοποθετούσα την webcam (Philips ToU Pro) δεν φαινόταν τίποτα. Δυστυχώς :( .

Δεν μπορώ να καταλάβω τι έφταιξε.

 

Φιλικά Γιώργος O:)

1600 χρόνια από τη θανάτωση της Υπατίας της Αλεξενδρινής
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα με την εστίαση απλά άμα είναι υπέρ τονισμένο το θέμα παίζω με το gain και τη φωτεινότητα και ενίοτε με τις εκθέσεις
banner.jpg.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μηπως,λεω μηπως,δεν εχετε βγαλει τον φακο της webcam;

Πρεπει να βγει πρωτα,ετσι ωστε το CCD νε φανει

Αλλιως δεν εστιαζει απο οτι ξερω!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πριν την τοποθέτηση της webcam χρησιμοποίησα προσοφθάλμιο Plossl 40mm για κεντράρισμα.

Σε ότι αφορά στη webcam, είχα βγάλει το φακό της, προσάρμοσα τον αντάπτορα και το φίλτρο IR cut.

Εξάλλου την έχω χρησιμοποιήσει ξανά, με την ίδια τεχνική, για τη φωτογράφηση του Κρόνου, χωρίς πρόβλημα.

Πάντως θα προσπαθήσω και σήμερα.

 

Ευχαριστώ Γιώργος O:)

1600 χρόνια από τη θανάτωση της Υπατίας της Αλεξενδρινής
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε συνεπιθετε kostakef συγχαρητηρια!!!Βλεποντας το αποτελεσμα σκεφτομαι να επενδυσω κ εγω στην neximage!!Αληθεια απο το προσοφθαλμιο βλεπεις τοση λεπτομερεια?Μιας κ το 540χ ειναι υπερβολικο για το 130!

Περιμενω να σχολασει ο ουρανος να συναντησω τα αστρα...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε συνεπιθετε kostakef συγχαρητηρια!!!Βλεποντας το αποτελεσμα σκεφτομαι να επενδυσω κ εγω στην neximage!!Αληθεια απο το προσοφθαλμιο βλεπεις τοση λεπτομερεια?Μιας κ το 540χ ειναι υπερβολικο για το 130!

 

Δεν είναι καθόλου υπερβολικό το 540 πάει και παραπάνω μην μπερδεύεσαι άλλο το μάτι μας και άλλο το ccd η ωφέλιμη μεγέθυνση ισχύει για τα μάτια μας μια και λόγο κατασκευής δεν μπορούν να διακρίνουν καλά αλλά μια ccd είναι τελείως διαφορετικά μια και έχει πιο πυκνά pixel βλέπει πολλή καλύτερα.

Tην κάμερα την βάζω απευθείας στον Barlow 3x βαλε τώρα ότι η neximage αντιστοιχεί σε προσοφθάλμιο 5 μμ και έχεις την τελική μεγέθυνση.

 

Υ.σ. πουλάω την δικιά μου μια και πάω σε μια ΑTIK -1HS

banner.jpg.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

 

Όμως, παρότι ο πλανήτης ήταν κεντραρισμένος στον προσοφθάλμιο, όταν τοποθετούσα την webcam (Philips ToU Pro) δεν φαινόταν τίποτα. Δυστυχώς :( .

 

 

Φιλικά Γιώργος O:)

 

 

Μετα το 40αρι σουπροσοφθαλμιο βαλε καποιοαο αλλο με μεγαλυτερη μεγεθυνση ,ξανακεντραρε ,βαλε ακομη πιο μεγαλη μεγεθυνση,ξανακεντραρε και βαλε την Νeximage.

 

Βεβαια αν εχεις κανει καλο κεντραρισμα και στη συνεχεια βαλει την καμερα δε θα δυσκολευτεις καθολου να βρεις τον Δια.

 

Εγω χτες εκανα την πρωτη εξορμηση και μου κολλησε ο υπολογιστης 2 φορες ευτυχως για λιγο χρονικο διαστημα και η 2τερη φορα αφου ειχαμε κανει επαννακινηση

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και εγω φιλε kostakef ειμαι υπο σκεψη μιας κ η ΑΤΙΚ χρησημοποιειται κ για βαθυ ουρανο.Βεβαια η neximage σηκωνει μετατροπη αλλα η atik εχει SONY αισθητηρα κ πιο μεγαλα pixel...xμμμ διλλημα.....

Περιμενω να σχολασει ο ουρανος να συναντησω τα αστρα...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν κ αποτι διαβαζω στο site του πλανηταριου η ΑΤΙΚ -16 εχει το ICX-429.

H ATK-1HS εχει το τσιπακι της SONY ICX-098BL .

Περιμενω να σχολασει ο ουρανος να συναντησω τα αστρα...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπόν έχουμε και λέμε

 

 

ATIK -1C...................................CCD - Sony ICX-098BQ

ATIK -2C...................................CCD - Sony ICX-424AQ

ATIK -1HS...............................CCD - Sony ICX-098BL

ATIK -2HS.................................CCD - Sony ICX-424AL

ATIK 16/16HR............................CCD - Sony ICX-429 ALL

NEXIMAGE.................................CCD - Sony ICX-098BQ

Toucam Pro/II/III/SPC...............CCD - Sony ICX-098BQ

banner.jpg.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Τι κάνει το IR cut?

 

Έχω μια ψηφιακή κάμερα που τραβάει και βίντεο.

Θα χρειαστώ ΙR cut?

ΑΡΙΣΤΑΡΧΟΣ : Γεννήθηκε στην Σάμο. Είναι ο πρώτος καταγεγραμμένος άνθρωπος ο οποίος πρότεινε ηλιοκεντρικό μοντέλο του ηλιακού συστήματος.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μολις συνδεθηκα, πραγματικα τρομερη φωτογραφια, και τον παρακολουθησα την Τεταρτη και ηταν φανταστικος. Θελω να σε ρωτησω ενας barlow 3x ποσο κοστιζει
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης