Jump to content

Μουσικη για Νυχτερινη Παρατηρηση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξερω εαν συνηθίζετε να ακουτε μουσικη οταν ξεχνιέστε με τις ωρες πανω στο προσοφθάλμιο , αλλα εαν ναι , εχω ορισμένες προτασεις που πιστεύω οτι δένουν πολύ με το κλίμα εκείνων των στιγμων......

 

Οι σειρες aria απο cafe'del mar......

3.jpg.fe12c9f71a2ef398d5a650794733c1c9.jpg

aria2front3fl2.jpg.451d43b667b47b07dcf698b025b12ce4.jpg

aria1pn1.jpg.22a3000b20de4997b9f13fe8e2a787e0.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 51
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Απλά προς πληροφόρηση, υπάρχει κάπου μια παρόμοια κουβέντα με πολλές απαντήσεις και προτάσεις. Ο τίτλος του θέματος είναι αρκετά παρόμοιος, Μουσική και Αστρονομία ή κάπως έτσι...

 

....Μετά από λίγο ψάξιμο, μάλλον σου είπα ψιλό ό,τι να 'ναι. Το θέμα λέγεται total eclipce the soundtrack και είναι αυτό

 

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=2872

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Songs of Distant earth - Mike Oldfield

Cosmos - Vaggelis Papathanasiou

The Planets - Gutsav Holst

Χρίστος "WorkaholiC" Σωτηρόπουλος

Εθνικός Συντονιστής για τους Αστρονόμους Χωρίς Σύνορα & για τους Αστρονόμους των Πεζοδρομίων

Έφορος Εκπαιδευτικών Θεμάτων του Σ.Φ.Α.Κ.

http://www.sfak.org Facebook: www.facebook.com/groups/sfakorg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θανάσης Παπακωνσταντίνου και Mike Oldfield

 

Σωστος!!!!

=D> =D>

Ιδιως οταν ξημερωνει....εκεινη την ωρα (της παρακμης) ο θανασακης ειναι οτι πρεπει!!!!

Στο Απειρο και Ακομα Παραπερα ...... dance004.gif dance017.gif

J.N

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω παιδια ειμαι υπερ της παρατηρησης χωρις μουσικη υποκρουση η οποια απλως σου αποσπα την προσοχη.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ πιστεύω ότι η καλύτερη μουσική για παρατήρηση είναι η κλασσική. Να βλέπεις το Δία και να ακούς Beetowen ή πχ το έργο The planets του Holst. Ένα έργο για κάθε πλανήτη. Φυσικά κάθε κλασσική μελωδία ταιριάζει στην αστροπαρατήρηση. Και γι' αυτό πιστεύω ότι η κλασσική μουσική ταιριάζει καλύτερα γιατί όπως η κλασσική μουσική μένει αθάνατη, έτσι και το σύμπαν είναι αιώνιο. Μη το πάμε κοσμολογικά, μιλώ για τις ανθρώπινο χρόνο ζωής.
IK Observing System
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και εγώ για να πω την αλήθεια θα προτιμούσα να ήμουν σε ενα περιβάλλον με απόλυτη ησυχία όπου θα απολαύμβανα τα κελαουδίσματα των πουλιών και γενικότερα μόνο τους ήχους της φύσης σε συνδυασμό με την παρατήρηση και τον θαυμασμό του έναστρου ουρανού. :) Βέβαια αυτό γίνεται μόνο στα βουνά και οπουδήποτε αλλού μακριά απο τις μεγαλουπόλεις και όλα τα κακά της καθώς εδω κάτω που είμαι ως backgound ήχους έχω τα αμάξια και τις νταλίκες που περνάνε απο τον κεντρικό ](*,)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το soundtrack του Star Wars (ξανά και ξανά)! Με ταξιδεύει... εκεί ακριβώς που κοιτάω! :cheesy:

Στην εξοχή, προτιμώ τους φυσικούς νυχτερινούς ήχους.

Piston... we have a problem 8)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σε ολους!

Πιστευω οτι παρατηρωντας την νυχτα (ειδικα αν εισαι σε βουνο) ειναι ο,τι καλυτερο για να απολαμβανεις ΟΛΗ την νυχτα, οχι μονο τον ουρανο της, αλλα και καθε ηχο της. Η καλυτερη μουσικη ειναι να αφουγκραζεσαι τα παντα εκεινη την στιγμη, και να ανακαλυπτεις ουρανο...

Όλη της τη ζωή μελετούσε το σύμπαν, αλλά είχε παραβλέψει το πιο ξεκάθαρο μήνυμά του.

Για τα μικρά πλάσματα σαν εμάς η απεραντοσύνη του γίνεται υποφερτή μονάχα μέσω της αγάπης.

C. Sagan. Επαφή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

For many years I have been listening to Jonn Serrie. He composes a lot a of nice instrumental music for planetariums and other events. There is a web site at www.vipinfo.com/jonn/default.html

 

-Fred

www.instrumentsoflight.com - www.ras.org.uk

www.avastronomyclub.org - www.aavso.org (LEF)

www.imca.cc (#9181)

www.alpo-astronomy.org

Astrovox Member #4.

Doing astronomy since 1970

Sky & Tel subscriber since 1971

www.highdeserttelescopes.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

For many years I have been listening to Jonn Serrie. He composes a lot a of nice instrumental music for planetariums and other events. There is a web site at www.vipinfo.com/jonn/default.html

 

-Fred

 

The page cannot be found...... :(

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σε ολους!

Πιστευω οτι παρατηρωντας την νυχτα (ειδικα αν εισαι σε βουνο) ειναι ο,τι καλυτερο για να απολαμβανεις ΟΛΗ την νυχτα, οχι μονο τον ουρανο της, αλλα και καθε ηχο της. Η καλυτερη μουσικη ειναι να αφουγκραζεσαι τα παντα εκεινη την στιγμη, και να ανακαλυπτεις ουρανο...

 

όντως αν είσαι σε βουνό ΝΑΙ...

 

αλλά αν είσαι στην ταράτσα...ε κάτι θες να ακούς βρε αδερφέ... :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

That's very odd. The link in my bookmarks displays exactly as thus...

http://www.vipinfo.com/jonn/default.htm

When I click on the bookmark, it tackes me straight to the site. Since computer can be temperamental at times, the olny other recourse would be to get on Google and type in "Jonn Serrie" and go from there. Let me know if you get there. -Fred

www.instrumentsoflight.com - www.ras.org.uk

www.avastronomyclub.org - www.aavso.org (LEF)

www.imca.cc (#9181)

www.alpo-astronomy.org

Astrovox Member #4.

Doing astronomy since 1970

Sky & Tel subscriber since 1971

www.highdeserttelescopes.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

The Planets - Gutsav Holst

 

Αγαπητέ Χρήστο καλησπέρα.

Με ενδιαφέρει το παραπάνω έργο, αλλά δυστυχώς δεν μπόρεσα να το βρω σε κάποιο συγκεκριμένο κατάστημα εδώ στη Λάρισα.

Γνωρίζεις μήπως από που θα μπορούσα να το προηθευτώ?

Φιλικά Γιώργος O:)

1600 χρόνια από τη θανάτωση της Υπατίας της Αλεξενδρινής
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Χρίστος "WorkaholiC" Σωτηρόπουλος

Εθνικός Συντονιστής για τους Αστρονόμους Χωρίς Σύνορα & για τους Αστρονόμους των Πεζοδρομίων

Έφορος Εκπαιδευτικών Θεμάτων του Σ.Φ.Α.Κ.

http://www.sfak.org Facebook: www.facebook.com/groups/sfakorg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ βάζοντας μουσική να ακούω κατα την παρατήρηση, παρατήρησα οτι είναι πιο ωραίο να ακούω τους γκιώνηδες...Κατα την παρατήρηση αναπτύσεται μια σχέση με την φύση η οποία αλλοιώνεται ακούγωντας "ανθρώπινη" μουσικη!

 

Έτσι πιστεύω εγώ τουλάχιστον!

Λέσχη Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης