Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θελω να ρωτησω τα μελη που εχουν πειρα απο τους finders ποιος απο τους δυο ειναι βολικοτερος, Telrad ή Red Dot (Green Dot?) Μετα απο ψαξιμο στο Net ειδα οτι ο laser για να λειτουργησει σωστα απαιτει πολυ σκοτεινο ουρανο. Ειναι αληθεια?

 

Σκεφτομαι να παραγγειλω αυτον

http://www.telescopes.com/products/zhumell-green-astronomical-laser-pointer-37157.html

 

μαζι με την βαση του. Αξιζει τα χρηματα ή υπαρχει οικονομικοτερη εξ ισου αποτελεσματικη λυση?

Aut dosce, aut disce, aut discede

(Ή δίδαξε, ή μάθε, ή φύγε...)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προσωπικά μου είναι βολικότερος ο Telrad.

 

Ο σύνδεσμος που δίνεις ειναι για laser pointer και έχω την αίσθηση ότι χρησιμεύει κυρίως για να δείχνεις στον ουρανό και όχι για να σκοπεύεις, τώρα μαζί με το bracket λέει ότι μπορείς να το χρησιμοποιείς για σκόπευση, δεν έχει τύχει ποτέ να σκοπεύσω έτσι.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι Κωστα χρησιμοποιουν και τα lazer για findres,

αλλα δε νομιζω να ειναι τοσο ευχρηστο οσο τα Τelrad - Rigel.

 

Εγω εχω Rigel φιλε DeepBlue

και ειμαι πολυ ικανοποιημενος.

 

Σκεψου οτι απο τα να βλεπεις μια δεσμη lazer για να βρεις ενα αντικεικενο ειναι πιο ευκολο να εχεις προβολη κυκλων εκει που βλεπεις και ετσι

lockareis πιο ευκολα το αντικειμενο σου.

 

Επισης ενας Τelrad ή Rigel ειναι πιο φτηνα απο ενα lazer.

 

Nikos

Οταν εχεις ενα προβλημα,κοιτα τ'αστρα,

εκει θα βρεις τη λυση...

www.orionas.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κι εγώ "ψηφίζω" telrad και μάλιστα ...δαγκωτό, φτάνει μονάχα να ξεπεράσεις την ιδέα ότι πρέπει να τοποθετήσεις τη βάση με το αυτοκόλλητο στο σώμα του τηλεσκοπίου, μάλλον μόνιμα. Αν συνδυάσεις και έναν 50άρη finder μαζί με τον telrad τότε είσαι 8)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προσωπικα προτιμω τον Rigel Quickfinder και απο τον Telrad. Ειναι ελαφρυτερος μαζευει υγρασια δυσκολωτερα,δινεται μαζι με δυο βασεις, εχει ενσωματωμενο το αναβοσβησιμο που στον Telrad ειναι εξτρα.

Οσο για το green laser νομιζω οτι πρεπει να απαγορευτει δια νομου

Ειναι επικινδυνο για τα ματια, καταστρεφει τις αστροφωτογραφιες και χαλαει την νυχτερινη οραση. Σε πολλα σταρ παρτυ στις ΗΠΑ πολυ σωστα απαγορευεται η χρηση του!

Για οικονομια μπορεις να παρεις ενα red dot για οπλα και να παρεμβαλεις μαι αντισταση 10-12 κΩ αναμεσα στην μπαταρια και την επαφη ωστε να μικρυνεις λιγο την λαμπροτητα της φωτεινης κηλιδας. Το χα κανει στο dob μου πριν παρω τον Quickfinder Και δουλευε μια χαρα!

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Red dot είναι η καλύτερη λύση για σκόπευση. Έχω δύο Stellavue Red dot finders http://www.bigbinoculars.com/rd.htm τα οποία είναι πολύ φθηνά με μεγάλη διάρκεια μπαταρίας και πολύ εύκολα στην ρύθμιση και χρήση. Στα 25χ100 έχω κολλήσει στην βάση Velcro (σκρατς) ενώ στα 15χ70 χρησιμοποιώ έναν αντάπτορα ¨C¨

 

Τα Green Lazer είναι εκπληκτικά εκπαιδευτικά εργαλεία. Τα χρησιμοποιώ στις παιδικές εκδρομές με τον ορειβατικό και κάνουμε μύθους και αστερισμούς. Θέλουν ιδιαίτερη προσοχή, τα χειρίζεσαι μόνοι εσύ, δεν τα δανείζεις σε κανέναν και όταν σκοπεύεις το χέρι τεντωμένο ψηλά πάνω από τα κεφάλια των άλλων.

 

Διαβάζοντας τα reviews πάντως τα πράσινα είναι ακατάλληλα για σκόπευση τηλεσκοπίου παρά τις επίμονες προσπάθειες για να μας πείσουν για το αντίθετο.

Χρίστος "WorkaholiC" Σωτηρόπουλος

Εθνικός Συντονιστής για τους Αστρονόμους Χωρίς Σύνορα & για τους Αστρονόμους των Πεζοδρομίων

Έφορος Εκπαιδευτικών Θεμάτων του Σ.Φ.Α.Κ.

http://www.sfak.org Facebook: www.facebook.com/groups/sfakorg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλα και για τα παλια καλα "αυθεντικα" finder διοπτρες?? Για αυτα τι λετε??

Εγω μονο τετοιο χρησιμοποιω (7χ50) και κανω την δουλεια μου μια χαρα.

Στο Απειρο και Ακομα Παραπερα ...... dance004.gif dance017.gif

J.N

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ στο νετυώνειό μου έχω και Telrad και σκόπευτρο 7x50. Θα έλεγα ότι χρειάζονται και τα δύο στην ιδανική περίπτωση. Τις περισσότερες φορές χρησιμοποιώ μόνο το Telrad αλλά σε κάποιους αμυδρούς στόχους βοηθάει πολύ το σκόπευτρο.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ στο νετυώνειό μου έχω και Telrad και σκόπευτρο 7x50. Θα έλεγα ότι χρειάζονται και τα δύο στην ιδανική περίπτωση. Τις περισσότερες φορές χρησιμοποιώ μόνο το Telrad αλλά σε κάποιους αμυδρούς στόχους βοηθάει πολύ το σκόπευτρο.

 

Το να τοποθετίσω και τα δύο είναι κάτι που με ενδιαφέρει και μένα...

Μπορεί κάποιος να δώσει καμμιά ιδέα για το πώς ?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εξαρτάται από το τηλεσκόπιό σου. Στο δικό μου έχω αφήσει το σκόπευτρο όπως ήταν στο dovetail και κόλλησα το Telrad σε άλλο σημείο με χοντρή κολλητική ταινία διπλής όψης. (Πάνε χρόνια από τότε αλλά νομίζω ότι την είχε μέσα στη συσκευασία). Το μόνο πρόβλημα είναι να βρεις την καλύτερη διαρύθμιση για το δικό σου τηλεσκόπιο. Στο δικό μου δεν είμαι σίγουρος ότι πέτυχα το ιδανικό, έχω σκόπευτρο και telrad εκατέρωθεν του εστιαστή και δε βολεύει πάντα διότι ένα από τα δύο είναι συνήθως σε θέση που δε βολεύει (πολύ μακριά) όμως δεν ξέρω πως αλλιώς μπορούσα να το έχω κάνει.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το να τοποθετίσω και τα δύο είναι κάτι που με ενδιαφέρει και μένα...Μπορεί κάποιος να δώσει καμμιά ιδέα για το πώς ?

 

Nαι, εγώ. Και ιδού η λύση: πας στο Αστεροσκοπείο Θεσσαλονίκης, κατεβαίνεις στο υπόγειο, χτυπάς την πόρτα που βλέπεις και ξεκινάς το ποίημα "Βαγγέλη,σε παρακαλώ...."

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το να τοποθετίσω και τα δύο είναι κάτι που με ενδιαφέρει και μένα...

Μπορεί κάποιος να δώσει καμμιά ιδέα για το πώς ?

Και εγώ έχω και το finder 7χ50 και το telrad.

To finder το έχω ώς ήταν και το telrad το έχω τοποθετίσει και εγώ ,απο την άλλη πλευρα του εστιαστή με δύο λουράκια σαν αυτά που σφίγγουν στα σακίδια. έτσι είναι το προσοφθάλμιο στην μέση και το βρίσκω πολύ λειτουργικό.

σε κάποιες περιπτώσεις πραγματικά, είναι άβολα αλλά μία βόλτα απο την άλλη πλευρά του τηλεσκοπίου.... 8-[

και εγώ δεν μπόρεσα να βρώ κάποιον άλλο τρόπο πιό βολικό.

Πράγματικά όμως, ο συνδιασμός των δύο είναι το τέλειο :D.

Ξέχασα να πώ ότι το τηλεσκόπιο μου είναι νευτώνειο 8΄΄.

Thinking is not a crime....!

φιλικά

Νίκος Λουρίδης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά ευχαριστώ!

 

Μάλλον θα ακολουθήσω τη συμβουλή του virial :D

 

Θέλω να βρώ τρόπο να τα βάλω και τα δύο κοντά (κολλητά)

 

 

Ανδρέα, έτσι που το κόλλησες δεν κουνιέται καθόλου ?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ μέχρι σήμερα χρησιμοποιούσα τον 9x50 του dob μαζί με έναν red dot finder. Καλός συνδυασμός, γιατί μπορείς να βρίσκεις στο περίπου την περιοχή που ενδιαφέρεσαι και μετά με τον ερευνητή ή και έναν προσοφθάλμιο να πηγαίνεις ακριβώς επάνω.

 

Στην πορεία όμως κατάλαβα ότι ένα οπτικό όργανο με δέσμες κύκλων θα μου παρείχε μεγαλύτερη ακρίβεια τοποθέτησης του τηλεσκοπίου, έτσι ώστε να «πέφτω» πάνω στο αντικείμενο που ψάχνω χωρίς καν την χρήση του ερευνητή, αλλά με μόνη την χρήση του 32mm προσοφθαλμίου μου, για να κεντράρω εντελώς το αντικείμενο, πριν ενδεχομένως προχωρήσω σε περαιτέρω μεγεθύνσεις. Γιαυτό και παρήγγειλα τον Telrad, ο οποίος προβάλει πάνω του τρεις κύκλους, σε αντίθεση με τον Rigel που προβάλει δύο.

 

Θα τον τοποθετήσω μεταξύ του ερευνητή και του εστιαστή. Για να τον κάνω πιο λειτουργικό σκέφτομαι μάλιστα να τον κόψω, ώστε να μην σκύβω ιδιαίτερα όταν τον χρησιμοποιώ.

 

Ο green laser pointer, πέραν των άλλων μειονεκτημάτων που ήδη αναφέρθηκαν, είναι πολύ λαίμαργος. Έχει την τάση να τρώει τις μπαταρίες σαν τα μαρούλια! Αντίθετα, όλα τα υπόλοιπα είδη που συζητάμε εδώ, τους βάζεις τις μπαταρίες και τις «ξεχνάς», ακόμα κι αν δουλεύουν όλο το βράδυ (εντάξει, σε χαμηλή ένταση).

 

Φιλικά

 

PapGeo

 

------------------

Y.Γ. Ένα προσόν που έχει πάντως ο red dot finder (τουλάχιστον ο δικός μου) είναι η αυξημένη αντοχή στην υγρασία. Αν δεν ήταν αυτός, δεν θα έκανα τόσο αποδοτική παρατήρηση πέρυσι στον Πάρνωνα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βγαίνω για παρατήρηση με την ομάδα. Στήνω εξοπλισμό, βάζω το red dot, δεν άναβε λόγω μπαταρίας. Δεν πειράζει, λέω, έχω το δεύτερο...

 

τι πιθανότητες υπάρχουν να έχουν τελειώσει οι μπαταρίες και στα δύο;

 

ε, τις έπιασα. Όλο το βράδυ έβριζα... αυτά για μπαταρίες

Χρίστος "WorkaholiC" Σωτηρόπουλος

Εθνικός Συντονιστής για τους Αστρονόμους Χωρίς Σύνορα & για τους Αστρονόμους των Πεζοδρομίων

Έφορος Εκπαιδευτικών Θεμάτων του Σ.Φ.Α.Κ.

http://www.sfak.org Facebook: www.facebook.com/groups/sfakorg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βγαίνω για παρατήρηση με την ομάδα. Στήνω εξοπλισμό, βάζω το red dot, δεν άναβε λόγω μπαταρίας. Δεν πειράζει, λέω, έχω το δεύτερο...

 

τι πιθανότητες υπάρχουν να έχουν τελειώσει οι μπαταρίες και στα δύο;

 

ε, τις έπιασα. Όλο το βράδυ έβριζα... αυτά για μπαταρίες

 

Να ένας σοβαρός λόγος να μην βγάλεις ποτέ το παραδοσιακό finder απο την θέση του. :D :D :cheesy:

Thinking is not a crime....!

φιλικά

Νίκος Λουρίδης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν θα το έβγαζα ποτέ αν είχα.

Δουλεύω με SkyMaster 25x100 οπότε...

Χρίστος "WorkaholiC" Σωτηρόπουλος

Εθνικός Συντονιστής για τους Αστρονόμους Χωρίς Σύνορα & για τους Αστρονόμους των Πεζοδρομίων

Έφορος Εκπαιδευτικών Θεμάτων του Σ.Φ.Α.Κ.

http://www.sfak.org Facebook: www.facebook.com/groups/sfakorg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

τι πιθανότητες υπάρχουν να έχουν τελειώσει οι μπαταρίες και στα δύο;

 

ε, τις έπιασα.

 

:lol: ](*,)

 

Φίλε Χρίστο,

 

Μεγάλη ατυχία! Πάντως, τον δικό μου τον έχω εδώ και 2 χρόνια χωρίς να αλλάξω την μπαταρία του. Καλύτερα να κοιτάξω για να βρω καμιά επιπλέον… :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αααα μετά το χτύπο με τις μπαταρίες, έβαλα 4 έξτρα στο σακίδιο... όχι θα ξαναμείνω από μπαταρίες!!!!!!

Χρίστος "WorkaholiC" Σωτηρόπουλος

Εθνικός Συντονιστής για τους Αστρονόμους Χωρίς Σύνορα & για τους Αστρονόμους των Πεζοδρομίων

Έφορος Εκπαιδευτικών Θεμάτων του Σ.Φ.Α.Κ.

http://www.sfak.org Facebook: www.facebook.com/groups/sfakorg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης