Jump to content

ΑΓΟΡΑ ΠΡΩΤΟΥ ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΟΥ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ την παρέα,

σκοπεύω να αγοράσω το πρώτο μου τηλεσκόπιο και οι γνώσεις μου στηρίζονται στα βιβλία, στο διαδίκτυο και στις παρατηρήσεις μου με κιάλια. Ακόμα:

1) το τηλεσκόπιο θα μεταφέρεται (χωρίς να έχει μεγάλη σημασία αυτό)

2) θα γίνονται περίπου 12-15 παρατηρήσεις τον χρόνο με ιδανικές συνθήκες (πολλές ώρες και σκοτάδι)

3) θα δαπανηθούν μέχρι 2000 evro

4) Προτιμώ την παρατήρηση απομακρισμένων αντικειμένων παρά πλανητών

5) Ζω σε περιοχή που δεν μπορώ να ανταλλάξω πληροφορίες με άλλους που έχουν το ίδιο ενδιαφέρον

6) Ισως στο μέλλον ασχοληθώ με την αστροφωτογραφία, όχι όμως τώρα

7) Είμαι άπειρος

Θα εκτιμούσα αν άκουγα τις απόψεις σας πάνω στις δύο προτιμήσεις μου, που είναι το 8" νευτώνιο dobson της Celestron (με σκοπό στο μελλον την αγορά μεγαλύτερου ίσως) και το C8-S Schmidt Cassegrain χωρίς go to της ίδιας εταιρίας. Αν υπάρχουν και κριτικές για την επίδοση του δεύτερου ακόμα καλύτερα. Σας ευχαριστώ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πληροφορίες για την σειρά Αdvanced Series της Celestron μπορείτε να βρείτε προς το παρον στο http://groups.yahoo.com/group/Celestron_AS/.

Πρόκειται για ένα φόρουμ συζητήσεων αφιερωμένο στη σειρά αυτή.

 

Στην AKTIS θα πραγματοποιήσουμε σε 10 -15 μέρες την πρώτη μας δοκιμή αξιολόγησης για τα μοντέλα αυτά στην οποία θα θέλαμε να προσκαλέσουμε κάθε ενδιαφερόμενο να συμμετάσχει.

 

Θα δοκιμαστεί ακόμη την ίδια νύκτα και η νέα αντιανακλαστική επίστρωση της Celestron Maxbright XLT

 

Για να συμμετάσχετε στην αξιόλόγηση του τηλεσκοπίου αυτού δηλώστε μας το ενδιαφέρον σας στέλοντας e-mail στη διεύθυνση info@aktistar.com

 

φιλικά,

Γιάννης Ηλιόπουλος

ΑΚΤΙS

www.aktistar.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα,

 

Με 12-15 παρατηρήσεις τον χρόνο, αξίζει να δώσεις μέχρι 2000 ευρώ όπως περιγράφεις; Ουσιαστικά μιλάμε για χρήση μία φορά τον μήνα! Θα αγόραζες ένα ΙΧ για 2000 ευρώ όπου η χρήση του θα ήταν μία φορά τον μήνα;

 

Γιάτι δεν συμμετέχεις σε κάποιο σύλλογο όπου κάθε μήνα θα μπορείς να κάνεις παρατηρήσεις με τηλεσκόπια άλλων μελλών και χώρις να κουβαλάς τον εξοπλισμό; ... και 8α έχεις και τα 2000 ευρώ στον λογαριασμό σου! :wink:

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Geia sou Kosta,

An pragmatika theleis to tileskopio gia 2 evdomades to hrono tote symfono me ton Antoni,alla ego katalava diavazontas to mynima sou oti tis 15 meres pou anafereis, tha boreis na kaneis tis idanikes sou paratiriseis.

Loipon ego pistevo vasi avton pou grafeis oti eheis idi mia klisi pros to dobson.

Afou les oti den endiaferesai pros to paron gia tin fotografisi kai oti i evkoli metafora den ehei kai toso megali simasia,kai to gegonos

oti i paratirisi ton planiton den se endiaferei toso oso i deep-sky paratirisi,tote kata tin gnomi mou mallon to dobson prepei na pareis,tha sou erthei kai polly pio fthino.

Alla skepsou kala kai to endehomeno tis astrofotografisis,i epithimia erhetai synithos stin poreia .

filika

Nikos(Astrocrazy)...ti ginetai re paidia mavti ti selida,giati ta alaxane ola?

de boro na vgo allo opos evgena,me to onoma ''astrocrazy'' diladi,,,,emena me rotisate pou mou alaxate to onoma? :evil: :evil: :evil:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πριν από όλα σας ευχαριστώ που ασχοληθήκατε με το μήνυμα μου και μάλιστα τόσο γρήγορα. Ας διευκρινήσω μερικά πράγματα.

Για τις παρατηρήσεις του Aristarchus

1) Οι 15 ιδανικές παρατηρήσεις αφορούν ολονυκτίες πάνω σε κορφοβούνια και φυσικά θα υπάρχουν οι κανονικές παρατηρήσεις τις υπόλοιπες νύχτες

2) Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σoυ για τα οικονομικά μου, αλλά δεν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα

3) Στην περιοχή μου δεν υπάρχει ούτε άνθρωπος με κιάλια, πόσο μάλλον αστρονομικός σύλλογος, για να χρησιμοποιήσω τα όργανά του.

Για τις παρατηρήσεις του Bourdoublinga:

Τα λες πολύ ωραία, αλλά όταν έρθει ή ώρα για συντήρηση (που θα έρχεται συχνά) τι κάνω που είμαι άσχετος και μόνος? Στηρίζομαι στις οδηγίες που θα έχει (πιθανά) το τηλεσκόπιο? Μπα! δεν με έχω για τόσο άξιο

Με ευχάριστη έκπληξη είδα και την απάντηση της ΑΚΤΙΣ, δεν περίμενα τέτοια αντίδραση. Αφού σας ευχαριστήσω και πάλι, ελπίζω να έχω την χαρά να ξαναμιλήσω μαζί σας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Κώστα,

 

(1) Οι ολονυκτίες πάνω σε κορφοβούνια είναι κάτι που κάνουμε όλοι. Αν ήξερες τις ολονυκτίες που έχω περάσει στον Ορο Κιθαιρώνα (1430 μ) ... μόνος μου και με παρέα!

 

(2) Σε σχέση με τα οικονομικά σου, το ενδιαφέρον μου ήταν κάτι διαφορετικό ... δηλαδή τα 2000 ευρώ να "εκμεταλεύουνται" και άσχετα αν τα 2000 ευρώ είναι λίγα η πολλά για'σένα.

 

(3) Αύτο που περιγράφεις είναι ευνοικό ... ήθελα και εγώ τέτοια τύχη ... εύχομαι να μην σου βγει εμπόδιο όσον αφορά βοήθεια που ίσως χρειαστείς (γράφεις ότι έισαι άπειρος).

 

Τέλος πάντων, εύχομαι όλα να σου πάνε καλά!

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε αρισταρχε,

δεν καταλαβα γιατι ειναι πλεονεκτημα το ότι δεν υπάρχει άλλος με τα ενδιαφερόντα αυτά κοντα μου, και πολύ περισσοτερο γιατι θα ήθελες και εσυ να εχεις μια τετοια τυχη.

Γενικά όμως η κουβέντα ξέφυγε χωρίς να δώσεις οριστικη απάντηση στο αρχικο ερωτημα μου. Σε ευχαριστω πάντως για την βοηθεια σου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα,

 

Το πλεονέκτημα είναι ότι η ανθρώπινη απουσία συνοδεύτε γενικά με λιγότερη φώτορύπανση. Π.χ. φαντάσου να είσαι σε νησί πλήρης εγκατελειμένο έναντι σε νησί με Ι.Χ., σπίτια, κλαμπάκια, μικρό αεροδρόμιο κ.α. ... αυτό εννοούσα.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Κώστα,

Για ρίξε μια ματιά σε αυτήν την ιστοσελίδα:

www.astronomy.gr

 

Θα σε προέτρεπα να τηλεφωνήσεις σε αυτήν την εταιρεία και να ρωτήσεις ότι θέλεις.

Είναι ιδιαίτερα εξυπηρετικοί και γνώστες του αντικειμένου. Επίσης, διαθέτουν τις χαμηλότερες τιμές στην αγορά.

 

Φιλικά

George
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Tessera,

ευχαριστώ για την απάντηση, γνωρίζω για τα καταστήματα στην Αθήνα και Θεσσαλονίκη από το Astrovox. Με ενδιαφέρει όμως η γνώμη ανεξάρτητων ερασιτεχνών, οι οποίοι δυστυχώς αν και διαβάζουν την συζήτηση (βλέπω πάνω από 200 επισκέψεις μέχρι τώρα) δεν παίρνουν θέση.

Επίσης να ευχαριστήσω και αυτούς που απάντησαν prive.

Μια και το έφερε η κουβέντα όμως, να πω πως από τα μέλη που μίλησα αρκετοί είναι εντελώς αρχάριοι ή ελάχιστα προχωρημένοι και ντρέπονται να στείλουν ένα φανερό μήνυμα για να πουν την γνώμη τους ή να ζητήσουν κάτι. Τους προτρέπω λοιπόν να το κάνουν και στην έσχατη περίπτωση ας μου στείλουν προσωπικό μήνυμα. Με ενδιαφέρει η επικοινωνία σε όποιο επίπεδο και αν βρίσκεται ο συνομιλητής, και φυσικά για όλα τα θέματα αστρονομίας.

Φιλικά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα, μην απορείς για τις λίγες απαντήσεις που πήρες. Πιστεύω οτι αυτό ωφείλεται στον άκομψο τρόπο με τον οποίο απάντησες σε ορισμένες σωστές και καλοπροαίρετες υποδείξεις (πχ από αρίσταρχο), καθώς και στην (λανθασμένη) εκτίμησή σου οτι τα σχόλια προέρχονται από αρχάριους. Δεν είναι σωστό να απορρίπτεις τις συμβουλές των άλλων όταν ακόμη και εσύ ο ίδιος αναγνωρίζεις οτι είσαι αρχάριος.

Τώρα σχετικά με το ερώτημά σου για το κατάλληλο τηλεσκόπιο, νομίζω οτι η έρευνα που έχεις κάνει σε έχει οδηγήσει σε σωστό δρόμο. Εφόσον δεν σε ενδιαφέρει η φωτογράφηση ακόμα, και διαθέτοντας το μεγάλο πλεονέκτημα του σκοτεινού ουρανού και της δυνατότητας για αρκετή χρήση, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πάρεις όσο το δυνατόν περισσότερες ίντσες με τα λεφτά που διαθέτεις. Εχοντας όρεξη και χρόνο για ψάξιμο του ουρανού ένα καλό dob θα σε καλύψει. Το schmidt-cass είναι πιό βολικό αλλά και πάλι δεν είναι από μόνο του κατάλληλο για φωτογράφηση στο μέλλον, καθώς θα χρειαστείς την σφήνα για πολική ευθυγράμιση.

Ελπίζω να βοήθησα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε rama,

σε ευχαριστώ για την απάντησή σου, φυσικά και βοήθησες όπως και κάθε ένας που προσπαθεί να μεταδώσει τις γνώσεις του εδώ μέσα.

Τελικά άρχίζω να κλίνω προς το νευτώνιο, αλλά θα δούμε τι θα γίνει...... άσε που σε λίγο θα αρχίσω και τις ερωτήσεις για τα τριπόδια :D

Θα μου επιτρέψεις όμως να πω πως κατά την γνώμη μου δεν απάντησα άκομψα σε κανένα και αν έγινε κάτι τέτοιο έκ παραδρομής, φυσικά χωρίς την θέληαή μου, ζητάω συγνώμη :D .

Μίλώντας για αρχάριους στην παραπάνω απάντησή μου σε καμιά περίπτωση δεν εννοούσα βέβαια, ούτε τον αρίσταρχο (η σελίδα του οποίου είναι καταπληκτική), ούτε βέβαια τον Astrocrazy, δημοσιεύσεις των οποίων έχω διαβάσει αρκετές.

Γνώμες μου αρέσει να ακούω από όλους, ακόμα και από άπειρους ή αρχάριους για αυτό και τους έχω προτείνει στην προηγούμενη δημοσίευσή μου να επικοινωνήσουν μαζί μου.

Σε ευχαριστώ άλλη μια φορά.

Φιλικά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητέ Κώστα,

επειδή ήμουν πριν λίγο καιρό στο εξωτερικό και είχα την ευκαιρία να δω το C8-S της Advaced Series, στο συστήνω ανεπιφύλακτα αν βέβαια παρακάμψουμε το ζήτημα των χρημάτων που σίγουρα δεν είναι αμελητέο. Αν μπορείς να διαθέσεις τα χρήματα, να το πάρεις και μην ξεχνάς ότι οι περισσότεροι αγοράζουμε ένα τηλεσκόπιο κάθε πολλάαααααααα χρόνια (άσε που μπορεί και να μην ξανααγοράσεις). Αν θελήσεις τίποτα παραπάνω, στην διάθεσή σου.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

File Kwsta,

as ta doume ena ena...

se endiaferei h parathrhsh deep sky kyriws,

theleis anoixto endexomeno astrofwtografias,

theleis forhto thleskopio,

diatheteis 2000 eurw.

To endxomeno astrofwtografias kai to oti diatheteis ews 2000 euro odhgoun se 8" schmidt cassegrain, sygentrwnei ola osa les.

Antistoixo neytwneio ikano gia deep sky astrofwtografia xreiazetai stibarotath ishmerinh sthriksh kai sigoura tha einai pio xronoboro sto sthsimo, pio bary kai mallon kai pio akribo.

An apofasiseis na egataleipseis thn astrofwtografia..tote mporeis na pareis

dobsonian akoma isws kai 12" me 2000 eurw kai na deis poly perisotera deep sky antikeimena apo oti me ena 8" scmidt cassegrain.

 

Elpizw na bohthhsa.

Katharous ouranous!

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης