Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Διαβασα προσφατα ενα κειμενο σχετικα με τις ασπρες τρυπες και μου εχουν δημιουργηθει μερικες αποριες που δεν διευκρινιζονται στο κειμενο. :?: Εχει αποδειχθει οτι υπαρχουν ή ειναι ακομη θεωρητικες σαν τις μαυρες τρυπες?

Οι μαυρες τρυπες εχουν τοσο μεγαλη βαρυτητα ωστε ακομη και το φως δεν ξεφευγει και ετσι δεν ειναι ορατες σε εμας. Τι συμβαινει ομως με τις ασπρες τρυπες εχουν ή δεν εχουν βαρυτητα και ποιος ειναι ο μηχανισμος λειτουργιας τους?

Σε αντιθεση με τις μαυρες οι ασπρες τρυπες ''αποβαλλουν'' αντικειμενα ετσι λογικα θα ειναι ορατες σε εμας!

 

Ευχαριστώ[/b]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

(όλο κόντρα μου πάς!!μάυρο εγώ άσπρο εσύ...μάυρες τρύπες εγώ άσπρες τρύπες εσύ...ααα.. :D :lol: )

 

 

Σοβαρά τώρα.

 

Οι μάυρες τρύπες κατα πάσα πιθανότητα υπάρχουν...δεν θα τις έλεγα θεωρητικές...υπάρχουν πάρα πολύ ισχυρές ενδείξεις...

 

όσο για τις άσπρες τρύπες..έχω την εντύπωση ότι είναι θεωρητικά κατασκευάσματα και δεν υπάρχει τουλάχιστον προς το παρόν καμία ένδειξη για την ύπαρξη τους..μπορεί λέει να εκτοξεύουν την ύλη που αποροφάται απο μια μάυρη τρύπα σε κάποιο άλλο σημείο του χρόνου ή του χώρου ή ακόμα και σε άλλο σύμπαν (με την προυπόθεση ότι υπαρχουν..)

 

(βλέπε και σκουληκότρυπες..)

 

αυτά γενικά...για περισσότερες λεπτομέρειες στους ειδικούς...(mr Heal)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ακριβως! Η ''ενωση'' μιας μαυρης με μια ασπρη τρυπα δημιουργουν μια σκουληκοτρυπα η οποια θεωρητικα μας επιτρεπει το ταξιδι στο χρονο αλλα αν προσπαθησουμε να περασουμε απο αυτη θα καταρευσσει αρα ξανα απο την αρχη!

Για τη λειτουργια των μελανων οπών ξέρουμε ομως για τη λειτουργια των ασπρων (αν υπαρχουν παντα) τι γνωριζουμε?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

(όλο κόντρα μου πάς!!μάυρο εγώ άσπρο εσύ...μάυρες τρύπες εγώ άσπρες τρύπες εσύ...ααα.. :D :lol: )

 

 

 

Εσυ μου εδωσες αφορμη να ψαξω :mrgreen: :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μην το βλέπεις έτσι...

 

Μελετησε και ψάξε τις ιδιότητες μιας σκουληκότρυπας(όχι ξεχωριστά μάυρη-άσπρη)...νομίζω ότι θα βγάλεις άκρη πιο εύκολα... :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης