Jump to content

Collimation Celestron C8N


dkef

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσπάθησα να κάνω collimate το νευτώνιο Celestron μου με τη βοήθεια ενός collimation eyepiece. Μελέτησα προσεκτικά τις οδηγίες που βρήκα στο manual και στο Web. Κατάφερα να βρω πως ευθυγραμίζεται το κύριο κάτοπτρο και αυτή τη στιγμή το τηλεσκόπιο δείχνει σχεδόν τέλειο. Όμως δεν μπόρεσα να καταλάβω πως ευθυγραμίζεται το δευτερεύον κάτοπτρο. Οι οδηγείες αναφέρονται σε τρεις βίδες στην έξω μεριά της κεντρικής στήριξης του δευτερεύοντος κατόπτρου, 120 μοίρες η μία από την άλλη. Ωστόσο στο δικό μου, αν και υπάρχουν οι τρύπες, δεν μπορώ να βρω τις βίδες (είναι χωμένες μέσα στις τρύπες), ή δεν έχω το κατάλληλο κατσαβίδι. Ξέρει κανείς τι κατσαβίδι χρειάζεται;
"All those moments will be lost in time... like tears in the rain."
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μικρο εξαγωνο. Οι βιδες αυτες πρεπει να σε κοιτανε οπως βλεπεις μεσα στο σωληνα. Ειναι στο κεντρο του spider vane support και στο κεντρο τους πρεπει να ειναι η μεγαλη η σταυρωτη.

Ad Astra Per Aspera

www.agapioselia.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χμ, μάλλον δεν είχα αρκετά μικρό εξάγωνο και δεν μπορούσα να τις γυρίσω. Όντως στο κέντρο είναι η σταυρωτή βίδα, για την οποία απλώς σιγουρεύτηκα ότι είναι καλά σφιγμένη.
"All those moments will be lost in time... like tears in the rain."
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δες λίγο και αυτό το βιντεάκι που μπορείς να κατεβάσεις είναι πολύ κατατοπιστικό http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=3261

Φιλικά Σταύρος :)

 

TS GSO 10' , skywatcer 100 bked, vixen ultima 9x63.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης