Jump to content

Στήριξη για sky-watcher EQ-130


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν πω (γράψω) οτιδήποτε θα ήθελα να σας ευχαριστήσω για τις πληροφορίες που μου δώσατε μέσω των συζητήσεων σας… Με κρατήσατε μακριά από τα άσκοπα έξοδα και τώρα μπορώ με τα λεφτά που γλίτωσα να πάρω το πιάνο που ήθελα εδώ και 4α χρόνια…

Στο θέμα μας τώρα…

Έχω ένα sky-watcher 5” αλλά θέλω να του αλλάξω στήριξη γιατί η αρχική που είχε είναι για πέταμα (αν κάνω λάθος διορθώστε με). Δεν ξέρω όμως ποια πρέπει να πάρω…Μπορείτε να με κατατοπίσετε; [-o<

«Το βιβλίο της φύσης είναι γραμμένο στη γλώσσα των μαθηματικών»
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω φιλε μου, στη θεση σου θα κατασκευαζα μια Dobsonian βαση και θα μαζευα χρηματα για ενα καλυτερο τηλεσκοπιο..

Aut dosce, aut disce, aut discede

(Ή δίδαξε, ή μάθε, ή φύγε...)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μα η Bosbonian δεν θα είναι χειρότερη από αυτή που είδη έχει;

Δεν θέλω να ξοδέψω πολλά χρήματα για τηλεσκόπιο ακόμα απλά θέλω ένα που να μπορεί να μου δείχνει τον Δια για παράδειγμα με σχετικά καλή μεγέθυνση και χωρίς με το παραμικρό φύσημα να χαλάει εντελώς το είδωλο… :-({|=

«Το βιβλίο της φύσης είναι γραμμένο στη γλώσσα των μαθηματικών»
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μα οι στηριξεις dobson ειναι μονο για παρατηρηση!Θα μπορεις ανετα να παρατηρεις τον Δια και τους αλλους πλανητες αλλα οχι και να τους φωτογραφιζεις.Αν δεν σε ενδιαφερει η αστροφωτογραφηση αλλα μονο η παρατηρηση οπως λες τοτε η στηριξη dobson ειναι οτι καλυτερο! :D Η αποφαση δικη σου! :mrgreen:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι στηριξεις dobson ειναι πολυ στιβαρες.Κι οταν συνηθισεις σε μεγαλες μεγεθυνσεις ν ακολουθεις το στοχο σου τοτε τυφλα να εχουν οι ησιμερινες.
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μα η Bosbonian δεν θα είναι χειρότερη από αυτή που είδη έχει;

 

ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ!

 

Δεν θέλω να ξοδέψω πολλά χρήματα για τηλεσκόπιο ακόμα απλά θέλω ένα που να μπορεί να μου δείχνει τον Δια για παράδειγμα με σχετικά καλή μεγέθυνση και χωρίς με το παραμικρό φύσημα να χαλάει εντελώς το είδωλο… :-({|=

 

Ακριβως αυτο θα σου δωσει η Dobsonian που σου προτεινω.. Για το 5αρι σου ειναι η καλυτερη και οικονομικοτερη λυση.. Με αυτη θα χαρεις παρατηρησεις! Εαν πιανουν τα χερια σου και αποφασισεις, μπορω να σου στειλω σχεδια..

Aut dosce, aut disce, aut discede

(Ή δίδαξε, ή μάθε, ή φύγε...)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σκοπευω και εγώ να κάνω μία dobson για γρήγορες παρατηρήσεις ή εξορμήσεις χωρίς φωτογράφηση(για skywatcher 6 inch)...για να μην κουβαλάω ολόκληρη ισημερινή...

 

να κάποια πρόχειρα σχέδια που έχω κάνει...για την υλοποίηση δεν ξέρω πότε.... :D

1683290811_dob.thumb.JPG.112d0f7c749600274bf2bb432fa6c1ac.JPG

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλα Τηλεμαχε μην μπαινεις σε τοσο κοπο!Αν θελεις σου δανειζω τη δικη μου στηριξη (οταν την παρω) :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης