Jump to content

Συνάντηση φίλων αστρονομίας στη Μυτιλήνη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έγινε στις 14 Ιούνη η πρώτη συνάντηση φίλων της αστρονομίας στη Μυτιλήνη. Μετά τις απαραίτητες γνωριμίες και συζητήσεις περι εξοπλισμού, παρατηρήσεων κλπ αποφασίστηκε να γίνει προσπάθεια για άνοιγμα του κύκλου των φίλων της αστρονομίας και της παρατήρησης του ουρανού, με ανακοινώσεις καλέσματα στην τοπική κοινωνία. Στα πλαίσια αυτής της δραστηριότητας αποφασίστηκε κοινή εξόρμηση για παρατήρηση του νυκτερινού ουρανού σε ορεινή περιοχή στην ύπαιθρο της Μυτιλήνης την Παρασκευή 30 του Ιούνη 2006. Όσοι ...πιστοί προσέλθετε. Για περισσότερες πληροφορίες καλέστε στο τηλέφωνο 6947994772.

73 de SV2BWD

Daniel

www.aegeanastronomy.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 52
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Posted Images

Μπράβο πολύ ωραία είδηση αυτή. Και γω από Μυτιλήνη είμαι και χαίρομαι που θα πραγματοποιηθεί κάτι τέτοιο. Δυστηχώς δε μένω ποια εκεί για να βοηθήσω στην προσπάθεια. Καλή επιτυχία παιδιά.

 

Υ.Γ. Σε ποια περιοχή θα γίνει η εξόρμηση;

Θεόδωρος Σπανός

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η συνάντηση θα πραγματοποιηθεί στην περιοχή του Καμμένου Δάσους που βρίσκεται στο δρόμο από Μυτιλήνη για Καλλονή. Εναλλακτική ή επόμενη τοποθεσία θα είναι η περιοχή της Σκάλας Ερεσσού.

73 de SV2BWD

Daniel

www.aegeanastronomy.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χαιρετώ και εγώ μέσα από το forum τους φίλους της αστρονομίας στη Μυτιλήνη και εύχομαι να πάνε όλα κατ’ ευχήν, ώστε να μπορέσουμε στις 30/6 να κάνουμε την πρώτη μας εξόρμηση.
Skywatcher DOB 8", TS WFT 110, ΕQ-EM10, Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Hyperion 3.5mm - 5mm - 8mm - 13mm - 17mm - 21mm, AllTelescopes 22X100 Binoculars
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

=D> =D> =D> =D>

 

H Μυτιλην΄ μας ινι ινα τρανο χουριό.....

 

Άντε νά 'ρθει ο Αύγουστος να κατέβω στην πατρίδα για κανένα μπανάκι και ουζάκι. Άντε και με τον καιρό να δημιουργηθεί και ένας "Αιολικός Αστρονομικός Σύλογος".

Θεόδωρος Σπανός

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε aiolos όταν έρθεις Μυτιλήνη επικοινώνησε μαζί μας στο τηλέφωνο που γράψαμε. Το ίδιο ισχύει και και όλους τους φίλους μας στο astrovox που θα έρθουν από το νησί. Θα είναι χαρά μας να συναντηθούμε (':D')

73 de SV2BWD

Daniel

www.aegeanastronomy.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

για Αγιασο παιζει τιποτα;

ελπιζω να τα καταφερω να ανεβω το καλοκαρι...

φιλε αιολε ξεχασες τις παστες σαρδελες απο την Καλλονη

χαιρετω τους πατριωτες

12923506513ffaeef0ecd23.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Stratos ανταποδίδουμε τους χαιτερισμούς. Και η Αγιάσος είναι μέσα στο παιχνίδι. Ήδη υπάρχουν εδιαφερόμενοι φίλοι για την ομάδα που ξεκινήσαμε από διάφορα μέρη της Λέσβου. Από Αγιάσο βέβαια δεν ενδιαφέρθηκε κανείς ακόμη. Την επόμενη βδομάδα θα μπει ανακοίνωση στο Αναγνωστήριο Αγιάσου και ελπίζουμε να θπάρχουν ενδιαφερόμενοι. Αν έρθεις το καλοκαίρι επικοινώνησε μαζί μας.(':lol:')

73 de SV2BWD

Daniel

www.aegeanastronomy.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ απλά θέλω να χαιρετίσω τους συμπατριώτες μου!

Υπάρχουν αρκετοί Μυτιληνιοί στο AstroVox τελικά.

Αγγελος

(γέννημα-θρέμμα τς Μυτιλήνς, με ρίζες από απέναντι...)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάντως βλέπω ότι οι Μυτιληνιοί της Αθήνας ούτε τη διάλεκτο ξεχνάν ούτε το "βαφτιστικό" τους :mrgreen: Χαίρομαι πάντως που έγινε μια αρχή από πέντε-έξι άτομα που μένουμε στο νησί, να ναι καλά ο Daniel και ο Παναγιώτης :wink: γι' αυτό,και εύχομαι στην πορεία να βρεθούν και άλλα άτομα που να έχουν το "πάθος" για το χόμπυ μας.Εύχομαι επίσης να γνωρίσουμε και άτομα εκτός νησιού Μυτιληνιούς και μη, η Μυτιλήνη προσφέρεται για διακοπές και παρατήρηση.Μπορεί να είμαστε τυχεροί το καλοκαίρι και να δούμε και από κανά 15-ιντσο ,ποιος ξέρει ;:-note

Φιλικά Σταύρος :)

 

TS GSO 10' , skywatcer 100 bked, vixen ultima 9x63.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σταύρο,

προσπαθώ να πείσω την γυναίκα μου να έρθουμε Ερεσσό με την μεγάλη την κόρη μου την τελευταία βδομάδα του Ιουλίου (με το 15ιντσο), αλλά βρίσκω έντονη αντίδραση λόγω κρύας θάλασσας ("θα ξανα-αρρωστήσει το παιδί", κλπ).

Ελπίζω να τα καταφέρω, γιατί μου έχει λείψει πολύ το νησί και οι παλιοί φίλοι. Ενώ δεν θα με χαλάσει καθόλου και η παρατήρηση από την Ερεσσό...

Αγγελος

 

ΥΓ Να ενημερώνετε για συγκεντρώσεις κλπ, για να μαθαίνω νέα σας, αλλά και να παρακινείτε κι άλλο κόσμο σε μικρά μέρη της επαρχίας που νομίζουν οτι είναι οι μόνοι "ψωνισμένοι" με την αστρονομία στην περιοχή, και το έχουν κρυφό καημό να βρούν κι άλλους ερασιτέχνες...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ένα έχω να πω!!!! Φέτος παντρεύομαι Μυτιληνιά!!! Οπότε του χρόνου με το καλό θα πολιτογραφηθώ και εγώ στο σύλλογο....χεχε \:D/
Και εγένετω φως....
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άγγελε εύχομαι να σε δούμε στο νησί τον Ιούλιο, α μη τι άλλο με την εμπειρία που έχεις θα ήσουν πολύτιμος σύμβουλος όχι δηλαδή ότι θα μας κακόπεφτε και καμιά παρατήρηση με το 15-ιντσο.Όσο για την Ερεσσό πέρα απο την καταπληκτική θάλασσα που διαθέτει μάλλον θα έχει και καμιά πισίνα :cheesy:

Δημμήτρη μια που θα πολιτογραφηθείς και εσύ 'γκασμάς' εύχομαι να σε γνωρίσουμε από κοντά.Στη "γκασμαδία" πέρα από τον εξαιρετικό ουρανό και το ούζο έχει και πολύ καλούς ουζομεζέδες :-note , ένα επιπλέον κίνητρο για καλοκαιρινές διακοπές.

Φιλικά Σταύρος :)

 

TS GSO 10' , skywatcer 100 bked, vixen ultima 9x63.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικά νομίζω ότι αν μαζευτούν όλοι οι Μυτιληνιοί αστρόφιλοι που βρίσκονται εκτός νησιού, θα κάνουμε ένα μεγάλο σύλλογο(!) (':wink:'). Όσοι πιστοί προσέλθετε!!! Όλοι καλοδεχούμενενοι όποτε μπορέσουν να έρθουν στο νησί - όταν λέμε όλοι, εννοούμε όλοι, όχι μόνο οι Μυτιληνιοί - για μια ...σύνοδο αστρόφιλων. Βεβαίως ισχύουν όλα τα ...δελεαστικά που ανέφερε ο Σταύρος. Πιστεύω ότι στην πρώτη παρατήρηση που διοργανώνουμε θα έχουμε κόσμο. Ήδη σήμερα έγινε και η πρώτη ανακοίνωση από τοπικό ραδιόφωνο (Ράδιο 108) και κάποιοι ενδιαφερόμενοι ακροατές μου τηλεφώνησαν. Οι οιωνοί προδιαγράφονται καλοί. Με λίγη προσπάθεια θα εξελιχθεί καλά η ιστορία. Προετοιμαστείτε όλοι και ελάτε (φέρτε και κανένα 15ιντσο αν σας βρίσκεται εύκαιρο...).

73 de SV2BWD

Daniel

www.aegeanastronomy.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παραθέτω την ανακοίνωση που στάλθηκε στον τοπικό τύπο και μπήκε σε κεντρικά στέκια της Μυτιλήνης:

 

" Την πρώτη της εξόρμηση για παρατήρηση των ουράνιων σωμάτων πραγματοποιεί η νεοσυσταθείσα Ομάδα Φίλων Αστρονομίας Λέσβου. Η εξόρμηση θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 30 Ιούνη 2006 στην περιοχή του Καμμένου Δάσους. Οι φίλοι της αστρονομίας μαζί με τον εξοπλισμό τους από κυάλια και τηλεσκόπια θα πραγματοποιήσουν την εξόρμηση αυτή για έναρξη μιας σειράς παρατηρήσεων των πλανητών, των αστερισμών, των γαλαξιών και περιοχών στο βαθύ ουρανό. Στην πρώτη αυτή εξόρμηση μπορούν ελεύθερα να συμμετέχουν όσοι ενδιαφέρονται για την αστρονομία κι επιθυμούν να γνωρίσουν τη “μαγεία” της παρατήρησης που προσφέρει ο νυκτερινός ουρανός. Τα μέλη της ομάδας είναι πρόθυμα να αναλάβουν το ρόλο του ...ξεναγού. Ακόμη οι φίλοι της αστρονομίας θα μπορέσουν να πληροφορηθούν για τον απαραίτητο εξοπλισμό, τους χάρτες του ουρανού, τα προγράμματα περιήγησης σε η/υ κλπ.

 

Το να μάθει κάποιος τα βασικά μυστικά του ουρανού, τα είδη των ουράνιων αντικειμένων, την θέση τους και τις κινήσεις τους είναι μια γνώση που περνάει μέσα από την παρατήρηση του ουρανού. Αυτό γίνεται με γυμνά μάτια, με κυάλια ή τηλεσκόπια. Ο σκοπός λειτουργίας της Ομάδας Φίλων Αστρονομίας Λέσβου είναι από τη μια να δημιουργήσει και να καλλιεργήσει το ενδιαφέρον και την αγάπη των κατοίκων του νησιού μας για την παρατηρησιακή αστρονομία, το θαυμάσιο θέαμα που προσφέρει ο νυκτερινός ουρανός και από την άλλη να αποτελέσει ένα κόμβο επικοινωνίας, ανταλλαγής γνώσεων, εμπειριών ανάμεσα σε ανθρώπους που τους ενώνει η κοινή αγάπη για το σύμπαν και το “ταξίδι” στα ουράνια σώματα και φαινόμενα. Όσοι ενδιαφέρονται να ...γνωριστούν με τα αστέρια και τους αστερισμούς, τους πλανήτες, τους γαλαξίες, τις βροχές διαττόντων, τους τεχνητούς δορυφόρους, τις εκλίψεις ηλίου και σελήνης ή τις συναστρίες, είναι ευπρόσδεκτοι στην ανοιχτή παρέα της Ομάδας Φίλων Αστρονομίας Λέσβου.

 

Περισσότερες πληροφορίες για την Ομάδα αλλά και τη διοργάνωση της πρώτης παρατηρησιακής εξόρμησης στο Καμμένο Δάσος, οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να πάρουν από το τηλ 6947994772."

 

Ελπίζουμε σε ικανοποιητική ανταπόκριση.

 

Δανιήλ

73 de SV2BWD

Daniel

www.aegeanastronomy.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα ειμαι στην Μυτιληνη απο 25/7 εως 2/8 με το μωρο μου,το LX200,10 ιντσες.Ελπιζω να κανουμε καμια βραδυα παρατηρησης.

Ειμαι προθυμος να βοηθησω για να διοργανωσουμε αστροπαρτυ για το ευρυτερο κοινο που εχει καποιο ενδιαφερων για την αστρονομια.

Απο οτι ξερω,ποτε δεν εχει γινει κατι αναλογο στο νησι μας.

Θα χαρω να τα πουμε απο κοντα.

Παπασωτηριου Λεων 2109351252,6974463730

mytilini@hol.gr

:D

Η αστρονομια μας βοηθαει να κοιταμε ψηλα. www.astrotheory.gr :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λέοντα, καλώς να έρθεις στο νησί. Ευχαρίστως να συναντηθούμε. Χαρά μας να σε γνωρίσουμε μαζί με το ...10'' μωρό σου. Επικοινώνησε μαζί μας όταν έρχεσαι για να σε υποδεχθούμε...(':lol:')

Σημειώνω πάλι πως όλοι οι φίλοι του astrovox είναι ευπρόσδεκτοι και πολύ θα χαρούμε να συναντηθούμε μαζί τους.

73 de SV2BWD

Daniel

www.aegeanastronomy.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τί άλλο να κάνουμε για να σας προσελκύσουμε στην παρέα μας. Μέχρι και δικτυακό τόπο ετοιμάζουμε. Δείτε αν θέλετε εδώ http://astroclub.stedana.gr/ και παρακαλώ να μην είστε πολύ αυστηροί για την προσπάθειά μας. Τώρα ξεκινάμε!

Σύντομα θα έχουμε περισσότερα...

73 de SV2BWD

Daniel

www.aegeanastronomy.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σήμερα ξεκίνησαν οι ανακοινώσεις για τη συνάντηση της Παρασκευής 30.6.2006 και σε άλλους τοπικούς ραδιοσταθμούς της Μυτιλήνης, ενώ ανακοινώθηκε και στα δελτία ειδήσεων των τηλεοπτικών σταθμών "Μυτιλήνη ΤV" και "Αρχιπέλαγος".

Να σημειώσω ότι μέσα σε μια μέρα ο ιστότοπός μας http://astroclub.stedana.gr/ δέχτηκε περισσότερες από 100 επισκέψεις. Και συνεχίζουμε...

73 de SV2BWD

Daniel

www.aegeanastronomy.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στα δελτία ειδήσεων του τηλεοπτικού σταθμού "ΑΡΧΙΠΕΛΑΓΟΣ" παρουσιάστηκε την Παρασκευή η Ομάδα Φίλων Αστρονομίας Λέσβου με ολιγόλεπτο αφιέρωμα, συνέντευξη και παρουσίαση μέλους μας εν δράσει με το τηλεσκόπιό του. Ήταν πρώτη φορά που παρουσιαζόταν θέμα για την αστρονομία στο νησί. Μέσα από τη συνέντευξη παρουσιάστηκε και η εξόρμηση για παρατήρηση της επόμενης Παρασκευής, στο Καμμένο Δάσος.

Με την ευκαιρία να πω ότι το βράδυ της Παρασκευής τρία μέλη της Ομάδας (Δανιήλ, Σταύρος και Κώστας) με τον ...εξοπλισμό τους επισκέφτηκαν την περιοχή του Καμμένου Δάσους και για περισσότερες από 5 ώρες ...επιθεώρησαν την περιοχή με τα τηλεσκόπιά τους... Ήταν φοβερή εμπειρία!

Τη Δευτέρα θα ανακοινωθεί και το ακριβές πρόγραμμα της εξόρμησης της 30.6.2006.

Σας περιμένουμε όλους!!!

73 de SV2BWD

Daniel

www.aegeanastronomy.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλοι heal και KOSTAKIS,που από ότι κατάλαβα είσαι και εσύ "πατριώτης", ευχαριστούμε για τις ευχές.Το σίγουρο είναι ότι έγινε μια αρχή που εύχομαι να φέρει και άλλους φίλους της αστρονομίας κοντά μας, όσο για τη δημιουργία συλλόγου μάλλον είμαστε λίγο μακριά,αλλά δε νομίζω ότι υπάρχει βιασύνη.

Σχετικά με την παρατήρηση στην περιοχή του καμμένου δάσους πράγματι ήταν φανταστική εμπειρία, μόνο η θέα του γαλαξία,όχι ότι δεν τον βλέπω από το χωριό που μένω, ήταν αρκετή για να με κάνει να χαζεύω με "γυμνό μάτι" για περισσότερη ώρα από ότι παρακολουθούσα με το τηλεσκόπιο και πράγματι μετάνιωσα που δεν είχα μαζί μου τα κιάλια. Όσο για την παρατήρηση με το τηλεσκόπιο επικεντρώθηκα στην περιοχή της Μεγάλης Άρκτου όπου για πρώτη φορά κατάφερα να βρω, χωρίς το goto και να δω δυο αμυδρούς γαλαξίες τους Μ108 και Μ109, όπως επίσης και να δω μια υποψία δομής στον Μ51, περιττό βέβαια να πω ότι η εύρεση ποιο λαμπρών στόχων ήταν πολύ ποιο εύκολη.Πάντως από απόσταση 20 km ήταν ορατή η φωταύγεια από την πόλη της Μυτιλήνης,στον ανατολικό ορίζοντα, παρόλου που αυτή βρίσκεται πίσω από βουνά σε σχέση με την τοποθεσία που παρατηρούσαμε.

Φιλικά Σταύρος :)

 

TS GSO 10' , skywatcer 100 bked, vixen ultima 9x63.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης