Jump to content

Πλανόδιος ...Αστρονόμος!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τώρα το βράδυ είχα πάει στο Schoolwave Festival στο Γκάζι, και γυρνώντας πέρασα απο την πλατεία μοναστηρακίου, που περπατώντας ξαφνικά βλέπω ένα τηλεσκόπιο! Κατα τις 00:45 όλα αυτά...

 

Ήταν εκεί ένας κύριος Ασιατικής/Αφρικανικής προέλευσης, και δεν μιλούσε και πολλά ελληνικά...(Δεν διέφερε απο τους πλανόδιους CDάδες)

Είχε ένα τηλεσκόπιο μικρό, γύρω στις 4" κατοπτρικό...Θύμιζε τα φτηνά κατοπτρικά της Skywatcher αλλα δεν νομίζω να ήταν τέτοιο...

Ο κύριος έπαιρνε 1 ευρώ ανα κεφάλι, για να δεί κάποιος τον Δία...Σε έναν πάγκο είχε ανοίξει και ένα μεγάλο βιβλίο με μια τεράστια φωτογραφία του Δία...

 

Εννοείται δεν έδωσα 1 Ευρώ γιατι με το Γαιδούρι μου (dob) το βλέπω καλύτερα αλλα του έπιασα λίγο την κουβέντα ελληνικα-αγγλικά και μου φάνηκε άνθρωπος που τον ενδιέφερε το hobby...

Λέσχη Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απο μικρος ελεγα πως δεν προκειτε να πεινασω ποτε.Αμα βρω τα σκουρα θα παρω την κιθαρα μου κ θα παω μοναστηρακι.

Τωρα που εχω δυο επιλογες ποιος με πιανει. =D> =D> =D> =D>

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μόλις βάλω τα μοτέρ στη GPDX θα πάω σε ένα νησάκι που δε θα έχει αστροβοξίτες (αν και λίγο δύσκολο το βλέπω - πλέον μέχρι και Καστελλόριζο πάμε .... =D> =D> =D> ) και θα το ρίξω και γω στην εκμετάλλευση..... :twisted:

Να πάρουμε και κανα προσοφθάλμιο της προκοπής με τα κέρδη..... :-note :-note :-note

Θα παίρνω (.....μόλις.....) 2 ευρώ το τρίλεπτο...

ΣΤΕΛΛΑ, ΓΙΩΡΓΟ, ΒΑΣΙΛΗ, ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μόλις βάλω τα μοτέρ στη GPDX θα πάω σε ένα νησάκι που δε θα έχει αστροβοξίτες (αν και λίγο δύσκολο το βλέπω - πλέον μέχρι και Καστελλόριζο πάμε .... ) και θα το ρίξω και γω στην εκμετάλλευση.....

 

xaxaxaxa

 

Εδω ο καλος Διας, φρεσκος Κρονος, NGC με το κιλο!!!!

Παρτε κυριες μου,παρτε κ για το σπιτι!!!!

Οταν εχεις ενα προβλημα,κοιτα τ'αστρα,

εκει θα βρεις τη λυση...

www.orionas.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

achilleas των ειδα και εγω αυτον τον τυπο στο μοναστηρακι το σαββατοκυριακο και ηθελα να το σχολιασω!!! :mrgreen:

 

ακου εκει ενα ευρω ο Διας :|

τι ειναι?φυστικια???

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μη σας ξενίζει, χίλια δυό άλλα που η αξία τους δεν μετριέται σε χρήμα ξεπουλιούνται σήμερα (και έχουμε συνηθίσει πιά να τα αγοράζουμε). Το περίεργο είναι που δεν είχε εμφανιστεί κάποιος νωρίτερα να πουλήσει στο δρόμο ουρανό σε μεγέθυνση. (Άλλωστε ο άνθρωπος μπορεί να κάνει καλό σε κάποιους!). Από τους μεγαλέμπορους γνώσης ίσως κινδυνεύουμε πιό πολύ...

 

Φιλικά, Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άλλωστε ο άνθρωπος μπορεί να κάνει καλό σε κάποιους...

 

Βεβαίως, είναι πιθανό να έχει μεταδοθεί και σε άλλους αυτή η μεγάλη αγάπη για την αστρονομία που έχουμε και να υπάρχουν άτομα που έκαναν την πρώτη επαφή με το αντικείμενο της αυτό το συγκεκριμένο βράδυ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απλά να προσθέσω, οτι για όσους κάνουν όρεξη την Δευτέρα 3 Ιουλίου στο κέντρο της Αθήνας θα πραγματοποιηθεί "δημόσια βραδυά" από την Ελληνική Αστρονομική Ενωση.

Περισσότερες λεπτομέρειες θα δοθούν μέσα από το AstroVox και την σελίδα της ΕΑΕ www.astronomia.org.gr

Περισσότερες ίντσες, καλύτερες περιγραφές, και δωρεάν σε σχέση με τον φιλαράκο στο Μοναστηράκι!

Αγγελος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης