Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρόκειται να αγοράσω τηλεσκόπιο αύριο και δεν έχω καταλάβει για ποιο λόγο η πολική ευθυγράμμιση είναι τόσο σημαντική.

Κάποιος που μπορεί να με βοηθήσει;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αναλογα τι τηλεσκοπιο θες να παρεις φιλε. Αλλα εχω κι εγω μια απορια και θα ηθελα να μου τη λυσεις..

 

Λες οτι αυριο πας για τηλεσκοπιο και ακομα δε ξερεις τι σημαινει πολικη ευθυγραμμιση??? Ελεος...

 

Κρατα τα λεφτα σου παιδακι μου και μη τα χαλας η πηγαινε αγορασε πρωτα ενα βιβλιο να διαβασεις και υστερα αγορασε και τηλεσκοπιο

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αναλογα τι τηλεσκοπιο θες να παρεις φιλε. Αλλα εχω κι εγω μια απορια και θα ηθελα να μου τη λυσεις..

 

Λες οτι αυριο πας για τηλεσκοπιο και ακομα δε ξερεις τι σημαινει πολικη ευθυγραμμιση??? Ελεος...

 

Κρατα τα λεφτα σου παιδακι μου και μη τα χαλας η πηγαινε αγορασε πρωτα ενα βιβλιο να διαβασεις και υστερα αγορασε και τηλεσκοπιο

 

 

Συμφωνώ απόλυτα με την ουσία και όχι με το ύφος του φίλου KOTS...Μην τον παρεξηγείς, γιατι αυτό που θέλει να σου πει είναι οτι αν πας ΑΥΡΙΟ να αγοράσεις τηλεσκόπιο, σε τέτοια φάση, το μόνο σίγουρο είναι πως θα κάνεις λάθος στην αγορά και θα κλαίς τα χρήματα σου...

 

Μπορείς να πας στα βιβλιοπωλεία ΠΑΠΑΣΩΤΗΡΙΟΥ (ή όπου αλλού το βρείς) και να πάρεις το βιβλίο Nightwatch του Terence Dickinson, το οποίο θα σε καθοδηγήσει στην αγορά τηλεσκοπίου ανάλογα με τις ανάγκες σου...

 

Συνοπτικα, ΜΗΝ πάρεις τηλεσκόπιο αύριο... =;

Λέσχη Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σωστος ο Αχιλλεας που με προλαβε :)

 

Συγτνωμη για το υφος αλλα οταν βλεπω τετοια πραγματα μου σηκωνονται τριχα τριχα τα μαλλια μου.. :-&

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ειναι σαν να λεμε, παω να παρω αμαξι αυριο αλλα ακομα δεν εχω διπλωμα! :mrgreen:

 

Αστεια αστεια, δεν θα ηταν κακη ιδεα οι υποψηφιοι αγοραστες τηλεσκοπιου να υποκεινται σε μια μικρη,εστω προφορικη, εξεταση περι των βασικων...ετσι για να ξερει και ο πωλητης πως να πουλησει σωστα και να φυγει και ο πελατης ευχαριστημενος!

Ad Astra Per Aspera

www.agapioselia.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το να μην ξέρει κάποιος γιατί χρειάζεται να κάνει πολική δεν είναι λόγος για να μην πάρει τηλεσκόπιο. Αλλά το να κάνει καλή επιλογή τηλεσκοπίου είναι σοβαρός λόγος, και όταν λέω καλή επιλογή εννοώ ότι θα πρέπει να δει για το τι θέλει να κάνει με το τηλεσκόπιο που θα πάρει και πόσα λεφτά μπορεί τελικά να διαθέσει. Τα άλλα τα μαθαίνει κανείς στην πορεία, όρεξη να έχει κανείς μόνο.

 

Πάντα είναι καλά κάποιος καινούργιος πριν αγοράσει να γραφτεί σε ένα σύλλογο η και να κάνει ερωτήσεις στο forum.

 

Και να βάζει το ερώτημα, βέβαια να λέει π.χ.

1- έχω τόσα λεφτά μόνο να διαθέσω.

2- θέλω ένα τηλεσκόπιο για παρατήρηση μόνο η και για αστροφωτογράφηση.

 

και τέλος πάντα να υπολογίζει ότι θα χρειασθεί σε διάφορα αλλά τόσα ίσος και παραπάνω χρήματα.

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πρόκειται να αγοράσω τηλεσκόπιο αύριο και δεν έχω καταλάβει για ποιο λόγο η πολική ευθυγράμμιση είναι τόσο σημαντική.

Κάποιος που μπορεί να με βοηθήσει;

 

 

Μήτσε,

Πολική ευθυγράμμιση καλούμε τη διαδικασία κατα την οποία ευθυγραμμίζουμε(ή καλύτερα παραλληλίζουμε) τον άξονα της βάσης του τηλεσκοπίου με τον άξονα περιστροφής της Γής.

 

Όπως ίσως θα ξέρεις ο ουράνιος θόλος (και συνεπώς τα αστέρια) εκτελεί μια φαινομενική περιστροφή από ανατολή προς δύση με περίοδο 24ων ωρών γύρω από αυτόν τον άξονα, ως συνέπεια της περιστροφής της Γής γύρω από τον εαυτό της κατα την αντίθετη φορά.

 

Έτσι, τα αστέρια και τα υπόλοιπα ουράνια αντικείμενα, ανατέλουν, μεσουρανούν και δύουν , όπως ακριβώς και ο Ήλιος.

 

Τώρα στην ερώτησή σου:

Για να μπορεί ένας στόχος να βρίσκεται συνεχώς μέσα στο πεδίο του τηλεσκοπίου θα πρέπει το τηλεσκόπιο να μπορεί να ακολουθεί την κίνηση αυτή του Ουράνιου θόλου.

Οι ισημερινές στηρίξεις είναι έτσι κατασκευασμένες ώστε, ευθυγραμμίζοντάς τες, να μπορούν να ακολουθούν αυτή την κίνηση , με τη βοήθεια κάποιων μοτέρ.

 

Στην οπτική παρατήρηση , τη δουλειά του μοτέρ και της ισημερινής βάσης μπορεί να την παίξει το χέρι, δηλαδή με λίγα λόγια, μπορείς να σπρώχνεις το τηλεσκόπιο , κάθε φορά που ο στόχος θα πηγαίνει να βγεί από το πεδίο σου.

Στη φωτογράφιση όμως κάτι τέτοιο είναι τελείως αδύνατο να γίνει, έτσι η χρήση ισημερινής στίριξης με μοτέρ κρίνεται απαραίτητη

 

 

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείς να απευθυνθείς σε κάποιο σύλλογο (υπάρχουν πολλοί στην Ελλάδα)

Υποθέτω, τώρα που καλοκαίριασε, όλο και κάποιες ομαδικές παρατηρήσεις θα έχουν οργανωθεί. Πήγαινε, για να δείς πως δουλεύουν τα πράγματα στην πράξη!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απλα το να μη ξερει καποιος τι σημαινει πολικη ευθυγραμμιση πριν παρει τηλεσκοπιο σημαινει οτι παει στη τυχη να παρει χωρις να ξερει που του πανε τα 4. Ποσο μαλλον οταν δημοσιευει αυτη την ερωτηση στο αστροβοξ και ειναι και το πρωτο ποστ! Τοσα θεματα υπαρχουν για πολικες ευθυγραμμισεις.. :roll: Γι αυτο καλο ειναι πρωτα να διαβαζουμε και υστερα να κανουμε κινησεις.

 

Μητσο οτι σου ειπε ο vegan. Ειναι απολυτως απαραιτητος για να γινει η παρατηρηση σου πιο ευκολη. Να βρισκεις στοχους με μεγαλυτερη ευκολια κλπ.

 

Αν δε, παρεις και αστροστατη ακομα καλυτερα αφου πλεον καταργουνται τα χερια και ολα αυτοματοποιουνται. Αλλα ακομα δε χρειαζεσαι κατι τοσο εξειδικευμενο :)

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βρε παιδιά, με το μαλακό, μια απορία είχε ο άνθρωπος.

Στο κάτω κάτω δεν μας είπε τί τηλεσκόπιο θέλει να πάρει... Αν πάρει κανένα Celestron η Meade (με αλταζιμουθιακές βάσεις) με GOTO μπορεί και να μην του χρειαστεί ποτέ να μάθει τί είναι η πολική ευθυγράμμιση και παρ'όλα αυτά να κάνει θαυμάσιες παρατηρήσεις.

 

Βέβαια καλό είναι να υπάρχει μια στοιχειώδης γνώση, αλλά μην τον λιθοβολήσουμε κιόλας ...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε αστρον δε τον ληθοβολησα τον ανθρωπο! Ηρεμια πια! Ισα ισα που εστειλα και απαντηση στο μηνυμα σου οσον αφορα το υφος.

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παρε και μερικα σχετικα site

http://www.darkskyimages.com/gpolar.html

http://www.ucihs.uci.edu/pandb/hall/polar.htm

http://www.celestron.com/c2/esupport/index.php?_a=knowledgebase&_j=subcat&_i=9

Γιατι το Astrovox νομιζα οτι ειναι για απαντα σε ερωτησεις.

Ασχετως ποσο απλη μπορει να ειναι αυτη η ερωτηση για μερικους ή το ποσες φορες μπορει να εχει ειπωθει!!!!

dance004.gif dance017.gif

Στο Απειρο και Ακομα Παραπερα ...... dance004.gif dance017.gif

J.N

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Inest σωστα νομιζεις (και οχι "νομιζα") οτι το astrovox ειναι γι αυτο το λογο. Δεν αλλαξε η υποθεση σου θελω να πιστευω!!! Αλλα μολις εστειλα μυνημα στο οποιο ανελυα τη συμπεριφορα και το υφος. Μην ξαναρχισουμε τα ιδια παλι παρακαλω!

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μητσο οτι σου ειπε ο vegan. Ειναι απολυτως απαραιτητος για να γινει η παρατηρηση σου πιο ευκολη. Να βρισκεις στοχους με μεγαλυτερη ευκολια κλπ.

 

 

Δεν είπα ποτέ ότι η παρατήρηση θα γίνει πιο εύκολη. Το αντίθετο μάλιστα.

Αν ήτανε πιο εύκολη δεν θα υπήρχαν τα dob!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Διαβαζε καλυτερα σε παρακαλω. Δεν ειπα οτι το ειπες εσυ.

 

Αλλα σαφως γινεται πολυ πιο ευκολη στα τηλεσκοπια με ισημερινη γερμανικη στηριξη αφου πλεον χρησιμοποιεις ενα βιβλιο που εχει συντεταγμενες και εφοσον εχεις ευθυγραμισει με 2 αστρα τα βρισκεις ολα στο πεδιο σου.

 

Τα ντομπ σαφως ειναι πολυ πιο ευκολα. Αλλα φιλε vegan δε μιλησα γι αυτα. Εννοειται οτι ο φιλος που ρωτησε δεν ηξερε. Οποτε μιλαω καθαρα και μονο για τα τηλεσκοπια τα οποια ευθυγραμιζονται με πολικο.

 

Ελεος!

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έλεος!

 

Ευλόγισον....

 

 

Διαβαζε καλυτερα σε παρακαλω. Δεν ειπα οτι το ειπες εσυ.

 

Αλλα σαφως γινεται πολυ πιο ευκολη στα τηλεσκοπια με ισημερινη γερμανικη στηριξη αφου πλεον χρησιμοποιεις ενα βιβλιο που εχει συντεταγμενες και εφοσον εχεις ευθυγραμισει με 2 αστρα τα βρισκεις ολα στο πεδιο σου.

 

Τα ντομπ σαφως ειναι πολυ πιο ευκολα. Αλλα φιλε vegan δε μιλησα γι αυτα. Εννοειται οτι ο φιλος που ρωτησε δεν ηξερε. Οποτε μιλαω καθαρα και μονο για τα τηλεσκοπια τα οποια ευθυγραμιζονται με πολικο.

 

 

Μια χαρά διαβάζω. Γι αυτό παραθέτω τα λόγια σου και μετά απαντάω.

Άλλο πολική ευθυγράμμιση και άλλο ισημερινή στίρηξη με GOTO.

Μάλλον έχεις μπερδευτεί και μας έχεις μπερδέψει και μάς και μαζί και το Μήτσο....

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το σταματαω εδω. Η δε ξερεις να διαβαζεις φιλαρακο μου η το παιζεις οτι δε ξερεις για να δημιουργησεις για αλλη μια φορα προβλημα!! Δε θα σου τη κανω τη χαρη ομως :wink:

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στο astrovox υπαρχει και η σελιδα:

 

http://www.astrovox.gr/polaralignment.html

 

που νομιζω εξηγει τι ειναι πολικη ευθυγραμμιση.

Αρα καλο ειναι καποιος να ριχνει και μια ματια στα υπολοιπα του astrovox πλην του forum. Αλλα και ενα search στο google για πολικη ευθυγραμμιση βγαζει σελιδες στα ελληνικα.... αρα προσωπικα δεν θα απαντω σε τετοιες ερωτησεις! Το astrovox φυσικα ειναι για να ρωταμε και για να μας απαντανε αλλα οχι σε ερωτησεις που η απαντηση ειτε ηδη υπαρχει σε καποια σελιδα του η μπορουμε να την βρουμε στο google σε 1 λεπτο η εχει απαντηθει 100 φορες!

Φυσικα θεωρω πως ο φιλος Μητσος δεν πρεπει να βιαστει να παρει τηλεσκοπιο μη γνωριζοντας τα βασικα.......

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είτε πάρει το τηλεσκόπιο είτε οχι, το σίγουρο είναι οτι θα το σκεφτεί διπλά να ξαναθέσει παρόμοια (αν οχι γενική) ερώτηση ξανά εδώ :shock:

 

p.s...Welcome to Astrovox Mitse ](*,)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είτε πάρει το τηλεσκόπιο είτε οχι, το σίγουρο είναι οτι θα το σκεφτεί διπλά να ξαναθέσει παρόμοια (αν οχι γενική) ερώτηση ξανά εδώ :shock:

 

p.s...Welcome to Astrovox Mitse ](*,)

 

Δυστυχως εχεις δικιο Νικο.... ](*,)

Λέσχη Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης