Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκέφτομαι να επενδύσω σε ένα απο τα δυο DOB και δεν μπορώ να αποφασίσω! Και τα δυο είναι φθηνά και ποιοτικά. Το Skywatcher έχει καλύτερο ερευνητή αλλα γενικά δε μπορώ να κρίνω την οπτική ποιότητα εξ αποστάσεως. Τι προτείνετε?? Ακόμα... αξίζει τα λεφτά να περιμένω να επενδύσω σε 10"?? Θα δώ διαφορά σε σύγκριση με 8"??

 

Φιλικα Γιώργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ειναι το ιδιο και το αυτο και τα δυο.

Οτι και να παρεις θα εχεις την ιδια ποιοτητα στα οπτικα.

 

Τωρα απο 8'' σε 10''

Αν ειναι να χρησιμοποιησεις μονο παρατηρηση και να μεινεις με την βαση dob περιμενε να παρεις 10''

Αν ειναι να ασχοληθεις πολυ γρηγορα με την φωτογραφηση παρε 8'' και αργοτερα μια οικονομικη στηριξη πχ(eq6) και ενα οδηγητικο για να μπορει να τα σηκωνει. Αν και πιστευω οτι δεν εχουν μεγαλη διαφορα στο βαρος το 8'' απο το 10''. (Ας με διορθωσει καποιος)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απο την στιγμή που έχουν παρόμοια οπτικά και παρόμοια ποιότητα, τότε αυτό που μένει είναι να αποφασίσεις με βάση τον χρόνο παράδοσης...Τα Skywatcher έχουν ξεφύγει (κάτι για Αύγουστο πήρε τ'αυτί μου), ενώ το GSO, απ'ότι βλέπω είσαι Αθήνα, σε 2 μέρες είναι σπίτι σου...(μιλάω για το κατάστημα AKTIS -Θεσ/νίκη-, δεν ξέρω αν πωλούνται και αλλού).Παίρνεις τηλέφωνο, την άλλη μέρα το στέλνουν, και την επόμενη είναι σπίτι σου...Για το 8" όλα αυτά, για το 10" δεν ξερω...

 

Αν θες να δείς το GSO μου, για να το "τσεκάρεις" πριν αγοράσεις πες μου, και γω Αθήνα είμαι...

 

 

Τώρα για 8" η 10", το καλύτερο τηλεσκόπιο είναι αυτό που χρησιμοποιείς πιο συχνά, και, κάτι μου λέει πως το να έχεις 10" θα επηρεάσει λίγο την συχνότητα των παρατηρήσεων...Δεν μπορείς να φανταστείς πόσες φορές δεν βγαίνω να δω με το 8" μου, διοτι βαριέμαι να το κουβαλήσω.(δεν τα πάω καλά και με τα βάρη =; )

Λέσχη Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

10" με κλειστα ματια.Κι οσον αφορα το μεγεθος μην ψαρωνεις.Μικρη η διφορα τους κ σε μεγεθος αλλα κ σε κιλα

 

Το καλυτερο θα ηταν να πας να τα δεις απο κοντα για να βγαλεις τα δικα σου συμπερασματα.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα συμφωνήσω με τον Αχιλλέα στο οτι το GSO θα σου έρθει κατευθείαν και απο την στιγμή που έχουν την ίδια ποιότητα οπτικών, δεν νομίζω να θέλει πολύ σκέψη.Επίσης θα συμφωνήσω με τον filiatra στο οτι αν μπορείς να περιμένεις λιγάκι, αξίζει να επενδύσεις σε 10".Οπότε αν λάβουμε υπόψιν μόνο την παρατήρηση, το 10ίντσο TS-GSO με τιμή στα 495 ευρώ είναι μια άριστη αγορά.Βέβαια αν μπορείς να βάλεις το χέρι ακόμα λίγο πιο βαθιά στην τσέπη, η έκδοση με Ρουλεμάν,Ανεμιστηράκι και Εστιαστή Crayford θα κάνουν αυτή την επένδυση ακόμα πιο χρυσή :wink:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Γιώργο,

 

Τα 8” και 10” είναι παραπλήσια, αλλά ποιό κάνει για τον καθένα είναι κάτι σχετικό και υποκειμενικό. Στην αρχή ο όγκος του 10” κι εμένα με προβλημάτισε, μετά όμως τον συνήθισα, όπως συνήθισα και το σχετικά μεγαλύτερο βάρος του. Σε ένα σεντάν αυτοκίνητο χωράει οριακά. Οπτικά, υπάρχουν φορές που θα ήθελα περισσότερες ίντσες – αλλά αυτό σαν φαινόμενο στο χώρο της ερασιτεχνικής αστρονομίας ( η νόσος της διαμέτρου) ουδέποτε τελειωτικά θεραπεύεται, ακόμα κι αν (σε μένα) μου έδινες τις διπλάσιες ίντσες!

 

Ένα 8άρι πάντως αποτελεί μια καλή, κλασσική αρχή για αρχάριο. Εσύ, απ΄ότι βλέπω έχεις ήδη ένα νευτώνειο 4,5”, οπότε καλό θα ήταν να διπλασίαζες τουλάχιστον τις ίντσες που θα αγοράσεις, για να δεις ουσιαστική διαφορά.

 

Φιλικά

 

PapGeo

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Γιώργο,

 

εγώ αγόρασα πριν λίγο καιρό το TS GSO 10'' και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.Είναι αρκετά ογκώδες αλλά δύο άτομα το μεταφέρουν εύκολα.Επίσης το μοντέλο των 10 ιντσών έχει αλλάξει.Κοστίζει 528 ευρώ και στην απλή έκδοση έχει εστιαστή Crayford και ένα προσοφθάλμιο 2''.Αν το παραγγείλεις από την aktistar σε δύο μέρες θα το έχεις σπίτι σου.

Καλές αγορές!!!

 

Φιλικά,

Γιώργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σημειώστε επίσης οτι τα Skywatcher είναι πιο βαριά απο τα αντίστοιχα GSO, κατα πολλά κιλά μάλιστα...

 

Το 8" GSO ζυγίζει 20 κιλά, ενώ το 8" Skywatcher ζυγίζει 27 κιλά, το αντίστοιχο λογικά συμβαίνει και με το 10" (το Skywatcher ζυγίζει 34 κιλά), αρά ναι, GSO με κλειστά μάτια!

Λέσχη Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστώ πολύ όλους, πολύ διαφωτιστικά όσα διάβασα και μου έλυσαν αρκετές ερωτήσεις. Η δυνατότητανα μπει στο μέλλον σε EQ στήριξη και το βάρος είναι σημαντικά! Αυτα με πάνε στο 8".... η διάμετρος βέβαια παίζει ρόλο! Άρα η θα πάω για 8" με ένα καλο φίλτρο για νέφελώματα, ή για το 10"! :wink: Βασικά .. θέλει σκέψη, ευχαριστώ για της πληροφορίες
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μία σημαντική για κάποιον λεπτομέρεια μπορεί να είναι το tension control, η λαβή για την σταθεροποίηση καθ' ύψος. Είναι ιδιαιτέρως χρήσιμη αυτή η δυνατότης που έχει το Skywatcher εν αντιθέσει με τα ελατήρια του GSO όπου πιθανόν να χριεαστεί κανείς αντιβαρα κλπ.

 

Φιλικά,

 

Angelos

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

φιλε μου πηγαινε κατευθειαν για το 10¨skywatcher που ο φακος του ειναι pyrex και δεν εχει καμια σχεση ποιοτικα με τα αλλα.ουτε ανεμηστηρακια ουτε τιποτα αλλο. παιρνεις και μετα την eq6 skyscan και τα σηκωνει μια χαρα και οδηγητικο. 600 εχει το dobson και 1500 η βαση.
Κομνηνος Γιαννης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εμενα παντως μια χαρά μου φαίνονται τα ελατηριάκια...

 

Επίσης, το 8" GSO η απλή έκδοση, τώρα πια έχει ρουλεμάν για αζιμουθιακή περιστροφή αντι του παλιού τεφλόν...

Λέσχη Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης