Jump to content

Kατάστημα που να πουλάει φωτογραφικά τρίποδα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γνωρίζετε κάποιο κατάστημα στην περιοχή σας που να πουλάει φωτογραφικά τρίποδα και να τα στέλνει αντικαταβολή? Πιο συγκεκριμένα ψάχνω για τρίποδο με μέγιστο ύψος 175-180cm και άνω, για τα κιάλια μου. Εδώ στη Μυτιλήνη βρήκα ένα τρίποδο 171cm στα 50 ευρώ. Στα ελληνικά on-line καταστήματα δεν υπάρχουν τόσο ψιλά τρίποδα. Στο εξωτερικό βρήκα πολύ καλών προδιαγραφών τρίποδα ως 200cm ύψος αλλά με συνολικό κόστος γύρω στα 180 ευρώ. Τελικά παράγγειλα από το eBay ένα τρίποδο 178cm στα 52 ευρώ, αλλά εδώ και 10 ημέρες ο πωλητής δεν το έχει ταχυδρομήσει και το αναβάλει από μέρα σε μέρα. Έτσι λοιπόν πήρα την απόφαση να ακυρώσω τη Δευτέρα τη συναλλαγή και ψάξω για κάτι άλλο.
Skywatcher DOB 8", TS WFT 110, ΕQ-EM10, Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Hyperion 3.5mm - 5mm - 8mm - 13mm - 17mm - 21mm, AllTelescopes 22X100 Binoculars
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παναγιώτη τον έχεις χρησιμοποιήσει κιόλας :wink: http://www.astroshop.de/en/telescopes/accessories/tripods/photo-%26-video-tripods/photo-and-video-stand-vt-950

Φιλικά Σταύρος :)

 

TS GSO 10' , skywatcer 100 bked, vixen ultima 9x63.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιάννη δες τα παρακάτω καταστήματα, ίσως βρεις κάτι:

* Αλεξάνδρου Χ.

Αθήνα, τηλ. 2107236847 έχει τους Manfrotto

* Κογχυλάκης Γιάννης

Θεσσαλονίκη, 2310261771, 2310269129 έχει αρκετές εταιρίες όπως τους πολύ καλούς Gitzo

* Ζαρογιαννόπουλος Χ.

Αθήνα, τηλ.2109515353 έχει τους ΒΕΝΒΟ

* Σκιαδόπουλος

Αθήνα, τηλ. 2103818301 έχει αρκετούς και

*Σακλοφώτ

Θεσσαλονίκη, τηλ. 2310275763 έκει κι εκεί αρκετούς.

Ελπίζω να βρεις κάτι που να σου κάνει

73 de SV2BWD

Daniel

www.aegeanastronomy.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σταύρο και Δάνο σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Τελικά έκανα καταγγελία της συναλλαγής στο Paypal και περιμένω την απάντηση του πωλητή. Πάντως τη Δευτέρα θα πάρω τηλέφωνο στις εταιρείες που μου υποδείξατε για να βρω ένα τρίποδο.
Skywatcher DOB 8", TS WFT 110, ΕQ-EM10, Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Hyperion 3.5mm - 5mm - 8mm - 13mm - 17mm - 21mm, AllTelescopes 22X100 Binoculars
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητοί φίλοι, μόλις αγόρασα τα Vixen 30X80. Φοβερά !! Ο τρίποδας της φωτογραφικής μηχανής που έχω όμως (περίπου στα 50 €), είναι υπερβολικά ελαφρύς και με ύψος 1,70 μόνο. Οι τρίποδες που αναφέρετε είναι βαρέως τύπου ? Θεωρείτε μία τιμή περί τα 160 € λογική?

Φίλε jpan μπορείς να μου στείλεις το Starry Night σε ένα CD?

Nothing to say, so much to show :?:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αφίλε Αντώνη, στα καταστήματα που αναφέρω παραπάνω θα βρεις σίγουρα βαρέως τύπου τριπόδια. Για την τιμή δεν μπορώ να σου πω σίγουρα γιατί έχω καιρό να τα επισκεφθώ. Ενδεικτικά να σου πω για ένα τρίποδα Gitzo γεροδεμένο και σταθερό που έφερα πέρσι για ένα φίλο από Θεσσαλονίκη κόστιζε γύρω στα 180€ χωρίς την κεφαλή.

Νομίζω πως αν ψάξεις λίγο θα βρεις ότι θέλεις.

73 de SV2BWD

Daniel

www.aegeanastronomy.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τώρα ως προς τα τρίποδα διαπίστωσα μετά από πολύωρο ψάξιμο ότι τα βαρέως τύπου είναι πολύ ακριβά συνήθως πάνω από 200 ευρώ. Για παράδειγμα ένα τέτοιο τρίποδο σαν κι αυτό http://cgi.ebay.de/Ultra-Stable-Triton-camera-Video-Tripod_W0QQitemZ250006866813QQihZ015QQcategoryZ3325QQcmdZViewItem

κάνει 127.5 λίρες Αγγλίας μαζί με τα μεταφορικά για Ελλάδα και αν θέλεις και κεφαλή χρειάζονται άλλες 27.5, δηλαδή σύνολο 155 λίρες ή 225.15 ευρώ.

 

Μετά η αμέσως επόμενη λύση είναι το τρίποδο που προτείνει ο Σταύρος http://www.astroshop.de/en/telescopes/accessories/tripods/photo-%26-video-tripods/photo-and-video-stand-vt-950 το οποίο το έχω δοκιμάσει και είναι πάρα πολύ σταθερό και με μέγιστο ύψος 190cm για άνετη παρατήρηση κοντά στο ζενίθ. Αυτό πάει στα 135.5 ευρώ μαζί με τα μεταφορικά για Ελλάδα. Περισσότερα για το συγκεκριμένο τρίποδο μπορεί να μας πει κάποια στιγμή ο Σταύρος.

Skywatcher DOB 8", TS WFT 110, ΕQ-EM10, Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Hyperion 3.5mm - 5mm - 8mm - 13mm - 17mm - 21mm, AllTelescopes 22X100 Binoculars
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιάννη νομίζω ότι ο τρίποδας που προτείνω είναι κατάλληλος για τα δικά σου 15χ70, ούτως ή άλλως θα έχεις την ευκαιρία να τον ξαναδοκιμάσεις στη συνάντηση της Παρασκευής.

Αντώνη για το αν είναι κατάλληλος για κιάλια 30χ80 δεν ξέρω από ότι είδα το βάρος τους είναι γύρω στα 2,5 kg , πάντως τα δικά μου 9χ63 που είναι γύρω στο 1 kg τα σηκώνει ανετότατα χωρίς το παραμικρό πρόβλημα.[/url]

Φιλικά Σταύρος :)

 

TS GSO 10' , skywatcer 100 bked, vixen ultima 9x63.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικά σήμερα το μεσημέρι παράγγειλα τον Vt-950 από το www.astroshop.de με τελική τιμή 131 ευρώ. H διαθεσιμότητα είναι άμεση και πιστεύω ότι σε καμιά βδομάδα θα τον έχω στα χέρια μου.
Skywatcher DOB 8", TS WFT 110, ΕQ-EM10, Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Hyperion 3.5mm - 5mm - 8mm - 13mm - 17mm - 21mm, AllTelescopes 22X100 Binoculars
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δάνο από το στόμα σου και στου astroshop το αφτί. Πάντως αν το στείλουν σαν απλό δέμα μέσω ΕΛΤΑ, η προβλεπόμενη ημερομηνία παράδοσης είναι κοντά στο 15 Αύγουστο. Αν το στείλουν με οποιαδήποτε courier, θα έρθει εντός της εβδομάδας στη Μυτιλήνη.
Skywatcher DOB 8", TS WFT 110, ΕQ-EM10, Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Hyperion 3.5mm - 5mm - 8mm - 13mm - 17mm - 21mm, AllTelescopes 22X100 Binoculars
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης