Jump to content

Ερωτηση για τη μεταφορα του DOB skywatcher....


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ηθελα να ρωτησω, αν ειναι σωστο να μεταφερω το DOB απο τις λαβες tension control ... Yπαχει προβλημα, η προοπτικη βλαβης ή δεν υπαρχη προβλημα? :-k
Να δουμε ποτε θα ξαναδουμε σκοταδι.... Ριμαδα φωτορυπανση... ](*,) ](*,) ](*,)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για να πω την αληθεια και εγω απο εκει το μεταφερω! :roll:

Μεχρι στιγμης δεν εχει παρουσιαστει κανενα προβλημα αλλα ανησυχω αν εμφανιστει μελλοντικα! :?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα...βίδες είναι ,τι μπορεί να πάθουν??αλλά...ρωτήστε κι κάποιον έμπειρο dobsona!!!!!! :wink:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτο που σκεφτομαι ειναι μην χαλασουν οι στροφες και μετα δεν σφιγκει καλα το tension control #-o ....
Να δουμε ποτε θα ξαναδουμε σκοταδι.... Ριμαδα φωτορυπανση... ](*,) ](*,) ](*,)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα...βίδες είναι ,τι μπορεί να πάθουν??αλλά...ρωτήστε κι κάποιον έμπειρο dobsona!!!!!! :wink:

 

 

Τις έχω δει τις βίδες που χρησιμοποιεί η Skywatcher :x

Τις έχω φάει στην μάπα απο πρώτο σχεδόν χέρι (είχε ένας φίλος) και για αυτό αποφασίσα να ΜΗΝ δώσω ποτε ουτε μισό ευρώ σε αυτή την απαράδεκτη εταιρία...

Λέσχη Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μα το ξέρω οτι τα ανώτερα μοντέλα της είναι καλά...Αλλα η εταιρία σαν πολιτική μου την έχει δώσει, οταν πάει και πουλάει σε ανυποψίαστους πελάτες τηλεσκόπια των 80 ευρώ που δεν κάνουν ΟΥΤΕ για σελήνη. Όσο καλή να είναι σε ανώτερα μοντέλα, η πολιτική της είναι καθαρή απάτη..Αυτό θα το κανε η Orion, η Meade η οποιοσδήποτε άλλος?

 

Στη συγκεκριμένη περίπτωση που αναφέρω, μια βίδα που συκρατούσε το αζιμούθιο απλά καταστράφηκε μόνη της, γιατι δεν μπορούσαν να πληρώσουν οι άνθρωποι 0,01 λεπτά για το χυτό μέταλλο που απαιτεί ένα σπείρωμα για την βίδα, και έτσι ξέσφιγγες και εσφιγγες μια βίδα που για σπείρωμα είχε το ίδιο το ΠΛΑΣΤΙΚΟ της στήριξης...

Για αυτό χρησιμοποίησα την λέξη "Απαράδεκτη"! =; [-( #-o ](*,)'

Λέσχη Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι περισσότερες οικονομικές εταιρίες κάνουν λάθη σε σημεία που θα επιδέχονταν σημαντική βελτίωση με ασήμαντο, πραγματικά ασήμαντο κόστος. Αυτό δεν σημαίνει ότι εξαπατούν το κοινό τους, ούτε ότι δεν είναι άξιες προσοχής! Εξάλλου είναι πάρα πολλοί οι φίλοι που χαίρονται τον ουρανό με ένα οικονομικό τηλεσκόπιο (όχι βέβαια της κατηγορίας των 80 ευρώ! Σ΄αυτή την αγοράζουμε απλώς παιχνίδια όχι τηλεσκόπια.) Αν δεν υπήρχαν οι οικονομικές εταιρίες, κάποιοι μπορεί να μην αποκτούσαν ποτέ ένα τηλεσκόπιο (και μετά ένα καλύτερο).

 

Φυσικά, και στα τηλεσκόπια ισχύει ότι "ό,τι πληρώσεις παίρνεις". Είναι θέμα του πόσα μπορείς (ή θέλεις) να διαθέσεις.

 

Φιλικά, Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με συγχωρείς δεν σου παραπονέθηκα οτι δεν είχε μοτέρ, σου είπα οτι οι άνθρωποι τσιγκουνέυτηκαν να βάλουν ένα σπείρωμα στην βίδα (=χυτό μέταλλο=0,000000001 ευρώ!)

Είναι απαράδεκτο ή δεν είναι!?!?

Λέσχη Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και εγω, καποιες φορες, το σηκωνω απο τις βιδες του και δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα, οχι ομως για πολλη ωρα. οποτε το μεταφερω το ...παιρνω αγκαλια (εχουμε μια ιδιαιτερη σχεση :cheesy: :cheesy: ). Αν μπορεις να το μετακινεις απο την βαση του θα ηταν ακομα καλυτερα.

Φιλικα

Κωστας

Όλη της τη ζωή μελετούσε το σύμπαν, αλλά είχε παραβλέψει το πιο ξεκάθαρο μήνυμά του.

Για τα μικρά πλάσματα σαν εμάς η απεραντοσύνη του γίνεται υποφερτή μονάχα μέσω της αγάπης.

C. Sagan. Επαφή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ με το 10ιντσο δεν έχω τέτοια δυνατότητα. Αναγκαστικά κάνω δύο κουβαλήματα, ένα για τον σωλήνα κι ένα για την βάση. Δεν ξέρω όμως αν θα το μετέφερα από τις λαβές αυτές, αν μπορούσα, γιατί, μπορεί οι βίδες τους να αντέχουν, όμως, όπως και να το κάνουμε, αυτές οι βάσεις είναι από νοβοπάν και δεν ξέρεις σε βάθος χρόνου πόσο θα αντέξουν οι ίδιες και τα πλαστικά εξαρτήματα τους στις καταπονήσεις…

 

Γενικά, είμαι της άποψης, να προσέχουμε όσο γίνεται τον εξοπλισμό μας (για να έχουμε).

 

Φιλικά

 

PapGeo

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

στην επόμενη εξόρμηση ,που ο Σάββας θα πάρει αγκαλιά το dob θα τον φωτογραφήσω και θα σας τον δείξω... :lol: :lol: :lol: :lol:

 

υγ δεν θα κουβαλήσω με την πρόφαση ότι θα χαλάσουν οι βίδες... :lol: :lol:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και εγω επο εκεί το μεταφέρω, με την προυπόθεση να τις εχω σφίξει λίγο πρώτα, ωστα νε μην "παίζουν" και φαγωθούν οι βόλτες..

Μερικές φορές το πιάνω και απο την χειρολαβή που έχει στο μπροστά μέρος..

τώρα αν φοβάστε για τις βίδες, πανεύκολα βιδώνετε στον νοβοπάν, δυο χερούλια, ωστε να το μεταφέρετε απο εκεί..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

στην επόμενη εξόρμηση ,που ο Σάββας θα πάρει αγκαλιά το dob θα τον φωτογραφήσω και θα σας τον δείξω... :lol: :lol: :lol: :lol:

 

υγ δεν θα κουβαλήσω με την πρόφαση ότι θα χαλάσουν οι βίδες... :lol: :lol:

 

Τωρα που το εμαθα δεν εχεις καμια δικαιολογια! [-X [-X

Θα υποστεις μαζι μου τη μεταφορα! :lol:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης