Jump to content

Το καλυτερο που μπορουσα να κανω...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτο λοιπον ειναι το καλυτερο που καταφερα να κανω με την ψηφιακη και το DOB μου...

 

Για την ακριβεια, αυτη ειναι η μιση ποιοτητα απο την κανονικη... Αυτη ειναι 1000 Χ 890 ωστε να μπορεσω να την περασω εδω, ενω στην πραγμαηκοτητα ειναι 2592 Χ 1944... Η αληθεια ειναι οτι χανει πολυ...

 

Προς ASTROVOX

Γιατι δεν επιτρεπετε να αναιβαζουμε μεγαλυτερου μεγεθους φωτο?

 

1289659515_perfectmoon.thumb.jpg.764cf7748932c9c7c457d4dcc627886e.jpg

1000 X 890

Να δουμε ποτε θα ξαναδουμε σκοταδι.... Ριμαδα φωτορυπανση... ](*,) ](*,) ](*,)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι και γω έχω αυτό το ερώτημα...Βασικά είναι το μόνο forum που έχω δει τέτοιον περιορισμό (ανάλυσης)...Έχω τοοοσες φωτογραφίες που έχω βγάλει και δεν τις ανεβάζω γιατι βαριέμαι να τις μικραίνω...Τουλάχιστον στον τομέα αστροφωτογραφίες θα'πρεπε να μην υπάρχει περιορισμός ως προς την αναλυση... :|

 

 

haha, είναι απίστευτη η φωτογραφία...Πες λεπτομέρειες, πως την τράβηξες? ΞΕΡΝΑ ΤΑ ΟΛΑ! :mrgreen:

Λέσχη Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

:D Χερομαι που σου αρεσε....

 

Τιποτα ειδιαιτερο, με την ψηφιακη πανω απο το προσοφθαλμιο (ως συνηθως) και με την καλητερη δυνατη εστειαση που μπορουσα να επιτυχω με το ενα χερι, διωτη με το αλλο κρατουσα την καμερα προσπαθοντας να την κανω να ειναι στο καλυτερο δυνατο σιμειο για τη ληψη της φωτογραφιας, ενω με το αλλο που εστειαζα βεβαια προπαθουσα να κηνω και το τηλεσκοποιο ετσι ωστε να μενει η σεληνη στο κεντρο του προσοφθαλμιου... :-({|=

 

Στην επεξεργασια που της εκανα πειραξα μονο λιγο τη φωτηνωτητα τα χρωματα και την αντιθεση... Και λιγο σκιαση στο πανω μερος που ηταν πολυ φωτηνο... Αυτα... :mrgreen:

Να δουμε ποτε θα ξαναδουμε σκοταδι.... Ριμαδα φωτορυπανση... ](*,) ](*,) ](*,)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ηaha, όμορφη προσπάθεια Μπράβο! Με τι προσοφθάλμιο έκανες τη λήψη?Σε ρωτάω επειδή βλέπω οτι το είδωλο της Σελήνης είναι μεγάλο και το έχασες κάπως στο κάτω μέρος.Σε τέτοιες περιπτώσεις χρησιμοποιούμε μικρή μεγένθυνση για να έχουμε καλή φωτεινότητα και ολόκληρο το πλάνο.Εγω ασπούμε χρησιμοποιώ τον 25αρη Plossl χωρίς Barlow που δίνει 48χ μεγένθυνση με το Dob μου και έχω αρκετά καλά αποτελέσματα.Καλή Συνέχεια :!:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατέβασα την φωτογραφία σου και την επεξεργάστηκα λιγάκι.Ελπίζω να μην σε πειράζει.Με μια μικρή ρύθμιση σε Curves και Saturation έχουμε αυτό το αποτέλεσμα αλλά σε μικρότερη ανάλυση.

508542964_PerfectMoon(Processed).jpg.5413e245d009281cd268bb26f7eb2cfd.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Πολυ καλη φωτο , αν σεκυτεις οτι την τραβηξες με το χερι....

Και εγω σημερα λογο πανσεληνου , εκανα την πρωτη μου αποπειρα - αλλα μαλλον το αποτελεσμα δεν δικαιοσε το αστειρευτο και πηγαιο ταλεντο μου... :mrgreen: :mrgreen:

moon.JPG.05c62a85f54040bfc4d6d9671d4d5a8a.JPG

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όμορφη φωτογραφία tomhel :!: Τι κάμερα χρησιμοποίησες και με τι προσοφθάλμιο?Την λήψη την έκανες όταν η Σελήνη ήταν χαμηλά?
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όμορφη φωτογραφία tomhel :!: Τι κάμερα χρησιμοποίησες και με τι προσοφθάλμιο?Την λήψη την έκανες όταν η Σελήνη ήταν χαμηλά?

 

Ευχαριστω.....

Η καμερα ειναι μια olympus c-765 ultrazoom και προσοφθαλμιο 25mm...Προσπαθησα και με 12mm αλλα δεν μπορουσα να εστιασω με τιποτα...

Η φωτο ειναι οταν η σεληνη ηταν σχετικα χαμηλα.......

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ ωραίες προσπάθειες!!! έχει και την μαγεία του η φωτογράφηση της.

 

=D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D>

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να και η δική μου χτεσινή προσπάθεια με τρομακτικά ριγμένη ποιότητα για να πληρή τον περιορισμό των 200(!) ΚΒ:

 

moon_97.jpg.bd74096ef245b18e1f931b3bb8ce9069.jpg

10/8

Λέσχη Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αχιλλέα, δεν χρειάζεται να μειώνεις πολύ την ποιότητα εικόνας.Απλώς κατέβαζε την ανάλυση όπως κάνω και εγώ.Πολύ όμορφο αποτέλεσμα πάντως :!:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

gohan, αυτό είναι αποτέλεσμα μεγάλης συμπίεσης που στην ουσία έχει καταστρέψει την εικόνα!Δεν μπορούμε να κάνουμε και πολλά.

167520399_Frame00043(Processed).JPG.0f097aac7fc4a1e42436a48af9c798d7.JPG

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη γιατί ούτε που ξέρω για το PC-Okular της Bresser.Επίσης, δεν ξέρω τι έγινε την ώρα της λήψης απλώς σου λέω οτι αυτό που βλέπω είναι αποτέλεσμα άσχημης επεξεργασίας.Για να φορτώνεται εικόνες εδω δεν χρειάζεται να μειώνεται τόσο πολύ την ποιότητα εικόνας, απλώς την ανάλυση και να αφήνεται ενα ικανοποιητικό επίπεδο ευκρείνιας.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε gohan το pc- okular με ποιό σκεπτικό το αγόρασες ; Έχεις μικροσκόπιο;

 

Έχω κάνει αρκετές δοκιμαστικές λήψεις ,τόσο σε πλανήτες όσο και στον Ήλιο με την συγκεκριμένη κάμερα .

Το αποτέλεσμα ; Απογοητευτικό!!!!!!

 

Ο κύριος λόγος, είναι ότι το βίντεο που λαμβάνεις είναι υψηλής συμπίεσης , όπως πολύ σωστά αναφέρθηκε παραπάνω,

με αποτέλεσμα το μεγαλύτερο μέρος της πληροφορίας να έχει χαθεί.

 

Το μόνο σημείο που πλεονεκτεί είναι το μέγεθος του αισθητήρα , που με μια πρόχειρη οπτική εκτίμηση ,

είναι σχεδόν 2πλάσιο π.χ σε σχέση με την ΤοUcam .

 

Συμπέρασμα..... μην βασανίζεσαι άδικα!!!!

Θοδωρής Αραμπατζόγλου

 

www.arasteo.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μα αφου μπορεις να ρωτησεις μεσα στο αστροβοξ οτιδηποτε θελεις,γιατι απευθυνεσαι στους εμπορους?Με ελαχιστες εξαιρεσεις,οι εμποροι κανουν αυτο που ξερουν:πωλησεις.Μην περιμενεις τιποτε αλλο απο την αγορα.Αν η διαθεση σου ειναι να φωτογραφησεις ικανοποιητικα Σεληνη-πλανητες,η λυση ειναι μια:web camera.Μην παιδευεσαι με τιποτα αλλο,και λυσε ολες τις αποριες σου,σε αυτες τις σελιδες.

Φιλικα Κωστας.

(Φυσικα ολοι οι εμποροι δεν ειναι ιδιοι,και οπως σου ειπα παραπανω υπαρχουν και οι εξαιρεσεις.Ειναι καιρος να αποκτας σιγα-σιγα αποψη για την "υπογραφη" του καθενος)

Υ.Γ......εισαι σιγουρος οτι σου ειπαν οτι κανει και για.....βαθυ Ουρανο? :-({|=

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδια προτων σας ρωταω εαν κανει για πλανητες και για deep sky και δευτερον αυτα που μου λετε δεν τα γνωριζω(για τις μηχανες λεω) εγω σκεφτομαι για μια ψηφιακη μηχανη.Τι μου προτινεται και σε τι τιμες κυμενονται?
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω (διατηροντας τις επιφυλαξεις μου )πιστευω πως η web cam ειναι και πιο αποδοτικη,και ευκολοτερη κατα τη χρηση.(εχω δοκιμασει και τις δυο μεθοδους).

Τωρα...οσον αφορα την ψηφιακη μηχανη.........

Απο οτι ειδα εχεις ενα Bresser σε γερμανικη στηριξη με μοτερ στην ορθη αναφορα.Μπορεις με αυτο το τηλεσκοπιο να παρατηρεις ωραιοτατα,αλλα σε εκθεσεις για βαθυ ουρανο μαλλον θα απογοητευθεις γιατι τα περιπου 1000€(σοβαρη DSLR π.χ.Canon EOS ) περιπου που απαιτουνται για να ξεκινησεις (μηχανη,δακτυλιδι,ανταπτορας,φιλτρα,ντεκλασερ κ.α.)δεν θα πιασουν τοπο.Η προσωπικη μου αποψη ειναι οτι φωτογραφηση αξιωσεων δεν μπορεις να κανεις,(ασχετα με τη δυνατοτητα της μηχανης)οποτε γιατι να επενδυσεις ενα σωρο χρηματα για αποτελεσμα μετριο.

Αντιθετα,η ηλεκτρικη παρακολουθηση σου δινει τη δυνατοτητα να φωτογραφησεις Σεληνη και πλανητες,με βελτιστα αποτελεσματα,γιατι οι πλανητες απαιτουν πολλες και μικρες εκθεσεις(βιντεο)πραγμα που μια web cam το κανει και καλα,και φθηνα(ελπιζω να εχεις φορητο υπολογιστη).

Τα παραπανω τα βασιζω σε προσωπικη εμπειρια,και απο αναγνωσεις εμπειριων αλλων ερασιτεχνων.Και ολοι συμφωνουν τελικα ,οτι για να βγαλεις βαθυ ουρανο πρεπει να τα "χωσεις χοντρα",ενω για να βγαλεις πραγματικα καλο ουρανο................(αστο καλυτερα) ](*,) ](*,) ](*,)

Ελπιζω να βοηθησα........

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για webcam υπολογιζε λιγο πιο πανω απο 150 Ευρώ.Πραγματι ειναι καλες για φωτογραφηση πλανητων και ειναι ελαφριες.Υπαρχει η NexImage , η Phillips ToUcam καθως και καποιες Logitech.Κανε μια αναζητηση μεσα στην ιστοσελιδα θα ωφεληθεις.Για webcam χρειαζεται ενα φιλτρο IR-cut περιπου 40 Ευρώ το οποιο εμποδιζει την υπερυθρη ακτινοβολια στην οποια οι webcams ειναι ευαισθητες .

 

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=3021&highlight=webcam

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε gohan

Το πρωτο πραγμα που χρειαζεται καποιος για αστροφωτογραφηση ειναι ηλεκτροκινητη βαση και μετα καμερα :mrgreen: Η βαση θα σου επιτρεπει να "κλειδωνεις" τον στοχο σου ακομα και σε υψηλες μεγεθυνσεις και να μην τον χανεις κατα την διαρκεια της φωτογραφησης οπως γινεται π.χ. με τα dobsonian

 

 

Δεν σου λεω να αποφυγεις τις ψηφιακες. Απλα εαν προσπερασεις το σταδιο αυτο και πας απευθειας σε webcam οχι μονο δεν χανεις τιποτα αλλα κερδιζεις και απο πανω. Εγω μεχρι τωρα φωτογραφιζω απολειστικα με ψηφιακη μηχανη, απλη, καθημερινης χρησης την οποια τωρα μολις εχω αντικαταστησει με την Philips SPC900NC. Μπορεις να παρεις μια ιδεα του τι ειναι δυνατο με μια απλη ψηφιακη εαν ψαξεις λιγο τις φωτογραφιες που εχω δημοσιευσει.

 

Για φωτογραφηση Πλανητων + Σεληνης, μπορεις να εχεις καταπληκτικα αποτελεσματα με μια webcam οπως ειναι η Philips SPC900NC η Philips Toucam pro 2. Οι συγκεκριμενες καμερες υπαρχουν στο οπλοστασιο σχεδον ολων των αστροφωτογραφων και ειναι αυτες που θεωρουνται ως οι must για φωτογραφηση του Ηλιακου συστηματος. Δινουν εξαιρετικα αποτελεσματα με λιγους μπελαδες. Για φωτογραφηση deep sky το πρωτο πραγμα που χρειαζεσαι δεν ειναι καμερα, αλλα μια στιβαρη, σωστη, ανθεκτικη ισημερινη ηλεκτροκινητη βαση που να ακολουθα τον στοχο σου χωρις να κουνιεται και να σκαλωνει οπως πολλες "απλες" βασεις που κυκλοφορουν.

 

 

Υ.Γ. Η αστροφωτογραφηση ειναι "βαθυτερα νερα" απο την αστροπαρατηρηση, δεν παυει ομως να εχει και αυτη την μαγεια της. Θελει ψαξιμο φιλε!

Ad Astra Per Aspera

www.agapioselia.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης