Jump to content

Περίεργη αλλαγή στην ατμόσφαιρα της Αθήνας...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας φίλοι αστροπαρατηρητές :D ,

 

Τις τελευταίες ημέρες παρατηρήσαμε εγώ αλλά και αρκετοί γνωστοί μου μια περίεργη αλλαγή στην ατμόσφαιρα της Αθήνας. Μιλάω για την εβδομάδα από 17 /7/2006 έως και σήμερα, κι ιδιαίτερα έντονα την Πέμπτη το βράδυ (20/7/2006). Τα συμπτώματα που έχουμε παρατηρήσει είναι ελαφριά δύσπνοια, υπνηλία, ατονία…κι άλλα υποτονικά. :mrgreen:

 

Καταρχάς, μήπως αντιληφθήκατε κι εσείς παρόμοια συμπτώματα;

 

Αναρωτιέμαι μήπως συμβαίνει κάτι το ιδιαίτερο ( πέρα απ το νέφος , που πιθανότατα να ήταν αυξημένο αυτές τις μέρες…). Μήπως υπήρχε κάποια μαγνητική ή άλλη επίδραση ή μήπως χημική ( σκέφτηκα μεχρι και μήπως και μας ψεκάζουνε με τίποτα τώρα που παίζονται παιχνίδια στην περιοχή… :evil: )

 

:idea: Τέλος, μήπως ξέρει κανείς να μου πει που και πως θα μπορούσαμε να μάθουμε περισσότερα για τη σύσταση της ατμόσφαιρας γι αυτή τη χρονική περίοδο ή ακόμα για τα φυσικά φαινόμενα που μπορεί να έχουν επηρεάσει ;

 

Φιλικά κι ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας...

Εύα

 

Υγ. …Και μη που πείτε πως φταίει η πεταλούδα στην Κίνα….γιατί δεν ξέρω τι έκανε ο Ορέστης, αλλά θέλω να πιστεύω πως επιμένουμε να θέλουμε να ζούμε σαν άνθρωποι…. :P

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα σας φίλοι αστροπαρατηρητές :D ,

 

Τις τελευταίες ημέρες παρατηρήσαμε εγώ αλλά και αρκετοί γνωστοί μου μια περίεργη αλλαγή στην ατμόσφαιρα της Αθήνας. Μιλάω για την εβδομάδα από 17 /7/2006 έως και σήμερα, κι ιδιαίτερα έντονα την Πέμπτη το βράδυ (20/7/2006). Τα συμπτώματα που έχουμε παρατηρήσει είναι ελαφριά δύσπνοια, υπνηλία, ατονία…κι άλλα υποτονικά. :mrgreen:

 

Καταρχάς, μήπως αντιληφθήκατε κι εσείς παρόμοια συμπτώματα;

 

Αναρωτιέμαι μήπως συμβαίνει κάτι το ιδιαίτερο ( πέρα απ το νέφος , που πιθανότατα να ήταν αυξημένο αυτές τις μέρες…). Μήπως υπήρχε κάποια μαγνητική ή άλλη επίδραση ή μήπως χημική ( σκέφτηκα μεχρι και μήπως και μας ψεκάζουνε με τίποτα τώρα που παίζονται παιχνίδια στην περιοχή… :evil: )

 

:idea: Τέλος, μήπως ξέρει κανείς να μου πει που και πως θα μπορούσαμε να μάθουμε περισσότερα για τη σύσταση της ατμόσφαιρας γι αυτή τη χρονική περίοδο ή ακόμα για τα φυσικά φαινόμενα που μπορεί να έχουν επηρεάσει ;

 

Φιλικά κι ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας...

Εύα

 

Υγ. …Και μη που πείτε πως φταίει η πεταλούδα στην Κίνα….γιατί δεν ξέρω τι έκανε ο Ορέστης, αλλά θέλω να πιστεύω πως επιμένουμε να θέλουμε να ζούμε σαν άνθρωποι…. :P

 

 

http://www.metafysiko.gr

http://www.esoterica.gr

Χρήστος Μαρινός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα σας φίλοι αστροπαρατηρητές :D ,

 

Τις τελευταίες ημέρες παρατηρήσαμε εγώ αλλά και αρκετοί γνωστοί μου μια περίεργη αλλαγή στην ατμόσφαιρα της Αθήνας. Μιλάω για την εβδομάδα από 17 /7/2006 έως και σήμερα, κι ιδιαίτερα έντονα την Πέμπτη το βράδυ (20/7/2006). Τα συμπτώματα που έχουμε παρατηρήσει είναι ελαφριά δύσπνοια, υπνηλία, ατονία…κι άλλα υποτονικά. :mrgreen:

 

Καταρχάς, μήπως αντιληφθήκατε κι εσείς παρόμοια συμπτώματα;

 

Αναρωτιέμαι μήπως συμβαίνει κάτι το ιδιαίτερο ( πέρα απ το νέφος , που πιθανότατα να ήταν αυξημένο αυτές τις μέρες…). Μήπως υπήρχε κάποια μαγνητική ή άλλη επίδραση ή μήπως χημική ( σκέφτηκα μεχρι και μήπως και μας ψεκάζουνε με τίποτα τώρα που παίζονται παιχνίδια στην περιοχή… :evil: )

 

:idea: Τέλος, μήπως ξέρει κανείς να μου πει που και πως θα μπορούσαμε να μάθουμε περισσότερα για τη σύσταση της ατμόσφαιρας γι αυτή τη χρονική περίοδο ή ακόμα για τα φυσικά φαινόμενα που μπορεί να έχουν επηρεάσει ;

 

Φιλικά κι ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας...

Εύα

 

Υγ. …Και μη που πείτε πως φταίει η πεταλούδα στην Κίνα….γιατί δεν ξέρω τι έκανε ο Ορέστης, αλλά θέλω να πιστεύω πως επιμένουμε να θέλουμε να ζούμε σαν άνθρωποι…. :P

 

 

http://www.metafysiko.gr

http://www.esoterica.gr

 

=D> Φαντάζομαι δεν θα σου πέρασε απ το μυαλό ότι αν ήθελα να μάθω για μεταφυσική και εσωτερικά δεν θα απευθυνóμουν στο astrovox...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φαντάζομαι δεν θα σου πέρασε απ το μυαλό ότι αν ήθελα να μάθω για μεταφυσική και εσωτερικά δεν θα απευθυνóμουν στο astrovox...

 

Δεν παύεις να ρωτάς όμως κάτι που δεν έχει ουδεμία σχέση με την Αστρονομία.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φαντάζομαι δεν θα σου πέρασε απ το μυαλό ότι αν ήθελα να μάθω για μεταφυσική και εσωτερικά δεν θα απευθυνóμουν στο astrovox...

 

Δεν παύεις να ρωτάς όμως κάτι που δεν έχει ουδεμία σχέση με την Αστρονομία.

 

Πως μπορείς φίλε nickthegreek13_7, να είσαι σίγουρος ότι δεν έχει σχέση με την αστρονομία?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φαντάζομαι δεν θα σου πέρασε απ το μυαλό ότι αν ήθελα να μάθω για μεταφυσική και εσωτερικά δεν θα απευθυνóμουν στο astrovox...

 

Δεν παύεις να ρωτάς όμως κάτι που δεν έχει ουδεμία σχέση με την Αστρονομία.

 

Πως μπορείς φίλε nickthegreek13_7, να είσαι σίγουρος ότι δεν έχει σχέση με την αστρονομία?

 

Εσύ πως είσαι σίγουρη ότι ΕΧΕΙ σχέση;

Χρήστος Μαρινός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οχι βέβαια Μαρίνε! :D Πάραυτα ίσως κάποιος φίλος της παρέας εδώ να μπορούσε να με ενημερώσει εάν κάτι ιδιαίτερο συμβαίνει που το αγνοώ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οχι βέβαια Μαρίνε! :D Πάραυτα ίσως κάποιος φίλος της παρέας εδώ να μπορούσε να με ενημερώσει εάν κάτι ιδιαίτερο συμβαίνει που το αγνοώ...

Εδώ http://www.minenv.gr/1/12/122/12204/g1220400.html

μπορείς να πάρεις πληροφορίες, γενικώς η ατμοσφαιρική ρύπανση

κυμάνθηκε σε χαμηλά επίπεδα αυτές τις μέρες -είναι λογικό, φύσαγε πολύ, και όπως θα δεις σε άλλο πρόφατο thread πολλά παιδιά μιλούν για

ιδιαίτερα καθαρή ατμόσφαιρα.

Αν αντιμετωπίζεις κάποιο πρόβλημα υγείας είναι καλύτερα να συμβουλευτείς

γιατρό, όχι ερασιτέχνη αστρονόμο.

Τα υπόλοιπα όμως -"μαγνητικά" πεδία, ψεκασμοί κλπ.- ανήκουν περισσότερο στη σφαίρα της μεταφυσικής και της συνωμοσιολογίας

γι'αυτό σε παρέπεμψα στα κατεξοxήν "αρμόδια" fora.

Χρήστος Μαρινός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Eυαγγελία φυσάνε νοτιάδες ?

Ίσως να είναι απλά λόγω αυξημένης υγρασίας και αυξημένης θερμοκρασίας(η γνωστή μπαϊλα)

 

Νομίζω υπάρχει φόρουμ στο http://www.meteo.gr. Εκεί θα μπορέσεις να ρωτήσεις εξειδικευμένους μετεωρολόγους.

Αν πάρεις απάντηση κάνε έναν κόπο να ενημερώσεις κι εμάς :D

 

To μαγνητικό πεδίο της Γής δεν έχει σχέση, μιας και επιρρεάζει κυρίως την ιονόσφαιρα(Ανώτερα στρώματα της ατμόσφαιρας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Kυρία Πρίμπα, καλησπέρα σας.

 

θα σας πω ψέμματα αν σας πω πως παρατήρησα κάποια περίεργη αλλαγή

στην ατμόσφαιρα της Αθήνας τις ημερομηνίες που αναφέρατε μιας και

μόνο ατονία και υπνηλία δεν είχα εκείνες τις μέρες.

Αν είχατε κι εσείς φίλο το μέλος του astrovox , giorgosgr...θα με

καταλαβαίνατε γιατί κάτι τέτοιο θα ήταν αδύνατο να μου συμβει... :mrgreen:

Αστειευομαι φυσικά... :D

Σίγουρα όμως για να το λέτε, φαντάζομαι πως το νιώσατε και δεν έχει

κανείς μας κανένα λόγο να το αμφισβητήσει.

Οσον αφορά για τις μαγνητικές επιδράσεις που αναφέρατε έχω να σας προτείνω

ένα πολύ ωραίο άρθρο για την αλληλεπίδραση του μαγνητικού

πεδίου του ήλιου μέσω του ηλιακού ανέμου, με το γήινο μαγνητικό πεδίο.

Αν θελετε περισσότερες λεπτομέρειες (πέραν της εξήγησης που έδωσε ο vegan)

η διευθυνση της σελίδας είναι :

 

http://www.astro.noa.gr/journal/Periodic/journal_10daglis.htm

 

Οσο για τα υπόλοιπα που αναφέρατε όπως ήδη είπαν οι παραπάνω φίλοι

δεν ταιριάζουν να συζητηθούν ειδικά σε μια ενότητα όπως :

"η αστρονομια στην Ελλάδα".

 

Με λίγο παραπάνω ψάξιμο στο google είμαι σίγουρη πως σύντομα θα

λάβετε ικανοποιητικες απαντήσεις. :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατερίνα χαχαχχα, Δεν ξέρω αν πρόσεξες μιλάμε για Αθήνα...όχι για Καλαμάτα...Εκτός κι αν ο georgegr άλλαξε και κατοικία εκτός απο id...Χαιρετίσματα!

Ωραία ιδέα φίλε vegan, ευχαριστώ! (Στο meteo ξέρεις αν υπάρχει τρόπος να δω στοιχεία των προηγούμενων ημερών? - αυτές τις μέρες όντως έχει νοτιάδες αλλά όχι ιδιαίτερη υγρασία...( 30 έως 50% αυτή την εβδομάδα...) (Μαρίνε , πρέπει να σαι λίγο στριφνός άνθρωπος....δεν θα το πω όμως σε κανέναν... 8) ) Ευχαριστώ πάντως :D - Φυσικά και θα σας ενημερώσω ....εδώ η Κατερίνα μας ενημερώνει γι άλλα κι άλλα!

Απίστευτος ο Δαγκλής... :D :D :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κυρια Πριμπα,

νομίζω πως δε διαβάσατε πολύ προσεκτικά τι σας έγραψα...

Σας έγραψα λοιπόν πως :

 

"θα σας πω ψέμματα αν σας πω πως παρατήρησα κάποια περίεργη αλλαγή

στην ατμόσφαιρα της Αθήνας τις ημερομηνίες που αναφέρατε μιας και

μόνο ατονία και υπνηλία δεν είχα εκείνες τις μέρες."

 

Αν δε σας λέει κάτι πως μένω στην Αθήνα...

μήπως σας λέει κάτι πως πρέπει να είμαστε λίγο πιο προσεκτικοί

στους χαρακτηρισμούς που αποδίδουμε σε ανθρώπους που δε γνωρίζουμε

σ ένα φόρουμ που μας φιλοξενεί;

 

Υ.Γ Να μας ενημερώσετε, μην παραλείψετε... γιατί έχουμε τεράστια αγωνία

αν ψέκασαν τα σύνεφα μυστηριώδεις δυνάμεις που μας θέλουν να

κοιμόμαστε όρθιοι...

Ισως θα ήταν καλή ιδέα να απευθυνθείτε και σε κανένα ιατρικό φόρουμ

σε κάποια ενότητα για την αυπνία...η τις ατονίες...

Ειδικά οσοι εχουν προβλημα με... αυπνιες θα το βρουν ιδιαιτερως ενδιαφερον

ως λυση να βομβαρδιζονται απο αερος... με... υπνονια!

 

Ανταποδίδω τους χαιρετισμούς... :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

:D χαχαχα !Ωραίο το σέλας της Αττικής...κάτσε να δούμε και τις πιο πρόσφατες φωτο του Αντώνη... Ξέρεις κι ο Αντονιόνι από κατι χαζοφωτογραφίες, εξιχνίασε ολόκληρο έγκλημα στο "Blow up"! Να σαι καλά! :D :D !
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

...Μαρίνε , πρέπει να σαι λίγο στριφνός άνθρωπος....δεν θα το πω όμως σε κανέναν...

Να το πείς παντού, είναι ο καρπός κοπιαστικής προσπάθειας πολλών ετών και είμαι υπερήφανος γι'αυτό.

 

* Το όνομά μου είναι Χρήστος.

Χρήστος Μαρινός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

oups!!!!Συγνώμη φίλε Χρήστο !!! Ευχαριστώ πολύ και πάλι! :D ...κατά μια διαβολική σύμπτωση το σάιτ που μου υπέδειξες δεν εμφανίζει αρχείο τιμών ...παρά μόνο για σήμερα κι εχθές...εκτός κι αν κάτι δεν πρόσεξα, η απρόσεκτη!χαχαχα Καλησπέρα!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δες εδώ

 

Οι υπόλοιποι δεν ντρέπεστε λιγάκι, πέσατε να την φάτε?

Έτσι να κάνετε στα νέα μέλη και εις ανώτερα... :-({|= :frown:

Λέσχη Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Achilleas

προσωπικώς δε ντρέπομαι καθόλου...

Δεν κατάλαβα για ποιο λόγο θα πρεπε να ντραπώ;

Επειδη δεν ειμαι γιατρός να λύσω τις όποιες απορίες για τη δυσπνοια και την

υπνηλία της Κυρίας Πρίμπα σ ένα φόρουμ ερασιτεχνικής αστρονομίας ;

Για το μόνο που ντρέπομαι είναι όταν με βομβαρδίζουν τα... υπνόνια

και το ροχαλητό μου ξυπνάει τους πάντες σε ακτίνα 20 μέτρων!

 

Αλλωστε η Κυρια Πριμπα δεν είναι καινούρια, είναι πάνω από 2 χρόνια μέλος ...

ανεξαρτητως αν έχει κάνει (και πόσες) δημοσιευσεις.

Πολλοί παρακολουθούν το φόρουμ χωρίς να συμμετέχουν ενεργά.

 

Τώρα αν διαφωνείς πως οι ερωτήσεις της είναι σχετικές με την ενότητα

" Η αστρονομία στην Ελλάδα" αυτο πραγματικά είναι θέμα προς συζήτηση !!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητή κα Πρίμπα,

 

κάτι έχω ακουστά για τα λεγόμενα chemtrails αεροψεκασμούς που προκαλούν δυσάρεστα συμπτώματα και διαφέρουν από τα contrails εκείνα δηλαδή που αφήνουν τα αεροπλάνα.

Δεν σε διαβεβαιώ πως τα chemtrails όντως υφίστανται διότι δεν είμαι ειδήμων και άλλοστε ποιος μπορεί να ισχυριστεί το οτιδήποτε με σιγουριά.

Αυτό που με δυσαρέστησε ήταν η αρνητική διάθεση, και τώρα αναφέρομαι σε όσους είπαν πως κάτι τέτοιο όπως αυτό που ρώτησε ουδεμία σχέση έχει με την αστρονομία!

Ας είμαστε πιο ανοιχτά μυαλά.Ίσως ναι να ήταν άσχετο μα η συζήτηση πάντοτε ωφελεί και γενικά η ανταλλαγή απόψεων.Έστω και για κάτι μη σχετικό.

Έπειτα ποιος ξέρει την αστρονομία τόσο καλά ώστε να είναι βέβαιος για το αν έχει ή όχι σχέση!;

Συνοδοιπόροι είμαστε όλοι προς το ταξίδι για την γνωστική Ιθάκη!

Ευχαριστώ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είναι γνωστό πως το αυξημένο νέφος προκαλεί όλα τα συμπτώματα που ανέφερες, δυστυχώς όμως (ή ευτυχώς) αυτές τις μέρες συμβαίνει το αντίθετο στην Αθήνα και γενικότερα στην ελλάδα, όπως θα δείς στο link που έδωσα παραπάνω...

 

Όσον αφορα τους υπόλοιπους πλην φυσικά της Στέλλας, μια κουβέντα ελεγε η ευαγγελία, δέκα εσείς...Σας ρωτάει η κοπέλα αν υπάρχει κάποια αλλαγή στο νέφος των ημερών, που συμβαίνει συχνά, και εσείς κοτσάρετε links του ESOTERICA! Ε Λ Ε Ο Σ!

Λέσχη Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό που με δυσαρέστησε ήταν η αρνητική διάθεση, και τώρα αναφέρομαι σε όσους είπαν πως κάτι τέτοιο όπως αυτό που ρώτησε ουδεμία σχέση έχει με την αστρονομία

 

Δεν υπάρχει καμιά αρνητική διάθεση, κάθε άλλο, αλλά όσον αφορά κάποιο θέμα που να σχετίζεται με το αντικείμενο της αστρονομίας.Συγνώμη αν στην απάντηση που έδωσα είχα ένα ύφος που ενόχλησε μερικούς, όμως αμφιβάλλω πραγματικά αν μια οποιαδήποτε αλλαγή στην ατμόσφαιρα της Αθήνας έχει καμία σχέση με την ερασιτεχνική αστρονομία.Στο κάτω κάτω βρε παιδιά, εσείς ευθύνεστε για το τι ποστάρετε και τι οχι.Και απο off Topic threads, έχουμε πολλά!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλτατε Achilleas

μου δίνετε την αίσθηση (και συγχωρέστε με αν κάνω λάθος)

πως πολύ επιλεκτικά διαβάζετε τα όσα διαβάζετε...

Απ όλη τη δημοσίευση της Κυρίας Πρίμπα...

μόνο το σχόλιο για το νέφος συγκρατήσατε;

 

"Μήπως υπήρχε κάποια μαγνητική ή άλλη επίδραση ή μήπως χημική ( σκέφτηκα μεχρι και μήπως και μας ψεκάζουνε με τίποτα τώρα που παίζονται παιχνίδια στην περιοχή… )"

 

Το παραπάνω το διαβάσατε;

 

Για την ατμοσφαιρικη ρύπανση τής απάντησε ο Κύριος Μαρινός.

Για την υγρασία και το μαγνητικό πεδίο της γης τής απάντησε ο

vegan.

Τις δώσαμε και 3 links (minenv, meteo και astro.noa)

 

Τωρα όσον αφορα τους ψεκασμούς και τα παιχνίδια που παίζονται

στην περιοχή δε νομίζω να εννοούσε τους ψεκασμούς των δένδρων...

Τουλάχιστον δε βγαίνει αυτό απ τα συμφραζόμενα...

 

Νομίζω πως το εξαντλήσαμε το θέμα...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το διάβασα όλο...Ότι και να εννοούσε, δεν χρειαζόταν να την "παραπέμψετε", στο ESOTERICA! Ήμαρτον!

 

Ουτως η άλλως είναι άτοπο γιατι όπως και να εννοούσε τους ψεκασμούς σχέση με μεταφυσικά φαινόμενα δεν υπάρχει...

Λέσχη Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

"Μήπως υπήρχε κάποια μαγνητική ή άλλη επίδραση ή μήπως χημική ( σκέφτηκα μεχρι και μήπως και μας ψεκάζουνε με τίποτα τώρα που παίζονται παιχνίδια στην περιοχή… )"

 

Eντάξει βρε Κατερίνα, μια πλάκα έκανε η κοπέλα, δεν είναι λόγος νομίζω να την αποπαίρνουμε...

Και μάλλον εννοεί την πρόσφατη ευγενική χορηγία βομβών και ρουκετών στο άμεσο γειτονικό περιβάλλον...

Δε νομίζω να έχει φτάσει τίποτα εδώ(Γιατί εκεί έχουν πρόβλημα σίγουρα με την ατμόσφαιρα, αλλά μάλλον είναι το τελευταίο που τους ενδιαφέρει... :-k )

Να σου θυμίσω ότι ένα κύμα απο χημικά είχε πράγματι πλήξει τη χώρα μας στους σχετικά πρόσφατους βομβαρδισμούς της Σερβίας.....

 

Για το άν είναι σχετικό με την αστρονομία η όχι, εμένα τουλάχιστο που ασχολούμαι με τη φωτομετρία, με ενδιαφέρει μια μεγάλης τάξης αλλαγή, γιατί θα πρέπει να ξανα-υπολογίσω τις σταθερές απορρόφησης της ατμόσφαιρας για να καλιμπράρω τη CCD.

 

Συμφωνώ πάντως στο ότι για οποιοδήποτε πρόβλημα υγείας αρμόδιος είναι ένας γιατρός και όχι (θου κύριε) ένας ερασιτέχνης αστρονόμος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν οι υπνοψεκασμοί απο σκοτεινές δυνάμεις δεν έχουν σχέση με

συνωμοσιολογίες και άλλα παρεμφερή... δεν ξέρω με τι έχουν...

 

By the way δεν έχω τίποτα εναντίον του "metafysiko" (μιας και δεν το γνωρίζω) και του "esoterica" το όποιο αρκετές φορές επισκέπτομαι και διαβάζω διάφορα θέματα...

 

Εχουνε απλώς διαφορετική θεματολογία.

Αναρωτιέμαι πόσο δύσκολο είναι να γίνει κατανοητό αυτο...

 

Vegan εσύ ειδικά γνωρίζεις κατά πόσο αρέσκομαι ή όχι στα αστεία... Αν ήταν μόνο καλοπροαίρετη πλάκα... οι επόμενες δημοσιεύσεις της

(τις οποίες θεωρώ ανάξιες λόγου να σχολιάσω, οποιος έχει μάτια

και διαβάζει ελληνικά θα καταλάβει...) θα ήταν σε διαφορετικό

κλίμα...

Επετρεψε μου να νομιζω πως η Κυρία Πρίμπα δε ρώτησε ορμόμενη

απ την πιθανή της ενασχόληση με τη φωτομετρία...

Κι όσο έχει εκείνη δικαίωμα στην πλάκα... θαρρώ πως άλλο τόσο έχουμε κι εμείς :)

 

Αυτά από μένα για το θέμα :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πέραν από την όποια χιουμοριστική διάθεση των φίλων εδώ, θα ήθελα να συμπληρώσω σε αυτά που παρέθεσαν όσοι σκέφθηκαν πιθανές αιτίες για το ερώτημα που τέθηκε, και τη σκόνη, που έρχεται από την Σαχάρα, όταν φυσά νοτιάς και αρκετές φορές φθάνει μέχρι και την… Σκανδιναβία! Καθημερινά μπορούμε να την δούμε εδώ: http://forecast.uoa.gr/dustindx.html

 

Η σκόνη ενοχοποιείται για αναπνευστικά και αλλεργίες σε ευαίσθητους οργανισμούς, πλην όμως, τις τελευταίες μέρες, λόγω των ισχυρών βοριάδων δεν υπήρχε ίχνος της πάνω από τον ελλαδικό ουρανό.

 

Φιλικά

 

PapGeo

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης