Jump to content

Καθαρότητα ατμόσφαιρας για αστροπαρατήριση.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τις τελευταίες 3 νύχτες η καθαρότητα της ατμόσφαιρας (Νεμέα) είναι εκπληκτική !!!

Η παρατήρηση με κυάλια είναι απόλαυση.

Ο γαλαξίας μας απίστευτα φωτεινός. Ακόμα και τον γαλαξία της Ανδρομέδας μπορούσες να υποπτευθείς που βρισκόταν, με γυμνό μάτι. Μου θύμισε τους ουρανούς που έβλεπα παιδί (μικρότερη φωτορύπανση).

Απόψε ελπίζω να καταφέρω να βγάλω και το τηλεσκόπιο.

 

Και ρωτώ τώρα...

 

Υπάρχουν κάποιες μετεωρολογικές συνθήκες (πχ άνεμος και κατέυθυνσή του, υγρασία, θερμοκρασία κλπ) τις οποίες μελετώντας τες, να μπορούμε να προβλέψουμε την καθαρότητα και σταθερότητα της ατμόσφαιρας για αστροπαρατήριση;

 

Ευχαριστώ.

Γραφετε καθαρά, χωρίς μουντζούρες.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά σήμερα μπαίνοντας στο σπίτι μου (Αθήνα), ΤΡΟΜΑΞΑ! Εκπληκτική διάυγεια!

 

Μάλλον ο αέρας...ξεβρώμισε λίγο την ατμόσφαιρα!

Λέσχη Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδια και σε μας εδω κατω (Κυπρος) απο την Παρασκευη ο ουρανος ειναι διαμαντι !!! Ψες ειδικα η παρατηρηση ηταν απολαυση!

Ad Astra Per Aspera

www.agapioselia.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πρωτη φορα μετα απο πολλα χρονια που κοιταξα νοτια πανω απο τον ουρανο του Πειραια (μενω Χαϊδαρι) και ειδα όλα τα αστερια του σκορπιου και του τοξοτη ξεκάθαρα! Παντα τετοια!!

Όλη της τη ζωή μελετούσε το σύμπαν, αλλά είχε παραβλέψει το πιο ξεκάθαρο μήνυμά του.

Για τα μικρά πλάσματα σαν εμάς η απεραντοσύνη του γίνεται υποφερτή μονάχα μέσω της αγάπης.

C. Sagan. Επαφή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα και από Σύμη. Επιβεβαιώνω και εγώ την εντυπωσιακή καθαρότητα (όλη την χρόνια βέβαια είναι τέλεια αλλά το τελευταίο 10ημερο είναι super). Χθες τα ξημερώματα ένα εντυπωσιακό πλάνο με Αφροδίτη, Σελήνη και το Ήλιο που άρχιζε να ανατέλλει αλλά η φωτογραφική ήταν χωρίς μπαταρία
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αλλη μια επιβεβαιωση απο Παρο.... Πεντακάθαρος ουρανος, με γυμνο ματι οχι μονο ανδρομέδα εβλεπες, αλλα και πανω στη γαλαξιακη ζωνη ενα σωρο φωτηνες θολουρες... Χθες το βραδυ για πρωτη φορα εκανα την πρωτη αξιοπρεπη παρατηρηση, δηλαδη ειμουν εγω το τηλεσκοποιο (DOB 8" Skywtcher) και το lap-top με το starry night και ειδα απιθανα πραγματα οπως δυο πλανητηκα νεφελώματα, [ring nebula(M57) - dumbell nebula(M27)] υπεροχα και τα δυο και ενα σωρο νεφελωματα και σμηνοι... Ηταν απιστευτα.... Η ανδρομέδα δε δεν με εντυπωσιασε ιδαιτερα.... Που να παρω και την ΕQ6 μετα το καλοκαιρι και μια ΕΟS τοτε θα αξιζει πραγματηκα....
Να δουμε ποτε θα ξαναδουμε σκοταδι.... Ριμαδα φωτορυπανση... ](*,) ](*,) ](*,)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επισης και στη Χαλκιδικη ο ουρανος ειναι κατι παραπανω απο πεντακαθαρος!

Κριμα ομως που μαλλον θα χαλασει απο Τριτη!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εγώ θέλω να ρωτήσω κάτι που είμαι σχεδόν σίγουρος ότι έχει ξανασυζητηθεί :-note

 

ποια είναι η καλύτερη τοποθεσία για παρατήρηση στην αθήνα;

τα links των προηγουμενων συζητήσεων σχετικά με το θέμα,θα με βοηθούσαν πολύ!!

 

Υ.Γ.μακάρι να μπορούσα να έρθω και στην επόμενη εξόρμηση στισ 26/8(αν τελικά γίνει).έχω κλείσει για αμοργό με την κοπελιά !!!!! :-$

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δυστυχως καλυτερη τοποθεσια στην Αθηνα δεν υπαρχει. Εκτος αν πας Παρνηθα προς το καταφυγιο αλλα βραδιατικο εκει πανω ουτε εγω δε παω!

 

Καλη τοποθεσια σε σχεση με τις υπολοιπες ειναι το Σουνιο οπου κατι παει να γινει. Μη ξεχνας οτι σε ερευνα που ειχε γινει πριν απο μια δεκαετια περιπου βρεθηκε οτι η φωτορυπανση της Αθηνας επηρεαζει τη παρατηρηση σε ακτινα 250 χλμ. Σκεψου εν ετει 2006 πως θα εχουν γινει τα πραγματα. ](*,)

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης