Jump to content

Βελτιωνεται το μετριο τηλεσκοπιο με ενα καλο προσοφθαλμιο?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετω τη κοινοτητα των ερασιτεχνων αστρονομων.Ειναι η πρωτη δημοσιευση θεματος που κανω.Ειμαι ακομα στην αρχη και οι συμβουλες σας ειναι παντα ευσπροσδεκτες σε ενα αρχαριο

Η αστρονομια ειναι ενα χομπι που με συνεπαιρνε απο παιδι.Το τελευταιο διαστημα αποφασισα να ασχοληθω ενεργα με αυτο.Μετα απο τη μελετη του Nightwatch και σχετικη ερευνα αγορας αποφασισα να αγορασω το 127/1500 με EQ3-2 Maksutov της Skywatcher ως το ενδεδειγμενο για την περιπτωση μου (αρχαριος) και τα λεφτα που διεθετα

Κατα τη χρηση διαπιστωνα οτι το οπτικο αποτελεσμα πλανητικης παρατηρησης δεν με ικανοποιουσε.Με τον 10mm plossl της εταιριας, 150 μεγ/σεις, και σε συνθηκες χωριου - λιγα φωτα ξαστερος ουρανος - η ευκρινεια δεν ηταν η αναμενομενη.

Ακολουθωντας τη συμβουλη του Dickinson αποφασισα να προμηθευτω ενα καλο προσοφθαλμιο για να βελτιωσω τις ποιοτικες παραμετρους του τηλεσκοπιου μου.Σειρα 5000 9mm plossl εξι στοιχειων της Meade λοιπον στις 166 μεγ/σεις!Σοκ! ](*,) διαπιστωνω οτι ο βασικος plossl της Skywatcher εχει ιδιες δυνατοτητες με τον ακριβο Meade σειρα 5000!.Blackout.

Γιατι το βασικο μιας μετριας σε οπτικα εταιριας εχει τις ιδιες δυνατοτητες με ενα πολυδιαφιμησμενο νεο προσοφθαλμιο μιας εταιριας αριστης σε οπτικα?

Τι πρεπει να κανω για να εχω την ευκρινεια που θελω?

Τι μπορει να πηγαινει στραβα οσο αναφορα τη δικια μου χρηση?

Μηπως χρειαζεται να επενδυσω περισσοτερα λεφτα σε προσοφθαλμιο?

Βοηθεια παιδια!

Ευχαριστω που με . . .διαβασατε

 

 

φιλικα pablo1

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατ αρχας να ξεκαθαρισω λιγο οτι η διαφημιση δε λεει τιποτα. Η Meade φιλε Παυλο δεν ειναι και η καλυτερη εταιρια. Σε πληροφορω οτι στο Παρνωνα δοκιμασα τον ιδιο προσοφθαλμιο στο τηλεσκοπιο μου (8") και σε πληροφορω οτι δεν ειχε τρελη διαφορα απο τον απλο της σειρας 4000 που εχω. Απλα μεγαλυτερο πεδιο.

 

Διαφορα θα δεις με ενα προσοφθαλμιο σαν αυτο

hyperion-1.jpg

 

που περιμενω να μου ερθει αυριο σπιτι. Τον αγορασα 100 ευρω απο την Ακτις και ολοι μου ειπαν οτι εκανα την καλυτερη κινηση. Ειδωμεν ομως. Θα σου πω λεπτομερειες

 

η αυτον φυσικα που ειναι κορυφη

televue.JPG

 

οχι το πακετο τσιγαρων :P

 

Θελω να σου πω με ολα αυτα οτι.. μην εμπιστευεσαι μια εταιρια η οποια απλα διαφημιζεται. H meade εχει τη μεγαλυτερη πιτα της παγκοσμιας αγορας. Δεν σημαινει οτι ειναι η καλυτερη. Τζαμπα τα λεφτα λοιπον ενω θα μπορουσες με τα λεφτα που ξοδεψες για αυτον να παρεις 3 σαν της πρωτης φωτο και να εχεις και ασυγκριτα καλυτερη ποιοτητα και 3 προσοφθαλμιους αντι για 1!!!

 

 

Περα απο αυτα ομως, λες οτι το τηλεσκοπιο σου ειναι 127 mm. Το τηλεσκοπιο λοιπον αυτο δε παυει να ειναι 5". Ειναι σχετικα μικρο για να δεις λεπτομερεις πολλες. Αληθεια τι παρατηρησες και δεν ικανοποιηθηκες?

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ρε παιδιά, μην ποστάρετε nagler μεσημεριάτικα, έχουμε και εύθραυστη υγεία!!!

 

 

:lol: :lol: :lol:

 

Κι εγω ειχα ευθραυστη υγεια στο Παρνωνα οταν ειδα το ORION OPTICS και το OBSESSION!!

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ετσι ακριβως ομως ειδα το Μ51 με τα ματια μου!

 

m51.gif

 

ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΑ ΛΙΓΟΤΕΡΗ [-(

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ετσι ακριβως ομως ειδα το Μ51 με τα ματια μου!

 

m51.gif

 

ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΑ ΛΙΓΟΤΕΡΗ [-(

 

 

 

 

 

 

:shock:....πες μου οτι σοβαρομιλας και εφυγα για δανειο....

Ad Astra Per Aspera

www.agapioselia.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Mε διαβαζεις να αστειευομαι? :P

 

χωρις πλακα.. φυγε για δανειο!

 

Αντε να μην ηταν τοσο ευκρινη τα αστρακια τα πιο μικρα που βλεπεις στη φωτο. Αλλα σε γενικες γραμμες με 3 βαθιες ανασες και κολλημα στο προσοφθαλμιο για κανα 5λεπτο (που πιστεψτε με ειναι πολυ λιγο για το θεαμα που αντικριζεις) εβλεπες εικονα που πλησιαζε τη παραπανω

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μισό... ρε παιδιά... θα μας τρελάνετε!

Είδες τον Μ51 σε τέτοιο μέγεθος και με τέτοια ευκρίνεια? Με ποιό, με το Obsession?

Για πες λεπτομέρεις ? Με τι το είδες? Με τι προσοφθάμιο ? Χρησιμοποίησες πλάγια διόπτευση?

Μη μας κάνεις και πουλήσουμε κανένα αμάξι και πάρω το 20" obsession που μου έχει καρφωθεί τελευταία!!! ](*,)

Δωρεάν ενέργεια για όλους...Φτάνει πια η εξάρτηση από το πετρέλαιο.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να το πάρεις Μιχάλη μου, να το πάρεις...

Να βάλεις και ένα binoviewer με 2 Nagler 35mm απάνω και να ετοιμάσεις τα χαρτιά για να με υιοθετίσεις!(Μη στενοχωριέσαι,τα έξοδά μου θα τα καλύπτω μόνος μου, δε θέλω χαρτζιλίκι...) :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κοίτα από το site της obsession κάνει 6395 δολάρια. Αν το διαιρέσεις με ~1.2 για ευρώ σου κάνει ~5329 αντε 5500 μαζί με στραβά έξοδα. Δεν είναι και τραγικά... εντάξει πρέπει να κάνω οικονομία κανένα 2-3 χρόνια :lol:

Πάντως αν σε ~ συνθήκες Πάρνωνα με ένα 15" βλέπεις τέτοια λεπτομέρεια, τότε είναι καταπληκτικό.

Δωρεάν ενέργεια για όλους...Φτάνει πια η εξάρτηση από το πετρέλαιο.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χαιρετω τη κοινοτητα των ερασιτεχνων αστρονομων.Ειναι η πρωτη δημοσιευση θεματος που κανω.Ειμαι ακομα στην αρχη και οι συμβουλες σας ειναι παντα ευσπροσδεκτες σε ενα αρχαριο

Η αστρονομια ειναι ενα χομπι που με συνεπαιρνε απο παιδι.Το τελευταιο διαστημα αποφασισα να ασχοληθω ενεργα με αυτο.Μετα απο τη μελετη του Nightwatch και σχετικη ερευνα αγορας αποφασισα να αγορασω το 127/1500 με EQ3-2 Maksutov της Skywatcher ως το ενδεδειγμενο για την περιπτωση μου (αρχαριος) και τα λεφτα που διεθετα

Κατα τη χρηση διαπιστωνα οτι το οπτικο αποτελεσμα πλανητικης παρατηρησης δεν με ικανοποιουσε.Με τον 10mm plossl της εταιριας, 150 μεγ/σεις, και σε συνθηκες χωριου - λιγα φωτα ξαστερος ουρανος - η ευκρινεια δεν ηταν η αναμενομενη.

Ακολουθωντας τη συμβουλη του Dickinson αποφασισα να προμηθευτω ενα καλο προσοφθαλμιο για να βελτιωσω τις ποιοτικες παραμετρους του τηλεσκοπιου μου.Σειρα 5000 9mm plossl εξι στοιχειων της Meade λοιπον στις 166 μεγ/σεις!Σοκ! ](*,) διαπιστωνω οτι ο βασικος plossl της Skywatcher εχει ιδιες δυνατοτητες με τον ακριβο Meade σειρα 5000!.Blackout.

Γιατι το βασικο μιας μετριας σε οπτικα εταιριας εχει τις ιδιες δυνατοτητες με ενα πολυδιαφιμησμενο νεο προσοφθαλμιο μιας εταιριας αριστης σε οπτικα?

Τι πρεπει να κανω για να εχω την ευκρινεια που θελω?

Τι μπορει να πηγαινει στραβα οσο αναφορα τη δικια μου χρηση?

Μηπως χρειαζεται να επενδυσω περισσοτερα λεφτα σε προσοφθαλμιο?

Βοηθεια παιδια!

Ευχαριστω που με . . .διαβασατε φιλικα pablo1

 

Φίλες pablo1, μην απελπίζεσαι !

Καταρχήν, πως διαπίστωσες ότι κι οι δύο προσοφθάλμιοι έχουν ίδιες δυνατότητες;

Από ότι έχω καταλάβει στα λίγα χρόνια που είμαι στο χόμπυ, για να διαπιστώσεις διαφορά ανάμεσα σε παρόμοιους προσοφθάλμιους, χρειάζεται λεπτομερής εξέταση σε όλα τα ουράνια σώματα, ακόμη και σε επίγεια αντικείμενα την ημέρα, σε διάφορες συνθήκες εξωτερικού φωτισμού (επιστρώσεις;) και σε πολύ καλή (σπάνιο πράγμα) ατμόσφαιρα.

Νομίζω μάλιστα, ότι αυτό το τελευταίο είναι το σημαντικότερο, το οποίο δεν έτυχε να σου "κάτσει" για να διακρίνεις την ποιοτική διαφορά μεταξύ των δύο.

Επίσης, εάν "σώνει και καλά" θέλεις να διαπιστώσεις την αξία της αγοράς σου,

δοκίμασε τους δύο προσοφθάλμιους σε ένα γρήγορο νευτώνειο, π.χ. f/5 και τότε τα λέμε -το αργό (f/12;) τηλεσκόπιο που έχεις κρύβει πολλές ατέλειες του φθηνού προσοφθάλμιου.

Κατά τη γνώμη μου έκανες βιαστική αγορά, όχι λόγω ποιότητας, αλλά επειδή τώρα έχεις δύο παραπλήσιους σε μεγέθυνση φακούς και αναγκαστικά πρέπει να ξεφορτωθείς τον ένα.

Επειδή κι εγώ χρησιμοποιώ ένα 5άρι Maksutov με Hyperion, σου τον συστήνω ανεπιφύλακτα. Αυτός στα 21mm θα σου δώσει exit pupil 1,75mm καλό για deep sky, αλλά με barlow θα πέσεις πάνω σε μεγέθυνση που έχεις ήδη.

Αν σε ενδιαφέρουν πλανήτες/Σελήνη, προτίμησε ένα ορθοσκοπικό φακό,

π.χ. Baader genuine ortho, όπου εκεί θα δείς διαφορά σε σχέση με ploessl, πάντα με την προϋπόθεση της σταθερής ατμόσφαιρας .

Χρήστος Μαρινός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Oντως ξεφυγαμε απο το θεμα μας..

 

Σωστος ο Χρηστος (a.k.a. MARINOS). Κανε τη κινηση που εκανα κι εγω. Παρε ενα HYPERION και θα μεινεις πιο ικανοποιημενος απο τον MEADE ο οποιος μονο μουρη πουλαει δυστυχως. :|

 

 

Οσον αφορα το OBSESSION ειπα και παραπανω οτι η ποιοτητα της εικονας δεν ειναι ακριβης οπως στη φωτο αλλα παραπλησια. Σκεψου οτι εκεινη τη νυχτα (Παρασκευη που μας περασε) ειχαμε πολυ αερα οποτε τα ειδωλα ηταν λιγο θολα. Πιστευω οτι σε μια νυχτα με καλυτερο seeing τα πραγματα θα πλησιαζουν τη φωτο που βλεπεις \:D/ :cheesy:

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ρε χαιβανια :D ενα υπνακο εριξα και μου απαντησατε ευχαριστω!

Ρε φιλε! αυτο δεν ειναι προσοφθαλμιο ειναι αμυντικη χειροβομβιδα :lol:

Κρονο και Δια προσπαθουσα να δω ρε φιλε και δεν το φχαριστηθηκα στην ευκρινεια του ειδωλου

Νομικος στην ακτη μιαουλη ολα τα λεφτα παιδια! δεχθηκανε το 5000 πισω

και μου δωσανε και τα λεφτα μου προτογνωρο για ελλαδα - δε κανω διαφημιση την αληθεια λεω - οποτε κανω ακομα παιχνιδι με τα λεφτα.Πηρα να μαθω τιμες για nagler 7mm.Μηπως ξερει κανεις τη διαφορα του απλου απο αυτον της σειρας 6.Ενδεικτικα ο ενας κανει 255 και ο αλλος 370

Ενα τετοιο εργαλειο θα κανει τη διαφορα?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σιγουρα πραματα..

 

Ρε συ μιλαμε για ποιοτητα τωρα! Οχι λογια και μονο λογια! Ο Νομικος ειναι φοβερος σ αυτα! Ειμαι πελατης χρονια αλλα οσο να ναι φερνει μονο MEADE και σαν εταιρια τελικα δε λεει και πολλα

 

Σκεψου οτι για να καταληξω σ αυτο το συμπερασμα χρειαστηκε μια βραδια στο Παρνωνα! Eκει τα ειδα ολα...

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χρηστο ισως να εχεις δικιο για το - βιαστικη αγορα - που ειπες(ευτυχως τελικα δεν εγινε).Παντως την κινηση την εκανα γνωριζοντας αυτο που αναφερεις για τις μεγεθυνσεις.Απλα ημουν τοσο πεπεισμενος οτι θα ειχα σημαντικη διαφοροποιηση που σκεφτηκα σιγα σιγα να αντικαταστησω τους προσοφθαλμιους που ηδη ειχα με ποιοτικοτερους!

Και το σημαντικοτερο δεν ειχα επαφη με το forum της astrovox για να ξεστραβωθω!

Οι πληροφοριες που μου εδωσες για την συγκριση προσοφθαλμιων καταγραφονται ευχαριστω!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν δεν πρόκειται να χρησιμοποιήσεις γρηγορότερο τηλεσκόπιο από αυτό που έχεις τώρα, μη χαλάς χρήματα σε Nagler -δεν είναι και οι ιδανικότεροι για πλανητική παρατήρηση.

Μπορείς με το 1/3 των χρημάτων να αποκτήσεις φακό πιό "ευρυγώνιο" και από Nagler, ή όπως είπα, έναν καλό ορθοσκοπικό που θα σου μείνει για πάντα.

Χρήστος Μαρινός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

φίλε λύσε μου μια απορία.πώς μπορώ να αγοράσω προιόν της actis;ξέρεις κάποια διεύθυνση;;

Κατ αρχας να ξεκαθαρισω λιγο οτι η διαφημιση δε λεει τιποτα. Η Meade φιλε Παυλο δεν ειναι και η καλυτερη εταιρια. Σε πληροφορω οτι στο Παρνωνα δοκιμασα τον ιδιο προσοφθαλμιο στο τηλεσκοπιο μου (8") και σε πληροφορω οτι δεν ειχε τρελη διαφορα απο τον απλο της σειρας 4000 που εχω. Απλα μεγαλυτερο πεδιο.

 

Διαφορα θα δεις με ενα προσοφθαλμιο σαν αυτο

hyperion-1.jpg

 

που περιμενω να μου ερθει αυριο σπιτι. Τον αγορασα 100 ευρω απο την Ακτις και ολοι μου ειπαν οτι εκανα την καλυτερη κινηση. Ειδωμεν ομως. Θα σου πω λεπτομερειες

 

η αυτον φυσικα που ειναι κορυφη

televue.JPG

 

οχι το πακετο τσιγαρων :P

 

Θελω να σου πω με ολα αυτα οτι.. μην εμπιστευεσαι μια εταιρια η οποια απλα διαφημιζεται. H meade εχει τη μεγαλυτερη πιτα της παγκοσμιας αγορας. Δεν σημαινει οτι ειναι η καλυτερη. Τζαμπα τα λεφτα λοιπον ενω θα μπορουσες με τα λεφτα που ξοδεψες για αυτον να παρεις 3 σαν της πρωτης φωτο και να εχεις και ασυγκριτα καλυτερη ποιοτητα και 3 προσοφθαλμιους αντι για 1!!!

 

 

Περα απο αυτα ομως, λες οτι το τηλεσκοπιο σου ειναι 127 mm. Το τηλεσκοπιο λοιπον αυτο δε παυει να ειναι 5". Ειναι σχετικα μικρο για να δεις λεπτομερεις πολλες. Αληθεια τι παρατηρησες και δεν ικανοποιηθηκες?

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολυ απλα πραγματακια:

 

1) Τηλεφωνεις στο 2310694342 και μιλας με το κυριο και λυνεις τις τελευταιες αποριες πριν την αγορα

 

2) Παραγγελνεις αυτο που θες δινοντας τη διευθυνση σου και ολα σου τα στοιχεια.

 

Την επομενη μερα το πρωι αυτο που εχεις παραγγειλει απο το τηλεφωνο ειτε ειναι φιλτρακι ειτε τηλεσκοπιο φευγει με τη SPEEDX courier και φτανει σπιτι σου την επομενη. Δηλαδη 2 μερες μετα το τηλεφωνημα. Στη πορτα σου παρακαλω!

 

Τοσο απλα

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης