Jump to content

Παρατήρηση με Bresser Messier N150


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια μηπως ξερετε περιπου τις τιμες αυτων των φιλτρων? (ΟΙΙΙ και VHC)

 

Αμα εχει τοση μεγαλη διαφορα σε DSO λεω να αγορασω κανενα.

Τι λετε και εσεις? :-k :-k

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το σκεφτομαι πολυ σοβαρα. :-k

Το χειμωνα επειδη μενω Θεσσαλονικη το φιλτρο μπορει να βοηθησει με την φωτορυπανση για να βλεπω καλυτερα ειδωλα μεσα απο την πολη? :-k

 

Απο τιμες αν ξερει κανεις.... :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ερώτηση: τι διαφορά έχει το uhc με το ΟΙΙΙ; χθες παρέλαβα το uhc...

 

Η διαφορά είναι σχετικά μικρή, και αν έχει κάποιος το ένα από τα δύο φίλτρα δεν αξίζει να δώσει λεφτά και για το άλλο.

Ουσιαστικά, το UHC αφήνει να περνά φώς σε τρείς διαφορετικές ζώνες του φάσματος ενώ το Ο-ΙΙΙ επιτρέπει μόνο τις δύο από αυτές τις τρείς, δηλ είναι λίγο πιό "σκληρό".

Στις περισσότερες περιπτώσεις, δεν υπάρχει διαφορά μεταξύ των δύο φίλτρων. Το UHC πάντως θεωρείται το απόλυτο must για κάθε συλλογή προσοφθαλμίων και είναι η πρώτη επιλογή.

Αγγελος

 

ΥΓ Καλά και άγια τα φίλτρα, αλλά άμα έχεις φωτορύπανση όλα πάνε περίπατο. Ο σκοτεινός ουρανός είναι αναντικατάστατος. Είναι απόλαυση και με γυμνά μάτια...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικα ποιο φιλτρο ειναι καλυτερο να εχω το ΟΙΙΙ ή το VHC?

Μην ξεχνατε οτι μενω Θεσ/νικη και εχει αρκετη φωτορυπανση ετσι χρειαζομαι μαλλον ενα φιλτρο ''σκληρο''! :-k

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το ΟΙΙΙ είναι πιο πολύ για πλανητικά νεφελώματα.Το UHC-S όμως αναδεικνύει δομές και σε διάχυτα και σε πλανητικά νεφελώματα όπως επίσης και στην παρατήρηση σμηνών.Ειδικά στα νεφελώματα διάχυσης είδα πολύ μεγάλη διαφορά.Να σκεφτείς, είχα παρατηρήσει το νεφέλωμα του Ωρίωνα με αυτό και χωρίς και η διαφορά ήταν μέρα με την νύχτα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Τελικα το παρηγγειλα το φιλτρο και περιμενω να ερθει περιπου στις 20 Σεπτεμβριου.Πρωτη δοκιμη που αλλου!Νεφελωμα του Ωριωνα εκτος αν δεν κρατηθω μεχρι εκεινη την ωρα και το δοκιμασω πρωτη φορα στο Μ57 της Λυρας!Αντε να δουμε.....
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά απ'ότι άκουγα τα φίλτρα OIII και UHC αυξάνουν μεν το contrast αλλά σε βάρις της φωτεινότητας. Στις φωτογραφίες που έχει βάλει ο φίλος Kots όμως εγώ βλέπω σαφή αυξηση της φωτεινότητας και σε εντυπωσιακό επίπεδο. Δείτε πόσα άστρα επιπλέον είναι ορατά. Τι παίζει τελικά? Το λέω γιατί όταν πήγα να δω το ring nebula απογοητεύτηκα γιατί ήταν αμυδρό και είχα θεωρήσει ότι ένα φίλτρο στις λίγες ίντσες μπορεί να κάνει κακό παρά καλό αλλά τώρα αρχίζω να ζεσταίνομαι παλι!! Υπάρχει όντως τέτοια διαφορά όπως στις φωτογραφίες ή είναι από άλλο τηλεσκόπιο?
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κοιτα. Ειναι αναλογα τι ιντσες εχεις. Οταν εισαι στις 4 ιντσες τι να βαλεις? να βαλεις ΟΙΙΙ? δε θα δεις τιποτα εφοσον το συγκεκριμενο φιλτρο ειναι σκοτεινο. Συν το οτι το τηλεσκοπιο των 4" δεν εχει φωτεινα ειδωλα. Κοινως τα χρησιμοποιουμε σε μεγαλα διαμετρηματα. Ανω των 8" θα ηταν καλυτερα.

 

 

Τι κανουν αυτα στην ουσια? Τα φιλτρα το μοναδικο που κανουν ειναι να σκοτεινιαζουν ολη την εικονα απο τα γυρω αστρα και το νεφελωμα δε το "αγγιζουν" καθολου. Ετσι σου φαινεται εσενα οτι το contrast του νεφελωματος αυξανεται. Αυτη η διαφορα δεν ειναι τοσο εντονη στο UHCS οσο στο ΟΙΙΙ.

 

Τα φιλτρα αυτα ειναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ!

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι αυτό είχα ακούσει και εγώ αλλά η φωτογραφία μου δείχνει άλλα πράγματα. Anyway είμαι στις 5 ίντσες οπότε δεν ξέρω αν θα μου δουλέψουν αυτά, μήπως σκοτεινιάσουν όλα!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βρε συ αυτα πρεπει να τα τεσταρεις. Τι να λεμε τωρα απο εδω? αν δε το δεις μονος σου να κρινεις τοτε δε μπορεις να πεις τιποτα.

 

Γιατι στις εξορμησεις δε φροντισες να ερθεις? την επομενη φορα στειλε μου ενα πμ να ερθεις μαζι μου να τα δεις ολα απο κοντα και να επιλεξεις. :)

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τhanks το ξέρω ότι πρέπει να τα δώ από κοντά αυτά αλλα είμαι Θεσ/κη και το τηλεσκόπιο μου το αφήνω στο χωριό μου όπου ο ουρανός είναι χιλιάδες φορες καλύτερος!! υπάρχει δλδ ένα μικρό κόλλημα. Αυτες τις μέρες θα πάω από τη Διεθνή Έκθεση, αλλες χρονιές είχε κάτι πράγματα να δω μήπως βγάλω άκρη γιατί κοστίζουν τα άτιμα σχεδόν όσο ένα καλό προσοφθάλμιο!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Διεθνη εκθεση???

 

Τουλαχιστον οργανωσε με ατομα που ειναι απο Θεσσαλονικη μια παρατηρηση βρε συ. Οργανωτης θα εισαι εσυ. Κατσε βρες ατομα ψαξου και πηγαιντε ολοι παρεα. Τι καθεσαι?

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το μόνο σίγουρο είναι ότι πρεπει να γίνει αυτό για να μην πετάω λεφτά τσάμπα να πάρω μόνο αυτά που μου χρειάζονται. Έχω βρει κατά το παρελθόν τηλέφωνα από συλλόγους εδώ πανω θα τοκυνηγήσω!!!

Φαντάζεσαι όμως σκηνικό να οργανώσω εγώ βραδιά και να μην έχω καν τηλεσκόπιο μαζί μου! Ευτυχώς που εδώ μέσα έχει ευγενικά άτομα!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα φιλτρα το μοναδικο που κανουν ειναι να σκοτεινιαζουν ολη την εικονα απο τα γυρω αστρα και το νεφελωμα δε το "αγγιζουν" καθολου.

 

Πως γίνεται αυτό και με το UHC-S :?: Αφού χρησιμοποιήται για την ανάδειξη και σμηνών εκτός νεφελωμάτων.Προσωπικώς διαθέτω αυτό το φίλτρο και σε καμία περίπτωση δεν αφαιρεί άστρα, κάθε άλλο!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΔΕΝ ειπα οτι αφαιρει αστρα. Ειπα οτι απλα σκοτεινιαζει τη περιοχη αφηνοντας μονο το φασμα του deep sky αντικειμενου να περασει. ΔΕΝ ΕΞΑΦΑΝΙΖΕΙ! Δεν ειναι μαγικο φιλτρακι :P

 

Ακομα και στα σμηνη που λες τα αναδυκνυει κι αυτα γιατι σε χαμηλες μεγεθυνσεις φαινονται κι αυτα σα συννεφακια

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν εννοώ τα σφαιρωτά σμήνη μεγάλου μεγέθος αλλά τα ανοιχτά και γενικώς περιοχές με πολλούς αστέρες.Έχω προσέξει οτι το UHC-S βοηθάει στην παρατήρηση ακόμα περισσότερων αστέρων όντας αυξάνοντας το κοντράστ...( :?: )
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δε νομιζω οτι συμβαινει κατι τετοιο. Οποιος ξερει παραπανω ας διαφωτισει

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελείως κομπογιαννίτικα και χωρίς καμία πληροφόρηση για το είδος του φίλτρου έπαιξα με το photoshop και είδα ότι αν η μείωση της φωτεινότητας λόγω φίλτρου είναι 20% πχ αλλά η αύξηση του contrast 30% και πανω τότε ακόμα και στις μικρές ίντσες θα υπάρχει διαφορά προς το καλύτερο. Αντίθετα αν ένα φίλτρο μειώνει τη φωτεινότητα όσο αυξάνει το contrast θα αποδίδει καλά μόνο σε μεγάλα τηλεσκόπια! #-o :oops:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης