Jump to content

Με αφορμή την Πανσέληνο στον Αγιόκαμπο Λάρισας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλοι,

 

εδώ και λίγα χρόνια, γύρω από την Πανσέληνο του Αυγούστου, ο Περιβαλλοντικός Μορφωτικός Σύλλογος Σκήτης οργανώνει μιά βραδιά αφιερωμένη στο Αυγουστιάτικο φεγγάρι και την πλαισιώνει με προβολές slides, λογοτεχνία και ζωντανή μουσική. Το πιό ωραίο όμως είναι ότι η εκδήλωση γίνεται με τη συνεργασία του Αστεροσκοπείου Γιάννουλης (Λάρισα) και ερασιτεχνών αστρονόμων αφού περιλαμβάνει παρατήρηση της Σελήνης.

 

Αύριο, Παρασκευή 11 Αυγούστου και στις 9μμ η εκδήλωση θα γίνει όπως πάντα στον Αγιόκαμπο Λάρισας, δίπλα στο κύμα και θα είναι αφιερωμένη -εκτός από το φεγγάρι- στον ποιητή της θάλασσας, Νίκο Καββαδία. Από το Αστεροσκοπείο, ο Γιάννης Χουινάβας κι από το astrovox οι Γιώργος Μπιρσιάνης, Βαγγέλης Τσάμης, Νίκος Τρεμούλης κι εγώ, θα έχουμε στήσει τα τηλεσκόπιά μας για να δείξουμε στο κοινό αρχικά το Δία και κατόπιν τη Σελήνη που ανατέλει πιό αργά. Το ενδιαφέρον του κόσμου είναι κάθε φορά πολύ μεγάλο και δεν μας αφήνουν να ξεστήσουμε τα τηλεσκόπια πριν τη 1:00. Είστε όλοι καλεσμένοι, αν και οφείλουμε μια συγνώμη για την αργοπορημένη ανακοίνωση εδώ. Ελπίζουμε βέβαια ότι ο καιρός θα είναι σύμμαχος αύριο.

 

Φιλικά, Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Xμ..πιστεύω ότι θα είναι μια πραγματικά ξεχωριστή εκδήλωση..καλή επιτυχία λοιπόν φίλοι, είμαι σίγουρος ότι οι Λαρισαίοι θα εντυπωσιαστούν για ακόμα μία φορά! Χαίρομαι και για έναν ακόμα λόγο, για την δυναμική παρουσία παρουσία των μελών του astrovox στην εκδήλωση!Μπράβο!

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστουμε που μας κανετε να νιωθουμε ασχημα γιατι εσεις θα εχετε μια ομορφη βραδια με πολυ καλες παρεες!!

 

Πιστεψτε το,καθως διαβαζα το post του Στεφανου, ελεγα ποσα χιλιομετρα ειναι η Λαρισα???

 

Καλη επιτυχια και καλη διασκεδαση!!

 

Αναμενουμε νεα,

Νικος

Οταν εχεις ενα προβλημα,κοιτα τ'αστρα,

εκει θα βρεις τη λυση...

www.orionas.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστούμε πολύ για τις ευχές! Νίκο, προλαβαίνεις! Δεν νομίζω να είναι πάνω από, έμ... εξακόσια χιλιόμετρα από την Πάτρα. Και έχουμε ακόμα χώρο για πολλά τηλεσκόπια!

 

Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στέφανε, δε θα το πιστέψεις, αλλά έρχομαι με δύο τηλεσκόπια!

10" Meade SCT και 6" TAL Newt.

 

vtsamis

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η βραδιά ήταν υπέροχη από όλες τις απόψεις.

 

Ο καιρός πολύ καλός, η παρέα ακόμη καλύτερη (των φίλων του astrovox εννοώ και του Γιάννη), και ο κόσμος μάλλον πολύ ευχαριστημένος.

 

Του χρόνου ελπίζω να έχουμε συντροφιά περισσότερα μέλη του astrovox και περισσότερα μέλη της μικρής σήμερα ομάδας μας στη Λάρισα (28 μέλη δεν είναι και πολλά).

 

ΥΓ Με την ευκαιρία και για να μην ανοίγουμε συνέχεια νέες ανακοινώσεις για τις Θεσσαλικές εκδηλώσεις, τη Δευτέρα 21 Αυγούστου αρχίζει το θερινό σχολείο αστρονομίας της Εταιρίας Αστρονομίας και Διαστήματος του Βόλου.

Την αυλαία του σχολείου ανοίγει μια πολύ ενδιαφέρουσα αστροβραδιά στα Χάνια του Πηλίου.

 

Φιλικά Γιώργος O:)

1600 χρόνια από τη θανάτωση της Υπατίας της Αλεξενδρινής
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν θα προσθέσω τώρα περισσότερα για τη θαυμάσια βραδιά που ζήσαμε στον Αγιόκαμπο την Παρασκευή. Θα αφήσω τις φωτογραφίες να τα διηγηθούν! Θα σημειώσω μόνο ότι οι ουρές στα τέσσερα τηλεσκόπια κράτησαν από τις 21:30 ώς τις 1:40! Επι τέσσερις ώρες δείχναμε το Δία κι τη Σελήνη που ανέτειλε υπέροχα από τη θάλασσα σαγηνεύοντας κι εμάς και τον κόσμο.

Παρακάτω μια μικρή γεύση, αλλά έπεται και συνέχεια...

 

1.jpg.b2f0345e1d415459079bf58191361727.jpg

Γιορτή

 

2.jpg.0dc8b17dde78befd94f8b06d7c86542c.jpg

Γιαγιά, έλα να δείς!

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η νεολαία καταχάρηκε τη βραδιά!

4.jpg.160f5235d518e2da50565ae9ad0fb436.jpg

7.jpg.451e680c3b26e49786dac3a619f85d62.jpg

8.jpg.30a3dfc4447b64bd090545ae9fe3d1b8.jpg

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο Γιώργος Μπιρσιάνης με Maksutov και cool χαμόγελο...

5.jpg.0c7ad64d593a53dd3f7b2913c9c19658.jpg

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο Γιάννης Χουϊνάβας από το Αστεροσκοπείο Λάρισας κατακτά το κοινό...

3.jpg.ce3633e94c7f5b8344e2b97cebe250a4.jpg

6.jpg.73de484fcd00935a1147f89a3c0e6a8a.jpg

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το τηλεσκόπιο του Βαγγέλη Τσάμη με το ...ψαρωτικό dew-shield!

10.jpg.93c00fe18359f049b010a4104645db1f.jpg

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο Νίκος Τρεμούλης εκτονώνει την αστείρευτη ενεργητικότητά του σε ρυθμούς κάντρυ! Ο Παναγιώτης Μπίσκας (πίσω αριστερά) σε πρώτη επαφή με το φαινόμενο Τρεμούλης...

12.jpg.88f4ea65f82cd6f035e01f311e68e288.jpg

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο υποφαινόμενος. Το κοντρόλ στο χέρι αλλά πάλι εκτός πεδίου...

9.jpg.85df4cfabaedcc91b2f130d92b32a667.jpg

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η παρέα μας σε ...ημιτονοειδή παράταξη. Από αριστερά: ο υποφαινόμενος, η Κυριακή Τηγάνη, η Στέλλα Τρεμούλη, ο Βαγγέλης Τσάμης, ο Νίκος Τρεμούλης, ο Γιώργος Μπιρσιάνης, και ο Παναγιώτης Μπίσκας (τα μακριά μαλλιά και το τζιν τέρμα δεξιά.) Πίσω από τη φωτογραφική μηχανή κι ο Γιάννης Χουϊνάβας.

11.jpg.6aba1d91883e936ac34dde086d30a5d1.jpg

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στέφανε ωραία περάσαμε στον Αγιόκαμπο - όπως πάντα άλλωστε!

Κάποιες φωτογραφίες και από μένα.

Ayiokampos430.jpg.cd8de2eeb56d151de8e326175d57b650.jpg

Ayiokampos427.jpg.397ea083c6c6ccf7c33e7d0048cac91e.jpg

Ayiokampos423.jpg.357423114f6d5f1e91016654e5a01f35.jpg

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης