Jump to content

Πρόβλημα με τη σύνδεση του αντάπτορα της ΕΟS


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους.Αντιμετωπιζω το εξης προβλημα.Στην πισω πλευρα του ΕΤΧ 125 υπαρχει η υποδοχη για την μηχανη.Ξεβιδωνω την ταπα και βιδωνω τον ανταπτορα.Εκει που τερματιζει αρχιζει να περιστρεφεται μαζι με το σπειρωμα,που ειναι πανω στο τηλεσκοπιο.Αποτελεσμα να κρεμαει οταν προσθετο και την μηχανη.Ξερει κανεις αν πρεπει αυτο να γυρναει:Φανταζομαι πως οχι.Σκεφτηκα να ψαξω να βρω καποια κολλα για μεταλλα,ωστε να το σταθεροποιησω αλλα φοβαμαι μηπως προκαλεσω καμια οξειδωση απο την κολλα η κατι τετοιο.please help me!

1)Καποιες φωτογραφιες καταφερα να τραβηξω και θα τις ανεβασω το συντομοτερω. :-# :-k

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

παιδια πιστευω οτι με το προβλημα στον ανταπτορα βγηκαν αρκετα καλες και για αρχη βεβαια.Τι λετε;

 

2113957266_panos-space012.thumb.jpg.b81a26ef2284da7b0445b25440cc3317.jpg

Πως σας φαινονται;

 

476028209_panos-space011.thumb.jpg.b7ea2aac1d734249fe3dbd8cad145dff.jpg

Πειτε μου την γνωμη σας

 

921474789_panos-space010.thumb.jpg.4d7a92c8c7dbea3e5011f9c2eb1a5692.jpg

Πειτε μου την γνωμη σας

 

899745176_panos-space005.thumb.jpg.b06839a6226c6ea26d437f2a9d967d3d.jpg

Πειτε μου την γνωμη σας

 

969785962_panos-space004.thumb.jpg.ab2094650f433191d1092dd15d930a45.jpg

Πειτε μου την γνωμη σας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ανταπτορα για την canon που μου προτεινε και ο νομικος και το τ64ring.εν θυμαμαι τι αλλο γραφουν τα κουτια.Λες να μου εστειλαν λαθος ανταπτορα απο τον νομικο;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το προβλημα ειναι με την υποδοχη που υπαρχει πανω στο ETX.Αυτη κουνιεται.Οταν σφιγω τον ανταπτορα γυριζει και η υποδοχη του ETX.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τότε προφανώς έχει ξεκολλήσει το σπείρωμα από το πλαστικό σώμα του τηλεσκοπίου, πιθανόν από υπερβολική πίεση ή ελάττωμα.

Νομίζω ότι είναι λίγο ριψοκίνδυνο να το κολλήσεις μόνος σου. Δεν ξέρω ποια κόλλα μπορεί να είναι κατάλληλη και θέλει πολλή προσοχή μην τρέξει στο σπείρωμα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μην βαζεις κολλες και διαφορα αλλα πραγματα που θα καταστρεψουν αισθητικα το τηλεσκοπιο σου.Η διαδικασια για να αποσπασεις τον σωληνα απο τη βαση ειναι απλη(και αν θυμαμαι καλα,και μαλλον ετσι ειναι),αφαιρωντας τις βιδες του καπακιου του "flip mirror mechanism"απο την πισω μερια,το σωμα του τηλεσκοπιου ολισθαινει προς τα εμπρος,αφηνοντας πανω στα πηρουνια ολο το πλαστικο τμημα(πρεπει να ξεβιδωσεις και το χειριστηριο του εστιαστη).Ετσι θα εχεις καλυτερη εικονα του προβληματος,και καλυτερη προσβαση για λυση.Επισης θα ειναι μια πρωτης ταξης ευκαιρια για να ριξεις μια ματια στον παντα ευαισθητο συμπλεκτη (clutch) της υψωσης,και να του κανεις ενα καλο καθαρισμο απο τα γνωστα "αδεσποτα"γρασσα της Meade.Μην φοβηθεις να προχωρησεις,με την προυποθεση οτι εχεις καποια σχεση με εργαλεια,και φυσικα..... κλειδια αλλεν σε ιντσες.ΠΡΟΣΕΧΕ πολυ τα λαθος εργαλεια σε αυτην την επεμβασουλα.Αν χαλασεις βιδα...... ](*,) ](*,) ](*,) ](*,)

Ριξε μια ματια και στον Wesner.Kατι σχετικο θα υπαρχει (ισως και με φωτογραφιες)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστο.εχω πτυχιο θερμουδραυλικου και στο π.ναυτικο εχω ειδικοτητα τεχνιτη.Με τα εργαλεια λοιπον ειμαι εξοικιομενος αλλα ελεγα να εποικοι νωνησω πρωτα με την εταιρια που λιγικα ξερουν καλυτερα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης