Jump to content

Στενομυαλια κι αδιαφορια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δυστυχως στη χωρα που ζουμε με σελιδες σαν κι αυτην να αποτελουν μια απο τις λιγες οασεις γνωσης , ερευνητικου πνευματος και φιλομαθειας, οταν μιλαμε για αστρονομια και κοσμολογια ποιες ειναι οι πιθανες αντιδρασεις των γυρω μας;

 

 

η παρεα μας "καλα τα λες ! δεν παμε τωρα για καμια μπυρα?"

 

η πανεξυπνη ξανθια κοπελα στο κλαμπ [/b] " αστρονομια? super! θα μου πεις το ζωδιο μου?

 

ο ξαδερφος ο μπαμπης απο το συνεργειο " ρε μαγκα ασε τα αστρα και δες το καινουριο 16βαλβιδο μου! μανισιο δικε μου!"

 

η 60χρονη θεια σας " α πα πα γιοκα μου! μη κοιτας τ αστρα θα γεμισεις μπιμπικια!"

 

ο κυριλε τυπος με το ροζ μπλουζακι και το διακριτικο μπρελοκ της πορσε διαμετρου 1,5μ , το γυαλι ηλιου και τις 4 αιθεριες υπαρξεις με iq ραδικιου που τον πλαισιωνουν την ωρα που αραζει στην καφετερια με τους χιλιαδες ομοιους του

 

" χαχα τι λε ρε μεγαλε! καναν εξωγηινο ειδες?"

 

 

γραψτε λοιπον παιδια κι εσεις τις δικες σας εμπειριες που φανταζομαι δε διαφερουν απο τα παραπανω! :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δυστυχώς όλα αυτά που αναφέρεις τα έχω ακούσει

+

1. Η Nasa είναι λούνα παρκ έξω από τη Λάρισα. (Ηλιθία Ξανθιά Μαρία) ](*,)

2. Ο ήλιος είναι μικρότερος από τη γη (φαίνεται άλλωστε). (Ηλίθια Ξανθιά Ιωάννα) ](*,)

3. Η αστρονομία και γενικότερα η φυσική είναι κατασκευάσματα του διαόλου για να απομακρύνουν τους πιστούς από τις εκκλησίες(Η γιαγιά μου) ](*,)

Και άλλα πολλά που λόγω της ώρας δεν τα θυμάμαι #-o

 

Α! Ξέχασα να αναφέρω ότι ο πατέρας ενός φίλου μου ισχυρίζεται ότι βλέπει ufo τουλάχιστον 1 φορά το μήνα (στο στρατό είχε δει και τον εξωγήινο) :shock:

 

:-({|= :-({|= :-({|= :-({|= :-({|= :-({|= :-({|= :-({|= :-({|= :-({|= :-({|= :-({|= :-({|=

«Το βιβλίο της φύσης είναι γραμμένο στη γλώσσα των μαθηματικών»
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα σε όλους και για όσους τελείωσαν οι διακοπές.... ](*,) ... καλό Φθινόπωρο!!!!! :twisted: :twisted:

Δυστυχώς ο καθένας τα βλέπει από τη δικιά του πλευρά..... Όπως εμείς θέλουμε ένα Takahashi που κοστίζει 5000 ευρώ ή ένα Obsession 15 με τιμή 7500 ευρώ περίπου, έτσι και οι άλλοι θέλουν κάτι άλλο....

Και κατά βάθος είναι λογικό.... Οταν έχεις ένα γρήγορο αμάξι κάνεις εφε, ένα ακριβό ρολόι το ίδιο και πάει λέγοντας... Με ένα ακριβό τηλεσκόπιο ή φωτογραφικό εξοπλισμό κάποιων χιλιάδων ευρώ τι κάνεις?? Απλά βγάζεις καλές φωτογραφίες από νεφελώματα, πλανήτες, γαλαξίες κ.α. - αφού όμως υπάρχει το Hubble που φωτογραφίζει "όνειρα" όλα τα άλλα είναι υποδεέστερα εκτός και αν είσαι ΠΟΛΥ μάστορας και σπρώξεις ΤΡΕΛΟ χρήμα και χρόνο... :?

Όμως αν το καλοσκεφτείτε δε χρειάζεται να είμαστε όλοι ίδιοι.... Εμένα δε με συγκινεί η βοτανολογία κάποιος άλλος όμως έχει γυρίσει το μισό πλανήτη για να βρει κάποιο σπάνιο βότανο... (αν είναι δυνατόν, ε???....) Το ίδιο ισχύει με τους εντομολόγους, τους σπηλαιολόγους και πάει λέγοντας...... Εδώ ο κολλητός μου μου είπε πως ψιλοξενερώνει να κοιτάει τη Σελήνη με το τηλεσκόπιο γιατί "του καταστρέφει τη ρομαντική εικόνα που είχε φτιάξει στο μυαλό του"!! ](*,) ](*,) ](*,) ](*,)

Στο τέλος τέλος δε χρειάζεται να σκάμε...... Σκεφτείτε πως αυτή τη στιγμή που εμείς έχουμε αυτή την κουβέντα μπορεί σε κάποιο φόρουμ αυτοκίνησης να συζητούν για κάτι "τρελούς με τηλεσκόπια" που πέτυχαν σε βουνό στις 3 το βράδυ και τους φώναζαν να κλείσουν τα φώτα πορείας..... :wink:

ΣΤΕΛΛΑ, ΓΙΩΡΓΟ, ΒΑΣΙΛΗ, ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αργυρη μεσα στο μυαλο μου εισαι! μου εχει τυχει μαλιστα τετοιο περιστατικο προσωπικα οταν βρεθηκα σε ενα υψωμα για παρατηρηση. ο εν λογω "εξυπνος" μαλιστα παρεμεινε για 40'' με τα φωτα πορειας ανοιχτα διπλα μας κι αφου ικανοποιησε την περιεργεια του και ενιωσε οτι "απεδωσε δικαιοσυνη" προκαλωντας αναταραχη στους "τρελους" με τους "σωληνες" , κατοπιν εφυγε βλεποντας προφανως το υφος μας το οποιο καθε αλλο παρα φιλικο ηταν. τι να πεις σε ορισμενους... τελικα για καποιους ο ηλιος ειναι οντως μικροτερος απο τη Γη οπως ειπε και ο προηγουμενος φιλος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχω ακούσει κι εγώ πολλά, αλλά το πρώτο και πιο χτυπητό που μου έρχεται στο μυαλό είναι όταν ένα καλοκαίρι καθόμασταν με μια παρέα βράδυ σε μια παραλία και χαζεύαμε τα αστέρια και εγώ λέω τι καλά που θα ήταν αμα δεν είχε και φώτα. Τότε η κλασσική χαζούλα φίλη μας (καλά να είναι όπου είναι) κάνει το θεϊκό σχόλιο: "Μα ρε Βαγγέλη, αν δεν είχαμε καθόλου φώτα πως θα τα βλέπαμε τα αστέρια;;;" #-o #-o \:D/ \:D/

 

Γενικά, έχω πάρει πολλές στραβές ματιές από τότε που λέω ότι ασχολούμαι με αυτό το "σπορ"... Ειδικά σε όσους έλεγα ότι πήγα στον Πάρνωνα για να δω τα αστέρια!!! Πολύ γέλιο!! :cheesy:

 

Πάντως, όπως είπε και ο Αργύρης, περί ορέξεως λόγος ουδείς. Απλά είναι λίγο λυπηρό, κατά τη γνώμη μου, το γεγονός ότι ο κόσμος έχει μάθει πια να κοιτάει κάτω και ποτέ πάνω...

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γενικα σε πολλυς φαινεται παραξενο να πηγαινεις καπου για αυτο που σου αρεσει ακομη και για συναυλια σε μακρινο μερος και ελευθερο camping :D

 

Εχουμε και τα τυχερα μας παμτως οταν μορφονιες εκπλησσονταο και ζητανε να τις παθρνουμε μαζι μας.Στην εξοχη .Στο σκοταδι... :wink:

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνω απολυτως με ολους σας, ομως αυτο που εμενα με κανει εξω φρενων και το εχω παθυ πολλες φορες ειναι να ονομαζουν την αστρονομια αστροογια και να μου συζητανε για τα ζωδια.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε gohan όταν στο λένε αυτό να του λες πως υπάρχει και ο Οφιούχος, πως οι μισοί "Σκορπιοί" και οι μισοί "Τοξότες" δεν είναι αυτό που τους σερβίρουν, πως αυτό και μόνο είναι αρκετό να αποδείξει την απάτη της ψευτοαστρολογίας, πέτα και ένα "είναι ο Ερμής ανάδρομος σήμερα, λέτε να βρει ταίρι η χελώνα μου?????", χαμογέλα αδιάφορα και απλά κοίτα τους να μένουν κόκκαλο!!

ΠΙΑΝΕΙ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ!!! :-note :-note :-note O:)

ΣΤΕΛΛΑ, ΓΙΩΡΓΟ, ΒΑΣΙΛΗ, ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνω απολυτως με ολους σας, ομως αυτο που εμενα με κανει εξω φρενων και το εχω παθυ πολλες φορες ειναι να ονομαζουν την αστρονομια αστροογια και να μου συζητανε για τα ζωδια.

 

Αυτό δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσο εκνευρίζει και μένα :!: :x :evil: Δείτε εδώ τι ποστάρουν :!: http://experts.pathfinder.gr/index.php?view=3&topic=703

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στην τελευταία ανοιχτή αστροπαρατήρηση που κάναμε για τους Περσείδες ήρθε μια κοπέλα σαφώς προβληματισμένη και με ρώτησε αν θα μπορούσε να μου κάνει μια χαζή ερώτηση. Της απάντησα ότι δεν υπάρχουν χαζές ερωτήσεις, παρά μόνο χαζοί άνθρωποι που ντρέπονται ή φοβούνται να ρωτήσουν.

 

Πήρε θάρρος και με ρώτησε πως φωτίζεται η Σελήνη.

 

Έτσι βρέθηκα να κάνω σχήματα στο χώμα, τον Ήλιο, την Γη, την Σελήνη τους πλανήτες και σε δευτερόλεπτα σχηματίστηκε ένα πηγαδάκι από ανθρώπους που άκουγαν, μάθαιναν, ρωτούσαν και δυο δασκάλους που πήγαν την κουβέντα λίγο παρακάτω και μίλησαν για εκλείψεις και πως να ξεχωρίζεις ένα αστέρι από ένα πλανήτη στον ουρανό.

 

Είμαι δάσκαλος 13 χρόνια και έχω μάθει να αντιμετωπίζω κάθε ερώτηση γνώσης σοβαρά. Αν γελούσα η κορόιδευα την κάθε "ηλίθια", "χαζή" ερώτηση θα σταματούσαν να με ρωτάνε, άρα θα παραμένανε και αυτοί ανίδεοι και χαζοί. Επειδή εμείς "γνωρίζουμε" δεν είναι καθόλου όμορφο να γελάμε με αυτούς που δεν γνωρίζουν.

 

Η Κατερίνα, νέο μέλος της ομάδας μετά από 4 συναντήσεις ξέρει να βρει τουλάχιστον 10 Μ, να αναγνωρίσει την Ανδρομέδα, διπλούς αστέρες, και τους βασικούς αστερισμούς. Την έβλεπα με τον γκριν λέιζερ να εξηγεί σε νέους επισκέπτες πως να βρουν τον Πολικό, και να τους δείχνει τον jewelbox στο Σκορπιό. Την θυμάμαι όταν ήρθε στην πρώτη παρατήρηση και απλά κοιτούσε δεξιά αριστερά και δεν ήξερε τι της γινόταν.

 

Ας δώσουμε λοιπόν μια ευκαιρία στους χαζούς να γίνουν έξυπνοι. Καλή συνέχεια σε όλους και καθαρούς ουρανούς

Χρίστος "WorkaholiC" Σωτηρόπουλος

Εθνικός Συντονιστής για τους Αστρονόμους Χωρίς Σύνορα & για τους Αστρονόμους των Πεζοδρομίων

Έφορος Εκπαιδευτικών Θεμάτων του Σ.Φ.Α.Κ.

http://www.sfak.org Facebook: www.facebook.com/groups/sfakorg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Χρήστο είναι σωστά αυτά που λες, αλλά δε νομίζω πως το πνεύμα κανενός εδώ ήταν να κατακρίνει κανέναν για τις γνώσεις που έχει ή δεν έχει. Προσωπικά τουλάχιστον, δε μ'αρέσει το όλο κλίμα άγνοιας, όχι για την αστρονομία συγκεκριμένα (αλοίμονο αν έπρεπε όλοι να έχουμε τα ίδια ενδιαφέροντα) αλλά για τα πάντα, εκτός απο TV, lifestyle κλπ, γεγονός που προς λύπη μου διαπιστώνω πως όσο περνάει ο καιρός χειροτερεύει. Επίσης αυτό που σχολιάστηκε νομίζω περισσότερο στο παρόν thread είναι η ειρωνικότητα που αντιμετωπίζουν κάποιοι το διαφορετικό (στη συγκεκριμένη περίπτωση την αστρνομία) και όχι η έλλειψη γνώσεων από μέρους τους πάνω στο θέμα.

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

και πως να ξεχωρίζεις ένα αστέρι από ένα πλανήτη στον ουρανό.

 

Και πως ξεχωρίζεις ένα αστέρι από έναν πλανήτη κοιτώντας απλά στον ουρανό;(οκ άσχετο με το θέμα αλλά ήθελα να ρωτήσω!)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν προσέξεις καλά, τα αστέρια τρεμοπαίζουν ενώ οι πλανήτες έχουν σταθερό φώς.

Γιατί συμβαίνει όμως αυτό;

 

(το είχα διαβάσει κάποτε αλλά ξέχασα την εξήγηση)

ΑΡΙΣΤΑΡΧΟΣ : Γεννήθηκε στην Σάμο. Είναι ο πρώτος καταγεγραμμένος άνθρωπος ο οποίος πρότεινε ηλιοκεντρικό μοντέλο του ηλιακού συστήματος.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δυστυχως στη χωρα που ζουμε με σελιδες σαν κι αυτην να αποτελουν μια απο τις λιγες οασεις γνωσης , ερευνητικου πνευματος και φιλομαθειας, οταν μιλαμε για αστρονομια και κοσμολογια ποιες ειναι οι πιθανες αντιδρασεις των γυρω μας;

 

 

η παρεα μας "καλα τα λες ! δεν παμε τωρα για καμια μπυρα?"

 

η πανεξυπνη ξανθια κοπελα στο κλαμπ [/b] " αστρονομια? super! θα μου πεις το ζωδιο μου?

 

ο ξαδερφος ο μπαμπης απο το συνεργειο " ρε μαγκα ασε τα αστρα και δες το καινουριο 16βαλβιδο μου! μανισιο δικε μου!"

 

η 60χρονη θεια σας " α πα πα γιοκα μου! μη κοιτας τ αστρα θα γεμισεις μπιμπικια!"

 

ο κυριλε τυπος με το ροζ μπλουζακι και το διακριτικο μπρελοκ της πορσε διαμετρου 1,5μ , το γυαλι ηλιου και τις 4 αιθεριες υπαρξεις με iq ραδικιου που τον πλαισιωνουν την ωρα που αραζει στην καφετερια με τους χιλιαδες ομοιους του

 

" χαχα τι λε ρε μεγαλε! καναν εξωγηινο ειδες?"

 

 

γραψτε λοιπον παιδια κι εσεις τις δικες σας εμπειριες που φανταζομαι δε διαφερουν απο τα παραπανω! :cheesy:

 

Εμένα ένας τύπος μου είπε να αφήσω τα διαστημικά και να χρησιμοποιήσω το τηλεσκόπιο για μπανιστήρι ](*,) ! Βλέπετε το να κοιτάς τα αστέρια δεν είναι της μόδας. Βασικά... σκασίλα μου τι λένε οι άλλοι. :cheesy:

"Μην κρατάτε τις πύλες του πνεύματος σας κλειδωμένες, αλλά ούτε και διάπλατα ανοιχτές" Τσαρλς Φορτ

:cheesy:

:cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μην εχουμε την απαιτηση απο τον κοσμο να μπορει να ασχοληθει με κατι εκτος καθημερινοτητας,εκτος ευρειας κλιμακας καταναλωτισμου και εκτος της πνευματικης κατευθυνσης(κατηφορα)που μας δειχνουν η εξουσια, τα ΜΜΕ,η θρησκεια και τα προτυπα της κοινωνιας μας.Πολλοι δεν εχουν και την ανεση,οικονομικη η χρονου, να ξεφυγουν απο την καθημερινοτητα.

Παντως,οταν ακουγεται οτι κατι θα μας πεσει στο κεφαλι,π.χ.αστεροειδης,ολοι ενδιαφερονται γιατι πλεον τους αφορα αμεσα.

Με απλη γλωσσα και για κατανοητα θεματα παντως μπορουμε ολοι να συμβαλλουμε στο να περιοριστει η πληρης αμαθεια.Δηλαδη να εξηγουμε χονδρικα το τι γινεται στο ηλιακο μας συστημα,τι ειναι αστερι,τα μεγεθη των αποστασεων κλπ.:D

Η αστρονομια μας βοηθαει να κοιταμε ψηλα. www.astrotheory.gr :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φυσικά κι όποιος ενδιαφέρεται πρέπει έστω και σε απλή έκλαικευμένη γλώσσα να παίρνει πληροφορίες για το τι γίνεται εκει έξω.. εκτός της καθημερνότητάς του.

Αρκεί να χει όμως το στοιχειώδες ενδιαφέρον για να μάθει.

www.myspace.com/astrovoxgr
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης