Jump to content

Orion dobsonian


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ws neo melos tha ithela na efxaristisw to Astrovox gia tin filoxenia.

 

Gnorizei kaneis poios antiproswpevi tin ORION stin Ellada?

 

Yparxei episis kapoios o opoios na exei apopsi sxetika me to neo dobsonian SkyQuest XT6 Intelliscope tis Orion or to aplo SkyQuest XT6?

 

Filika,

 

Angelos

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Αγγελε,

 

Δυστυχώς στην Ελλάδα δεν υπάρχει αντιπροσωπεία της Orion.

Επίσης, η Orion Αμερικής δεν στέλνει αποστολές στην Ελλάδα.

Αν ενδιαφέρεσαι ακόμα για Orion, ψάξε στην ιστοσελίδα της στην Αγγλία.

Αυτοί ίσως κάνουν αποστολές τηλεσκοπίων στην Ελλάδα.

Αν ψάξεις στο google, δώσε keyword Οrion UK και θα βρείς την ιστοσελίδα.

 

Τα Orion στην Aμερική θεωρούνται απο τα πολύ καλά φθηνά τηλεσκόπια, και προτιμούνται από αρχάριους ή ερασιτέχνες με περιορισμένο budget για αγορά τηλεσκοπίου.

Ενδιαφέρθηκα κι εγώ κάποτε και είχα ένα φίλο στην Αμερική που έψαξε πληροφορίες.

 

Φιλικά

Θόδωρος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητέ Θόδωρε,

 

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.

Υπάρχει ένας ολλανδός ο οποίος εμπορεύεται Orion και έχει τα τελευταιου τύπου dobsonian. Δεν γνωρίζω ακόμη αάν αναλαμβάνει αποστολή στην Ελλάδα.

 

Δεδομένου ότι αυτό θα είναι το πρώτο τηλεσκόπιο μετά τα κυάλια πιστεύω ότι θα καλύψει τις απαιτήσεις μου. Αν και έχω καταλήξει στο 6" (f/8) για γενική χρήση (σελήνη, πλανήτες, κυρίως όμως DSO) σκέπτομαι ακόμη το 8".

 

Θα ήθελα την άποψή σου γι' αυτό (6 ή 8), όπως επίσης και οιουδήπτε άλλου ο οποίος έχει εμπειρία και θα ήθελε να μας διαφωτίσει.

 

Φιλικά,

 

Αγγελος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

File Angele,

mias kai kyriws se endiaferei to deep sky oso megalytero anoigma toso to kalytero.An exeis thn oikonomikh dynatothta pare to 8".Apefyge goto computers klp.Mathe ton ourano me starhopping.

Giati nte kai kala Orion?Yparxoun ki alla 8" dobsonians.

 

Filika Giorgos

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητέ Γιώργο,

 

Ευχαριστώ για τήν συμβουλή σου.

 

Οι λόγοι για τους οποίους θα προτιμούσα το 6" είναι οι ακόλουθοι:

1. Το βάρος και ο όγκος και συνεπώς portability.

2. Το μεγαλύτερο f θεωρώ (και διόρθωσέ με εάν κάνω λάθος) παρέχει καλύτερο contrast, σημαντικό και για τις πλανητικές παρατηρήσεις.

3. Οι παρατηρήσεις θα γίνονται κυρίως μέσα από την πόλη.

 

Επίσης ο λόγος για τον οποίο θα προτιμούσα το συγκεκριμένο Orion με το intelliscope είναι ότι, μή έχοντας πλούσια εμπειρία σε τηλεσκοπική παρατήρηση, η οποία θα πραγματοποιείται στην Αθήνα και όπου δεν μπορεί κανείς να διακρίνει κάν πολλούς αστερισμούς, ο προσανατολισμός με αυτό το primitive Go To θα είναι ευκολότερος και γρηγορότερος.

 

Τέλος θα ήθελα να ρωτήσω εάν έχεις εσύ ή κάποιος άλλος φίλος ερασιτέχνης άμεση ή έμμεση εμπειρία με άλλα dobsonian τα οποία θα μπορούσατε να προτείνετε.

 

Φιλικά,

 

Αγγελος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

File angele,

sxetika me osa eipes sto post sou,

1) diafora barous kai ogkou metaksy 6"/f8 kai 8"/f6 mikrh den se ephreazei ws pros th metafora.

2) to megalytero f kalytero contrast??? OXI!!! prokeitai peri myhtou o opoios phgazei mallon apo to oti me ton idio prosofthalmio to megalytero f deinei kai megalyterh megenthysh ara skoteinotero pedio.Sthn idia megenthysh asxetws f diafora sto contrast mhden ews apeiroelaxisth, oxi logo f number aplws logw tou ligo megalyterou deytereyontos.Se planhtikh parathrhsh to megalytero deytereyon se ephreazei se deep sky den tha deis kammia diafora.

3) epeidh den exeis empeiria se thleskopikh parathrhsh synistw na apofygeis to goto,dwse ta xrhmata gia epipleon anoigma, den tha to metanoiwseis.

To problhma ths fwtomolynshs einai sobaro akoma kai na ta briskei to goto pithanotata polla ourania swmata den tha nai orata....

Egw exw homemade dobsonian 8" f/4.5 xwris kan thleskopiko finder

xrhsimopoiw mono ton eksairetiko quikfinder ths rigel (oxi ton ogkwdh telrad) kai ta briskw ola eykola kai grhgora.Eks allou mias kai exeis empeiria me kyalia ksereis hdh ton ourano kai me starhopping tha ton matheis akoma kalytera.

Ayta.

 

Filika,

Giorgos

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητέ Γιώργο,

 

Νομίζω ότι με έπεισες! I 'll go for an 8"!

 

Προτιμώ να αγοράσω ένα από έλληνα προμηθευτή ελπίζοντας σε after sales service.

Δεν γνωρίζω την αγορά και δεν ξέρω εάν υπάρχει πραγματικά υποστήριξη από τους γνωστούς dealers στην Ελλάδα.

 

Αυτή την στιγμή διατίθενται 3 8": ένα γαλλικό Parallux, ένα Celestron και ένα SkyWatcher.

 

Ποία η άποψή σου για αυτά και ειδικότερα για το Skywatcher?

 

Ευπρόσδεκτα τα σχόλια και από οιονδήποτε άλλο φίλο ερασιτέχνη.

 

Φιλικά,

 

Αγγελος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 5 μήνες αργότερα...

Φίλε Άγγελε,

 

Υπάρχει μια Αγγλική αντιπροσωπία της Orion. Πήγαινε στο scsastro.co.uk (αν είναι ακόμα έτσι η διεύθηνση). Πουλάνε ολη σχεδόν την σειρά Orion στις ίδιες περίπου τιμές με τις προτεινόμενες. Απο ΄κει πήρα το XT8 μου, το οποίο με έχει ικανοποιήσει απόλυτα. Επίσης παρέχουν άμεση αποστολή, πολύ καλό πακετάρισμα και έξοχο service.

Σε dobs γενικά να αποφεύγεις τα go-to, αν και είναι συνήθως ok σε άλλα είδη. Μπορείς να βρείς μια πολύ καλή κριτική για το xt8 και για το ανάλογο xt10 intelli στο scopereviews.com. Οσον αφορά τα skywatcher κλπ, είναι γενικά προτεινόμενο να πάρεις Orion, γιατί δίνουν περισσότερη προσοχή στις λεπτομέρειες κ στην κατασκευή, αν και χτισμένα στα skywatcher (2'' focuser, teflon bearings, κλπ). Επίσης ολα τα οπτικά έχουν περάσει απο έλεγχο απο την Orion. Η orion uk που λέει ο φίλος Θόδωρος είναι άλλη εταιρεία νομίζω, που φτιάχνει ψηλής ποιότητας κατοπτρικά και καταδιοπτρικά, αλλά σε δυνατή τιμή. Νομίζω οτι όλοι οι Αγγλικοί αντιπρόσωποι της Orion προμηθεύοναι απο το κεντρικό εργοστάσιο στην California, οπότε αν υπάρχει ιδιαίτερη αντιπροσωπία...

Ελπίζω να βοήθησα κάπως

 

Φιλικά,

Άρης Τζαβέλλας 8)

Stay True
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητέ Φίλε Αρη,

 

Ευχαριστω για τις πληροφοριες.

 

Εμαθα όμως ότι και ο Νομικός θα φέρει τα Orion.

 

Θα περιμένω να συγκρίνω τις τιμές με την εταιρεία την οποία προτείνεις.

 

Επ' ευκαιρεία, θα ήθελα να ρωτήσω εάν παρέλαβες το τηλεσκόπιο σπίτι και εάν επιβαρύνθηκες με δασμούς και λοιπους φόρους.

 

Φιλικώτατα,

 

Αγγελος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε ΄Αγγελε,

 

Μόλις είδα το site της Orion optics και νομίζω οτι είναι υπο ανακαίνιση. Δεν έχουν τον κατάλογο προϊόντων ακόμα, άλλα μερικές αστροφωτογραφίες απο πελάτες, και κάτι update. Απ οτι θυμάμαι, φτιάχνουν κυρίως κατοπτρικά, και ota πάνε απο 650-1200 λίρες. Με Vixen GP σου κάνουν προσφορές. Το πιο προτεινόμενο της τηλεσκόπιο είναι το OMC-140, maksutov cassegrain, με εκπληκτικά οπτικά (βλ. S&T, Μάρτιος 2002). Επίσης, το site της scs astro είναι τώρα www.astronomy-online.com. Παρέλαβα το τηλεσκόπιο στο σπίτι και πλήρωσα μόνο τον κανονικό φόρο αποστολής απο εξωτερικό. Και όπως είπα, έχουν πολύ καλό service, και μπορείς να το επιστρέψεις με τα λεφτά σου πίσω μέσα σε ενα μήνα.

 

Φιλικά,

Άρης 8)

Stay True
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΦΙΛΟΙ

ΕΧΩ ΕΝΑ 114GT CELESTRON KAI ENA 8"DOB CELESTRON

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΛΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΩ ΣΧΕΔΟΝ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ D.S.O. :cry: ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΥΠΟΘΕΣΗ Η ΦΩΤΟΡΥΠΑΝΣΗ!!!!

ΕΤΣΙ ΨΑΧΝΩ ΤΗΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΚΑΙ ΒΓΑΙΝΩ ΟΣΟ ΠΙΟ ΣΥΧΝΑ ΜΠΟΡΩ ΕΚΤΟΣ ΠΟΛΗΣ ΓΙΑ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ. ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΤΟ 114 ΜΟΝΟ ΣΤΙΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ( ΛΟΓΩ ΧΩΡΟΥ-ΟΓΚΟΥ ). ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΑΠΟΔΟΣΗ ΣΕ ΣΚΟΤΕΙΝΟΥΣ ΟΥΡΑΝΟΥΣ .ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΟΜΩΣ ( Η ΧΡΗΣΗ ΤΟΥ DOB)ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕ ΝΑ ΜΑΘΩ-ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟΝ ΟΥΡΑΝΟ.ΕΤΣΙ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΤΟ GOTO ΒΟΗΘΑΕΙ ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΝΑ ΜΗΝ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΟΜΑΣΤΕ ΨΑΧΝΟΝΤΑΣ ΚΑΤΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΠΟΥ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΛΛΙΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΜΕ ΤΑ ΦΩΤΑ ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ.

ΣΥΜΒΟΥΛΗ;

DOB 8'' Η 10''

ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΤΑΤΕΣ ΛΥΣΕΙΣ. ΧΩΡΑΝΕ ΑΝΕΤΑ ΣΕ ΕΝΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ.ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΓΙΑ ΕΚΤΟΣ ΠΟΛΗΣ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ .

ΦΙΛΙΚΑ

ΑΝΤΩΝΗΣ

"blackjanuaryout"
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητοί Αρη και Αντώνη,

 

Σας ευχαριστώ για τα σχόλιά σας και τις συμβουλές σας.

 

Η προτίμησή μου για ένα push-to dob οφείλεται ακριβώς στο γεγονός της φωτορυπάνσεως. Παρ΄ότι θα προσθέσω και το rigel πιστεύω ότι με το starhopping από την Γλυφάδα δύσκολα θα μπορώ να δώ αρκετά αντικείμενα.

 

Ομολογώ ότι είχα καταλήξει στο Skywatcher 8" με την προοπτική να προσθέσω και το Sky Commander (digital setting circles) εάν αυτό ειναι δυνατόν. Εχω θέσει την ερώτηση στον κατασκευαστή αλλά δεν έχω ακόμη λάβει απάντηση.

 

Το γεγονός ότι το Orion (ταυτόσημο με το Skywatcher εκτος από το pyrex)θα έχει ενσωματωμένο το DSC το κάνει ελκυστικότερο. Επίσης ευκολότερα διατηρείς το ενδιαφέρον της οικογένειας όταν δεν ψάχνεις όλη την ώρα!

 

Ο Νομικός θα το έχει σε ένα μήνα διαθέσιμο (όσο και ο χρονος αποστολής από την scsastro) και προτιμώ να το δώ πριν το αγοράσω εφ΄όσον θα εχω αυτή την δυνατότητα.

 

Ειρήστω εν παρόδω, γνωρίζετε εάν ετοιμάζεται κάποια παρατήρηση για το τριήμερο? Θα με ενδιέφερε!

 

Φιλικώτατα,

 

Αγγελος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

1) Το Rigel είναι φοβερό, αλλά στη Γλυφάδα θα χρειαστείς κανονικό finder. Δεν θα μπορέσεις να κάνεις starhopping αλλιώς.

2) Θα μπορέσεις να βγάλεις πολλά D.S.Os. Το κόλπο είναι να κάθεσαι πάνω απο το προσοφθάλμιο για τουλάχιστον 5 λεπτά συνεχόμενα αφού βρείς ενα "smudge". Τότε αρχίζει και γίνεται ωραίο (πχ ο Μ13 με την πρώτη είναι μια κηλίδα, σε λίγο - και με averted vision - αρχίζεις και διακρίνεις εκατοντάδες άστρα)

3) Όπως θα ξέρεις, η Orion έχει βγάλει τα XT >6'' σε "Intelli" έκδοση, με goto και DSC. Είναι στην ίδια τιμή με τα κλασσικά XT, ενώ τα κλασσικά είναι φθηνότερα.

 

Φιλικά,

Άρης

Stay True
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΑΓΓΕΛΕ

ΤΟ ΝΑ ΤΟ ΔΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΧΕΤΙΚΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΟΤΙ ΘΑ ΔΕΙΣ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΟΥΤΙ ΑΠ'ΕΞΩ ΓΙΑΤΙ ΑΠΟ ΟΣΟ ΞΕΡΩ ΕΩΣ ΑΔΥΝΑΤΟ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΙ ΚΟΥΤΙ Ο Κος ΝΟΜΙΚΟΣ . ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΤΥΧΕΡΟΣ ΚΑΙ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ ΘΑ ΤΑ ΦΕΡΕΙ ΤΩΡΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟ ΣΤΗΜΕΝΟ.

ΑΝΤΩΝΗΣ

"blackjanuaryout"
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης