Jump to content

EPROM για MEADE LX200 classic 10"


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παρακαλώ πολύ!!!! βοήθεια καλοί μου συνάνθρωποι....

Ειχα πρόβλημα με ενα MEADE LX200 classic 10' που έπαψε να λειτουργεί στο μέσον μια παρατήρησης......

Αγόρασα το service kit από την εδώ αντιπροσωπεία 350Euro........περίμενα 4 μήνες και....... τελικά δεν λειτουργεί ακόμη τίποτε!!!!! Να σημειωθεί ότι στο service kit περιλαμβάνονται μητρική πλακέτα, δυο motor drives........

Δηλαδή τα άλλαξα όλα εκτός από τις μνήμες EPROM πάνω στη μητρική με το BIOS και τους καταλόγους που βρίσκονται σε βάσεις για να αλλάζουν εύκολα..... και χαρακτηρίζουν την έκδοση (version) του τηλεσκοπίου....εγώ είχα version 3.34.

ΠΑΡΑΚΑΛΩ λοιπόν ΠΟΛΥ όποιον διαθέτει κάποια παλιά version από αναβάθμιση ή μου επιτρέπει στον χώρο του πολύ εύκολα να κάνω ένα αντίγραφο για δική μου χρήση αλλά και ενα για δική του μελλοντική χρήση να απαντήσει σε αυτή την παράκληση για βοήθεια....PLEASE ](*,) ](*,)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Hi Dimitri,

 

I am sorry to hear that you are encountering problems with your LX200. I can't help you diagnose where the problems lies-unfortunately. But, by chance, have you visited the Meade Advanced Products User Guide? This site has a lot of input form many individuals that have LX200's. I hope that a solution to your dilemma may be found there. They are located at http://www.mapug-astronomy.net/

 

I would suggest, and I am certain that you have done so, that you go through the installation instructions word for word. I do that with product manuls where I am not familiar with the product.

 

Sorry that I can't offer you anymore suggestions except for positive thoughts to reach a happy conclusion. -Fred

www.instrumentsoflight.com - www.ras.org.uk

www.avastronomyclub.org - www.aavso.org (LEF)

www.imca.cc (#9181)

www.alpo-astronomy.org

Astrovox Member #4.

Doing astronomy since 1970

Sky & Tel subscriber since 1971

www.highdeserttelescopes.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παρακαλώ πολύ!!!! βοήθεια καλοί μου συνάνθρωποι....

Ειχα πρόβλημα με ενα MEADE LX200 classic 10' που έπαψε να λειτουργεί στο μέσον μια παρατήρησης......

Αγόρασα το service kit από την εδώ αντιπροσωπεία 350Euro........περίμενα 4 μήνες και....... τελικά δεν λειτουργεί ακόμη τίποτε!!!!! Να σημειωθεί ότι στο service kit περιλαμβάνονται μητρική πλακέτα, δυο motor drives........

Δηλαδή τα άλλαξα όλα εκτός από τις μνήμες EPROM πάνω στη μητρική με το BIOS και τους καταλόγους που βρίσκονται σε βάσεις για να αλλάζουν εύκολα..... και χαρακτηρίζουν την έκδοση (version) του τηλεσκοπίου....εγώ είχα version 3.34.

ΠΑΡΑΚΑΛΩ λοιπόν ΠΟΛΥ όποιον διαθέτει κάποια παλιά version από αναβάθμιση ή μου επιτρέπει στον χώρο του πολύ εύκολα να κάνω ένα αντίγραφο για δική μου χρήση αλλά και ενα για δική του μελλοντική χρήση να απαντήσει σε αυτή την παράκληση για βοήθεια....PLEASE ](*,) ](*,)

Γιατί δε το πηγαίνεις στον αντιπρόσωπο να στο στείλει Γερμανία για ένα καλό Service .Eίναι η καλύτερη λύση....

Πέτρος Δεσύπρης

Corvus Eye Observatory

ATHENS / S Y R O S

 

http://www.pdesypris.com/

http://www.ceo-despet.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

H μοναδικη λυση φιλε μου, επειδη εχω παθει το ιδιο αλλα με αλλου τυπου τηλεσκοπιο της MEADE (starfinder equatorial) τα εστειλα με τη μια στο Νομικο.

 

Βεβαια θα πρεπει να κανεις υπομονη. Γυρω στους 4-5 μηνες θα παρει σιγουρα..

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορεις να μου πεις τι ακριβως εκανες πριν παρεις το κιτ?

Τι εννοεις λεγοντας σταματησε?Δεν ειχε καμμια ενδειξη?

Σου ειχε ξανακανει κανενα αντιστοιχο φαινομενο στο παρελθον?

Απο οτι καταλαβαινω το εχεις ανοιξει(καλα εκανες).Τι ελεγχους εκανες σε pins και καλωδια?Προσπαθησες να το τροφοδοτησεις εναλλακτικα(πχ μπατταριες).Η βοηθητικη εξοδος 12ν εχει ρευμα?

Γενικως....εχεις εξασφαλισει οτι δεν προκειται για απλο προβλημα τροφοδοσιας?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν ξερω ποσοι σκεπτονται να αγορασουν μεγαλο ρομποτικο,αλλα ενα εχω να πω (σαν κατοχος):

Εχουν παραφορτωθει ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ με ηλεκτρονικες αχρηστες αηδιες,που πλεον,πρεπει να θεωρειται δεδομενο οτι κατι θα χαλασει,ξαφνικα και χωρις προειδοποιηση.Επισης γινεται τροπος ζωης,η καθημερινη τρομοκρατια της ενδεχομενης βλαβης(σε αυτο συντεινει φυσικα και η υποδομη αντιμετωπισης βλαβων στην Ελλαδα).

Ειδικοτερα η Meade (δεν εχω αποψη για τις αλλες εταιριες)προφανως για εντυπωσιασμο(και φυσικα για να δικαιολογησει το κοστος),εχει κανει τοσο συνθετη τη λειτουργια των οργανων της τελευταια,που τελικα,η "ευκολια" γινεται πραγματικος λαβυρινθος.(εγω προσωπικα εχω απενεργοποιησει ολα τα μαγικα του τηλεσκοπιου μου,και τελικα εχω ....καλυτερα αποτελεσματα).

Θεωρω τα ρομποτικα πολυτιμα για οσους δεν εχουν την πολυτελεια της καθημερινης επαφης με τον ουρανο,οπως θεωρω και δεδομενη τη βλαβη(δυστυχως). :? :? :? :? :?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΓΙΑ ΟΛΑ ΑΛΛΑ......

η παλιά πλακέτα έχει ελεγχθεί ολοκληρωμένο ολοκληρωμένο......έχουν τοποθετηθεί βάσεις.........και νέα ολοκληρωμένα όπου ήταν δυνατό...74LS04 ,dynamic RAM..... εξετάσθηκαν διοδάκια, τρανζιστοράκια κλπ. Τάσεις έχει το τηλεσκόπιο δεν καίει ασφάλειες καταναλώνει 300mA..

Αρχικά σταμάτησε και έκαψε φλάτζα....sorry ασφάλεια. Το πρόβλημα ήταν ενα πυκνωτάκι τανταλίου 6,8μF/25V στο σταθεροποιητή τάσης στην κεντρική πλακέτα 7805...Φυσικά όλοι οι πυκνωτές έχουν αλλαχτεί με άλλους στα 35V...

Αυτά όμως είναι ιστορία.....γιατί πλήρωσα έχω καινούργιες πλακέτες και motor drives αλλά τίποτε....Η τάση του τροφοδοτικού μου είναι 17,98V!!!

ΛΟΙΠΟΝ το μόνο που δεν έχω να αντικαταστήσω είναι οι μνήμες EPROM..!!

ΕΤΣΙ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΒΟΗΘΕΙΑ για EPROM ή να αντιγράψω κάποιες PLEASE...!!

Φυσικά εννοείται ότι μετά απο όλα αυτά δεν υπάρχει περίπτωση να πάει το τηλεσκόπιο ΓΕΡΜΑΝΙΑ για επισκευή....είναι τουλάχιστο υποτιμητικό εκτος του ότι κοστίζει γύρω στα 350-500 η επισκευή συν τα μεταφορικά για 45 κιλά........... ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι,δεν τιθεται θεμα αποστολης στην Γερμανια.....(καλυτερα να το στησεις πανω σε μια ΕQ-6 που λεει ο λογος).Εχω LX-200 GPS.Αν νομιζεις οτι μπορω να βοηθησω,στειλε μου ενα πμ.

Παντως απο οτι καταλαβαινω ,θεμα πλακεττων δεν ειναι,θεμα καλωδιωσεων δεν ειναι,θεμα τροφοδοσιας δεν τιθεται....... :-k :-k :-k :-k :-k :-k .

(το ιδανικο θα ηταν 2 τηλεσκοπια παραλληλα λυμενα,και εναλλαγη επι μερους τμηματων για ακριβη εντοπισμο του βεβλαμμενου τμηματος.

Εχεις επικοινωνησει με telescopeservice.com ?

Δημητρη...........κουραγιο.

(να τα βλεπετε αυτα εσεις οι μελλοντικοι αγοραστες,για να μην κλαιγεστε μετα) :shock: :shock: :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητέ Κωστάκη,

Ευχαριστώ πολύ για όλα και κυρίως που καταλαβαίνεις τι ακριβώς συμβαίνει......

Την telescope service την γνωρίζω καλά, έχει και κάτι σχεδιάκια σε pdf, με λάθη όμως....προσοχή!!!

Το LX200 GPS δεν έχει σχέση με το classic πέρασαν και κάτι χρονάκια...

Ετσι ψάχνω για κάποιον με LX200 classic!!

Ευχαριστώ ΠΟΛΥ ακόμη μια φορά......

Α και κάτι ακόμη......παρόλα αυτά τα ηλεκτρονικά στα τηλεσκόπια είναι μεγάλη ευκολία....ξέρεις εσύ!!! :!:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν τιθεται θεμα ευκολιων και ανεσης.Απο τοτε που πηρα το πρωτο ρομποτικο,η αστροπαρατηρηση εγινε μια πολυ ευχαριστη και απολαυστικη ενασχοληση. 8) 8)

εταιρον-εκατερον

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Hi Dimitri,

 

You may find some assistance at this link...

http://www.mapug-astronomy.net/ragreiner/LXcircuits.html#Top

I went into the MAPUG site and typed in "LX200 schematic". This cover the original LX200 instruments.

-Fred

www.instrumentsoflight.com - www.ras.org.uk

www.avastronomyclub.org - www.aavso.org (LEF)

www.imca.cc (#9181)

www.alpo-astronomy.org

Astrovox Member #4.

Doing astronomy since 1970

Sky & Tel subscriber since 1971

www.highdeserttelescopes.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ πολύ Fred,

τα έχω τα σχέδια και κάθε πληροφορία.....αλλά,

δεν έχω τα EPROMs....έτσι ψάχνω!!!!

Ευχαριστώ και πάλι.. ](*,) ](*,) ](*,)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχουν παραφορτωθει ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ με ηλεκτρονικες αχρηστες αηδιες,που πλεον,πρεπει να θεωρειται δεδομενο οτι κατι θα χαλασει,ξαφνικα και χωρις προειδοποιηση.Επισης γινεται τροπος ζωης,η καθημερινη τρομοκρατια της ενδεχομενης βλαβης(σε αυτο συντεινει φυσικα και η υποδομη αντιμετωπισης βλαβων στην Ελλαδα).

 

Λες μεγαλες αληθειες φιλε KOSTAKIS!!!!! Οσο λιγοτερα ηλεκτρονικα υποβοηθηματα τοσο το καλυτερο!!!

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τι ερωτηματικα φιλε Δημητρη, ειναι ξεκαθαρο τι ειπε ο KOSTAKIS και τι συμπληρωσα εγω...
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λες μεγαλες αληθειες φιλε KOSTAKIS!!!!! Οσο λιγοτερα ηλεκτρονικα υποβοηθηματα τοσο το καλυτερο!!!

 

χαχαχα. Ε, τι θα λεγε!

 

giorgosgr είπε όμως και:

 

Απο τοτε που πηρα το πρωτο ρομποτικο,η αστροπαρατηρηση εγινε μια πολυ ευχαριστη και απολαυστικη ενασχοληση.

IK Observing System
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΔΕΝ ειναι αναγκη να εχει κανεις ρομποτικο τηλεσκοπιο για να ειναι ευχαριστη και απολαυστικη ενασχοληση... μαλλον το αντιθετο συμβαινει!
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προσωπικα για εμενα,που δουλευω σχεδον ολη μερα,εχω οικογενειακες υποχρεωσεις,και ζω στην Αθηνα,πραγμα που μου απαγορευει να μαθω τον ουρανο παρα πολυ καλα,τα αστρονομικα "κενα" μου,καλυπτονται ωραιοτατα απο το ρομποτικο συστημα.Σε λιγο καιρο,το 10" θα μεταναστατευσει μονιμως στις Κυκλαδες,που και εκει,στις σχετικα αραιες παρατηρησεις μου(2-3 φορες το μηνα,βαλε και τον αερα,βαλε και τη συννεφια, τι μενει?)το αυτοματο συστημα θα με βοηθησει να εκμεταλλευτω 100% ολο το βραδινο θεαμα,θα παρω τις φωτογραφιες που θελω,και οπως λεει ο λαος:"θα τα δω ολα".

Πραγματι ειναι απολαυστικο αυτο.Φυσικα αν δεν υπηρχε go-to,και παλι ωραια θα περναγα με το παλιο μου Νευτωνιο ή το παλαιοτερο μου διοπτρικο,αλλα δεν ειναι το ιδιο.

8) 8)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητέ Δημήτρη,

Προσφέρθηκε ο Στέλιος Κλειδής από ΕΑΕ για την αντιγραφή EPROMS εφόσον έχεις το EPROM Programmer.

 

Μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί του στο :

klidis at freemail dot gr

 

Με εκτίμηση,

Χάρης Καμπάνης

Disclamer: The two most common elements in the Universe are Hydrogen and Stupidity.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Α ρε παιδιά τι τραβάτε με τα ηλεκτρονικά σας :!: Πάρτε κανένα Dob να δείτε το φώς το αληθινό :!: :cheesy:

 

Σωστος!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1 =D>

Δp*Δq > h / 4π(αρχή αβεβαιότητας)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης