Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σήμερα κατα τις 6 παρα ξύπνησα για κάποιον λόγο, και δεν με ξαναπαιρνε ο ύπνος, οπότε σηκώνομαι, και βλέπω το κλειστό ανατολικό πατζούρι...

 

Ε λοιπόν το ανοίγω και το θέαμα ήταν τέλειο...Το φώς λιγοστό, μόλις είχε αρχίσει να έρχεται λίγο φώς στην ανατολή αλλα οχι ο ήλιος...

 

Λοιπόν, το μάτι μου πέφτει πρώτα στον Κρόνο, είπα να ρίξω μια ματια με το τηλεσκόπιο αλλα έβραζε πάρα πολύ... Μετά βλέπω τον Ωρίωνα στον δρόμο για το Ζενίθ, και τις Πλειάδες στο Ζενίθ...Σκέφτηκα οτι κάτι λείπει, φυσικά η Αφροδίτη! Δεν είχα ξαναδεί ποτε στη ζωή μου Αφροδίτη μιας που τον Μάιο άρχισα να ασχολούμαι, και δεν ήμουν σίγουρος για το τι θα δω...Κάποια στιγμή βλέπω κατι που έμοιαζε με λάμπα δρόμου (ήταν κοντα στον ορίζοντα) αλλα χωρίς την κολώνα! Συμβουλέυτηκα και το Starry Night και ήταν όντως η Αφροδιτη, δεν έχω δει πιο εκτυφλωτικό πράγμα! Απίστευτη ήταν....

Μετά είπα να δω και το M42, το δα και αυτο μια χαρά ήταν, και το μάτι έπεσε στον Σείριο που επίσης δεν τον είχα δει ποτέ...Πολύ φως ρε παιδί μου....Έκλεισα το πατζούρι, και ύπνο! :mrgreen:

Λέσχη Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ειδες?? μια παρατηρησουλα και ο υπνος ξαναερχεται γλυκος γλυκος!

Αντε σε μερικους μηνες 2-3 θα ειναι ορατα ολα αυτα που ειπες απο πολυ νωρις οποτε θα τα χορτασουμε και με το παραπανω! \:D/

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης