Jump to content

Εισαγωγή στα θεωρητικά!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συγχωρέστε με εάν έχει αναφερθεί πάλι κάτι παρόμοιο, και δε το έλαβα υπόψη!

 

Ενδιαφέρομαι από μικρό παιδί για τα άστρα (για κάποιο παράξενο τρόπο που σιγά σιγά συνειδητοποιώ). Πριν 3 χρόνια κατάφερα και απέκτησα το δικό μου τηλεσκόπιο! Ελάχιστες φορές έχω καταφέρει να το πάω στην επαρχία και παρακολουθούσα τον ουρανό μόνη μου χωρίς να έχω κάποιες γνώσεις (απλά κοιτούσα τα αστέρια και τη σελήνη). Μένω όμως στην Αθήνα και, όπως πολλοί γνωρίζουν, η φωτορύπανση δε μου επιτρέπει και πολλές παρατηρήσεις.

 

Το θέμα όμως είναι, πως θα ήθελα να ξεκινήσω, ας πούμε, με κάποια θεωρητικά θέματα. Να διαβάσω και να μάθω τα βασικά όσον αφορά την αστροπαρατήρηση, τον ορίζοντα, το πως να προσανατολίζομαι, τί μπορώ να δώ και πότε;

 

Παρακολουθώ καιρό το forum και δε μπορείτε να φανταστείτε πόσο θα ήθελα να συμμετέχω σε συζητήσεις! :( Το κώλυμα όμως είναι πως αρκετές, αν όχι όλες, φορές δυστυχώς δεν μπορώ να καταλάβω πράγματα που με τόση άνεση συζητούνται. Έχω όλη τη διάθεση απλά ψάχνω για κάποιο γερό και ευνόητο πρώτο πάτημα για να μπω στο κλίμα.

 

Από πού μπορώ να ξεκινήσω? Υπάρχει κάποιο βιβλίο (σε ηλεκτρονική μορφή θα είναι ακόμη καλύτερο), κάποιο site?

 

 

Κάποια αρχή θα υπάρχει... και μετά... το άπειρο! :cheesy:

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Εύη

Piston... we have a problem 8)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευη καλως ηρθες !η αστρονομια χρειαζεται πολυ διαβασμα!!!!εγω σου προτεινω να ξεκινισεις με το βιβλιο nightwatch του dickinson!ειναι καταπληκτικο μεσα απο αυτο θα σου λυθουν οι περισσοτρες απο τις αποριες που εχεις!μπορεις να το βρεις στον παπασωτηριου αλλα και στο πλανηταριο θεσσαλονοκης'www.astronomy.gr'!!!

 

φιλικα

κωστας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητή Εύη,

 

ΘΑ συμφωνήσω για το Nightwatch. Aκόμα προτείνω να ρίξεις μια ματιά εδώ: http://www.astronomia.gr. Θέλει δουλειά ακόμα, αλλά ίσως μπορέσει να σε βοήθησει! Τέλος, παρακολούθησε τις συζητήσεις στο φόρουμ και ρώτα ότι θες και σε ότι συναντήσεις πρόβλημα..για αυτό υπάρχει εξάλλου! Ακόμα και αυτοί που συζητούν τώρα με ευκολία κάποτε ήταν στο επίπεδό σου!! :wink:

 

Καλό διάβασμα και καλή συνέχεια!

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευη καλως ηρθες και απο μενα!

Το nightwatch πραγματικα θα σε βοηθησει αφανταστα με τον ουρανο και θα σου λυσει ολες σου τις αποριες.Ειναι το καλυτερο βιβλιο για αρχη :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευη,

 

εκτος απο το πολυ καλο nightwatch το οποιο θα σε βοηθησει στην παρατηρηση του ουρανου, ενα πολυ καλο θεωρητικο εισαγωγικο βιβλιο ειναι ΄Η κομη της Βερενικης' του καθηγητη Γιωργου Γραμματικακη. Γραμμενο σε απλη και κατανοητη γλωσσα ειμαι σιγουρος οτι θα σε μαγεψει.

 

Υ.Γ. Μπορω να στο δανεισω αν θελεις... :cheesy:

12923506513ffaeef0ecd23.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ. Έχω ήδη αρχίσει να ρίχνω ματιές στο astronomia.gr. Από εβδομάδα και τα βιβλία!

 

:cheesy: :oops:

Piston... we have a problem 8)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητη Ευη,

κατανοω απολυτα τη θεση σου γιατι πριν λιγο καιρο βρισκομουν σε αυτην.

Βιβλια υπαρχουν παμπολλα. Για την αγορα τους ομως απαιτειται χρονος για μελετη και χρημα. Ενδεικτικα αναφερω 6 βιβλια στην Ελληνικη γλωσσα : (εκτος απο το nightwatch και την κομη της Βερενικης)

 

- Περι αστερων και συμπαντων, Ξανθοπουλος

- Το χρονικο του χρονου, Hawking

- Φυσικη για ποιητες, March

- Η αυτοβιογραφια του φωτος, Γραμματικακης

- Βιβλια των Θεοδοσιου - Δανεζη οπως: Τ αστρα και οι μυθοι τους, Μετρωντας τον αχρονο χρονο κλπ.

 

Οπως προειπα, βιβλια υπαρχουν παμπολλα, ομως εκεινο που προεχει στην παρατηρηση ειναι η ευρεση και η αναγνωριση ενος αντικειμενου. Αυτο σημαινει πως πρεπει πρωτα να μαθεις ν αναγνωριζεις στον ουρανο τους αστερισμους και τα πιο λαμπερα αστερια (που θα ειναι και οι οδηγοι σου για την ευρεση αντικειμενων).

Γι αυτο σου συστηνω ανεπιφυλακτα να "κατεβασεις" συμπληρωματικα, ενα απο τα δωρεαν αστρονομικα προγραμματα που κυκλοφορουν στο διαδικτυο (και λιγο πολυ τα χρησιμοποιουμε ολοι μας). Τα πιο δημοφιλη ειναι:

Cartes du ciel και Starry Night.

To μεν πρωτο κυκλοφορει και σε ελληνικη εκδοση. Το Starry Night εχει επιπλεον επιλογη για τη φωτορυπανση της περιοχης που παρατηρεις.

Με αυτα τα προγραμματα ανα πασα στιγμη, μ ενα κλικ, μπορεις να γνωριζεις ποιος αστερισμος ανατελλει, πως ονομαζεται το αστρο που ειναι κατω απο το "βελακι" σου, ποιες οι θεσεις των πλανητων κλπ. Επισης μπορεις να εκτυπωσεις χαρτες που θα σε βοηθησουν στην περεταιρω μελετη σου.

 

Τα προγραμματα θα τα βρεις ακολουθωντας το παρακατω λινκ:

 

http://www.astrovox.gr/software.html

 

Αν κανεις παντως search στη μηχανη αναζητησης του astrovox, με τη λεξη "νεος" ή "newbie" θα βρεις σιγουρα παρομοιες ερωτησεις με τη δικη σου, που εχουν ηδη απαντηθει.

Η ακρη του νηματος ειναι πολλες φορες διαφορετικη για τον καθενα μας. Σιγουρα η δικη σου , ειναι καπου μπροστα σου και σε περιμενει να την ανακαλυψεις.

Υπομονη, επιμονη και αγαπη ωστε σιγα - σιγα να ξεκαθαρισει το θολο τοπιο.

 

Καλη τυχη και καλη συνεχεια :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κουραγιο Ευη και εγω στην ιδια φαση βρισκωμαι.Απο οτι ειδα ολοι εδω περα ειναι ετοιμοι να βοηθησουν,οποιωνδηποτε απο εμας.ειναι πολυ σοβαρα παιδια ολοι τους,και γνωστες των πραγματων.Ειμαι σιγουρος οτι εδω θα μαθουμαι πολλα.

φιλικα γιωργος

rc 6"
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

… Κι επειδή η ζωντανή επικοινωνία είναι αναντικατάστατη, μπορείς Electra, αν δεν το γνωρίζεις ήδη, να συμμετέχεις στις μηνιαίες συναντήσεις που διοργανώνει στην Αθήνα η Ελληνική Αστρονομική Ένωση. Περισσότερα εδώ: http://www.astronomia.org.gr

 

Φιλικά

 

PapGeo

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ενα απο τα δωρεαν αστρονομικα προγραμματα που κυκλοφορουν στο διαδικτυο (και λιγο πολυ τα χρησιμοποιουμε ολοι μας). Τα πιο δημοφιλη ειναι:

Cartes du ciel και Starry Night.

 

Μια διόρθωση, το Starry Night δεν είναι δωρεάν... :roll: Για τους περισσότερους τουλάχιστον..! :wink:

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αγορασε οπωσδηποτε τα δυο βιβλια των Μανο Δανεζη και Στρατο Θεοδοσιου,,Το Συμπαν Που Αγαπησα....Πολυ καλο ειναι επισης και το Η Κοσμολογια της Νοησης παλι των ιδιων..(εκδοσεις διαυλος).αυτα οσον αφορα την αστροφυσικη..Οσον αφορα την παρατηρησιακη αστρονομια θα συμφωνησω με τα παιδια..NIGHTWATCH και παλι NIGHTWATCH...

 

φιλικα Σπυρος :D

Δp*Δq > h / 4π(αρχή αβεβαιότητας)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου Εύη,

 

Καλώς όρισες στο astrovox!

 

Μιας και έχεις τηλεσκόπιο, για δες και αυτό το βιβλίο

 

"Turn Left at Orion: A Hundred Night Sky Objects to See in a Small Telescope--and How to Find Them"

 

Είμαι σίγουρος ότι θα το αγαπήσεις απο την πρώτη στιγμή!

 

Κώστας

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

:cheesy: :cheesy: :cheesy:

 

Πριν λίγες μέρες, η μητέρα μου, μου είπε πως διάβασε ένα ωραίο βιβλίο και μου το έδωσε παροτρύνωντάς με να το διαβάσω ανεπιφύλακτα καθώς γνωρίζει ότι με μαγεύουν τα άστρα.

Λέγεται "ΣΤΡΑΜΑΝ" και είναι του Μάνου Δανέζη και του Στράτου Θεοδοσίου. :D

Έχω ήδη στον υπολογιστή μου το Hallo Northern Sky Planetarium και το Virtual Moon Atlas. Το πρώτο με έχει βοηθήσει αρκετά στον εντοπισμό αστερισμών και τον προσανατολισμό (πράγμα που με ενδιαφέρει αρχικά για να μη χάνομαι :shock: )

Το Χρονικό του Χρόνου παλεύω να το κατεβάσω σε ηλεκτρονική μορφή.

 

Πλέον είναι θέμα χρόνου για να μπω σε μια σειρά... (ελπίζω)

 

Μακάρι να υπήρχε και καλύτερη ορατότητα από την Αθήνα...

 

 

Όσο για τις μηνιαίες συναντήσεις, μπήκαν πρώτες στη λίστα! :lol:

 

Ευχαριστώ και θα συνεχίζω να ευχαριστώ για την πολύτιμη παροχή πηγών και συμβουλών!

Piston... we have a problem 8)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επίσης πολύ καλό, κατά τη γνώμη μου βιβλίο είναι και το "UNIVERSE The Definitive Visual Guide" των εκδόσεων DK.

Καλύπτει όλα τα θέματα που απασχολούν ή μπορεί να απασχολήσουν τον αρχάριο αλλά και τον έμπειρο ερασιτέχνη αστρονόμο.

 

Καλώς ήρθες.

 

Φιλικά Γιώργος O:)

1600 χρόνια από τη θανάτωση της Υπατίας της Αλεξενδρινής
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ηλέκτρα, νομίζω πως τα περισσότερα βιβλία που σου προτείνουν δεν αφορούν την παρατηρησιακή αστρονομία.

 

Εκτός από το βιβλίο του Dickinson, δοκίμασε και τα παρακάτω (ίσως όλα αυτά που θα αναφέρω να τα βρεις στον Παπασωτηρίου, ωστόσο υπάρχει και το Amazon.uk):

 

1- "How to identify NIGHT SKY" - Storm Dunlop & Wil Tirion

2- "Stars and Planets" - Jay M. Pasachoff

3- "Stars & Planets" - Ian Ridpath

4- "Through the telescope" - Patricia L. Barnes-Svarney & Michael R. Porcellino (Winner of the New York Academy of Sciences Book Award)

5- "Star Ware" - Philip S. Harrington (3rd edition)

6- Star Atlas 2000.0 - αν και δε θα το χρειαστείς για πολύ καιρό - οι χάρτες των υπόλοιπων βιβλίων θα σε καλύψουν.

 

To "Turn left at Orion" κατά την άποψή μου δεν είναι απαραίτητο να το αγοράσεις εάν έχεις ήδη αγοράσει το βιβλίο του Dickinson.

 

Έχω πολλά άλλα να σου προτείνω (ίσως και καλύτερα από τα παραπάνω :mrgreen: ). Υπάρχουν και κάποια βιβλία του Burnham (βλ. σχετικά στο Amazon.uk) αλλά προσωπικά δεν έχω αγοράσει κανένα και από ότι έχω δει είναι σχετικά παλιές εκδόσεις.

 

Τέλος, επειδή δεν πρέπει να ξεχνάμε και τα κιάλια, ρίξε μία ματιά στο Amazon.uk για βιβλία σχετικά με binocular astronomy. Υπάρχουν μερικά κλασσικά, τα οποία δυστυχώς δεν είναι διαθέσιμα. Έχω παραγγείλει δύο για εμένα, αλλά επειδή δεν τα έχω ακόμα παραλάβει και δεν έχω άποψη για την ποιότητά τους, δε γράφω τους τίτλους.

 

Το βιβλίο του Dickinson είναι πραγματικά για αρχάριους (ήταν και εμένα το 1ο μου βιβλίο) και πρέπει οπωσδήποτε να το αγοράσεις και να το διαβάσεις (πολλές φορές και καλά). Επειδή στην Ελλάδα οι περισσότεροι (σε αυτούς βάζω και τον εαυτό μου) δεν έχουμε κουλτούρα αναγνώστη, πολλές φορές νομίζουμε πως διαβάζουμε κάτι, ενώ δεν το κάνουμε ...

 

Πάντως, ρωτώντας για βιβλιογραφία, νομίζω πως βρίσκεσαι σε πολύ καλό δρόμο (για κάποιο μυστήριο λόγο, το κάνουν ελάχιστοι).

 

Αν ρωτήσεις εμένα προσωπικά, αν προτιμώ να παρατηρώ ή να διαβάζω, θα σου έλεγα πως τον τελευταίο καιρό προτιμώ το δεύτερο (υπάρχουν βέβαια και πρακτικοί λόγοι γι αυτό). Και να σου πω κάτι ... ένα καλό βιβλίο και λίγη φαντασία ίσως να υπερτερεί κατά πολύ οποιασδήποτε παρατήρησης. Γι αυτό το λόγο θα συμβούλευα να μην μπεις στον πειρασμό της αγοράς νέου εξοπλισμού πριν διαβάσεις, ενημερωθείς και εξαντλήσεις τις δυνατότητες του εξοπλισμού, που έχεις. Τα τηλεσκόπια δεν είναι ... Jeep! ;

 

Άσε που στο σκοτάδι, όλα φαίνονται ίδια ...

 

Φιλικά, chder

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ξέχασα να σου πω και για τα "άλλα" ... βιβλία του Dickinson (author ή co-author) που θα τα βρεις με ένα search στο Amazon.uk

 

(έγραψα πολλά αγγλικά σε αυτό το μήνυμα ... πρόσεξε να δεις τι θα γίνει ΤΩΡΑ ... :mrgreen: )

 

(Επίσης έγραψα και το ΤΩΡΑ με κεφαλαία, οπότε επίσης πρόσεξε τι θα γίνει ΤΩΡΑ ... :mrgreen: )

 

Φιλικά, chder

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω ήδη ανοίξει αρχείο .txt για να τα σημειώσω όλα! :shock:

 

Ο εξοπλισμός που ήδη έχω μου φαίνεται αρκετός για αρχή. Για να καταφέρω να τα βάλω όλα στη σειρά, μου φαίνεται πως θα βρω αφίσα με τον χάρτη του ουρανού πάνω από το προσκεφάλι μου ΤΩΡΑ για να εγκλιματιστώ!! :cheesy:

 

Thanx again :D

Piston... we have a problem 8)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης