Jump to content

Γυναίκες στο διάστημα!!!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εντάξει μην τρελαίνεστε! Τό βαλα έτσι για να με διαβάσετε στα σίγουρα. Έχω την απορία για το αν η αστρονομία αποτελεί άλλο ένα αντρικό χόμπι γιατί δεν έχω διαπιστώσει μέχρι τώρα γυναικεία παρουσία.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αντρικο ηταν ανεκαθεν δυστυχως η ευτυχως αλλα απο κει και περα δε δινω πολυ σημασια! Οσο περνα ο καιρος ολο και περισσοτεροι ασχολουνται με αυτο το χομπυ και μπαινουν και κοπελες. :)

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάντως από τη στιγμή που καμιά γυναίκα δεν έσπευσε να υπερασπιστεί το αστρονομικό της ταμπεραμέντο στο forum, το έλαβα το μήνυμα....
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάντως από τη στιγμή που καμιά γυναίκα δεν έσπευσε να υπερασπιστεί το αστρονομικό της ταμπεραμέντο στο forum, το έλαβα το μήνυμα....

 

Κατερίνα, που είσαι :?: :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χμ... μετά από μερικά χρόνια να είσαι σίγουρος ότι θα έρθουν 50-50 τα αποτελέσματα.

Θα στο δώσω με το εξής παράδειγμα, μιας και είναι το αντικείμενο μου: γυναίκες νηπιαγωγοί μέχρι πριν λίγα χρόνια ..τώρα όμως μπαίνουν και άνδρες στον κλάδο...join the club

Το ίδιο και με την αστρονομία... κατεξοχήν χόμπυ ή αντικείμενο ανδρικό...περίμενε σε μερικά χρόνια και θα δεις την αλλαγή!

Πολλές από εμάς μπορεί απλά να μας εξιτάρει αυτό το χόμπυ και να μας προκαλεί το ενδιαφέρον, να το συνειδητοποιήσουμε κάπως αργά, αλλά και πάλι λόγω άγνοιας να μην μπούμε στον πειρασμό να δοκιμάσουμε!

Προσωπικά πάντα μου άρεσαν τέτοια θέματα (στο λύκειο ως μάθημα επιλογής είχα διαλέξει στοιχεία αστρονομίας αντί για κάποια ξένη γλώσσα), πάντα όταν πετύχαινα ντοκιμαντέρ με τέτοιο θέμα εντυπωσιαζόμουν και με ενδιέφερε να το παρακολουθήσω και τώρα έτυχε να μπω στο τρυπάκι, ψάχνοντας πρώτα κάτι σχετικό με τους απλανείς αστέρες.

 

λίγη ώθηση θέλουμε...that's all... :D

Ένα παιδί κοιτάει τ'' άστρα... :roll:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ακομη και στο Διαγωνισμο πλεον ο πληθυσμος των μαθητριων εχει αυξηθει .Βεβαια βοηθαει και η καταργηση των Πανελληνιων αλλα αυτο ισχυει και για τα δύο φυλα .
Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα σε όλους!! :D

Nashira θα διαφωνίσω μαζί σου όσον αφορά το παράδειγμά σου...

Το να βλέπεις άντρες νηπιαγωγούς είναι απολύτως φυσικό!! Ποιός δε θέλει πλέον να έχει μια σίγουρη δουλειά (όσοι δουλεύουν σε ιδιωτικούς σταθμούς στην ουσία περιμένουν μέχρι να βρουν το βύσμα να χωθούν στη σιγουριά του δημοσίου...) να παίζει όλη μέρα με τα μικρουλίνια και να πληρώνεται για αυτό???

Το βλέπεις πλέον και στις πανελλήνιες: τι θέλουν να γίνουν οι περισσότεροι?? Δάσκαλοι!! μηδέν προβλήματα, σιγουρα λεφτά και 4 μήνες το χρόνο ( :shock: :shock: ](*,) ](*,) ](*,) ) διακοπές!!!

Η αστρονομία όμως είναι αλλιώς... Δεν έχει λεφτά, δεν προσφέρει σιγουριά και η πλειοψηφία προτιμά να ασχολείται με κάτι πιο "γήινο" που λέει και ένας θείος μου....... :|

Παραδέξου όμως και αυτό: δε γνωρίζεις πολλές που προτιμούν να φάνε το ψωφόκρυο στον Πάρνωνα για παρατήρηση και να κοιμηθούν σε καταφύγιο με άλλα 15-20 άτομα ή σε σκηνή από το να πάνε κανα Πετρέλη ή κανα Ακρωτήρι το Σάββατο το βράδυ........... :roll: :roll: :!:

ΣΤΕΛΛΑ, ΓΙΩΡΓΟ, ΒΑΣΙΛΗ, ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα σε όλους!! :D

Nashira θα διαφωνίσω μαζί σου όσον αφορά το παράδειγμά σου...

Το να βλέπεις άντρες νηπιαγωγούς είναι απολύτως φυσικό!! Ποιός δε θέλει πλέον να έχει μια σίγουρη δουλειά (όσοι δουλεύουν σε ιδιωτικούς σταθμούς στην ουσία περιμένουν μέχρι να βρουν το βύσμα να χωθούν στη σιγουριά του δημοσίου...) να παίζει όλη μέρα με τα μικρουλίνια και να πληρώνεται για αυτό???

Το βλέπεις πλέον και στις πανελλήνιες: τι θέλουν να γίνουν οι περισσότεροι?? Δάσκαλοι!! μηδέν προβλήματα, σιγουρα λεφτά και 4 μήνες το χρόνο ( :shock: :shock: ](*,) ](*,) ](*,) ) διακοπές!!!

Η αστρονομία όμως είναι αλλιώς... Δεν έχει λεφτά, δεν προσφέρει σιγουριά και η πλειοψηφία προτιμά να ασχολείται με κάτι πιο "γήινο" που λέει και ένας θείος μου....... :|

Παραδέξου όμως και αυτό: δε γνωρίζεις πολλές που προτιμούν να φάνε το ψωφόκρυο στον Πάρνωνα για παρατήρηση και να κοιμηθούν σε καταφύγιο με άλλα 15-20 άτομα ή σε σκηνή από το να πάνε κανα Πετρέλη ή κανα Ακρωτήρι το Σάββατο το βράδυ........... :roll: :roll: :!:

 

Σωωωωωστος!!! :)

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το να βλέπεις άντρες νηπιαγωγούς είναι απολύτως φυσικό!!

 

Μέχρι πρώτινος δεν ίσχυε. Είναι τα λεγόμενα "ταμπού" θέματα. Επειδή τώρα λοιπον αρχίζουν τα πράγματα να αλλάζουν, λέω και γω ότι κάπως έτσι θα γινει και με την αστρονομία και την ενασχόληση περισσότερων γυναικών στο τομέα αυτό.

 

Η αστρονομία όμως είναι αλλιώς... Δεν έχει λεφτά, δεν προσφέρει σιγουριά και η πλειοψηφία προτιμά να ασχολείται με κάτι πιο "γήινο" που λέει και ένας θείος μου....... :|

 

Έχεις δίκιο σε αυτά που λες. Είναι κρίμα να μην μπορεις να ζήσεις από αυτό που αγαπάς πολύ, αλλά όπως και να το κάνουμε αν είναι πάθος, παραμένει ΠΑΘΟΣ και δεν το παρατάς έτσι εύκολα. Τι σημασία έχει αν είναι γήινο ή εξωγήινο ή ότιδήποτε τέλοσπάντων;;; Καθένας διαλέγει τo χόμπυ του ή την εργασία του γιατί αντιπροσωπεύει την προσωπικότητά του. Όποιος θέλει διαλέγει τα εύκολα, όποιος θέλει διαλέγει τα δύσκολα, που είναι και συνήθως πιο ενδιαφέροντα :wink:

 

Παραδέξου όμως και αυτό: δε γνωρίζεις πολλές που προτιμούν να φάνε το ψωφόκρυο στον Πάρνωνα για παρατήρηση και να κοιμηθούν σε καταφύγιο με άλλα 15-20 άτομα ή σε σκηνή από το να πάνε κανα Πετρέλη ή κανα Ακρωτήρι το Σάββατο το βράδυ........... :roll: :roll: :!:

 

Όντως, οι περισσότερες κοπέλες είναι καλομαθημένες. Όμως και συ πρέπει να παραδεχτείς ότι δεν βράζουμε όλες στο ίδιο καζάνι, και ας είμαστε η μειοψηφεία :D Μπορεί ποτέ μου να μην το έχω κάνει αυτό, αλλά άνετα θα έμπαινα στην διαδικασία αν ήμουν και γω παρατηρήτρια των ουρανών :wink:

Ένα παιδί κοιτάει τ'' άστρα... :roll:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάντως από τη στιγμή που καμιά γυναίκα δεν έσπευσε να υπερασπιστεί το αστρονομικό της ταμπεραμέντο στο forum, το έλαβα το μήνυμα....

 

Georgym ρίχνεις άδεια για να πιάσεις γεμάτα;! :wink:

 

Για τη συμμετοχή των ανδρών στο αστροβοξ δεν θα πω κάτι, είναι μακράν μεγαλύτερη από των γυναικών.

Όμως!Ρίξε μια ματιά σε κάτι αποσπάσματα από μια έρευνα(πιστεύω πως από το 2004 που έγινε δεν έχουν γίνει ραγδαίες αλλαγές)...

<<Το προφίλ του Έλληνα χρήστη του Internet, τις προτιμήσεις και τις συνήθειες του αποτυπώνει έρευνα που πραγματοποίησε η AGB Hellas σε συνεργασία με την Phaistos Networks. Από τους συμμετέχοντες, το μεγαλύτερο ποσοστό ήταν άνδρες, (81,8%), ενώ οι γυναίκες αποτελούν μόλις το 18,2%.

Στην έρευνα E-metrics, που πραγματοποιήθηκε τον Ιούνιο του 2004, συμμετείχαν 23 από τα μεγαλύτερα ελληνικά sites H συμμετοχή στην έρευνα ήταν ιδιαίτερα μεγάλη, φτάνοντας τον αριθό των 20.007.>>

Πηγή η σελίδα http://news.pathfinder.gr/periscopio/e_metrics.html

 

Επομένως δείγμα πληθυσμού αξιόπιστο για να καταλάβεις αν η Αστρονομία είναι χόμπυ αντρικό δεν είναι το φόρουμ.Ακριβώς επειδή είναι σελίδα στο διαδύκτιο και οι γυναίκες δεν είναι και πολύ φανατικές σ αυτό!...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης