Jump to content

Περίεργο θέαμα...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ηταν 11-12 Αυγουστου και περιπου 1 μετα τα μεσανυχτα σε χωριο εξω απο το Μεσολογγι. Ειχε ξαστερια και καθομασταν στην αυλη με 2 φιλους και μιλουσαμε. Ξαφνικα:

- μια λαμψη στον ουρανο (σαν αυτη που βγαινει απο τις αστραπες)

- μια φωτεινη λεπτη γραμμη με μηκος περιπου 100 μετρα σε αποσταση 200-300 μετρα απο το εδαφος. Εμεινε φωτεινη για περιπου 10 δευτερολεπτα και μετα αρχισε να σβηνει σιγα σιγα.

- μολις εσβησε στη θεση της εμεινε καπνος (οπως αυτος που αφηνουν τα αεροπλανα) και μετα απο 1-2 λεπτα διαλυθυκε και ο καπνος.

 

Αυτο ειναι που λεμε διαττοντας αστερας; Φτανουν πολλοι τετοιοι μεχρι την επιφανεια της γης; Συνηθως τι μεγεθος εχουν οταν φτανουν στο εδαφος;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλωσήρθες στο astrovox.

 

Όχι δεν είναι διάττοντας αστέρας. Οι διάττοντες αστέρες είναι μικρά σωματίδια αστρικής σκόνης (συνήθως υπολείμματα από ουρά κομήτη) που καίγονται στα ψηλά (>100χλμ) στρώματα της ατμόσφαιρας. Δεν προλαβαίνουν να πέσουν στο έδαφος.

 

Αυτό που λες όμως μου θυμίζει πτώση μετεωρίτη (βράχος από το διάστημα!). Ενδιαφέρουσα θέαση! Τράβηξες τίποτα φωτογραφίες;;

ΑΡΙΣΤΑΡΧΟΣ : Γεννήθηκε στην Σάμο. Είναι ο πρώτος καταγεγραμμένος άνθρωπος ο οποίος πρότεινε ηλιοκεντρικό μοντέλο του ηλιακού συστήματος.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έγινε πτώση στο έδαφος ή χάθηκε στον αέρα; Αν πράγματι έγινε πτώση, θα ακολούθησε κάποιο "μπαμ", θα εκτινάχθηκε ύλη κλπ. Είχε σύννεφα μήπως; μήπως ήταν πράγματι αστραπή που έκαψε κάτι;

Αν πράγματι έγινες μάρτυρας πτώσης αστεροειδούς θα πρέπει να εισαι εξαιρετικά ευγνώμων με την τύχη που το είδες και ...που δεν έπεσε κοντά σου.

IK Observing System
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καποιος λαμπρος διαττοντας ηταν και φυσικα η αποσταση του απο την γη δεν ηταν αυτη που νομισες.. δεν ειναι σπανιο το φαινομενο αυτο.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το είδα κι εγώ!!! Μπορώ να το επιβεβαιώσω! Ακριβώς όπως το περιγράφει ο φίλος nkar72! Ήμουν στο χωριό Κάτω Απόστολοι στο Κιλκίς και εκείνη την ώρα φωτογράφιζα τη σελήνη. Όσο περίμενα να τραβηχθούν τα frames χάζευα τον ουρανό και τότε το είδα. Απίστευτο θέαμα! Δεν έχω ξαναδει κάτι τέτοιο :shock: ! Υπέθεσα πως θα ήταν κάποιος διάττοντας αστέρας μιας κι εκείνη τη μέρα ήταν οι Περσείδες.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ναι αλλα αναφέρει καπνό στη θέση του. Αυτό είναι περίεργο. Εκτός αν ήταν άλλη η αιτία ύπαρξης του καπνού και συνέπεσε.
IK Observing System
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καθολου περιεργο δεν ειναι. Εχω δει το ιδιο πολλες φορες σε λαμπρους διαττοντες.Αυτο που αναφερεται ο φιλος και την συγκεκριμενη ημερομηνια ειναι μαλλον καποιος πρωιμος απο τους Περσειδες....

 

 

Ένα άλλο γεγονός που κάνει τους Περσείδες δημοφιλείς είναι ότι αφήνουν συχνά λαμπρά και μακριά ίχνη, κάτι ιδιαίτερα εντυπωσιακό. Είναι επίσης αρκετά γρήγορη η πορεία τους καθώς διασχίζουν τον ουρανό, προκαλώντας συχνά τα επιφωνήματα των παρατηρητών!

 

 

Astrovox, αρθρο Περσειδες 2002

 

 

 

 

Δες και την φωτογραφια.... (καποιος απο τους λαμπρους Λεοντιδες του 1998)

 

A second image 2 minutes later shows the residual smoke train. The belt and sword of Orion are visible in the upper right.

brazil2_big.jpg.5428b7a678f4b086dec06213f1778de8.jpg

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εισαι σιγουρος για την ημερομηνια ?

 

ειδα κατι παρομοιο μικροτερης διάρκειας στις 12-13( γυρω στις 12 και μιση), που αφησε καπνο οπως το περιγράφεις που ομως αν και ηταν βραδυ φαινόταν πολυ εντονος και παχυς.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια χαρά,

 

Οι διάττοντες γενικά αρχίζουν να γίνονται ορατοί σε ύψος περίπου 100 χιλιόμετρα από την επιφάνεια της Γης, πράγμα που σημαίνει ότι ένας διάττοντας μπορεί να είναι ορατός από παρατηρητές που τους χωρίζει κάποια απόσταση.

 

Φυσικά εκείνες τις ημέρες (μέσα Αυγούστου) είναι συχνή η παρατήρηση τους, αυτό όμως δε σημαίνει ότι πρόκειται για το ίδιο αντικείμενο.

 

Επίσης πάρα πολύ συχνά έχουμε την (ψευδ)αίσθηση ότι καίγονται χαμηλά όπως καλή ώρα στα 200-300 μέτρα από το έδαφος, στην πραγματικότητα όμως δεν είναι δυνατόν να προσδιορίσουμε την απόσταση τους από το έδαφος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Aν η λάμψη και η κίνηση του ήταν πολύ απότομη και γρήγορη μπορεί να ήταν και διάττοντας.

Αν ήταν μετεωρίτης τότε θα κινούνταν πολύ πιο αργά, θα είχε εμφανή όγκο και πολύ μακριά και λαμπρή ουρά που στο τέλος καταλήγει μέχρι το έδαφος.

Υπάρχουν στο διαδίκτυο αρκετά video με πτώση μετεωριτών όπου μπορείς να δεις και να συγκρίνεις με αυτό που είδες.

 

Ενδεικτικά ένας μετεωρίτης που έπεσε Αυστραλία:

http://www.unoriginal.co.uk/footage68_2.html

 

Εδώ είναι για να συγκρίνεις video από τις Λεοντίδες (βροχή διάττοντων αστέρων) το 2001:

http://www.space.com/scienceastronomy/astronomy/milan_video_011121.html

ΑΡΙΣΤΑΡΧΟΣ : Γεννήθηκε στην Σάμο. Είναι ο πρώτος καταγεγραμμένος άνθρωπος ο οποίος πρότεινε ηλιοκεντρικό μοντέλο του ηλιακού συστήματος.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

στην πραγματικότητα όμως δεν είναι δυνατόν να προσδιορίσουμε την απόσταση τους από το έδαφος.

 

Δυο παρατηρητες που απεχουν μερικες δεκαδες χιλιομετρων αν σημειωνουν ωρα και τροχια των διαττοντων που παρατηρουν σε ενα βραδυ μπορουν να υπολογισουν το υψος με απλη τριγωνομετρια... χμμμ ισως θα πρεπε καποιοι εδω να το αποπειραθουμε......

Παραδειγμα: σημειωνουμε με μολυβι σε εναν ουρανιο χαρτη τις τροχιες των διαττοντων που παρατηρουμε καθως και την ωρα εμφανισης τους, την αλλη μερα κανουμε τους υπολογισμους για οσους διασταυρωμενα ειναι οι ιδιοι και για τους δυο παρατηρητες

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εννοείται ότι έτσι μπορείς να προσδιορίσεις την απόσταση από το έδαφος. Βεβαια οι παρατηρητές πρέπει να είναι σε απόσταση μερικών χιλιομετρων μεταξύ τους και η δουλειά να γίνει προσεκτικά.

 

Παραπάνω αναφερόμουν στο ότι δεν μπορείς να πεις ποσο μακριά είναι με το μάτι -αυτό που πολλές φορες ακούμε 100 μετρα πάνω από την κορυφή του βουνού κλπ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φέτος το καλοκαίρι είδα μία πτώση μετεωρίτη στο χωριό μου την Νάξο.Ήταν περίπου 4η ώρα και γύρναγα σπίτι.Ταυτόχρονα κοίταγα και τον πολύ σκοτεινό ουρανό και θαύμαζα τα χιλιάδες αστέρια που φαινόντουσαν.Ξαφικά βλέπω μια πύρινη μπάλα στο μέγεθος της σελήνης να κατευθύνεται από νότια κοντά στο zenith προς την ανατολή.Πάνω στον φλεγόμενο βράχο φαινόντουσαν κάποιοι κρατήρες που είχε πάνω ως μαύρες στρογγυλές περιοχές και μπροστά από το βράχο φαινόταν 2-3 κόκκινες καμπύλες περιοχές(Κάτι όπως όταν σπάει ένα αεροπλάνο το φράγμα του ήχου αλλά σε κόκκινο χρώμα μάλλον της μεγάλης θερμοκρασίας κατά την πτώση του μετεωρίτη).Που οφειλόταν αυτό μπροστά του :?: αυτό κράτησε περίπου 15sec μετά χάθηκε πίσω από ένα σπίτι.Δεν νομίζω να έπεσε κάπου γιατί θα γινόταν ολόκληρη έκρηξη.Ήταν θηρίο.Μετά έμεινε αρκετός καπνός.Κατα την πτώση του έχω την εντύπωση ότι κατά την πτώση ακουγόταν και ένα βουητό.Είναι δυνατόν να ακουγόταν ή ήταν από κάτι άλλο ο ήχος :?: Πάντως την ώρα που το είδαμε κανείς δεν μίλαγε.Όλοι είχαμε μείνει άναυδοι και με ρώταγαν τι είναι αυτο.Δεν έχω ξαναζήσει κάτι παρόμοιο.Ήταν υπέροχο θέαμα και έυχομαι να ξαναδώ κάτι παρόμοιο :D =D> [-o<
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πραγματικα εισαι πολυ τυχερος!Πηγες την επομενη να παιξεις και κανενα τζοκερ?Παντως την επομενη φορα αν δεις κατι τετοιο καλυτερα να παρακαλας να μην πεσει κοντα σου!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι ήμουν πολύ τυχερός και που το είδα αλλά και που δεν έπεσε :) =D> Τζόκερ όχι δεν έπαιξα :) Ξέρει κανείς να μου πει αν ο ήχος που άκουσα ήταν από αυτό ή από κανένα αεροπλάνο που δεν είδα :?: Επίσης αυτό που περιγράφω μπροστά από τον μετεωρίτη ήταν λόγω της μεγάλης του ταχύτητας ήρθαν ποιο κοντά τα μόρια του αέρα και μπορούσα να τα δω :?: Αλλά το κόκκινο χρώμα του που οφειλόταν :?:Και κάμερα να είχα μαζί μου ήμουν τόσο μαγεμένος με αυτό που έβλεπα που θα ξεχνούσα να την βγάλω :) =D>
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι ο ηχος προερχοταν απο τον μετεωριτη!Και εγω ειχα δει μια πτωση μετεωριτη που συνοδευοταν απο δυνατο βουητο αλλα ο μετεωριτης δεν ηταν τοσο μεγαλος οπως αυτος που περιγραφει ο Ιακωβος!Δυστυχως ομως τη στιγμη που επεσε εγω γυρισα το κεφαλι και το ειδα με την ακρη του ματιου μου! ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Aν η λάμψη και η κίνηση του ήταν πολύ απότομη και γρήγορη μπορεί να ήταν και διάττοντας.

Αν ήταν μετεωρίτης τότε θα κινούνταν πολύ πιο αργά, θα είχε εμφανή όγκο και πολύ μακριά και λαμπρή ουρά που στο τέλος καταλήγει μέχρι το έδαφος.

Υπάρχουν στο διαδίκτυο αρκετά video με πτώση μετεωριτών όπου μπορείς να δεις και να συγκρίνεις με αυτό που είδες.

 

Ενδεικτικά ένας μετεωρίτης που έπεσε Αυστραλία:

http://www.unoriginal.co.uk/footage68_2.html

 

Εδώ είναι για να συγκρίνεις video από τις Λεοντίδες (βροχή διάττοντων αστέρων) το 2001:

http://www.space.com/scienceastronomy/astronomy/milan_video_011121.html

 

Η λαμψη και η κινηση ηταν αποτομη και γρηγορη. Αυτο που κρατησε ηταν η φωτεινη δεσμη που αφησε (σχεδον 10") και ο καπνος (1'-2'). Ηχος δεν ακουστηκε. Οσο για την αποσταση απο το εδαφος, ηταν παρα πολυ κοντα για να σε μπερδεψει και να νομιζεις οτι ειναι κοντα...

Απο τα 2 βιντεο που μου προτεινες για να συγκρινω, σιγουρα δεν μοιαζει με το 1ο. Το 2ο βιντεο δε μου παιζει για να το δω. Απο ενα gifaκι που εχει εκει, θα ελεγα οτι μοιαζει λιγο, αλλα εκει δε φαινεται ουτε η φωτεινη δεσμη ουτε ο καπνος που εμεινε..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης