Jump to content

'Ετη φωτός και πραγματική απόσταση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συνιθίζουμε να λέμε ότι όταν ένα αντικείμενο απέχει χ έτη φωτός τότε το φώς έκανε χ χρόνια να φθάσει στη Γη και άρα η απόσταση του είναι χ επί περίπου 9,5 τρις km.

Αυτό ισχύει όμως μόνο μπορεί να ειπωθεί μόνο για για μικρές σχετικά αποστάσεις. Για μεγαλύτερες αποστάσεις τα πράγματα είναι διαφορετικά.

Το σύμπαν διαστέλεται και μαζί του το φως που ταξιδεύει. Έτσι αν το φως από μια πηγή διάνυσε 1 km στο πρόημο σύμπαν θα έχει διασταλεί κάποια στιγμή σε 2 km, αργότερα σε 3 κοκ. Έτσι η απόσταση σε έτη φωτός όπως μετράται σήμερα είναι μεγαλύτερη από την πραγματική απόσταση που υπολογίζεται από το χρόνο που έκανε το φως να φτάσει σε μας επί την 9,5 τρις km!

Αυτό σημαίνει ότι τα μακρύτερα αντικείμενα που μπορούμε να δούμε σήμερα είναι περίπου 45 δις έτη φωτός μακριά, παρότι το σύμπαν έχει ζωής περίπου 13,7 δις έτη.

Μια σημείωση εδώ. Οι μακρινοί γαλαξίες απομακρύνονται με ταχύτητες μεγαλύτερες από αυτή του φωτός! Και αυτό γιατί η ειδική θεωρία της σχετικότητας δεν ισχύει για τη διαστολή του Σύμπαντος!

Επίσης όταν από τη Γη παρατηρήσουμε 2 αντικείμενα που βρίσκονται σε αντίθετη κατεύθυνση και ασπούμε ότι το καθένα απέχει 10 δις έτης φωτός από μας, αυτό δεν σημαίνει ότι η μεταξύ τους απόσταση είναι 20 δις έτη φωτός. Αυτό μπορεί να γίνει μόνο για αποστάσης της τάξης των 100 εκ. ετών φωτός.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και εμένα μου φάνηκε παράξενο (αν και η διαστολή του φωτός είναι λογική και εκεί βασίζεται άλλοστε η μικροκυματική μορφή τησ ΚΑΜ) αλλά η πηγή είναι άκρως έγκυρη.

Περιοδικό Astronomy, Σεπτεμβρίου 2006, απάντηση σε ερώτηση αναγνώστη από Dragan Huterer, Kavli Institute for cosmological physich, University of Chicago.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχω την εντυπωση οτι δεν λαμβανει υπ'οψη τον πληθωρισμο!!!

Δηλαδη υπαρχουν πηγες φωτος που στο πρωιμο συμπαν ηταν πολυ κοντα σε εμας αλλα το φως τους δεν εχει φτασει ακομα σε εμας.

Αν το σκεφτεις εκει νομιζω οτι βρισκεται η λογικη παγιδα!!!

Στο Απειρο και Ακομα Παραπερα ...... dance004.gif dance017.gif

J.N

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχω το συγκεκριμενο τευχος αλλα θα το ψαξω τωρα. Δε το ειχα διαβασει 8-[

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχω την εντυπωση οτι δεν λαμβανει υπ'οψη τον πληθωρισμο!!!

Δηλαδη υπαρχουν πηγες φωτος που στο πρωιμο συμπαν ηταν πολυ κοντα σε εμας αλλα το φως τους δεν εχει φτασει ακομα σε εμας.

Αν το σκεφτεις εκει νομιζω οτι βρισκεται η λογικη παγιδα!!!

 

Η διαστολή του Σύμπαντος γίνεται με ταχύτητες μεγαλύτερες του φωτός.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης