Jump to content

Ρε τους απατεωνες!!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω μπροστα μου τα δυο περιοδικα της Sky Publishing, Sky & Telescope και night sky Σεπτεμβριου.

Στην Ελλαδα τα πρακτορευει το Hellenic Distribution Agency ltd.

Τιμες στις ΗΠΑ Sky & Telescope $5.99 και night sky $4.99

Στην Ελλαδα; 6.90 και 7.20 € αντιστοιχα!

Αν ειναι δυνατον!!!! Οι ανθρωποι εχουν μονοπωλιο και καθοριζουν τις τιμες κατα βουλησιν, προφανως πουλανε λιγοτερα κοματια night sky και ανεβασαν την τιμη για να ... ρεφαρουν!

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να ήταν μόνο τα περιοδικά...

Π.χ. Μπήκα χθες στην ιστοσελίδα της Timberland (άσχετο μεν αλλά δείχνει το βαθμό εκμετάλλευσης)

http://www.timberland.com/family/index.jsp?categoryId=2433222&cp=1779791.1761081

Μιλάμε τρελλάθηκα! Οι τιμές εδώ είναι πάνω από διπλάσιες!!!!

Τα παπούτσια που εδώ κοστίζουν 180 €, στην Αμερική κοστίζουν 90$ - 71€ παρακαλώ!!! (Τιμή Ελλάδας = Τιμή Αμερικής επί 2,5!!!)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι, οι τιμές τους είναι πανάκριβες. Αν τα αγοράζεις κάθε μήνα καλό θα ήταν να γίνεις συνδρομητής και να ξεμπερδέψεις.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Περα του οτι ειναι ακριβα μου κανει εντυπωση πως το φτηνοτερο απο τα δυο στις ΗΠΑ ειναι το ακριβοτερο εδω.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιατί δεν τα παραγγέλνετε απευθείας από την Αμερική. Αυτό κάνω εγώ τουλάχιστον, πληρώνοντας με πιστωτική, και δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα αποστολής ή τελωνείου.

 

Και μιας και είπα τελωνείο, τον Sky Atlas 2000, που παράγγειλα από τις ΗΠΑ πριν 2-3 χρόνια, τον πλήρωσα διπλό γιατί δεσμεύτηκε στο τελωνείο.

 

Για τέτοιου είδους αγορές καλύτερα από το amazon.co.uk ή γενικότερα από ευρωπαϊκές εταιρίες.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όντως, τα προϊόντα από Αμερική "καίνε" και είναι προτιμότερο να τα παραγγέλνει κανείς από αντιπροσώπους στην Ευρώπη.

Έτσι γλυτώνει κανείς από την τρομερή Δαμόκλειο Σπάθη των Ελληνικών Τελωνείων!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στην Κύπρο αν θυμάμαι καλά είναι ακόμα χειρότερα. Όσα περίπου είναι σε δολλάρια τόσα μας τα βάζουν σε λίρες. Δηλαδή 2.1 φορές ακριβότερα!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ακόμα χειρότερα, τα Sky & Telescope και Astronomy κυκλοφορούν στα ελληνικά περίπτερα στις αρχές του μήνα, με δυο-τρεις μέρες καθυστέρηση. Το θέμα είναι πως το τεύχος κάθε μήνα διατίθεται στα περίπτερα των ΗΠΑ έναν ολοκληρο μήνα νωρίτερα (δηλαδή το τεύχος Οκτωβρίου ήδη κυκλοφορεί από τις αρχες Σεπτεμβρίου) και στους συνδρομητές δύο μήνες νωρίτερα. Το σκεπτικό είναι σωστό: αν θέλει ο αναγνώστης να προγραμματίσει τις παρατηρήσεις του το σωστό είναι να ενημερώνεται ένα μήνα νωρίτερα και όχι τελευταία στιγμή ή και με τρεις μέρες καθυστέρηση. Μέχρι το 1999 τα δύο αυτά περιοδικά έφταναν στην Ελλάδα εγκαίρως. Υποψιάζομαι πως υπάρχει κόλπο για τον αντιπρόσωπο που τα εισάγει στη χώρα μας: Αν αυτός αγοράζει το περιοδικό με ένα μήνα καθυστέρηση, αγοράζει πλέον κάτι παλιό, ένα περασμένο τεύχος, οπότε μάλλον το αγοράζει και πιο φτηνά (και ύστερα "ξεχνά" να περάσει την έκπτωση σε μας). Νομίζω το καλύτερο που έχουμε να κάνουμε είναι να ρωτήσουμε με e-mail τα εν ΄λόγω εντυπα ώστε να καταλάβουμε τι συμβαίνει.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το Sky&Telescope συμφέρει μόνο με ετήσια συνδρομή για Ελλάδα. Το να τα παίρνει κανείς τεύχος-τεύχος είναι ασύμφορο εκτός κι αν ενδιαφέρεται μόνο για μερικά τεύχη το χρόνο.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τιμες Κυπρου:

 

Sky&Telescope ($6.99) πωλειται 6,00ΛΚ / 10,43ΕΥΡΩ

NightSky ($3.99) πωλειται 4,30ΛΚ / 7,47 ΕΥΡΩ

 

Διατιθεται απο Hellenic Distribution agency και σε μας. Στην Λευκωσια συγκεκριμενα, υπαρχουν σε ΕΝΑ και μονο περιπτερο (2 με 3 αντιτυπα το πολυ!) και κατα παραγγελια απο αλλου.

Ad Astra Per Aspera

www.agapioselia.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω απλως...δεν αγοραζω.Ειναι γεματα διαφημησεις.Βαρεθηκα να βλεπω το σημα της Meade,και δεν συμβιβαζομαι στην ασυδοσια των πρακτοριων. Ευτυχως στα βιβλια τα πραγματα ειναι καπως καλυτερα
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μαγκες,

 

Οπως γραφει ο Ανδρεας ποιο πανω, η ΜΟΝΗ λυση ειναι μια συνδρομη. Εδω και μερικες εβδομαδες προχωρησα με τριετη ανανεωση στην συνδρομη μου για 160$ ... δηλαδη 125 ευρω η 3.47 ευρο ανα τευχος καθως εχουμε στα χερια μας το καθε τευχος περιπου πεντε εβδομαδες ΠΡΙΝ την ημερομηνια στο εξωφυλλο.

 

Εχω εκφρασει πολλες φορες εδω στο ΑστροΒοξ οτι πρεπει να ειμαστε εξυπνοι καταναλωτες. Οριστε λοιπον ακομα ενα παραδειγμα!

 

Αγαπιε, το παραδειγμα μου ισχυει και για σενα επειδη τα στοιχεια που περιγραφω ειναι για εκτος Β. Αμερικης.

 

Ο τυπος που το παιζει εξυπνος και αγοραζει "παλλια" τευχοι για διανωμη το κανει μονο και μονο επειδη υπαρχουν ατομα (πελατες) που το επιτρεπουν! Ας πεσουν τριετες συνδρομες και δεν θα μπορει να δωσει τα ιδια τευχοι τσαμπα! :wink:

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπερα φιλε Νικο,

 

Στειλε λιγο καλο καιρο ωστε να βγαλουμε και καμια φωτογραφια βρε φιλε! [-o<

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης