Jump to content

Κυάλια για ξεκίνημα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλως σας βρήκα,

 

Μετά από διάβασμα όλων των thread σχετικά με την αγορά κυαλιών για αρχάριο επανέρχομαι (με κίνδυνο βέβαια να γίνω κουραστικός).

 

Είμαι λοιπόν νέος στο χόμπυ, (μιας βδομάδας), πήρα το ναιτγουότς, το διάβασα, βρήκα και τους πρώτους μου αστερισμούς (άρκτους, κύκνο, λύρα, αετό, κασσιόπη, κλπ) είδα και τον Αντάρη αν και η συγκέκριμένη βδομάδα είχε δυστηχώς μόνο 2 ημέρες καθαρούς ουρανούς, και αποφάσισα την αγορά κυαλιών. Ζητώ λοιπόν την γνώμη σας.

 

TS 10X60 93€

Vixen New Ascot 10X50 135€

Vixen Ultima 7X50 220€

Vixen Ultima 9X63 240€

CELESTRON Oceana 7x 50 CF 127€

 

Αυτά είναι κάποια ενδεικτικά. Θα θελα κάτι που να μπορώ να το χρησιμοποιήσω (έστω για λίγο) αν γίνεται και στο χέρι, αν και έχω ένα φωτογραφικό τρίποδα. Γενικά με ενδιαφέρει το ζήτημα της ευκολίας μεταφοράς και χρήσης. Από κει και πέρα κάθε πρόταση και κάθε γνωμή δεκτή.

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Λάμπρος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για περισσοτερες πληροφοριες οσον αφορα τη προτιμηση μοντελου θα σε ενημερωσουν τα παιδια.

 

Εγω προσωπικα θα σου προτεινα να σκεφτεις το βαρος των κυαλιων. Προσωπικα ειμαι αρρωστος με τη παρατηρησιακη αστρονομια κι ομως μια φορα που μου εδωσαν ενα καταπληκτικο ζευγαρι μεγαλα κυαλια τα παρατησα μετα απο 15 λεπτα. Δε μπορουσα να σταθεροποιησω στο αντικειμενο που ηθελα απο το πολυ βαρος και την μεγαλη αναμονη.

 

Απαραιτητος ο τριποδας!

 

Καλες αγορες

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

TS 10X60 93

Vixen New Ascot 10X50 135

Vixen Ultima 7X50 220

Vixen Ultima 9X63 240

CELESTRON Oceana 7x 50 CF 127

 

Λάβε υπόψην τόσο την ποιότητα (πχ bak4 πρίσμα) αλλά και το exit pupil ανά περίπτωση. Δες http://www.telescope-service.com/binoculars/start/binocularsstart.html για μια επεξήγηση. Για τα ποιό πάνω μοντέλα πχ έχεις τιμές

 

6mm

5mm

7.14mm

7mm

7.14mm

 

Οπότε καταλαβαίνεις γιατί το 9x63 είναι και το ποιό ακριβό (πέρα από την ποιότητα των Vixen φυσικά). Ψάξε το forum, θα δεις παλιότερες απαντήσεις για το πως θα καταλάβεις αν τα κιάλια είναι ευθυγραμισμενα ή όχι. Κάπου στο Internet είχα βρει και ένα site που ανέφερε πως κοιτάς από την αναποδη μέσα στα κιάλια για να δεις αν τα πρίσματα είναι καλά ή όχι (νομίζω έλεγε ότι πρέπει να δεις κύκλους και όχι τετράγωνα). Και φυσικά το βάρος παίζει ρόλο, μιας και άλλη χάρη το να τα κρατάς με το χέρι, και άλλο το τρίποδο (το οποίο θα χρειαστεί κάποια στιγμή - πχ δορυφόροι Δια).

 

Οπως σε όλα, το πόσα θες να διαθέσεις είναι ο καθοριστικός παράγοντας. Εγώ πχ δεν γνώριζα σχεδόν τίποτα από τα παραπάνω, και αγόρασα στην αρχή στα τυφλά ένα ζευγάρι 12x50 no-name με 60 ευρώ. Δεν είναι από τα καλύτερα αλλά δεν το μετάνοιωσα, γιατί για την τιμή τους είναι πολύ καλά κιάλια.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για να βοηθήσω λίγο, να πω τους προβληματισμούς μου

 

Αν διαβάσει κανείς τα αντίστοιχα παλαιότερα θρεντς καταλήγει στα εξής συμπεράσματα

 

1. Όσοι έχουν Ultima πίνουν νερό στ' όνομά τους.

2. Όλοι συμφωνούν ότι θέλεις κάτι ελαφρύ ( max 1kgr πχ) και μεγένθυση έως 10 για να μην στενέψει πολύ το οπτικό πεδίο.

3. Παρ' όλα αυτά όσοι αγόρασαν τελευταία πήραν τα 15χ70 που είχε προσφορά το πλανητάριο που παραβιάζουν και τους δύο κανόνες αλλά όλοι τα θεωρούν καλή αγορά :-k

4. Σ' αυτό που όλοι συμφωνούν είναι ότι όταν βγάζει προσφορά κυάλια το Lidl πας και τα παίρνεις.

 

Άρα έχουμε και λέμε

1. Δεν θα είχα οικονομικό πρόβλημα να πάρω τα ultima 240€, αλλά θα τα χαρώ? Θα πιάσουν τόπο τα λεφτά?

2. Απ' την άλλη αν πάρω κάτι φτηνό, μήπως το μετανιώσω αργότερα που θα πάρω και το ακριβό?

3. Ούτως η άλλως αν ασχοληθώ θα πάρω φτηνά 7χ50 απ' το lidl τον μάιο.

4. και το βάρος? Όντως κάτω του κιλού μπορούν να χρησιμοποιηθούν για λίγο και στο χέρι, ή μόνο με τρίποδα μπορείς να δείς τελικά ότι κι αν πάρεις?

 

Πω πω τι μπέρδεμα που θα λεγε κι ο Γουίνι ](*,)

Όλα αυτά κάνοντας την υπόθεση ότι ξεκινάει μια ευτυχής και μακρόχρονη ενασχόληση.

Μήπως θα ήταν καλή ιδέα να περάσω από τον ΟΦΑ που είναι δυό στενά πάνω απ' το σπίτι μου, ή να πάω την παρασκευή στην πλατεία αριστοτέλους που θα χουν μια εκδήλωση (καλα αυτό θα ήταν σίγουρα καλή ιδέα) :)

 

Ευχαριστώ για την υπομονή σας

Λάμπρος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ειδα στην Αktis στα ΑΜΕΣΑ ΔΙΑΘΕΣΙΜΑ τα:TS 15X70 (high-grade broadband multicoating) επιλεγμένα μοντέλα για αστρονομική χρήση 125 €.

 

Αξιζουν?Σε σχεση με τα Ultima (150 ευρω νομιζω) αξιζουν?

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πω πω τι μπέρδεμα που θα λεγε κι ο Γουίνι ](*,)

 

Μπα, απλά είναι τα πράγματα: για αρχή πάρε κάτι φτηνό αλλά καλό (για αυτό όλοι τρέχουν για τα 7x50 του LIDL). Οταν τα δουλέψεις λίγο καιρό και μάθεις και τον ουρανό αποφασίζεις τι θα κάνεις από εκεί και πέρα. Μπορεί να αποφασίσεις να μη ξανα-ασχοληθείς , οπότε γιατί να δώσεις πολλά λεφτά ; Εντάξει, θα σου μείνουν τα κιάλια για την ημέρα, αλλά και ένα φτηνό (όχι φτηνιάρικο) μοντέλο είναι οκ για την ημέρα.

Τα ακριβά κιάλια είναι για τους "μερακλίδες" με το χόμπι, ενώ εσύ είσαι στην αρχή-αρχή. Το ποιό πιθανό είναι αν συνεχίσεις να πας σε τηλεσκόπιο και όχι σε ακριβά κιάλια. Και εγώ σαλιάζω τα 9x63 ή (άντε) κανένα 15x70, αλλά τελικά μένω με τα φτηνά και ρίχνω τα λεφτά στο τηλεσκόπιο.

 

Ο τρίποδας δεν χρειάζεται ντε και καλά μέχρι τα 10x και μέχρι το 1 κιλό. Εγώ δεν τον (πολυ)χρησιμοποιώ και με 12x. Αλλά αν τον έχεις δεν θα σου είναι άχρηστος.

 

Ελπίζω να βοήθησα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

1. Δεν θα είχα οικονομικό πρόβλημα να πάρω τα ultima 240€, αλλά θα τα χαρώ? Θα πιάσουν τόπο τα λεφτά?

 

Ναι!!!!

 

2. Απ' την άλλη αν πάρω κάτι φτηνό, μήπως το μετανιώσω αργότερα που θα πάρω και το ακριβό?

 

Ακόμα και κάτι πιο φτηνό να πάρεις (εφόσον δεν ανήκει στην κατηγορία "εντελώς φτηνιάρικο") πάλι θα το ευχαριστηθείς και θα δεις πολύ όμορφα πράγματα. Απλά σου δίνεται η ευκαιρία να πάρεις το καλύτερο "με την πρώτη".

 

Σε καμία περίπτωση όμως μην πέσεις στον πειρασμό του ελιτισμού (από το οποίο πάσχουμε κάποιοι, είναι η αλήθεια :cheesy: ) διότι το οπτικά καλύτερο είναι μεν επιθυμητό δεν είναι όμως απαραίτητο για να απολαύσει κανείς τον ουρανό. Το οπτικά "πολύ καλό" είναι λίγο χειρότερο από το "οπτικά άριστο" αλλά αρκετά φθηνότερο.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

4. Σ' αυτό που όλοι συμφωνούν είναι ότι όταν βγάζει προσφορά κυάλια το Lidl πας και τα παίρνεις.

 

Δηλαδή εγω που έχω πάρει τα TRONIC 10X50 απο τα LIDL να είμαι ευχαριστημένος?

Οχι τίποτα άλλο, αλλά ντρεπόμουν να τα δείξω, γιατι αυτο το TRONIC δεν εμπνέει εμπιστοσύνη, ασχετα απο το οτι εμενα μου αρέσουν και σαν κατασκευή...

 

Ειναι φασόν απο κάποια άλλη εταιρία?

Imagination is more important than knowledge
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δηλαδή εγω που έχω πάρει τα TRONIC 10X50 απο τα LIDL να είμαι ευχαριστημένος?

Οχι τίποτα άλλο, αλλά ντρεπόμουν να τα δείξω, γιατι αυτο το TRONIC δεν εμπνέει εμπιστοσύνη, ασχετα απο το οτι εμενα μου αρέσουν και σαν κατασκευή...

 

Εγώ έχω ενα ζευγάρι 7Χ50 της Breaker Optical! :P :oops: :oops: :oops:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ε τοτε παρε τα Ultima αλλιως τα Celestron 15X70 κατα τη γνωμη μου.Και τριποδο σιγουρα .Εκανες αναζητηση στο site ?Υπαρχουν πολλα παρομοια θεματα
Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε lambroukos αν τα θελεις μονο για να μαθεις τον ουρανο παρε φτηνα κ απο 7-10χ50 κιαλια.
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Λάμπρο,

Αν αντέχεις την τιμή πάρε τα Vixen 9Χ63.

Τα έχω και τα συνιστώ ανεπιφύλακτα. Είναι πολύ ελαφριά, για την διάμετρό τους, και με την μεγαλύτερη δυνατή μεγέθυνση, για χρήση με τα χέρια. Ο τέλειος συνδυασμός.

Θα σου μείνουν μια ζωή και δεν θα χρειαστείς να ξαναπάρεις.

Φιλικά,

aquarius

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και εγώ σου συστήνω τα Vixen Ultima 9x63 για την καλύτερη δυνατή απόδοση (ανάλυση και φωτεινότητα) με BAK-4 PFC οπτικά, αλλά στο όριο της χρηστικότητας χωρίς τρίποδο. Αν πάρεις και τρίποδο μη το σκέφτεσαι, πάρε αυτά. Αν δεν πάρεις τρίποδο, τότε άκουσέ με και πάρε τα Ultima 7x50. Τα κιάλια μεγέθυνσης 10x είναι IMO εντελώς άχρηστα χωρίς τρίποδο (τρέμει πολύ το χέρι σε τόση μεγέθυνση), ενώ η διαφορά ποιότητας μεταξύ Oceana και Ultima είναι ανάλογη με την τιμή.
"All those moments will be lost in time... like tears in the rain."
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης