Jump to content

Meade DS 80mm GOTO Telescope


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αξίζει η αγορά ενός τέτοιου τηλεσκοπίου? http://cgi.ebay.com/Meade-DS-80mm-GOTO-Telescope-Value-Upgrade-3_W0QQitemZ250018700132QQihZ015QQcategoryZ28181QQtcZphotoQQcmdZViewItem

 

μη λάβετε υπόψη σας τα προσοφθάλμια και το διαγώνιο. Θα αλλαχθούν με άλλα 1.25''.

Skywatcher DOB 8", TS WFT 110, ΕQ-EM10, Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Hyperion 3.5mm - 5mm - 8mm - 13mm - 17mm - 21mm, AllTelescopes 22X100 Binoculars
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οχι , κατα τη γνωμη μου , γιατι εχει πολυ μικρη διαμετρο .

Το goto δε θα σου ειναι απαραιτητι γιατι ακομη κι αν εντοπιζει καποιους σχετικα αμυδρους στοχους δε θα μπορεις να τους δεις ικανοποιητικα .

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Βολιώτη, δεν το θέλω σαν βασικό τηλεσκόπιο. Έχω διαβάσει καλές κριτικές για το Meade DS 80, το οποίο θεωρούν ευκαιρία για τιμή κάτω από 200$. Έχει και το GO-TO και γενικά το σκέφτομαι σοβαρά.
Skywatcher DOB 8", TS WFT 110, ΕQ-EM10, Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Hyperion 3.5mm - 5mm - 8mm - 13mm - 17mm - 21mm, AllTelescopes 22X100 Binoculars
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κι εγω ειμαι της ιδιας αποψης. Ας εχει και τον ιδιο τον Αγιο Βασιλη απανω.. εχει πολυ μικρη διαμετρο οποτε δεν εχει καθολου φωτοσυλεκτικη ικανοτητα.

 

Αν ομως θες πολυ παρτο, απο τη στιγμη που λες οτι δε το θελεις για βασικο τηλεσκοπιο. Ουτως η αλλως μιαλαμε για ενα budget που δε ξεπερνα τα 200 ευρω απ οτι καταλαβαινω. Οποτε μια η αλλη. Χτυπα το να το βαλεις στη συλλογη σου :)

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με μια λεξη.....

ΜΑΚΡΥΑ!

Εχεις μια σειρα προσοφθαλμια και barlow πολυ καλα και πας να πεταξεις λεφτα σε ενα τηλεσκοπιο με πλαστικη βαση επειδη εχει goto;

Σε τι θα σε εξυπηρετησει; Αυτο που ηδη εχεις ειναι μεγαλυτερο και εξισου ευκολο στο στησιμο. Κρατα τα λεφτα σου και παρε ενα τηλεσκοπιο 8"-10" να βλεπεις μια χαρα. Αν επιζητας ισημερινη στηριξη και δεν εχεις τη δυνατοτητα να διαθεσεις μεγαλο ποσο και ενα 6" f/5 ειναι επισης καλο.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οχι!!! Ας παρει ενα μεγαλο ντομπ αρχικα και μετα οταν θα εχει λεφτα παιρνει μια βαση να το βαλει απανω. Οχι και 6" με ησιμερινη.

 

Σιγα σιγα... :)

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η προσωπικη μου γνωμη ειναι πως αν εχεις dob δεν χρειαζεται να παρεις ποτε ισημερινη βαση :cheesy:
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χρειαζεται απο μια αποψη φιλε Γιωργο και αυτο ειναι πολυ σημαντικο. Ο αστροστατης!!

 

Ξερω οτι εισαι αντιθετος με αυτα αλλα πιστεψε με ειναι κατι πολυ σημαντικο οχι μονο για τους αρχαριους αλλα και τους επαγγελματιες. Σταθερο ειδωλο μεσα στο πεδιο για ωρες. Το να μετακινεις και να αγγιζεις το τηλεσκοπιο καθε τρεις και λιγο δεν ειναι οτι και πιο ευχαριστο

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χρειαζεται απο μια αποψη φιλε Γιωργο και αυτο ειναι πολυ σημαντικο. Ο αστροστατης!!

 

Ξερω οτι εισαι αντιθετος με αυτα αλλα πιστεψε με ειναι κατι πολυ σημαντικο οχι μονο για τους αρχαριους αλλα και τους επαγγελματιες. Σταθερο ειδωλο μεσα στο πεδιο για ωρες. Το να μετακινεις και να αγγιζεις το τηλεσκοπιο καθε τρεις και λιγο δεν ειναι οτι και πιο ευχαριστο

 

Αμα πρεπει να δωσω 1000 ευρω για να εχω σταθερο ειδωλο αστο καλυτερα.Η γνωμη μου ειναι:

Αστροφωτογραφηση=Ισημερινη

Παρατηρηση=DOB.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι εχεις ενα δικιο.. αλλα καλε μου φιλε η τιμη για αστροστατη που λες ειναι λιγο υπερβολικη. 1000 ευρω εχω ακουσει για αστροστατες που μπαινουν σε βασεις ακριβες.

 

Κατα τα αλλα παιρνοντας την EQ6 εχεις ενσωματωμενο αστροστατη.

 

Πιστεψε με εχει τρελη διαφορα. Εισαι dobακιας και γι αυτο το λες (μη το παρεις οτι σε κακοχαρακτηριζω προς Θεου ) :)

Απλα, αν δεις και χρησιμοποιησεις αστροστατη τοτε θα καταλαβεις την ευκολια και τα πλεονεκτηματα

 

Απο την αλλη εννοειται οτι απο τη στιγμη που θελω παρατηρηση απλη κι εγω θα παω σε dob. Συμφωνω μαζι σου :)

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι εχεις ενα δικιο.. αλλα καλε μου φιλε η τιμη για αστροστατη που λες ειναι λιγο υπερβολικη. 1000 ευρω εχω ακουσει για αστροστατες που μπαινουν σε βασεις ακριβες.

 

Κατα τα αλλα παιρνοντας την EQ6 εχεις ενσωματωμενο αστροστατη.

 

Αυτο εννοουσα.1000 ευρω στην καλυτερη για στηριξη κ οχι μονο για μοτερ.

 

Πιστεψε με εχει τρελη διαφορα. Εισαι dobακιας και γι αυτο το λες (μη το παρεις οτι σε κακοχαρακτηριζω προς Θεου ) :)

 

ΤΟ ξερω πως δε με κακοχαρακτηριζεις.Ασε που το dobακιας μ αρεσει. \:D/ \:D/

 

Απλα, αν δεις και χρησιμοποιησεις αστροστατη τοτε θα καταλαβεις την ευκολια και τα πλεονεκτηματα

 

Συμφωνω απολυτα.Εχω δει απο ισημερινο κ εχω μια μικρη αποψη.

 

Εχει ομως κ ενα σωρο μειονεκτηματα.

Βγαλε τον τριποδα βαλε πανω τη βαση φερε τα αντιβαρα,σηκωσε το σωληνα φερε την μπαταρια(μονο που τα λεω κοψομεσαστηκα) κανε ευθηγραμμιση βρες δυο αστρα.

Κ τωρα (μετα απο μιση ωρα κ αρκετη γυμναστικη) αρχιζει η παρατηρηση.

Ξαφνικα ενα μικρο γκαπ.Συγνωμη ρε φιλε ξεχασα να βιδωσω το προσοφθαλμιο κ επεσε. ](*,) ](*,)

Μετα απο λιγο ενα μικρο σηρσιμο.Ρε συ παλι κουνισες τον τριποδα?Αντε παλι ευθηγραμμιση. #-o #-o

Κ τωρα θα δουμε το Μ51.Γυριζει ο σωληνας πρως τα κει.Ψαχνεις για το προσοφθαλμιο κ που το βρισκεις?Απο κατω.Ελα ρε φιλε να με βοηθησεις να γυρισουμε το σωληνα γιατι μονος μου δεν μπορω.Η απολυτη γκινια ειναι να εχεις διπλα σου ενα dobsona να σου λεει σε λιγο φιλε γιατι θα μου φυγει ο γαλαξιας κ εκανα τοση ωρα να τον βρω. :cheesy: :cheesy:

Κ μετα απ ολ αυτα κατα τις 3:00 4:00 ετσι ξεκουραστος οπως θα εισαι πρεπει κ να μαζεψεις τα λιγα κ ελαφρια τεμαχια του εξοπλισμου σου.

Οχι φιλε KOTS.Ευχαριστω αλλα δε θα παρω.Η ισημερινη ειναι για τους μερακληδες που δεν κολωνουν σε αυτα που προειπα

 

Απο την αλλη εννοειται οτι απο τη στιγμη που θελω παρατηρηση απλη κι εγω θα παω σε dob. Συμφωνω μαζι σου :)

 

Κανονικα με αυτη σου την φραση δε θα επρεπε να γραψω τα προηγουμενα.Τα εγραψα ομως για να τα δει κ καποιος που δεν ξερει.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλα εκανες και τα ειπες.. χρειαζονται να τα βλεπουν οσοι θελουν να μαθουν. Ομως θα σου πω κατι και ας με πεις μαζοχιστη. Λατρευω ολη αυτη τη διαδικασια της μιας ωρας του στησιματος και της ευθυγραμμισης.

 

Ομολογω πως ποτε δε μου εχουν τυχει οι ατυχιες που περιγραφεις. Ισως γιατι το δικο μου ειναι γιγαντας και δε καταλαβαινει πολλα απο χτυπηματα κλπ. Σκεψου οτι απο την εξασκηση που εχω κανει με το στησε ευθυγραμμισε πλεον η ολη διαδικασια μου παιρνει πολλες φορες το πολυ 15 λεπτα. Χωρις υπερβολη 5 στις 10 φορες εχω στησει και με το που δενω τη βαση και κανω το πρωτο βημα να βρω το πολικο στο finder, κατα τυχη τον βρισκω κεντραρισμενο. Τοσο πολυ εχω ξετριψει πανω στο στησιμο.Πλεον το βλεπω σαν ενα παιχνιδι που πρεπει να παιξεις πριν απολαυσεις

 

Δε θα δωσω τη παρομοιωση που σκεφτομαι... :P :oops: :P

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γι αυτο αλλωστε υπαρχουν κ τοσα διαφορετικα ειδη.Για να καλυπτουν τις αναγκες ολων.Αμα ηταν ενας τυπος τηλεσκοπιου να συγκεντρωνε τα παντα τοτε ολοι θα ειχαμε το ιδιο.Γι αυτο οποιος ρωταει τι τηλεσκοπιο να παρω το πρωτο πραγμα που του γραφω (περα απ τα πρωτερηματα των dob :cheesy: :cheesy: :cheesy: ) ειναι να παει σε αστροπαρτι να τα δει απο κοντα κ να βγαλει τα δικα του συμπερασματα.

 

Καλα εκανες και τα ειπες.. χρειαζονται να τα βλεπουν οσοι θελουν να μαθουν. Ομως θα σου πω κατι και ας με πεις μαζοχιστη. Λατρευω ολη αυτη τη διαδικασια της μιας ωρας του στησιματος και της ευθυγραμμισης.

Γιατι να σε πω μαζοχιστη?Ειπαμε μερακλης.

 

Ομολογω πως ποτε δε μου εχουν τυχει οι ατυχιες που περιγραφεις. Ισως γιατι το δικο μου ειναι γιγαντας και δε καταλαβαινει πολλα απο χτυπηματα κλπ. Σκεψου οτι απο την εξασκηση που εχω κανει με το στησε ευθυγραμμισε πλεον η ολη διαδικασια μου παιρνει πολλες φορες το πολυ 15 λεπτα. Χωρις υπερβολη 5 στις 10 φορες εχω στησει και με το που δενω τη βαση και κανω το πρωτο βημα να βρω το πολικο στο finder, κατα τυχη τον βρισκω κεντραρισμενο. Τοσο πολυ εχω ξετριψει πανω στο στησιμο.Πλεον το βλεπω σαν ενα παιχνιδι που πρεπει να παιξεις πριν απολαυσεις

 

Εδω που τα λεμε υπερεβαλα κ λιγο.Ενταξη θα σου τυχουν ατυχηματα στην αρχη.Οταν μαθεις ομως ειναι λιγο δυσκολο να σου ξαναπεσει το προσοφθαλμιο.

Παντως μας παει το αθλημα.Ειμαστε νυχτοπουλια.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές σας και τις παρατηρήσεις σας. Τελικά τα καταφέρατε να μου αλλάξετε γνώμη. Meade DS80 τέλος.

 

Τώρα θέλω τη γνώμη σας για αυτό http://www.telescope-service.com/refractors/start/refractorsstart.html#tswft110

 

Λέω να το συνδυάσω με την Olympus D-SLR E-500 που πρόσφατα απέκτησα.

 

Μη βαράτε όλοι μαζί.... ένας ένας :lol:

Skywatcher DOB 8", TS WFT 110, ΕQ-EM10, Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Hyperion 3.5mm - 5mm - 8mm - 13mm - 17mm - 21mm, AllTelescopes 22X100 Binoculars
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατα τη γνωμη μου το f6 τρωγεται .Αν θες ευρυ πεδιο στη φωτογραφηση και ειναι καλης ποιοτητας ο σωληνας αλλα το f6 δε μου πολυκαθεται καλα.Αν το θες αποκλειστικα για γαλαξιες η διαμετρος ειναι λιγη.Καλυτερα θα ηταν κανα 10 '' Νευτωνιο.

Η Ε500 εχει αισθητηρα 4/3 ειναι μικροτερος απο τις αλλες DSLR θα εχει λιγο περισσοτερο θορυβο .Ειναι ομως υπεροχη μηχανη .

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

O filiatra έγραψε

Πάντως μας πάει το αθλημα.Ειμαστε νυχτοπουλια.

Τώρα αρχίζω να καταλαβαίνω γιατί από μικρός δεν με έπιανε ύπνος πριν τις τρεις. :cheesy: :cheesy: :cheesy:

 

Το γκάλοπ της ημέρας. :idea:

 

Εσείς μικροί, τί ώρα πέφτατε για ύπνο? :cheesy:

 

Φιλικά Δημήτρης.

Ένα παιδί μετράει τ΄ άστρα. Μ. Λ

 

ΣΕΑΑ (Σύλλογος Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ριξτο σε νεο θεμα μη χαλασουμε τη σειρα του φιλου που ρωταει..

Θα ειμαι ο πρωτος που θα απαντησω :)

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οσον αφορα το τηλεσκοπιο

 

Ωραιο ειναι αυτο που μας δειχνεις αλλα εχει μικρα πλεονεκτηματα. Δε λεω, καλο το διοπτρικο αλλα μονο αν το θες για αστροφωτογραφηση. Αν και, αν ηθελες διοπτρικο για αστροφτογραφηση η καλυτερη λυση θα ηταν αυτη

 

TELEVUE ΝP 101 IS :shock: :shock: :shock: 4200ευρω ομως

 

Ψαξε για φωτο του να παθεις!!!

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης