Jump to content

Αγορά πρώτου τηλεσκοπίου !!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλοι της ερασιτεχνικής αστρονομίας, γείας σας.

Είμαι νέο μέλος της ιστοσελίδας και με μεγάλη μου χαρά είδα ότι υπάρχει οργανωμένο ελληνικό site, άρα και άνθρωποι που θα μπορούσαν να μου προσφέρουν βοήθεια.

Και για να μην λέω πολλά, το ερώτημά μου είναι αυτό που έχετε βαρεθεί να βλέπετε (φαντάζομα), για αγορά τηλεσκοπίου...... ΠΑΙΔΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ, ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ!!!

 

Πήγα στου Νομικού στον Πειραιά και πήρα την προσφορά για το εξής μοντέλο:

Bresser, Uranus 102/900 Achromatic Refractor

Διάμετρος Ανοίγματος: 102 mm

Εστιακή Απόσταση: 900 mm

Πολλαπλασιαστής: 2x

Προσοφθάλμιο: (1.25'') - 25mm - 9 mm

Ερευνητής: 6x30

 

Το τηλεσκόπιο μαζί με το τρίποδο κάνει 550 ?. Παράλληλα, λέω να πάρω και το LPI, ένα μοτεράκι ή κάτι τέτοιο για να βγάζω φωτογραφίες και να τις αποθηκεύω στον Η/Υ, αξίας 100 ? περίπου.

 

Τα ερωτήματα μου είναι:

1. Πως βλέπετε το μηχάνημα που περιγράφω;

2. Το budget που παίζω είναι ικανοποιητικό για τηλεσκόπιο;

3. Μένω στον Πειραιά, όταν κοιτώ με γυμνό μάτι αστέρια δεν βλέπω ρε παιδιά. Με το τηλεσκόπιο θα βλέπω αυτό το εντυπωσιακό θέαμα που βλέπω στις φωτογραφίες;

4. Τι άλλο να προσέξω μάγκες;

 

Υ.Γ.: Προκαταβολικά, ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας και τα λέμε σύντομα παιδιά στην εξερεύνηση του διαστήματος, από την ταράτσα του σπιτιού μου :-PP (Τύφλα να έχει ο Gallileo Gallilei ...)

APM Astrograph 107, Baader Steeltrack Focuser, NEQ6 Pro

ATIK 314L+, QHY5, Starlight Xp. USB Filter Wheel

 

http://astrophotographia.blogspot.com

http://photographiaHD.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μου γειά σου,

 

κατ' αρχήν σου εύχομαι καλή αρχή. Για το συγκεκριμένο τηλεσκόπιο δεν ξέρω πολλά, θα σου απαντήσουν οι υπόλοιποι της παρέας του astrovox που είναι πιό έμπειροι από μένα πάνω σε οπτικά.

Η μόνο παρατήρηση που έχω να σου κάνω είναι η εξής :

α) νομίζω ότι το LPI (κάτι σαν μικρή ccd camera) κοστίζει 199 ευρώ και από ότι κατάλαβα πρέπει να έχεις τον υπολογιστή κοντά στο τηλεσκόπιο. Δεν αποθηκεύει για να αντιγράψεις αργότερα.

Αυτό πιστεύω να το έχεις κατανοήσει τι προβλήματα θα σου δημιουργεί ;

β) γράφεις κάτι για μοτεράκι που δεν καταλαβαίνω τι εννοείς. (εννοείς goto ή το μοτέρ-μηχανισμό για την "σύγχρονη" παρακολούθηση των ουρανιών αντικειμένων- χρειάζεται αυτό για να ΄παρατηρείς χωρίς να ψάχνεις κάθε λίγο που πήγε το αντικείμενό σου)

γ) πιστεύω ότι οι καλές παρατηρήσεις από τις ταράτσες των σπιτιών μας γίνονται μόνον όταν έχει διακοπή ρεύματος στην περιοχή.

δ) το σίγουρο είναι ότι μετακινείται εύκολα, οπότε δεν θα διστάζεις να το βγάζεις από το κουτί του και να το τοποθετείς.

ε) το εντυπωσιακό θέαμα που βλέπεις στις φωτογραφίες οφείλεται και στο γεγονός ότι είναι φωτογραφίες και για να βγούν χρειάζεται χρόνο από μερικά λεπτά μέχρι μερικές ώρες καμιά φορά. Μην περιμένεις δηλαδή ότι βλέπεις σε φωτογραφία να το δείς με το μάτι ακριβώς το ίδιο

στ) η πρακτική μεγέθυνση του τηλεσκοπίου σου είναι 102 Χ 2 = 204. Πολύ μεγαλύτερη από ότι οπτικά μέσα χρησιμοποίησαν οι πρωτεργάτες της αστρονομίας (αν θυμάμαι καλά ξεκίνησαν με Χ12 ή κάπου εκεί)

ζ) η μόνος τρόπος για να ευχαριστηθείς ένα τηλεσκόπιο είναι να βλέπεις, να το χρησιμοποιείς δηλαδή συχνά και να πλουτίζεις τις γνώσεις σου.

Γνώμη μου πάρε ένα βιβλίο (ελληνικό καλύτερα) πχ του Dickinson ή όποιο άλλο θέλεις, ξεκοκάλισέ το, μέχρι την τελευταία γραμμή. Διάβασέ το ξανά και ξανά. Πάρε ιδέες από το site και τις απαντήσεις που θα λάβεις.

Το barlow x2 θα σου δώσει διπλάσια μεγέθυνση αλλά δεν ξέρω αν είναι απαραίτητη για το συγκεκριμένο τηλεσκόπιο στην παρούσα φάση που ξεκινάς.

Θα σου κάνω τώρα εγώ μια ερώτηση : τι αντικείμενα ή σχηματισμούς θέλεις να δείς με το τηλεσκόπιο αυτό ;

Εύχομαι να μην σε μπέρδεψα. Πάντως αν το έκανα εδώ θα είμαι πάλι για να σε βοηθήσω. Καλή επιτυχία και πάλι

Φιλικά,

 

Δημήτρης Πρασόπουλος

Αλεξανδρούπολη/ Κομοτηνή

http://prasopoulosdimitrios.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

To συγκεκριμένο όργανο θα σε ικανοποιήσει μόνο σε παρατήρηση σελήνης και πλανητών μέσα από την πόλη και σε βασικά αντικείμενα βαθύ ουρανού μακριά από φωτορύπανση.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Δημήτρη,

Πρώτα απο όλα θα ήθελα να σε ευχαριστήσω, για την πολύτιμη βοήθεια σου. Όπως κατάλαβες τώρα ξεκινώ και ακούω πράγματα αριστερά και δεξία με αποτέλεσμα να τα έχω κάνει αχταρμά..

 

Τα ουράνια σώματα που θέλω να παρατηρώ είναι εκτός απο τους πλανήτες του ηλιακού μας συστήματος, άστρα όσο μακρινά γίνεται (διάβασα ότι μπορώ να παρατηρώ άστρα μέχρι και 12 βαθμού).

 

Θα ήθελά να με βοηθήσεις λίγο με το θέμα αστροφωτογράφηση. Το τηλεσκόπιο που λέω να πάρω, λέει ότι είναι κατάλληλο και φωτογράφηση και δέχεται και μοτέρ. Το LPI μάλλον δεν υποστηρίζει τη δυνατότητα αποθήκευσης.

Τι μπορώ να αγοράσω, προκειμένου να υπάρχει αποθηκευτικός χώρος ώστε να μην έχω το PC δίπλα στο τηλεσκόπιο;;;;

Αν υπάρχει κάτι άλλης εταιρίας, θα είναι συμβατό με το MEADE/BRESSER τηλεσκόπιο μου ή όχι;;;

 

Υ.Γ. Πρότεινε μου κανένα καλό βιβλίο για αρχάριους (Αγόρασα ένα Αγγλικό, Practical Astronomy)

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ και καλώς σας βρήκα, στο μαγικό κόσμο της Ερασιτεχνικής Αστρονομίας....

APM Astrograph 107, Baader Steeltrack Focuser, NEQ6 Pro

ATIK 314L+, QHY5, Starlight Xp. USB Filter Wheel

 

http://astrophotographia.blogspot.com

http://photographiaHD.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου φίλε crusader.

 

Νομίζω ότι το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνεις είναι να αγοράσεις ένα βιβλίο για αρχάριους στην αστρονομία. Υπάρχουν αρκετοί μύθοι που κυκλοφορούν και ένα τέτοιο βιβλίο θα σε βοηθήσει να τους διαχωρίσεις από την πραγματικότητα.

 

Εγω θα σου σινυστούσα ανεπιφύλακτα το Night Watch, το οποίο κυκλοφοράει και μεταφρασμένο στα ελληνικά. Νομίζω ότι πωλείται εκεί που πήρες την προσφορά για το τηλεσκόπιο και επίσης πωλείται στο βιβλιοπωλείο του Παπασωτηρίου http://www.papasotiriou.gr/.

 

Κατά τη γνώμη μου πολύ καλά κάνεις που άρχισες τις ερωτήσεις πριν αγοράσεις.

 

 

Φιλικά

 

Στάθης Αλεξόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μου γειά σου,

συμφωνώ απόλυτα με το Στάθη. Πρώτα να αγοράσεις το ββιλίο που σου αναφέρει "Night Watch" του Dickinson (ελληνικό) (αυτό εννοούσα και εγώ). Το κόστος του είναι περίπου 37 ευρώ. Να το ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΚΑΛΑ θα σου λύσει πολλές από τις απορίες σου.

Για το θέμα του αποθηκευτικού χώρου για το LPI δεν ξέρω να σου προτείνω τίποτα, ίσως και να μην υπάρχει μια και δουλεύει μάλλον μόνο μέσω pc.

Για αστροφωτογράφηση με φίλμ δεν ξέρω αν σου κάνει το τηλεσκόπιο. Εγώ έχω το DS-114 υποτίθεται κατάλληλο για αστροφωτογράφηση ΑΛΛΑ αν δοκιμάσω να βάλω οποιοδήποτε σώμα μηχανής επάνω θα μου φύγουν όλα, πρέπει να έχω κάτι πανάλαφρο (για να μπορέσουν τα μοτέρ να κάνουν σύγχρονη κίνηση). Με το LPI που από όσο ξέρω είναι ελαφρύ πρέπει να γίνεται αλλά θέλει και το pc δίπλα σου.

Γνώμη μου μην βιαστείς, πάρε το βιβλίο και το ξαναλέω και πάλι αυτό.

Είναι σημαντικό, εγώ το πήρα αργά το βιβλίο και δεν σου συνηστώ το ίδιο λάθος.

'Οταν πήρα το τηλεσκόπιο πριν από τρία χρόνια δυστυχώς δεν είχα σχέση ούτε με astrovox, ούτε άλλους φίλους να με συμβουλέψουν. Είχα μόνο την γνώση της Αστρονομίας-Αστροφυσικής και του ουρανού. Το αγόρασα χωρίς να το δώ ζωντανό.

Μόνη βοήθεια ήταν το site της Meade, το διαφημιστικό της Meade και τα περιοδικά sky & telescope, astronomy από παλιότερα.

Να θυμάσαι πάντως ότι στην αστροφωτογραφία γενικά ο χρόνος έκθεσης σε φίλμ ή οτιδήποτε άλλο είναι μεγάλος από μερικά δευτερόλετα ώς μερικές ώρες, αυτό σε αναγκάζει να έχεις πολύ σταθερό τρίποδα για στήριξη του τηλεσκοπίου και πολύ καλά μοτέρ παρακολούθησης.

Αυτά τα "λίγα" προσωρινά. Εύχομαι να βοήθησα.

Φιλικά,

 

Δημήτρης Πρασόπουλος

Αλεξανδρούπολη/ Κομοτηνή

http://prasopoulosdimitrios.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Geia sou Crusader!

 

Gia to tilleskopio pou les den nomizw oti mporw na ekferw kapoia sugkekrimeno kritiki giati den to 3erw. Ostoso an den mporeis na dwseis perissotera lefta den nomizw oti einai asximo 3ekinima..

 

Oson afora tin "ikanopoiisi" pou 8a laveis auto einai polu sxetiko kai den metrietai se posotites. Mporeis na pareis kai ena teras kai na min ikanoipoii8eis gia diaforous logous asxeta me to poso kalo einai to idio to tileskopio

 

Sigoura mporeis na deis kai na kaneis pragmata me auto opws planites, metriseis metavlitwn! Den 8a 8ela na se apogoiteusw alla gia na deis pragmata opws vlepeis se periodika kai sto Internet (opws px entupwsiakes photografies nefelwmatwn, gala3iwn) 8eleis polla pragmata pou sxetizontai toso me e3oplismo oso kai me arketo proswpiko kopo. Auto den simainei oti den prepei na 3ekiniseis an den exeis ton aparaitito e3oplismo. Apla me tin empeiria kai tin proswpiki sou douleia 8a vreis to ti 8eleis na kaneis, ti se ikanopoiei , kai etsi kai ton e3oplismo pou 8a pareis. An epimeineis sto hobby auto den 8a perioristeis sto prwto sou tileskopio. Alla auto asto sto mellon!

 

Pantws to oti den vlepeis asteria einai sigoura anisixitiko alla sxetizetai kai me to posi wra eisai e3w apo to spiti sou. To mati sou 8elei gurw sta 15 min gia na suni8isei kai na dei pio amudra astra. Sigoura me to tileskopio 8a vlepeis polu perissotera.

 

Oson afora tin astrofotografisi mesa apo ton Peiraia kai me film apla 3exase to! apaitei polli wra kai me tin fwtorupansi pou uparxei den 8a exeis apotelesmata.An vre8eis ektos A8inwn pantws se skoteino ourano sigoura mporeis na dokimaseis.

Gia to LPI den 3erw ka8olou. 8a sou proteina mallon na min to agoraseis mexri na vreis arketa 8etika sxolia gia auto. Apisis apaitei ypologisti kai diafores poluplokotites pou mporei na se apogoiteusoun me tis duskolies tous.

 

Kali arxi kai kales paratiriseis !!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

hi Crusader

katarxin na simfoniso me osa eipe o Raqua kai na soy po kai go ap tin meria mou tis dinatotites poy exeis me ena tetio tileskopio .Eixa kai go ena bushnell 4.5"to opio to pira xoris na gnorizo sxedon tipote apo paratirisi den einai toso diadedomeni eteria oso i meade (sta tileskopia)alla exei arketa kala optika...me ena tetio scope sou anoigontai arketes dinatotites paratirisis (panta omos apo skoteino oyrano)einai ena genika kalo tileskopio gia eisagogi stin astronomia.Thimame akoma tin proti fora poy to estisa ekso apo enan theoskoteino oyrano ena kalokairi me ton galaksia na fenetai san se fotografia..ta antikeimena paratirisis .xoris logia.....gia enan arxario apla telia .

Tora gia fotografisi min perimeneis kai pola.....emena den eixe moter kai exo bgalei mpolikes kales fotografies tis selinis..alla panta me poli kopo kai polles fores me megales apogoiteuseis(apo ta lathi sou matheneis)Pantos den protinete gia astrofotografia.

Ego tha sou po na min ksodepeis akoma xrimata gia ena tetio tileskopio oxi epidi einai kako ...alla giati apla se sintomo xroniko diastima tha theleis allo megalitero ..kai oso pio polla matheneis toso pio polaa tha theleis (bale kai filtra ,bale kai cams klp)h agora toy tileskopiou prepei na ginei prosextika gia na soy kratisei oso pio polla xronia gienete.,.to thleskopio einai mia ependisi (kai arketa polieksodi!!!)Tora an biazese kai thes oposdipote na to pareis Parto ...pantos o kronos kai oDias kai o m51 den feugoun apo tin thesi toys mathe oso pio polla mporeis ella kai se kana star party na pareis mia geusi toy ti einai paratirisi deep sky antikeimenon diabase kai to night watch kai na s e sigoyros pos to simperasma tha to bgaleis apo monos soy...

CLEAR SKYIeS \

Nakis!!!!

hi se oli tin astroparea.Eimai 6 xronia sto to hobby kai exo 2 scopes 4,5 kai 8".

Eyxomai ta kalitera se olous kai na mazeyomaste stis bradies paratirisis(Parnona -kitherona)mono etsi katalabainoume kala to hobby!CLEAR SKYIES-NAKIS!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Geia sou file crusader to sygekrimeno tileskopio itan to devtero tileskopio mou me tin diafora pou ego eiha tin palia ekdosi tou Uranus prin akomi i Bresser enothei me tin Meade,i palia tou ekdosi eihe estiaki apostasi 1000mm kai ohi 900,an yparhei fysika diafora logo estiakis apostaseos tha einai sigoura poly mikri.

to tileskopio avto einai sigoura mia kali arhi,tha boreseis na deis horis provlima to horisma ton dahtilidion tou kronou ,perissoteres apo tis dio megales lorides tou Dia opos kai tin kokkini kilida tou.

to sigekrimeno tileskopio mazevei arketo fos gia na boresei na sou deixei kai arketa deep-sky antikeimena,tha itan fysika kalytera an borouses pou kai pou na vgeis exo apo tin poli se pio skoteino ourano.

Tora fotografisi me film boreis na kaneis sto fegari kai stous planites horis provlima logo tis mikris ekthesis(hreiazetai fysika exaskisi).Gia megalyteres ektheseis se galaxies,nefelomata gia paradeigma, einai poly dyskolo na kaneis douleia me tin sygekrimeni vasi kai tripodo kai me ena aplo mihanaki,alla boreis aneta na stereoseis mia mihani pano sto tileskopio(piggyback) kai me enan fako eos 200-300mm tha elega, na travas photos(milky way,andromeda galaxy) hrisimopoiontas kai megales ektheseis.

Gia to LPI tora pou grafeis,apoti xero apoteleitai apo ena CMOS chip,Ohi CCD kai kanei mia analysi 640 epi 480,kai eheis nomizo tin dynatotita na kaneis mia ekthesi gyro sta 15-30'' (dystihos den eimai sigouros giavto).

Avti i LPI camera ehontas dei pio palia kapou mia fotografia tis, proipothetei pistevo kai to laptop dipla,den ehei kapio monitor gia na boreis na deis ti vgazeis,opote tha prepei to kathe antikeimeno na to vlepeis mesa apo to monitor tou Laptop,leitourgei me liga logia etsi opos mia web camera otan tin syndeeis me to tileskopio.

Pistevo na se voithisa kai ego ligo,kai sou synisto kai ego opos ta paidia parapano na diavaseis kapio vivlio shetika me ola avta prin agoraseis ton exoplismo sou

filika Nikos

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Agapitoi filoi,

 

An o astrocrazy exei dikio gia auta pou leei oson afora to LPI, tote 3exase to entelws!!

 

Polu polu perissotera 8a petuxeis me mia apli web cam (an kaneis mia anazitisi sto Internet, kai an 8es koita kai sto site : www.hellas-astro.gr ) 8a deis ekpliktika apotelesmata apo tweb cams. Times sigoura pio ftines apo to LPI, an to teleutaio aksizei gurw sta 200 euro.

 

Episis oi times stis psifiakes exoun pesei toso polu pou pisteuw aneta vriskeis mixani me CCD chipaki, analusi safws kaluteri apo to 640x480, me xroxnous analogous autwn tou LPI kai sigoura me apo8ikeutika mesa kai amesi provoli tou antikeimenou sou mesa apo kapoia o8onitsa pou 8a xei.Sigoura 8a doseis parapanw apo 200 euro, alla 8a exeis kai mia fwtografiki mixani gia ka8e xrisi!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά, πρώτα απο όλα ευχαριστώ όλους σας για την πολύτιμη βοήθεια που μου προσφέρατε.

Πήρα το Night Watch καθώς και ένα Αγγλικό των εκδόσεων Philip's και ξεκίνησα την μελέτη. Το συγκεκριμένο τηλεσκόπιο μόλις το πήρα, χωρίς αστροφωτογράφηση αρχικά αφού απο αυτά που μου γράψατε κατάλαβα ότι δεν πρέπει να βιαστώ.

Πιστέυω να κάνω καλή αρχή με τα 102 mm και αν πορωθώ σίγουρα θα πάρω στο μέλλον και μεγαλύτερο. Άλλωστε απο ότι καταλαβαίνω το πρώτο τηλεσκόπιο είναι κάτι σαν ..... την πρώτη κιθάρα. Παίρνουμε και δεύτερη και τρίτη (ηλεκτρική), άλλα την πρώτη μας (την κλασσική) σπάνια την δίνουμε.

 

Καλώς σας βρήκα μάγκες και φαντάζομαι πολύ καλή φάση θα έχουν τα αστρο πάρτυ που είπε ο φίλος πιο πάνω.

APM Astrograph 107, Baader Steeltrack Focuser, NEQ6 Pro

ATIK 314L+, QHY5, Starlight Xp. USB Filter Wheel

 

http://astrophotographia.blogspot.com

http://photographiaHD.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μου γειά σου,

 

σου εύχομαι ολόψυχα να προχωρήσεις με αυτό το τηλεσκόπιο και να φθάσεις στα <όριά> του. Συγνώμη που δεν ξαναέγραψα αλλά πέσαμε σε δύσκολους καιρούς εδώ πάνω. Κακοκαιρία που είχα χρόνια να δώ και δυστυχώς το διαδύκτιο ήταν δύσκολο με παγωμένα δάκτυλα. Μια βάζαμε αλυσίδες μια τις βγάζαμε.

Είδαμε για τα καλά άσπρη μέρα. Διάβασε καλά το Night Wacth θα λύσεις πολλούς από τους γρύφους σου, ίσως και πριν ακόμα δημιουργηθούν. Σχεδόν τα πάντα έχουν σημασία στο βιβλίο αυτό. Μην αφήνεις κάποιο θέμα για αργότερα. Διάβασέ τα με τη σειρά.

Καλή συνέχεια......

Φιλικά,

 

Δημήτρης Πρασόπουλος

Αλεξανδρούπολη/ Κομοτηνή

http://prasopoulosdimitrios.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γειάσου φίλε crusader ,επειδή σκέφτομαι να πάρω και εγω το ίδιο τηλεσκόπιο,ήθελα να σε ρωτήσω ποιές είναι οι πρώτες εντιπόσεις σου σε πλανήτες ή και σε άλλα αντικείμενα.
Άλεξ Λομπάνοβ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Hunter 155, το αγόρασα την Παρασκευή και κατάφερα να βρώ χρόνο να το συναρμολογήσω την Κυριακή. Την ημέρα εκείνη έκανε τόσο κρύο που δεν μπορούσα ούτε να ευθυγραμμίσω τον ερευνητή.

Έχουν πέσει δυστυχώς όλα μαζί, δουλειά, εργασίες απο το πανεπιστήμιο και η γιορτή μου και δεν έχω βρεί ακόμα χρόνο.

 

Οι πρώτες εντυπώσεις είναι πάντως ότι συναρμολογείται πανεύκολα, δεν είναι πολύ βαρύ, με εξαίρεση τα Γερμανική ισημερινή στήριξη.

Νύχτα ακόμα να φανταστείς δεν έχω κοιτάξει, τις 3 ημέρες που το έχω.

Θα σου ενημερώσω για τις πρώτες εντυπώσεις.

APM Astrograph 107, Baader Steeltrack Focuser, NEQ6 Pro

ATIK 314L+, QHY5, Starlight Xp. USB Filter Wheel

 

http://astrophotographia.blogspot.com

http://photographiaHD.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια φιλοι ειμαι νεο μελος και στο φορουμ αλλα και στην αστρονομια

μολις αγορασα ενα nexstar 4 γνωριζοντας οτι θα περιοριστω στην παρατηρηση μονο του ηλιακου μας συστηματος.

 

Αυτο εγινε για δυο λογους

α. Τα χρηματα (η γυναικα φωναζει)

β.το μεγεθος ωστε να μπορω να το μεταφερω με το αυτοκινητο στο χωριο (ωστε η γυναικα να μην φωναζει)

 

Με το συγκεκριμενο τηλ. κανεις μια αρκετα καλη παρατηρηση της σεληνης και διακρινονται και οι δακτυλιοι του κρονου (παντα απο παρατηρηση μες΄την Αθηνα δεν εχω παει παρα εξω)

 

Μαζι με το τηλ. εχει και ενα πολυ καλο προγραμμα της celestron

 

Επισης πολυ το συστημα go-to του τηλεσκοπιου ειναι αρκετα καλο και ευχρηστο

 

Η γνωμη μου ειναι οτι το συγκεκριμενο τηλ. ειναι αρκετα καλο για αρχη αλλα στην πορεια σιγουρα θα θεληση κατι καλυτερο.

 

Ευχη .... Φτηνοτερα τηλεσκοπεια στην Ελλαδα.

W_DIMSOT_OK_132x44_pix.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε crusader,

πήρα το μύνημα που έλεγες ότι δεν καταλαβαίνεις τη χρήση των προσοφθαλμίων 9mm και 25mm. Τι ακριβώς εννοείς δεν κατάλαβα.

Ρίξε μια καλή πρώτη ματιά στο www.televue.com κάπου εκεί έχει μια περιοχή που αφορά προσοφθάλμια. Αμέσως μετά τά λέμε πάλι.

Να ξέρεις πάντως ότι συνήθως τα προσοφθάλμια που δίνονται μαζί με τα τηλεσκόπια είναι τα χειρότερα από οπτικά και δυνατότητες. Απλώς καλούτσικα θα έγραφα. Γι' αυτό άλλωστε και κάποια τύπου Panoptic και nagler κοστίζουν μια μικρή περιουσία ή όλο το τηλεσκόπιο.

Φιλικά,

 

Δημήτρης Πρασόπουλος

Αλεξανδρούπολη/ Κομοτηνή

http://prasopoulosdimitrios.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τί πρέπει να προσέξει κάποιος κατά την αγορά ενός τηλεσκοπίου?

Εκτός από την διάμετρο που πρέπει να είναι τουλάχιστον 150mm κατά την γνώμη μου, το κυριότερο στοιχείο που πρέπει να εξετάσει κάποιος ( που εγώ δεν το εξέτασα όταν αγόρασα ένα νευτώνιο τηλεσκόπιο) είναι ΟΧΙ η μάρκα αλλά η χώρα κατασκευής.Υπάρχουν τηλεσκόπια μεγάλων εταιρειών που όμως κατασκευάζονται σε κινέζικα εργοστάσια με αποτέλεσμα η γενική ποιότητα τους και κυρίως η ποιότητα των οπτικών τους να μην είναι ικανοποιητική.

ΠΡΟΣΟΧΗ λοιπόν πρίν αγοράσετε τηλεσκόπιο ρωτήστε τον αντιπρόσωπο σε ποιά χώρα έχει κατασκευαστεί.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης