Jump to content

αρχάριος - μελέτη & αγορά


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν θα ήθελα να περιοριστώ σε αυτά αλλά μακάρι να μπορούσα να το μετακινήσω κάτι μεγαλύτερο.

 

 

Για μέσα στη πόλη υπάρχει περίπτωση με 8" dobson να γίνει αξιοπρεπής παρατήρηση ; Σκέφτομαι την περίπτωση που δεν θα το μετακινώ εκτός πόλης αλλά θα παραμένω στη ταράτσα μου.

--
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 60
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Φίλε darkmaster καλησπέρα.

Αν απαντήσεις στις ερωτήσεις θα σε βοηθήσουμε όλοι καλύτερα :wink: :

1)που μένεις

2)σύνολο χρημάτων που θα διαθέσεις

3)προτιμήσεις παρατήρησης (πλανήτες, Σελήνη deep sky κλπ)

4)πόσες ημέρες το χρόνουπολογίζεις πως θα βρίσκεσαι μακριά από την πόλη με τηλεσκόπιο?

ΣΤΕΛΛΑ, ΓΙΩΡΓΟ, ΒΑΣΙΛΗ, ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

1)που μένεις

 

- Αθήνα

 

2)σύνολο χρημάτων που θα διαθέσεις

 

- 500 ευρω

 

3)προτιμήσεις παρατήρησης (πλανήτες, Σελήνη deep sky κλπ)

 

- πλανήτες & deepsky. Βασικά θέλω να διευρύνω την παρατήρηση σε όλους τους τομείς όσο γίνεται.

 

4)πόσες ημέρες το χρόνουπολογίζεις πως θα βρίσκεσαι μακριά από την πόλη με τηλεσκόπιο?

 

- Με ένα dosbon δύσκολα θα το μεταφέρω εκτος φωτορύπνασης. Γενικά ας πάρουμε ως δεδομένο μέσα απο τη πόλη με κάποιες μικρές αποδράσεις εκτος πόλης.

 

 

Αν είχα αυτοκίνητο δεν θα είχα ενδοιασμούς για ενα dob να το μεταφέρω. Απλά όπως έχει η κατάσταση δεν μπορω να μεταφέρω 20 κιλά. Αν τελικά πω οτι περνω dobson 8" θα αρκεστώ να το μεταφέρω στη ταράτσα. Δεν θέλω κατι μεγαλύτερο απο 8" επίσης.

 

 

Αν με dob 8" και μέσα στη πόλη μπορώ να καταφέρω κάποια πράγματα θα ξεχάσω τα μικρα celestron και πάω για ts-gso

 

 

:cheesy:

--
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραία.

Στην πόλη ξέχνα γενικά τα deep sky. Και να δεις κάποια, το πιο πιθανό είναι να ξενερώσεις με την εικόνα.

Το νεφέλωμα του Ωρίωνα θα σε στείλει πάντως.. :wink:

Πλανήτες μπορείς να δεις και μέσα από την πόλη μιας και είναι κοντά. Και η Σελήνη μόλις τη δεις θα σε στείλει κανονικά!!!

Σύμφωνα με το συνδοιασμό πόλη-πλανήτες θα σου πρότεινα διοπτρικό μέχρι 4 ίντσες. Με τα λεφτά όμως είναι λίγο πρόβλημα μιας και θα θέλεις/πρέπει να είναι στιβαρή (άρα και ακριβή) η στήριξη.

Φυσικά και θα καταφέρεις αρκετά πράγματα με dob... Για χαζούς τους έχεις όλους που στο προτείνουν??? Ελαφρύ, πανεύκολο στο στήσιμο, τέλεια αναλογία χρημάτων-διαμέτρου αλλά: τα κατοπτρικά αποδίδουν πολύ καλά μακριά από φωτορύπανση... :-k

Με πλανήτες και Σελήνη θα παίζεις ευχάριστα εντός-εκτός πόλεως...

ΣΤΕΛΛΑ, ΓΙΩΡΓΟ, ΒΑΣΙΛΗ, ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με το διοπτρικό θα έχω ελπιδές να δω κάτι παραπάνω εκτός φωτορύπανσης?

 

Επίσης για μέσα στη πολή με 4" θα αρκεστώ μόνο για πλανητική παρατήρηση? Δεν θα μπορώ να δω κάτι παραπάνω ενω θα μπορούσα με ενα dob 8" ?

 

Φαντάζομαι οτι με 8" θα μπορώ να δω κάτι παραπάνω με λίγη προσπάθεια και σίγουρα πολύ καλά τουσ πλανήτες? Απο ότι καταλαβαίνω η μεγαλύτερη διάμετρος ανεβάζει την ανάλυση και την φωτεινότητα.

 

Για να με βοηθήσεις να καταλάβω αν είχαμε ενα διοπτρικο 4" και ενα κατοπτρικό 4" πέρα απο το χρωματικό σφάλμα θα είχα καλύτερη εικόνα απο το διοπτρικό?

 

Σύμφωνα με το πόσο που μπορώ να δώσω ή πέρνω π.χ. celestron 114slt ή ts/gso 8" το economy. Vote :cheesy:

 

Ευχαριστώ για την βοήθεια σας ώστε να καταλλήξω σε μια σωστή αγορά.

--
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα κλασικά προβλήματα που όλοι μας έχουμε. Η διάμετρος αντικαταστάται μόνο από μεγαλύτερη διάμετρο, ο μαύρος ουρανός δεν αντικαταστάται με τίποτα. Μεσα από την Αθήνα δεν θα ευχαριστηθείς DSO (δες και http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=3500). Με την πλανητική παρατήρηση κάτι γίνεται, αλλά (πέρα απο την Σελήνη) σε μεγάλη μεγένθυση με το Dobs κυνηγάς τον πλανήτη με το χέρι. Σαν αρχάριος το να στήνεις/ξεστήνεις/κάνεις align ισημερινή ίσως να σε απογοητεύσει. Το να πας σε μικρότερη διάμετρο για λόγους μεταφοράς και tracking/goto δεν είναι λύση (τι θα δεις ; Εδώ και με 8'' ίσα που φένονται κάποια). Με τα λεφτά που διαθέτεις δεν μπορείς να πας σε μεγάλο Cas, ούτε σε Apo , άρα .... Φίλε, η μόνη σωστή απάντηση είναι "πήγαινε σε αστρο-πάρτι να τα δεις από κοντά". Πάντως το βάρος μην το πολυ-σκέφτεσαι, αν κολλήσεις με το χόμπι θα κάνεις πολλά χειρότερα από το να σηκώνεις 20 κιλά τηλεσκόπιο :)

 

Εγώ πάντως αφού ευχαριστήθηκα με το Dobs στην επαρχία όλο το καλοκαίρι, δεν αντεξα να το αφήσω εκεί, και το έφερα πίσω να το βάλω σε καμία EQ6 και να προχωρήσω σε φωτογράφηση (ακόμη και από Αθήνα ένα ευαίσθητο CCD μπορεί να σου δώσει κάποια αποτελέσματα).

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κοίτα, το κατοπτρικό δεν έχει χρωματικό σφάλμα.

Επίσης δεν είναι τυχαίο που τα αχρωματικά διοπτρικά είναι φτηνά ενώ τα ΑΠΟχρωματικά έχουν τιμές... αυτοκινήτου μιας και μιλάμε για άλλη ποιότητα οπτικών!! ](*,) ](*,)

Θα στο φέρω λίγο αστεία αλλά θα δεις μια εικόνα: σκέψου πως αυτή τη στιγμή συζητάμε για το αν θα πάρεις ένα... αποχρωματικό νευτώνειο 8 ιντσών ή ένα απλά αχρωματικό διοπτρικό στις μισές ίντσες και με μεγαλύτερη τιμή... :lol: :lol: :lol: ](*,) ](*,) ](*,)

4 ίντσες έναντι 8? Πολύ περισσότερη φωτοσυλλεκτική ικανότητα και καλύτερες μεγενθύσεις.. (Είπαμε όμως, ξέχνα τις οριακές μεγενθύσεις του τηλεσκοπίου πχ 400x γιατί το είδωλό σου θα είναι κάτι παραπάνω από απογοητευτικό....)

Η ποικιλία με τις 8 ίντσες είναι σαφώς μεγαλύτερη σε αυτά που θα μπορείς να δεις στο σύνολο! :wink:

ΣΤΕΛΛΑ, ΓΙΩΡΓΟ, ΒΑΣΙΛΗ, ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω βρεθεί σε ουρανό κατασκότεινο να μην βλέπεις φως πουθενά και ακόμα και με το μάτι έβλεπες παπάδες....

 

Αν δεν σας πρήζω θα ήθελα να ρωτήσω αν είμαι σε ουρανό με φωτορύπανση μπορεί ένα goto σύστημα να σε βοηθήσει να βρείς κάτι που δεν το βλέπεις με το μάτι για να σημαδέψεις (δεν βλέπεις κοντινά άστρα κλπ). υπόψην οτι για τα celestron που προανέφερα έχουν το skyalign.

 

 

Αν και βασικά με κάλυψες οτι με το 8" dob σε γενικές γραμμές θα δω περισσότερα στην πόλη και σίγουρα παρα πολλά εκτος που με ένα μικρότερο 4" θα δω πολύ λιγότερα σε σκοτεινό ουρανό.

--
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε γενικές γραμμές μην περιμένεις απο ενα goto να σε πάει όπου δεν βλέπεις με ασφάλεια. Με εξαίρεση τα GoTo με μεγάλη ακρίβεια, τα άλλα σε πηγαίνουν στην γενική περιοχή με μικρή απόκλιση απο το στόχο σου και κάνεις τις τελικές διορθώσεις με το χέρι. Επείδή έχω το 8" SGT της Celestron στο λέω απο εμπειρία.
Δημήτρης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προς το παρόν είμαι υπερ μιας αγοράς gso dob 8" Θα περιμένω τη Δευτέρα μιας και έρχεται ΣΚ οπότε δεν πρόκειται να φύγει νωρίτερα η παραγγελία :P Οπότε να μεσολαβήσουν και λίγες μέρες να "ψηθεί" η απόφαση μου :mrgreen:
--
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ήρθε ο νέος μου συγκάτοικος ts/gso 8” :D

 

Έχω μια χαζή ερώτηση προφανώς επειδή με έχει θολώσει ο ενθουσιασμός. Ανάμεσα στα δύο κομμάτια της ξύλινης κυκλικής βάσης έχει επίσης 3 κυκλικά μεταλλικά κομμάτια αυτά παραμένουν ανάμεσα και βοηθάνε στη περιστροφή;

--
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ανάμεσα στα δύο κομμάτια της ξύλινης κυκλικής βάσης έχει επίσης 3 κυκλικά μεταλλικά κομμάτια αυτά παραμένουν ανάμεσα και βοηθάνε στη περιστροφή;

 

"Ρουλεμάν" είναι, χωρίς αυτά δεν θα έχεις smooth περιστροφή, αυτό το όργανο δεν χρησιμοποιεί teflon στην βάση όπως τα κλασσικά ντοπς. Και κάνουν πολύ καλή δουλειά. Ακολούθησε πολύ προσεκτικά τις οδηγίες συναρμολόγησης, αν και ομολογουμένως δεν είναι αρκετές, θέλει και λίγη φαντασία

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε ευχαριστώ σίγουρα θέλει φαντασία γιατί τα συγκεριμένα δεν τα είχε καθόλου στις οδηγίες όταν ταξινομούσα τα κομμάτια ](*,)

 

Προτιμώ να σιγουρευτώ για να αποφύγω τα λάθη :mrgreen:

--
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όσοι έχετε GSO το μεταφέρεται σε δύο κομμάτια συνήθως βάση & σωλήνας; Δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα βγάλε/βάλε τα ελατήρια κάθε φορά;
--
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ το έχω σε δύο για λόγους αποθήκευσης: ο σωλήνας σε ντουλάπι, η βάση στο δωμάτιο. Αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα με τις βίδες του πλαστικού ( http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=3727 ) αλλά υποπτεύομαι ότι θα το είχα ούτως ή άλλως μετά από αρκετή χρήση.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο τρόπος που είναι κατασκευασμένο λογικά με το καιρό θα θέλει ιστορίες . Όντως είναι και πιο εύκολο στην αποθήκευση τμηματικά.

 

Για να το μεταφέρω ταράτσα είναι παιχνιδάκι σε δυο μέρη ενώ ολόκληρο θα πέσει σφύξιμο μιας θα πρέπει να ανεβω και σκάλες.

--
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όσοι έχετε GSO το μεταφέρεται σε δύο κομμάτια συνήθως βάση & σωλήνας; Δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα βγάλε/βάλε τα ελατήρια κάθε φορά;

 

Εγώ απο την στιγμή που το έστησα, δεν έχει αφαιρεθεί ποτέ ο σωλήνας απο την βάση του.Δεν βρίσκω και τον λόγο δηλαδή (εκτός αν σκεφτόμαστε να κάνουμε κάποια εξώρμηση οπου είναι αναγκαστικό).Αυτό το πράγμα είναι πολύ μεγάλη φασαρία!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το κουβαλάς σε σκάλες? :-k

 

Ανυπομονώ να το χρησιμοποιήσω θα αρχίσω απο τη βεράντα έστω με περιορισμένο οπτικό πεδίο να εξασκηθώ λίγο :mrgreen:

 

Κάνω βουντού να φύγουν τα συννεφάκια μέχρι τότε

--
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ανατρίχιασα βλέπω ΝοτιαΔ το Μ2 ζουμάρω και ξετυλίγεται το σμηνος στο μάτι μου. Ένα σύννεφο έχει κατασκηνώσει στο κομμάτι ουρανού που κοιτάω ](*,) :cheesy:

 

Πρώτη φορά κοιτάω μέσα απο τηλεσκόπιο έχω τρελαθεί. Που να ανέβω και στη ταράτσα μάλλον απο αύριο.

--
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είδα και τον ωριώνα αλλά το νεφέλωμα φαινόταν σαν μια μικρή γκρί σκιά/συννεφάκι :D ΤΟ καλό είναι οτι μπορώ να αναγνωρίζω τον ουρανό με βοήθεια χαρτών. Η όλη δυσκολία είναι οτι δεν φαίνονται καλά με τη φωτορύπανση με το μάτι.

 

Το προσοφθαλμιο που έχω μου δίνει μια μεγένθυση Χ60? Τι άλλα προσοφθαλμια θα μπορούσα να προμηθευτώ υπάρχουν κάποια που αντικαθιστούν αυτό που έχω και άλλα που μπαίνουν επιπρόσθετα και π.χ αυξάνουν το zoom?

 

Στην Αθήνα επίσης υπάρχει μαγαζί με προσοφθαλμια ?

 

 

Επίσης έχω ένα πρόβλημα με το finderscope πως το ευθυγραμμίζεται με το σωλήνα γιατί κοιτάει άσχετα δεν με βοηθάει καθόλου.

 

Ευχαριστώ

--
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είδα και τον ωριώνα αλλά το νεφέλωμα φαινόταν σαν μια μικρή γκρί σκιά/συννεφάκι

 

Και οποιοδήποτε άλλο νεφέλωμα (πλανητικό η διάχυτο) δεις, έτσι θα φαίνεται.

 

Το προσοφθαλμιο που έχω μου δίνει μια μεγένθυση Χ60? Τι άλλα προσοφθαλμια θα μπορούσα να προμηθευτώ υπάρχουν κάποια που αντικαθιστούν αυτό που έχω και άλλα που μπαίνουν επιπρόσθετα και π.χ αυξάνουν το zoom?

 

Προσοφθάλμια διαφορετικών χιλιοστών σου δίνουν διαφορετικές μεγενθύνσεις ανάλογα και με την εστιακή απόσταση του τηλεσκοπίου σου.Προσοφθάλμια με zoom δεν εμπνέουν μεγάλη εμπιστοσύνη οπτικά.

 

Επίσης έχω ένα πρόβλημα με το finderscope πως το ευθυγραμμίζεται με το σωλήνα γιατί κοιτάει άσχετα δεν με βοηθάει καθόλου.

 

Αυτό πρέπει να το βρείς εσύ και όταν το καταφέρεις θα κρατήσεις την συγκεκριμένη ρύθμιση.Εγώ πχ, σφίσκω τελοίως και τις δυο βίδες και έχει σχεδόν τέλεια ευθυγράμμηση.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προσοφθάλμια διαφορετικών χιλιοστών σου δίνουν διαφορετικές μεγενθύνσεις ανάλογα και με την εστιακή απόσταση του τηλεσκοπίου σου.Προσοφθάλμια με zoom δεν εμπνέουν μεγάλη εμπιστοσύνη οπτικά.

 

Δηλαδή barlow x 2 καλύτερα να μην αγοράσω; Τι θα μπορούσα να αποχτήσω στη συνέχεια; Είναι 8" f/6.

 

 

Το Βαλιτσάκι TS που έχει Plossl. 32mm, 15mm, 9mm, 6mm, Barlow 2X, 6 φίλτρα, αξίζει κάτι; Το έχει aktistar 155 ευρώ (http://www.telescope-service.com/eyepieces/eyepiececase/eyepiececase.html)

--
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προσοφθάλμια διαφορετικών χιλιοστών σου δίνουν διαφορετικές μεγενθύνσεις ανάλογα και με την εστιακή απόσταση του τηλεσκοπίου σου.Προσοφθάλμια με zoom δεν εμπνέουν μεγάλη εμπιστοσύνη οπτικά.

 

Το Βαλιτσάκι TS που έχει Plossl. 32mm, 15mm, 9mm, 6mm, Barlow 2X, 6 φίλτρα, αξίζει κάτι; Το έχει aktistar 155 ευρώ (http://www.telescope-service.com/eyepieces/eyepiececase/eyepiececase.html)

 

Ναι αξίξει πολύ για τα λεφτά του, αλλά η Αktis το έχει 155 ευρώ μαζί με το 8" Dobson.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης