Jump to content

o κρονος απο την αθηνα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

τρεις ημερες τωρα βγαινω κατα τις 12 με 1 για να δω τον κρονο με τα κιαλια 10χ50 εχω και ενα τριποδα αλλα δεν τον εχω βρει μπορειτε να με βοηθησετε η φωτορυπανση φταιει η' επειδη ειναι κοντα στη σεληνη :?: μηπως πρεπει να βγω πιο αργα :?: :?:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κωνσταντίνε δεν φταίει καθόλου η φωτορύπανση ούτε η ώρα που βγαίνεις απλά δεν είναι δυνατόν να δεις τα δακτυλίδια του Κρόνου με κιάλια 10χ50, χρειάζονται τουλάχιστον 20χ για να έχεις μια υποψία των δακτυλιδιών.Δηλαδή είτε βλέπεις τον Κρόνο με τα 10χ50 ή με γυμνό μάτι είναι το ίδιο πράγμα.

Φιλικά Σταύρος :)

 

TS GSO 10' , skywatcer 100 bked, vixen ultima 9x63.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

...χρειάζονται τουλάχιστον 20χ για να έχεις μια υποψία των δακτυλιδιών...

φαίνονται μιά χαρά σε 15Χ, ενώ σε καλές ατμοσφαιρικές συνθήκες μιά υποψία διαχωρισμού τους από τη σφαίρα του πλανήτη, με 10Χ θα τον δεί σίγουρα στενόμακρο, μάλλον δεν κοιτάει εκεί που πρέπει.

Χρήστος Μαρινός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν μιλάμε για σήμερα θα ήταν καλή ιδέα να επιχειρήσεις να τον εντοπίσεις μετά τη 1 ώστε να έχει ανέβει κάπως ψηλά.

θα τον βρεις πολύ κοντά στη σελήνη ( μόλις 6 μοίρες περίπου από πάνω της) .

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

θα τον βρεις πολύ κοντά στη σελήνη ( μόλις 6 μοίρες περίπου από πάνω της) .

Νομίζω πως τόσο ήταν χθες το βράδυ, σήμερα πρέπει να είναι πιο πίσω η Σελήνη....

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άκυρο, έχει δίκιο η Κατερίνα. :)

 

Με τα 10x50, επειδή κοιτάω κι εγώ καμιά φορά, θα δεις απλά μια υποψία επιμήκυνσης. Το θέμα είναι να ξέρεις που να κοιτάξεις ("πάνω" από τον Βασιλίσκο).

 

Καλή επιτυχία! :)

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

συγνωμη αν σας εχω πρηξει με αυτο πηγα χθες αλλα παλι δεν μπορεσα να τον δω.οταν θα κοιταω να τα βαλω τα κιαλια στο τερμα του ζουμ που μπορουν να κανουν και μπορειτε να μου πειτε περιπου τι θα δω με τα κιαλια αμα ειναι ο κρονος :?: :?: σας παρακαλω καποιος αν μπορει να με βοηθησει γιατι θελω πολυ να το δω :roll: :roll:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε και εγώ που προσπάθησα με τα κυάλια 10Χ50 να τον δω στηριγμένα πρόχειρα σε φωτογραφικο τρίποδο δεν κατάφερα να ξεχωρίσω και πολλα πράγματα.

 

Κοίτα που θα είναι σήμερα στις 1 τα ξημερώματα

kronosuv0.jpg

 

και απο κοντα....

kronos2ml9.jpg

 

Δοκίμασε πάλι (αν δεν έχει σύννεφα)

Imagination is more important than knowledge
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

συγνωμη αν σας εχω πρηξει με αυτο πηγα χθες αλλα παλι δεν μπορεσα να τον δω.οταν θα κοιταω να τα βαλω τα κιαλια στο τερμα του ζουμ που μπορουν να κανουν και μπορειτε να μου πειτε περιπου τι θα δω με τα κιαλια αμα ειναι ο κρονος :?: :?: σας παρακαλω καποιος αν μπορει να με βοηθησει γιατι θελω πολυ να το δω :roll: :roll:

 

Θα δείς ενα επιμηκες άστρο και τιποτα παραπάνω...Ίσως με λίγη φαντασια ξεχωρίσεις οτι ειναι δακτύλιοι, αν βοηθά η ατμόσφαιρα...

Μην περιμένεις να δεις τιποτα σαν την κοντινη φωτογραφία που ανεβασε ο pentraks!

Λέσχη Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι σωστά, δεν το διευκρίνησα, η πρώτη φωτό ειναι για να σε βοηθήσει που θα βρεις τον Κρόνο, η δευτερη τι θα έβλεπες αν ειχες ενα πολυ καλό τηλεσκόπιο
Imagination is more important than knowledge
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης