Jump to content

Βάση για ΟΤΑ 8''


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παρακαλώ την γνώμη σας, η επιλογή βάσης είναι ποιό δύσκολη από την επιλογή τηλεσκοπίου. ΟΤΑ από TS-GSO dobs 8'' f/6, 9,3 κιλά. Στόχος αστροφωτογράφηση με (ευαίσθητο, ελαφρύ) CCD, με μικρές εκθέσεις (θέλω να πιστεύω <= 30'') , πιθανότατα unguided. Δεν ενδιαφέρομαι ιδιαίτερα για goto, δεν ξέρω αν θα έπρεπε να ενδιαφέρομαι σφόδρα για PEC. Περιορισμένο budjet. Κάποιες από τις παρακάτω είναι αρκετά φτηνές αλλά θεωρητικά δεν κάνουν λόγω βάρους φορτίου. Και όμως τις βρίσκω σε προσφορές να σηκώνουν παρόμοιους σωλήνες.

 

Seben EQ EM10

Celestron ADM

Vixen GP

HEQ5 (απλή)

ΗEQ6 (απλή)

Vixen GP2

HEQ5-Skysca/PEC

HEQ6-Skyscan/PEC

 

(θα έβαζα και Vixen Sphinx ή Losmady GM-8, αλλά ξεφεύγω πολύ)

 

Ευχαριστώ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι το ξερω ότι με την καινούργια EQ6 θα έχω πολλές δυνατότητες, αλλά θέλω λίγες περισσότερες λεπτομέρειες, γιατί το κόστος της πλησιάζει το λόγο διαζυγίου :-$ . Θέλω οποσδήποτε το PEC στους χρόνους που αναφέρω ; Δεν θα μπορούσα να κάνω την δουλειά μου με κάποια από τις άλλες (πχ Celestron ADM, ή την απλή HEQ6) ;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λάβε υπόψιν σου ότι μπορείς να πάρεις την απλή EQ6 στα μισά χρήματα από την skyscan έκδοση, χωρίς goto, pec και αυτοματισμούς και να την αναβαθμίσεις αργότερα σε skyscan με το goto κιτ της εταιρίας. Έτσι δεν χάνεις τίποτα και ρίχνεις το άμεσο κόστος αγοράς στα μισά χρήματα.

Όσον αφορά στο κατά πόσον μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου με την EQ5 στις 8" φυσικά μπορείς να την κάνεις. Και στις δύο περιπτώσεις δεν χρειάζεται να πάρεις διαζύγιο :wink:

Η επιλογή δική σου :)

Φιλικά,

Ηλίας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για να κάνω ποιο ξεκάθαρα τα ερωτήματα:

1) οι άλλες βασεις πλην της EQ6, έχουν επιδώσεις που να ικανοποιούν για φωτογράφηση όπως την αναφέρω, ή θα βλαστημάω που δεν έδωσα τα επιπλέων χρήματα ;

2) Για μικρούς χρόνους εκθεσης μήπως δεν χρειάζομαι το PEC, ή επισης θα βλαστημάω που δεν πηγα κατευθείαν στην skyscan ;

 

Ευχαριστώ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε roryt,

Ο πάθώς είναι και μαθώς λένε. Θα σου πρότεινα, μία βάση που να μπορεί να αναβαθμιστεί στο μέλλον, σε τέτοιο επίπεδο που να ξεπερνάει τις τωρινές προθέσεις σου. Ως γνωστόν ....τρώγωντας έρχεται η όρεξη.

Επίσης, η λογική "Η βάση μου φτάνει για το 8αρι μου" είναι, κατα την άποψή μου πάντα, λάθος. Μιά καλή βάση μπορεί να υποστηρίξει ένα μεγαλύτερο η καλύτερο ΟΤΑ, ενώ μία υποδεέστερη θα σημάνει την αλλαγή όλου του εξοπλισμού, οπότε το έχεις σίγουρο το διαζύγιο.....

Δημήτρης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης