Jump to content

Τιμές Ελλάδα - Ευρώπη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καθώς έψαχνα το internet για τηλεσκόπια, πληροφορίες , κοίταγα τα δικά μας site (των αντιπροσώπων ) και των ευρωπαϊκών (δεν τολμώ να γράψω για τα αντίστοιχα της USA) . Οι διαφορές στην τιμή είναι τεράστιες. Απλώς θα αναφέρω 2 παραδείγματα για να μου πείτε και εσείς την αποψή σας.Παραθέτω και links για σύγκριση εξοπλισμού μήπως και έχω κάνει κάποιο λάθος.

Vixen VMC 200 GP-D2 http://www.vixen-global.com/TELESCOPE/GPD/VMC200LDG-GPD.html

telescope-service : 2398 € ( GERMANY ) http://www.telescope-service.com/vixen/reflectors/reflectors.html#VC200

Ελλάδα (Aktis) : VMC200LDG-GPD2 3.117 €

http://www.aktistar.gr/ (Στις τιμές Νοεμβρίου)

Πάλι για Vixen

VC 200 GP-D2 http://www.vixen-global.com/TELESCOPE/GPD/VC200LDG-GPD.html

telescope-service : 2548 € ( GERMANY )

Ελλάδα (Aktis) : VC200LDG-GPD2 : 3.328 €

Το παράδειγμα είναι τυχαίο (και για την μάρκα αλλά και για το ελληνικό αντιπρόσωπο) αλλά μια και ο ίδιος αναφέρει για την μέση ευρωπαϊκή τίμή στο site του πρέπει να υπάρχει τιμή στην Ευρώπη με 800 € παραπάνω από την δικιά του. Τέλος πάντων δεν μπορώ να καταλάβω πρός τι η τόσο μεγάλη διαφορά (άμα το μετετρέψετε σε ποσοστιαία διαφορά θα δείτε(23% πιο φτηνό το γερμανικό από το ελληνικό και 30% πιο ακριβό το ελληνικό από το γερμανικό) αφού μιλάμε για την ίδια ήπειρο(δασμοί κτλ) . Η υποστήριξη και η μετάφραση του εγχειρίδιου χρήσεως στα Ελληνικά κοστίζει τόσο παραπάνω? Να μην ξεχνάμε κιόλας και τους μέσους μισθούς των 2 χωρών. Πάντως και με την μεταφορά από Γερμανία ποιο λίγο θα κοστίσει. Αυτό επαναλαμβάνω δεν έχει να κάνει με την συγκεκριμένη εταιρεία αφού λίγο πολύ σε όλα τα προϊοντα αυτό συμβαίνει και με τις υπόλοιπες εταιρείες του χώρου στην χώρα μας.Μπορούμε να βρούμε άπειρα τέτοια παραδείγματα.

Υ.Γ.: Πιστεύω ότι τα 2 τηλεσκόπια είναι τα ίδια(πακέτο : οπτικός σωλήνας, στήριξη , τρίποδο, εξαρτήματα). Σε πρώτη ματιά δεν μπορώ να καταλάβω αν κάποιο από τα 2 site δίνει κάτι παραπάνω από το άλλο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Eγω ξερω ενα σιτε που τα στελνει ελλαδα και μαλιστα για εκτος γερμανιας πωλησεις κανει εκπτωση 20% (δηγλαδη αφαιρει το φπα).

Για ριξε μια ματια σε αυτα

VMC (Vixen Maksutov Cassergain) 200L GP2 (στιριξη) 1820 ευρω

http://www.apm-telescopes.de/info.php?id=53839

το ιδιο τηλεσκοπιο με στιριξη GPD2 δηλαδη το VMC200L-GPD2 2405,00 €

http://www.apm-telescopes.de/info.php?id=96692

 

πρεπει να εισαι προσεκτικος παντος γιατι ενα γραμματακι στο μοντελο κανει την διαφορα. Κοιτας σωληνα αν ειναι ιδιος πχ VMC (Vixen Maksutov Cassergain) ενω τα μοντελα VC (Vixen Cassergain) απο εξωτερικη μφανιση δεν εχουν διαφορα , μετα κοιτας σε τι βαση ειναι και αν η βαση εχει το ιδιο επιπεδο εξοπλισμου , go-to μοτερ gps κ.τ.λ. μετα το επιπεδο εξοπλισμου δηλαδη απο τι και ποσα προσοφθαλμια, φιλτρα ,barlow, αποτελειτε και τελος αν ειναι καποιο πακετο που εχει μεσα δωρο πχ η bresser sthn germania τωρα δινει δωρα μαζι με καθε τηλεσκοπιο (ασχετα apo την αξια ) ενα ανταπτορα για προσαρμογη ψηφιακης μηχανης , ενα ζευγαρι κυαλια ,μια ηλεκτρονικη πιξυδα και μια καμερα για συνδεση με το

p.c.

Η εν-λογω εταιρια για αποκλειστικο συνεργατη στην ελλαδα εχει τον παραπανω. Ριξτε μια ματια στις στιριξεις και θα καταλαβετε διαφορα

 

http://www.apm-telescopes.de/produkt_uebersicht.php?kat_id=255&hersteller=50&parent_id=17&action=show

Price incl. Vat: 959,00 €

Export Price for foreign customers: 825,00 €

HEQ-5

Price incl. Vat: 649,00 €

Export Price for foreign customers: 560,00 €

Θελω να ζητησω συγνωμη απο τους ανθρωπους ,γιατι πιστευω οτι δεν υπαρχει θεος

Θελω να ζητησω συγνωμη απο τον θεο γιατι ειμαι σιγουρος οτι δεν υπαρχουν ανθρωποι

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πιστεύω ότι στο συγκριτικό παράδειγμα δεν έχω κάνει κάποιο λάθος. Το γερμανικό site είναι αναλυτικό. Στο ελληνικό από τους κωδικούς (δεν έχει αναλυτική περιγραφή) που είναι οι ίδιοι με το γερμανικό. Πάντως η διαφορά στην τιμή είναι μεγάλη. Το θέμα μας δεν είναι το σθγκεκριμένο τηλεσκόπιο αλλά οι τιμές Ελλάδος και λοιπής Ευρώπης. Εμένα μου μοιάζουν αδικαιολόγητες. Το χόμπυ της αστροπαρατήρησης τουλάχιστον στην Ελλάδα είναι πολύ ακριβό σε σχέση με Αμερική σε πρώτη φάση και σε Ευρώπη σε δεύτερη (για διαφορά τιμών εννοώ) αν αναλογιστούμε και την διαφορά στους μισθούς τότε γίνεται πολύ μεγάλη η διαφορά. Πιστεύω ότι θα μπορούσαν να ήταν πιο φθηνοί (επίπεδο Ευρώπης) ώστε να προσεγγίσουν περισσότερο κόσμο. Πχ στο παραδειγμά μου τα 800€ είναι μεγάλη διαφορά. Σκεφτείτε τι μπορείτε να πάρετε επιπλέον με 800€.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Την Aktis πριν αγορασω τηλεσκοπιο την ειχα τσεκαρει σε αρκετα προιοντα της.ΜΠορω να πω οτι εχει στα πιο πολλα τις ιδιες ή καλυτερες τιμες απο αλλα καταστηματα στην Ευρωπη.Δε διαφωνω οτι καποια ηταν ακριβοτερα,οχι ομως σε βαθμο που να λες θα το πραγγειλω απ εξω κ σε καμια περιπτωση τετοια διαφορα.ΓΙατι δεν κανεις μια ερωτηση στον κ Ηλιοπουλο?Ισως το πακετο να ειναι διαφορετικο κ να μη σε συμφερει να το παρεις απ εξω
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αγαπητοί φίλοι,

ευχαριστούμε τα μέλη του astrovox για την επισήμανση σημαντικών λαθών στον τελευταίο τιμοκατάλογό μας - θα προσπαθήσουμε να τα διορθώσουμε όλα μέσα στις επόμενες μέρες.

 

Γιάννης Ηλιόπουλος

AKTIS

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητέ κ. Ηλιόπουλε , αν κατάφερα κατα λάθος να γίνω λόγος που ξανακοιτάξατε τους καταλόγους σας, τότε χαίρομαι. Βλέπω ότι πραγματικά νοιάζεστε για τους πελάτες σας αλλά και τους καταναλωτές παίρνοντας τουλάχιστον υπόψην σας τα γραφόμενα σε αυτό το φόρουμ και διαβάζοντας τα topic του. Όμως δεν έχει να κάνει μόνο με την εταιρια σας (επαναλαμβάνω ότι δεν είχα κάποιον ιδιαίτερο σκοπό) , αλλά με όλες τις εταιρίες του χώρου.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πιστεύω ότι στο συγκριτικό παράδειγμα δεν έχω κάνει κάποιο λάθος. Το γερμανικό site είναι αναλυτικό. Στο ελληνικό από τους κωδικούς (δεν έχει αναλυτική περιγραφή) που είναι οι ίδιοι με το γερμανικό. Πάντως η διαφορά στην τιμή είναι μεγάλη. Το θέμα μας δεν είναι το σθγκεκριμένο τηλεσκόπιο αλλά οι τιμές Ελλάδος και λοιπής Ευρώπης. Εμένα μου μοιάζουν αδικαιολόγητες. Το χόμπυ της αστροπαρατήρησης τουλάχιστον στην Ελλάδα είναι πολύ ακριβό σε σχέση με Αμερική σε πρώτη φάση και σε Ευρώπη σε δεύτερη (για διαφορά τιμών εννοώ) αν αναλογιστούμε και την διαφορά στους μισθούς τότε γίνεται πολύ μεγάλη η διαφορά. Πιστεύω ότι θα μπορούσαν να ήταν πιο φθηνοί (επίπεδο Ευρώπης) ώστε να προσεγγίσουν περισσότερο κόσμο. Πχ στο παραδειγμά μου τα 800€ είναι μεγάλη διαφορά. Σκεφτείτε τι μπορείτε να πάρετε επιπλέον με 800€.

Για να μην λέμε μόνο για την Ακτις. Παράδειγμα με τηλεσκόπιο Skywatch.

Τιμή από το παραπάνω site που αναφέρει ο iorant

ED 100/900 HEQ-5 PRO

Price incl. Vat: 1779,00 €

Export Price for foreign customers: 1535,00 €

Τιμή από Πλανητάριο (Αρχές Σεπτεμβρίου - δεν πιστεύω να έχει αλλάξει και πολύ): ED 100/900 HEQ-5 PRO : 2250 € μετρητοίς.

Από το γερμανικό site επιλέξτε την ακριβότερη τιμή γιατί η άλλη τιμή είναι για εκτός Ε.Ε.

Δηλαδή 470 € πιο ακριβό (20% πιο φθηνό από την τιμή του Πλανητάριου). Αν και θα πρέπει να ενημερωθούμε από το Πλανητάριο για την τρέχουσα τιμή του τηλεσκοπίου.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

το aktis εχει πολυ καλες τιμες για τα ελληνικα δεδομενα. Απλα οι εξελιξεις στο εξωτερικο τρεχουν πολυ πιο γρηγορα απο οτι εδω. Οποιος ελληνας προσπαθει να κανει την διαφορα του αξιζει ενα μπραβο , ξερω οτι ειναι δυσκολο να γινει, να συκγριθουν δηλ με γερμανια που ενα καταστημα εκει κανει 5 πλασιες πωλησεις απο οτι ενα ελληνικο. Αλλα και σε μενα δεν περισευουν απο την τσεπη μου Γμτ και προσπαθω να την βγαλω οσο πιο οικονομικα μπορω.

Θελω να ζητησω συγνωμη απο τους ανθρωπους ,γιατι πιστευω οτι δεν υπαρχει θεος

Θελω να ζητησω συγνωμη απο τον θεο γιατι ειμαι σιγουρος οτι δεν υπαρχουν ανθρωποι

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνώ μαζί σου περί πωλήσεων , πρέπει να λαμβάνουμε και άλλα υπόψην όμως. Οφείλω να πω ότι το Ακτις άλλαξε τις τιμές του (αμέσως) και πλέον είναι στις ίδιες τιμές με τους άλλους.Άμεση αντίδραση.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αυτο φιλε jobus ονομαζετε δυναμη του καταναλωτη. χαιρομαι αν εχει γινει τετοια ενεργεια. Γιαυτο και εγω θα τον τιμησω τον ακτις αλλα αν δεν τις αλλαζε δεν θα τιμουσα, :( λεφτα περιορισμενα :(

Θελω να ζητησω συγνωμη απο τους ανθρωπους ,γιατι πιστευω οτι δεν υπαρχει θεος

Θελω να ζητησω συγνωμη απο τον θεο γιατι ειμαι σιγουρος οτι δεν υπαρχουν ανθρωποι

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε Αχιλλεα,

 

Με το καλο, οταν εισαι σε εξορμηση το καλοκαιρι με παρεα αλλους ερασιτεχνες, οντως ανοιξε την κουβεντα αυτη και θα δεις οτι ΟΛΟΙ εχουν το ιδιο συμπερασμα και αποψη οσον αφορα τις ποιο ανταγωνιστικες τιμες στην Ελλαδα και πολλες φορες και στην Ευρωπη. :wink:

 

Οσον αφορα απατεωνες κτλ, δεν πιστευω να ειναι ενας χαρακτηρισμος που χρειαζεται. Οπως ο καθε εμπορος εχει το δικαιωμα να ζητηση ΟΤΙ επιθυμει, και εμεις εχουμε το ιδιο δικαιωμα που και πως θα επενδυσουμε τα λεφτα μας.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αυτο φιλε jobus ονομαζετε δυναμη του καταναλωτη.

Ειναι και μια ενδειξη ποσο επαγγελματιας ειναι (η δεν ειναι) καποιος!

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

++φωνω απολυτα

Θελω να ζητησω συγνωμη απο τους ανθρωπους ,γιατι πιστευω οτι δεν υπαρχει θεος

Θελω να ζητησω συγνωμη απο τον θεο γιατι ειμαι σιγουρος οτι δεν υπαρχουν ανθρωποι

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης