Jump to content

Σπουδές Αστροφυσικής στη Ελλάδα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ναι καπως ετσι το σκεφτομαι απλα θελω/ δεν γινεται αλιως να τελειωσω ενα πανεπιστημιο στην ελλαδα και μετα να φυγω για γερμανια ή αμερικη ή προς σκανδιναβια!

 

εχω ομως 3 χρονια μπροστα μου... :)

σε 10 μερες αρχιζουν τα σχολεια κι απο εκει και περα αλλα 3 χρονια για να τελειωσω το λυκειο... με αργα και σταθερα βηματα ολα θα γινουν...(ελπιζω) :mrgreen:

 

Οκ. Αν μπορέσεις πάντως να δείξεις δείγμα δουλειάς ώστε

να κερδίσεις κ' κάποια υποτροφία μετά το λύκειο κ' να φύγεις κατευθείαν

για έξω δεν θα'ναι άσχημα...

 

Η Ελλάδα εξάλλου είναι ό,τι πρέπει για διακοπές (το καλοκαίρι) :mrgreen: .

δS>=0 (c.s.)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 97
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ναι, κοιτα, εγς και η φιλη μου η παρανοια το κυνηγαμε πολυ και με διαγωνισμους εδω και κανα χρονο και εχουμε διακριθει... δεν θα με χαλουσε η υποτροφια, αλλα αληθεια ξερει καποιος τι ακριβως παιζει με αυτο το θεμα;

No confundas mi postura, soy ateo y no creo en ningun dios,

no diferencio a las personas por su raza, su cultura o su mierda de religion!

16/5/09

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ναι, κοιτα, εγς και η φιλη μου η παρανοια το κυνηγαμε πολυ και με διαγωνισμους εδω και κανα χρονο και εχουμε διακριθει... δεν θα με χαλουσε η υποτροφια, αλλα αληθεια ξερει καποιος τι ακριβως παιζει με αυτο το θεμα;

 

Προσωπικά όχι. Αλλά τα συζητάμε κ' από κοντά τον Οκτώβρη στην Πάτρα.

Θα έχει και καθηγητές/ερευνητές που θα μπορείτε να τους ρωτήσετε

διάφορα πιστεύω.

 

:cheesy:

δS>=0 (c.s.)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αληθεια με τα διπλωματα σε ξενες γλωσσες τι γινεται; Σιγουρα θα βοηθησουν για μια υποτροφια ε;

No confundas mi postura, soy ateo y no creo en ningun dios,

no diferencio a las personas por su raza, su cultura o su mierda de religion!

16/5/09

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά και γω το σκέφτομαι για εξωτερικό :-k αν και ακόμα δεν είμαι σίγουρη για το αν θέλω να ασχοληθώ επαγγελματικά με την αστρονομία

Αν και λίγο offtopic σας παραθέτω Link για σπουδές στο εξωτερικό με μια προετοιμασία 2α κ 3η Λυκείου

 

http://www.network.gr/lyceum_foundation.asp

 

Στο συγκεκριμένο πρόγραμμα γλυτώνεις κυριολεκτικά τις πανελλήνιες και τα φροντηστήρια και μετά διαλέγεις τη σχολή που σου αρέσει στην Αγγλία Τι λέτε? :-s

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

χμμμ λιγο για μαθητες του καναπε μου φαινεται... :roll:

 

ξερει καποιος τπτ σχετικα μαυτο...;

No confundas mi postura, soy ateo y no creo en ningun dios,

no diferencio a las personas por su raza, su cultura o su mierda de religion!

16/5/09

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 5 έτη αργότερα...
καλησπερα, ειδα το θεμα συζητησης και επειδη με αφορα αμμεσα .. εχω τελειωσει μηχανολογια στο τει σερρων και τελειωνω σε λιγο καιρο την πρακτικη μου .. θα ηθελα να κανω δηλωση μεταπτυχιακου σε καποιο αει για τον τομεα κοσμολογιας αστροφυσικης και τα σιναφι .. αλλα ολοι με αποθαρρυνουν λεγοντας μου πως κατι τετοιο ειναι αδυνατο να συμβει .. υπαρχει καποιος που να γνωριζει αν οντως εχω πιθανοτητες η να φυγω κατ ευθειαν εξω ? :(
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στο Φυσικό του Πανεπιστημίου Αθηνών το βλέπω σχεδόν απίθανο,

με βάση την εικόνα που είχα έως το 2010 που ήμουν στη Σχολή.

 

Αλλά επειδή αυτό είναι μια σημαντική απόφαση που δεν μπορείς να τη πάρεις

με βάση το τι σου λέει ο ένας κι ο άλλος, γιατί δεν επικοινωνείς με τους υπευθύνους

των αντιστοίχων Τομέων, ώστε να σου εξηγήσουν καλύτερα;

 

Δεν χάνεις τίποτα να ρωτήσεις απευθείας, και μια βόλτα από κοντά

θα ήταν ακόμη καλύτερη.

 

Αν θελήσεις να επικοινωνήσεις με τον Τομέα Αστροφυσικής του Καποδιστριακού

θα σου πρότεινα να μιλήσεις με τον κ. Μαστιχιάδη (καθηγητής του Τομέα) που

θα σε κατατοπίσει αμέσως και απ'όσο γνωρίζω είναι και στην επιτροπή

επιλογής για το μεταπτυχιακό.

Τηλέφωνο/e mail επικοινωνίας μπορείς να βρείς με googlαρισμα ή με τηλέφωνο

στη γραμματεία της Σχολής.

Άγγελος Μακρής

 

www.aggelosmakris.com

www.facebook.com/aggelosmakrisnightscapes

www.instagram.com/aggelos_makris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

σε ευχαριστω πολυ .... απλα συμφωνα με εναν νομο πλεον υπαρχει ενα ποσοστο εισακτεων απο τει προς αει για μεταπτυχιακα .. ηθελα ομως να ακουσω και τη γνωμη καποιου που ισως να χει μια Α εμπειρια λογο συμμετοχης του στη σχολη...εινια πολυ κριμα να φευγουν νεα παιδια στο εξωτερικο επειδη δεν τους δινει την ευκαιρια η ελληνικη παιδεια για κατι που μπορει να προσφερει ... κριμα απλα
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παρεμπιπτόντως, ο νέος νόμος προβλέπει ότι φέτος θα ιδρυθεί σε κάθε πανεπιστήμιο σχολή μεταπτυχιακών σπουδών η οποία θα είναι αρμόδια κεντρικά για όλα τα μεταπτυχιακά προγράμματα του Πανεπιστημίου. Ακόμα όμως δεν έχει εφαρμοστεί πουθενά από όσο ξέρω.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

καλησπερα, ειδα το θεμα συζητησης και επειδη με αφορα αμμεσα .. εχω τελειωσει μηχανολογια στο τει σερρων και τελειωνω σε λιγο καιρο την πρακτικη μου .. θα ηθελα να κανω δηλωση μεταπτυχιακου σε καποιο αει για τον τομεα κοσμολογιας αστροφυσικης και τα σιναφι .. αλλα ολοι με αποθαρρυνουν λεγοντας μου πως κατι τετοιο ειναι αδυνατο να συμβει .. υπαρχει καποιος που να γνωριζει αν οντως εχω πιθανοτητες η να φυγω κατ ευθειαν εξω ? :(

 

Ναι από μια πλευρά είναι αρκετά αποθαρρυντικό το γεγονός ότι είναι πολύ δύσκολο να σε δεχθούν, μιας και το αντικείμενο σπουδών σου δεν είναι καθόλου συναφές με το μεταπτυχιακό που θέλεις να κάνεις και δεν έχεις το απαραίτητο υπόβαθρο (λόγω σχολής)..Πάντως αφού ενδιαφέρεσαι τόσο πολύ το αντίστοιχο μεταπτυχιακό του ΑΠΘ είναι αυτό :

 

http://compu.physics.auth.gr/Main%20Page.htm

 

Δεν είναι καθαρά πάνω στην Αστρονομία αλλά ασχολείται με καίρια θέματα αστροφυσικής :)

Καλή σου Επιτυχία :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ωραιο και αυτο που εστειλες αλλα και παλι ... απθ = αει ...οποτε μαλλον για εξω με κοβω... και δεν θελω να φυγω καθολου.... κριμα να μην μπορω να κανω κατι που μου αρεσει στη χωρα μου και να πρεπει να ξενιτευτω .. σουηδια ειναι χαζοι δηλαδη που αφηνουν ανοιχτα πανεπιστημια για μεταπτυχιακα ? γερμανια κτλπ ... πρεπει σονι και ντε να μας διωξουν απο αυτη τη χωρα .... τι να πω :(
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παρεμπιπτόντως, ο νέος νόμος προβλέπει ότι φέτος θα ιδρυθεί σε κάθε πανεπιστήμιο σχολή μεταπτυχιακών σπουδών η οποία θα είναι αρμόδια κεντρικά για όλα τα μεταπτυχιακά προγράμματα του Πανεπιστημίου. Ακόμα όμως δεν έχει εφαρμοστεί πουθενά από όσο ξέρω.

δηλαδη μπορει και να χω ελπιδες αν παω να ψαχτω σε αει ?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θεωρητικά έχεις ελπίδες διότι όπως θα δεις στη συνημμένη περσινή προκήρυξη οι απόφοιτοι ΤΕΙ γίνονται δεκτοί. Συνεπώς δεν έχεις κανένα τυπικό κόλλημα και δε βλέπω γιατί να μην προσπαθήσεις.

 

Τα κριτήρια επιλογής ποικίλλουν, σε κάποια μεταπτυχιακά κοιτάνε πτυχία και βαθμούς, σε άλλα κοιτάνε γενικότερο βιογραφικό και κάνουν και συνέντευξη.

 

Νομίζω θα συμφωνήσω με τη συμβουλή του Άγγελου να μάθεις περισσότερες πληροφορίες αλλά ό,τι και να γίνει εφόσον το θες μια αίτηση ας την κάνεις, δε χάνεις τίποτα, παράλληλα με εναλλακτικές αιτήσεις ή άλλα σενάρια που έχεις στο νου σου.

PROSK_EKD_END_PMS_TM_FYS_2-7-12-1.pdf

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θεωρητικά έχεις ελπίδες διότι όπως θα δεις στη συνημμένη περσινή προκήρυξη οι απόφοιτοι ΤΕΙ γίνονται δεκτοί. Συνεπώς δεν έχεις κανένα τυπικό κόλλημα και δε βλέπω γιατί να μην προσπαθήσεις.

 

Τα κριτήρια επιλογής ποικίλλουν, σε κάποια μεταπτυχιακά κοιτάνε πτυχία και βαθμούς, σε άλλα κοιτάνε γενικότερο βιογραφικό και κάνουν και συνέντευξη.

 

Νομίζω θα συμφωνήσω με τη συμβουλή του Άγγελου να μάθεις περισσότερες πληροφορίες αλλά ό,τι και να γίνει εφόσον το θες μια αίτηση ας την κάνεις, δε χάνεις τίποτα, παράλληλα με εναλλακτικές αιτήσεις ή άλλα σενάρια που έχεις στο νου σου.

 

 

 

τι να πω .. ελπιζω να βολεψει και να με παρουν γιατι η ξενιτια δεν μαρεσει καθολου ... ευχαριστω ρε παιδια για τις πληροφοριες ..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

καλησπερα, ειδα το θεμα συζητησης και επειδη με αφορα αμμεσα .. εχω τελειωσει μηχανολογια στο τει σερρων και τελειωνω σε λιγο καιρο την πρακτικη μου .. θα ηθελα να κανω δηλωση μεταπτυχιακου σε καποιο αει για τον τομεα κοσμολογιας αστροφυσικης και τα σιναφι .. αλλα ολοι με αποθαρρυνουν λεγοντας μου πως κατι τετοιο ειναι αδυνατο να συμβει .. υπαρχει καποιος που να γνωριζει αν οντως εχω πιθανοτητες η να φυγω κατ ευθειαν εξω ? :(

οπως σου ειπε και ο αγγελος πιο πανω, το πρωτο πραγμα που θα ηταν καλο να κανεις ειναι να ερθεις σε επικοινωνια με τον υπευθυνο του τομεα αστρονομιας ωστε να διαμορφωσεις μια πληρη εικονα σχετικα με το τι μπορεις να κανεις.

παντως και μια γνωστη μου που εχει τελειωσει πολιτικος μηχανικος και ενδιαφερετε να κανει μεταπτυχιακο στην αστρονομια (στο εκπα), της ειπανε οτι πρεπει να παρακολουθησει μαθηματα σε προπτυχιακο επιπεδο( μηχανικη, ηλεκτρομαγνητισμο...), για να παρει τις απαραιτητες γνωσεις, και αφου τα περασει μπορουν να τη δεχτουν στο μεταπτυχιακο.

σε γενικες γραμμες νομιζω οτι ειναι λιγο δυσκολο να σε παρουνε εξαιτιας πολλων παραγοντων αλλα οπως ειδες δεν ειναι και εντελως απιθανο αρκει να το θες...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ωραιο και αυτο που εστειλες αλλα και παλι ... απθ = αει ...οποτε μαλλον για εξω με κοβω... και δεν θελω να φυγω καθολου.... κριμα να μην μπορω να κανω κατι που μου αρεσει στη χωρα μου και να πρεπει να ξενιτευτω .. σουηδια ειναι χαζοι δηλαδη που αφηνουν ανοιχτα πανεπιστημια για μεταπτυχιακα ? γερμανια κτλπ ... πρεπει σονι και ντε να μας διωξουν απο αυτη τη χωρα .... τι να πω :(

 

Προσωπικά θεωρώ πως δεν είναι απίθανο να γίνεις δεκτή σε κάποιο τμήμα ΑΕΙ στην Ελλάδα για μεταπτυχιακό..Δεν διαφωνώ με την τακτική που ακολουθείται, διότι για να παρακολουθήσεις πρέπει να έχεις κάποιες προαπαιτούμενες γνώσεις Φυσικής, όπως σωστά αναφέρθηκε παραπάνω..Για παράδειγμα στο μεταπτυχιακό πρόγραμμα του ΑΠΘ, δουλεύουν μέσω υπολογιστών σε διάφορα προβλήματα Αστροφυσικής..Στο 4ο Εξάμηνο του προπτυχιακού επιπέδου έχουν μάθημα "Αριθμητική Ανάλυση' στο οποίο δουλεύεις πάνω σε FORTRAN ..Επίσης πρέπει να γνωρίζεις Ηλεκτρομαγνητισμό κλπ. :)

 

Στο εξωτερικό πάντως δεν διαφέρουν και πάρα πολύ τα πράγματα..Παντού έχεις την επιλογή να κάνεις αίτηση, το θέμα είναι που θα σε διαλέξουν..Ο ανταγωνισμός είναι μεγάλος και προφανώς θα δεχτούν άτομα που είναι πιο κοντά στο αντικείμενο τους. Απλά στο εξωτερικό δίνουν βάση στον βαθμό πτυχίο και το βιογραφικό.Επίσης να σε πληροφορήσω ότι πρέπει να δώσεις και εξετάσεις πιστοποιήσεως γλώσσας (TOEFL ή ΙELTS) για σπουδές εκτός Eλλάδας (Μ.Sc.).

 

Διάλεξες δύσκολο μονοπάτι, αλλά ελπίζω και εύχομαι να τα καταφέρεις :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ωραιο και αυτο που εστειλες αλλα και παλι ... απθ = αει ...οποτε μαλλον για εξω με κοβω... και δεν θελω να φυγω καθολου.... κριμα να μην μπορω να κανω κατι που μου αρεσει στη χωρα μου και να πρεπει να ξενιτευτω .. σουηδια ειναι χαζοι δηλαδη που αφηνουν ανοιχτα πανεπιστημια για μεταπτυχιακα ? γερμανια κτλπ ... πρεπει σονι και ντε να μας διωξουν απο αυτη τη χωρα .... τι να πω :(

 

Να χαίρεσαι που σου δίνεται η επιλογή να κυνηγήσεις το όνειρό σου.

 

Το πού δεν έχει τόση σημασία, αρκεί να κάνεις αυτό που αγαπάς...

 

Καλή τύχη

δS>=0 (c.s.)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οταν ημουν ακομη μαθητης και ηδη με ειχε συνεπαρει η αστρονομια, ηθελα να ακολουθησω τον τομεα αυτο. Δεν το ακολουθησα (γονεις γαρ - με δικη μου ευθυνη υπεκειψα, να μη τα ριχνουμε ολα σε αυτους τους δολιους) και μου εχει μεινει η νοσταλγια.

Αν σου αρεσει , προχωρα.

 

Θυμαμαι ο καθηγητης μου (τι καθηγητης, μεντορας .... αν το ακουγα θα ημουν ΠΛΗΡΗΣ) , ελεγε οτι για αστρονομια τουλαχιστον, επρεπε να περασω μαθηματικος και απο εκει να ακολουθησω κλαδο αστρονομιας.

Ισως θα μπορουσες να κοιταξεις να υπαρχει καποιο σχετικο μεταπυχιακο και στο μαθηματικο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ωραιο και αυτο που εστειλες αλλα και παλι ... απθ = αει ...οποτε μαλλον για εξω με κοβω... και δεν θελω να φυγω καθολου.... κριμα να μην μπορω να κανω κατι που μου αρεσει στη χωρα μου και να πρεπει να ξενιτευτω .. σουηδια ειναι χαζοι δηλαδη που αφηνουν ανοιχτα πανεπιστημια για μεταπτυχιακα ? γερμανια κτλπ ... πρεπει σονι και ντε να μας διωξουν απο αυτη τη χωρα .... τι να πω :(

 

Να χαίρεσαι που σου δίνεται η επιλογή να κυνηγήσεις το όνειρό σου.

 

Το πού δεν έχει τόση σημασία, αρκεί να κάνεις αυτό που αγαπάς...

 

Καλή τύχη

 

 

 

ειναι ενα προβλημα υγειας που με κραταει εδω για καποιους λογους... αλλιως θα χα φυγει χωρις να το σκεφτομαι

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν δεν δοκιμάσεις είναι απολύτως σίγουρο ότι δε θα σε δεχθούν για μεταπτυχιακό. Η καλύτερη κίνηση, όπως ειπώθηκε και παραπάνω, είναι να επικοινωνήσεις απευθείας με το τμήμα και να αφιερώσεις κάποιες μέρες για να το επισκεφτείς και να μιλήσεις με τους καθηγητές. Καλή επιτυχία.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης