Jump to content

Φωτογράφιση με..κυάλια 8Χ40


GeoAstrix

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είπα να κάνω μια προσπάθεια έτσι για τη "συλλογή εμπειριών" μου

 

Τα υλικά:

 

1 παλιο (24 χρόνων) ζευγάρι κυάλια 8Χ40 της πλάκας

1 τριποδας απο αλφάδι LIDL

Μερικά παλιοσίδερα

και φυσικά μια ψηφιακή μηχανή των 90 Ευρώ

 

και εγένετο τουτο

559987

 

 

559983

 

 

 

και φωτογραφίζει κάπως έτσι

 

 

559991

 

 

559993

 

 

 

αντε και για DSO!! :frown:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε, είμαι σίγουρος οτι κάπου κάνεις λάθος.

Πιστεύω οτι μπορείς και καλύτερα.

 

δοκίμασε να βαλεις ασπρόμαυρο mode στην μηχανή για να αποφύγεις τον πολύ θόρυβο.

επίσης, αν υπολόγισα καλά, έχεις μια μηχανή 3MP, απέφυγε το ψηφιακό zoom, και χρησιμοποίησε μόνο το οπτικό.

στην χειρότερη θα έχεις μια μικρή μεν, αλλα αρκετά καλύτερη φωτο, απο αυτές που τράβηξες.

 

όσο για το upload φωτο. καλύτερα πήγαινε στις αστροφωτογραφίες, τέρμα επάνω δεξιά.

αλλιώς η εικόνα παρακάτω, θα βοηθήσει.

.JPG.7ffc21ba44e7d3430942570a43ab6fb4.JPG

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εδώ λάθος είναι όλο το σύστημα απο τη μάνα του :lol: ...και το γεγονός οτι βρήκα Σελήνη πολύ είναι \:D/

Αυτός είναι και ο λόγος που δε το πήγα στις Αστροφωτογραφιες αλλα στο Μastrovox .

 

Απλά είχα 30' για πέταμα και τα πέταξα παίζοντας με τα προαναφερθέντα υλικά.

 

Μεγαλύτερη προσοχή αξίζουν οι κολλήσεις με 3άρι ηλεκτρόδιο στη αλταζιμουθιακή-πατέντα αλλα ....είναι άφαντες στις φωτο (όπως και οι φωτο εξάλου). :lol:

 

 

Υ.Γ. Η πρώτη μου ΑΣΤΟΦΩΤΟ είναι γεγονός \:D/

 

 

Αντε και του χρόνου.... :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλή αρχή. Και εγώ είχα δοκιμάσει και τέτοιο : http://www.astrovox.gr/forum/album_pic.php?pic_id=1956

Και γιατί "για πέταμα" ; Απλά πρέπει να μάθεις κάποια "κόλπα". Περισσότερο χρόνο σου τρώει η επεξεργασία μετά.

Ψάξε (στα αντίστοιχα φόρουμ, στο Ιντερνετ, σε βιβλία) για "μυστικά" της αστροφωτογράφησης : π.χ. στην Σελήνη κάνεις μόνο ασπρόμαυρη φωτογράφηση, ένα unsharp mask μπορεί να κάνει θαύματα, το ψηφιακό ζουμ δεν το χρησιμοποιείς κ.λ.π. κ.λ.π

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπόν ..ευχαριστώ για το κουράγιο.Αντιλαμβάνομαι οτι η αστροφωτογράφηση είναι ολόκληρη επιστήμη και προς Θεου δεν πόσταρα για την καταπληκτικη φωτο της Σελήνης.Πιστευω οτι θα προσπαθήσω πολύ στο μελλον.

 

Παντως έχω μια ενσταση-παρατήρηση:Πιστεύω οτι η αστροφωτο πρέπει να χωρίζεται σε 2 κατηγορίες

 

1.την Επιστημονική Αστροφωτογράφηση που θα υπάρχουν κανόνες

 

2.την Ελεύθερη-Καλλιτεχνική Αστροφωτογράφηση που δε θα υπάρχουν "πρέπει" απλά η φαντασία και η αισθητική του δημιουργού

 

π.χ. Μια θολή εγχρωμη Σελήνη θα ήταν μια αποτυχία για την επιστημονική αστροφωτογράφηση αλλα και πολύ ωραίο φόντο σε μια φουτουριστική αστρική σύνθεση.

 

Με τη δική μου ματια φυσικα ......

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ προσωπικά όπως το βλέπω, καθένας κάτι οτι μπορεί στον συγκεκριμένο τομέα.Αλλοί με καλύτερο εξοπλισμό τα πάνε καλύτερα και άλλοι όχι.Απλώς είναι για την ευχαρίστηση μας, δεν ανταγωνιζόμαστε ο ένας τον άλλο. :)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης