Jump to content

Εντοπισμός ζωής σε άλλο πλανητη.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα παιδιά.

 

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση.

Διαβάζω σε περιοδικά,ακουω σε εκπομπές ότι πλέον διαθέτουμε ισχυρα τηλεσκόπια με τα οποία μπορουμε να φτάσουμε πολύ πολύ, μακριά.

Και σκέφτομαι εγώ.

Είναι δυνατόν μέσω αυτών των μέσων που έχουμε να μην μπορουμε να εντοπίσουμε ούτε ένα ίχνος ζωής σε κάποιον άλλον πλανήτη?

ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΣΕ ΛΑΘΟΣ ΕΠΟΧΗ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν είναι εύκολο να ανακαλύψουμε ζωή σε άλλους πλανήτες με την σημερινή τεχνολογία[-( . Ακόμα δεν είμαστε σίγουροι τι είναι ζωή!

Μπορεί να έχουμε τηλεσκόπια που να εντοπίσουν γαλαξίες που να απέχουν από εμάς εκατομμύρια ή και δισεκατομμύρια έτη φωτός από εμάς, αλλά δεν είναι το ίδιο με το να ψάξουμε για πλανήτες με ζωή. Άλλωστε το φως τον άλλων πλανητών καλύπτεται από το φως των άστρων τους, και αυτό μόνο του κάνει δύσκολο το έργο εντοπισμού γήινων κόσμων. Βεβαίως και έχουμε βρει συνολικά 209 εξωηλιακούς πλανήτες αλλά είναι κυρίως με μάζα και μέγεθος Δία και όχι Γης.

"Μην κρατάτε τις πύλες του πνεύματος σας κλειδωμένες, αλλά ούτε και διάπλατα ανοιχτές" Τσαρλς Φορτ

:cheesy:

:cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

υπάρχει κάποιο σάιτ που να αναφέρει την συχρονη ιστορία (20-21 αιώνα)

οσον αφορά την εξέλιξη που είχαμε στις αποστολές στο διάστημα.

Έχω αγοράσει αυτό το βιβλίο απο το Λιντλ και είμαι στις πρώτες 15 σελίδες. Μπορεί να απαντάει στο ερώτημα μου αλλά δεν το έχω διαβάσει ακόμα αρκετά ώστε να ξέρω.

:roll:

ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΣΕ ΛΑΘΟΣ ΕΠΟΧΗ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιώργο νομίζω πως τα παρακάτω sites θα σου φανούν χρήσιμα:

 

http://www.astro.noa.gr/journal/Public/journal_Astronautic.htm

 

http://www.solarviews.com/eng/history.htm

 

Επίσης μπορείς να διαβάσεις το "ΤΑΞΙΔΙΑ ΣΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ: Απόδραση από τη Γη" του Peter Ackroyd. Είναι πολύ ενδιαφέρον.

 

:)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γειά χαρά,

 

Καλημέρα παιδιά.

 

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση [...]

Είναι δυνατόν μέσω αυτών των μέσων που έχουμε να μην μπορουμε να εντοπίσουμε ούτε ένα ίχνος ζωής σε κάποιον άλλον πλανήτη?

 

Η απάντηση μάλλον είναι ότι δεν είναι δυνατόν μέσω αυτών των "πενιχρών" :?: μέσων να ανακαλύψουμε ζωή.

Για παράδειγμα, κοίτα την καλύτερη εικόνα του Πλούτωνα που έχουμε καταφέρει να πάρουμε με το διαστημικό τηλεσκόπιο Hubble: http://nssdc.gsfc.nasa.gov/photo_gallery/photogallery-pluto.html

Νομίζεις ότι ακόμα και να υπήρχε ζωή στον Πλούτωνα [λέμε τώρα #-o ], θα μπορούσαμε να διακρίνουμε τίποτα; Φαντάσου σε αποστάσεις χιλιάδες - εκατομμύρια ή και δισεκατομμύρια φορές πιο μακρυά τι τεχνολογία χρειάζεται... Η μόνη ελπίδα είναι μάλλον στα ραδιοκύματα (βλέπε SETI), αλλά και πάλι ψάχνεις ψύλλους στ' άχυρα :? Η επιστήμη βέβαια συννέχεια εξελίσεται...

Φιλικά,

Γιάννης Μπελιάς

 

In a world without fences who needs Gates? [-X

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης