Jump to content

Κιθαιρώνας - 13/1/2007


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητοί φίλοι, σχεδιάζουμε (μαζί με το vasiamits, Αργύρη) εξόρμηση στον εξωτικό χώρο παρατήρησης του Κιθαιρώνα, το ερχόμενο Σάββατο.

 

Όσοι πιστοί και ορεξάτοι, προσέλθετε!

 

Αργύρης -- vasiamits -- vag_stephanou

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βαγγελη,

 

Οι προβλεψεις για Πεμπτη και μετα ειναι ΠΟΛΥ καλες ... αν κρατησουν, εχει να πεσει δουλεια!!!! \:D/ \:D/ \:D/

 

Αντε, καλες παρατηρησεις στον Κιθαιρωνα ... μην αγνοεις την ομορφια της κορυφης μερικα μετρα πριν μια εγκαταλειμενη παραγγα και κατω απο τις κεραιες του ΝΑΤΟ.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τις έχω δει τις προβλέψεις Αντώνη! Ελπίζω να μας κάνει καλό καιρό! Αμα δε βαριέσαι το κουβάλημα έλα να φωτογραφήσεις από εκεί!

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Oι προβλέψεις για τον καιρό είναι πράγματι πολύ καλές! Σιγά σιγά μαζευόμαστε.

 

Αντώνη, ποιό σημείο του βουνού πιστεύεις ότι είναι καλύτερο για παρατήρηση?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αντώνη, ποιό σημείο του βουνού πιστεύεις ότι είναι καλύτερο για παρατήρηση?

Η κορυφη (1430 μετρα) ΔΕΝ παιζεται με τιποτα. Υπαρχει ενα ΙΧ που περναει καθε βραδυ στης 22.00 και 23.00 αλλιως ειναι πολυ ομορφα και ησυχα. Οποτε παω στον Κιθαιρωνα (μονος μου), εκει θα στεισω (κατω απο τις κεραιες του ΝΑΤΟ). Ειμαι σιγουρος οτι θα μεινεις πολυ εντυπωσιασμενος.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αντώνη, εύχομαι βέβαια να είναι καλές οι καιρικές συνθήκες εκεί, αλλά πολύ φοβάμαι ότι στην κορυφή του Κιθαιρώνα επικρατούν κατά κανόνα πολύ ισχυροί άνεμοι. Δε μπορεί να σταθεί όρθιο, όχι τηλεσκόπιο, αλλά ούτε και άνθρωπος.

Πιθανότατα τους βλέπω για μια σύντομη βόλτα για να θαυμάσουν τη θέα, και μετά πάλι κάτω, στη θέση χειμερινής παρατήρησης.

Η κορυφή αναφέρεται στους χάρτες της ΕΑΕ ως "θέση θερινής παρατήρησης", αλλά δυστυχώς ούτε το καλοκαίρι μπορεί κανείς να υποφέρει τον άνεμο και το κρύο.

 

Φιλικά,

Βαγγέλης

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βαγγέλη ευχαριστούμε για την προειδοποίηση, ίσως ανεβούμε για βόλτα όπως λες. Σκέφτεσαι να έρθεις καμιά βόλτα από εκεί το Σάββατο;

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπερα Βαγγελη,

 

Ομολογω οτι υπαρχουν βραδιες που ο ανεμος ειναι ενοχλητικος αλλα εχω παρατηρησει οτι δεν ειναι και τοσο συχνες. Μαλιστα θα σταθμευσω το ΙΧ με κατευθυνση προς το νοτιο και θα στησω παραλληλα ωστε να υπαρχει μια επιπλεον καλυψη απο ανεμους η/και κανενα ΙΧ που πιθανον θα περασει με τα φωτα του στα δυνατα λογω του σκοταδι. Αν τα παιδια πανε με δυο ΙΧ, ακομα καλυτερα επειδη θα μπορουν να στησουν μεταξυ τα δυο παραλληλα ΙΧ.

 

Αξιζει τον κοπο για την παρεα να παει στην κορυφη και, αν υπαρχει απαγορευτικος ανεμος, απλα πισω στο καταφυγιο.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κύριοι του Κιθαιρώνα ρίξτε κανένα κινητό για να συνεννοηθούμε, ώρα, θέση (πάνω ή κάτω) κλπ

Φιλικά

Δημήτρης

 

CELESTRON Dob

 

www.medicalmarket.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα,

 

Σε περίπτωση που τα καταφέρω και εγώ να έρθω με έναν φίλο, πως θα μπορέσω να επικοινωνήσω μαζί σας? Καμιά πληροφορία παραπάνω, είναι δυνατόν να δωθεί.

 

Φιλικά,

Βαγγέλης.

"Το παράδοξο του ψεύτη":

Κάποιος λέγει "Είμαι ψεύτης". Αν αυτός είναι όντως ψεύτης, τότε αυτό που λέγει είναι ψέμμα, άρα δεν είναι ψεύτης. Αν δεν είναι ψεύτης, τότε αυτό που λέγει είναι αληθινό, άρα ψεύδεται.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα ερθω και εγω με εναν φιλο.Τι ωρα περιπου θα μαζευτουμε? :D :D
Η αστρονομια μας βοηθαει να κοιταμε ψηλα. www.astrotheory.gr :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και τελικα καλοκαιρινη η χειμερινη θεση?Σας παρακαλω,αν ειναι δυνατον να με ενημερωσετε για την ωρα και τη θεση.Ευχαριστω πολυ. :D
Η αστρονομια μας βοηθαει να κοιταμε ψηλα. www.astrotheory.gr :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όσοι έχουν πει ότι θα έρθουν καλό είναι να μας δώσουν και αυτοί τα τηλέφωνά τους σε ένα πμ, ώστε αν γίνει κάτι να επικοινωνήσουμε... Δεν ξέρω κατά πόσο ο καιρός αύριο θα επιτρέπει παρατήρηση...! :?

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε όσους έχω στείλει ήδη πμ, τελικά η θέση είναι αυτή δίπλα στο καταφύγιο (σορυ παιδιά, δεν έχω πάει, ότι βλέπω από το σχεδιάγραμμα...) Καλό είναι όπως είπα και παραπάνω να δώσετε καποιο τηλ ή να μας πάρετε αύριο γιατι το πιθανότερο είναι ότι θα αποφασίσουμε επιτόπου, ανάλογα με τις συνθήκες! :)

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα,

Κατά πάσα πιθανότητα δε θα έρθω, αφήνω μόνο μια πολύ μικρή πιθανότητα.

Ο καιρός μάλλον θα είναι καλός και η Σελήνη ανατέλλει στις 03:18

Για όσους πάτε,

Καλή Παρατήρηση!

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο καιρός μας τα χάλασε τελικά. Φυσικά δεν θα γίνει παρατήρηση, εκτός κι αν γίνει κανενα θαύμα, δεν προβλέπεται όμως :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μετά από πολύωρες (λέμε τώρα) διαβουλεύσεις, τελικά είπαμε να πάμε και ό,τι γίνει... Αν ακόμα θέλει να έρθει κάποιος...αισιόδοξος για τον καιρό, θα είμαστε εκεί, μαλλον δίπλα στο καταφύγιο. (Για σίγουρα κάντε ένα τηλ)

 

Φυσάτε και λίγο όλοι μαζί μπας και φύγει κανα σύννεφο...! ;)

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βαγγελη,

 

Οι προβλεψεις δειχνουν καθαρους ουρανους γυρω στης 19.00 και μετα .... εχω παντως θα στησω και θα περιμενω οσο χρειαζεται. Και δυο ωρες μονο να υπαρχουν για φωτογραφηση, βγαζω ενα αλλο σμηνος.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αποστολή εξετελέσθη! ;) Τελικά οι προβλέψεις για τον καιρό έπεσαν μέσα και δεν είχαμε ούτε ΕΝΑ σύννεφο!! \:D/ Κατά τ'αλλα μόνο ο αέρας μας τα χάλασε λίγο, αλλά σε υποφερτά επίπεδα.

 

 

Άντε, και στην επόμενη! :)

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βαγγελη,

 

Και εγω μολις τωρα τα μαζεψα ... η ατμοσφαιρα και το seeing ηταν εντελως απαραδεκτη. Μιλαμε για seeing γυρω στα 4.3" (FWHM). Ηταν τοσο ασχημα που δεν μπορουσα να εστιασω.

 

Τα λεμε πολυ αργοτερα σημερα ... ωρα για υπνο.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης