Jump to content

HEQ5 - EQ5 για Skywatcher 200, f/5


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

ενδιαφέρομαι να προχωρήσω στην αγορά ενός 8΄΄ τηλεσκοπίου, ικανό για αστροφωτογράφηση.

 

Κοιτάζοντας στην σελίδα του Πλανηταρίου Θεσσαλονίκης, είδα ότι το συγκεκριμένο τηλεσκόπιο έρχεται σε 2 τύπου (HEQ5 και EQ5).

 

Απο τα χαρακτηριστικά δεν μπορώ να διακρίνω καμία διαφορά, ωστόσο το EQ5, ζυγίζει 10 κιλά περισσότερο.

 

Μπορείτε να μου εξηγήσετε τη διαφορά στις 2 βάσεις;

 

Επίσης, το ενσωματωμενό μοτέρ (HEQ5), έχει ικανοποιητικά αποτελέσματα στην αστροφωτογράφιση CCD;

 

Ευχαριστώ

APM Astrograph 107, Baader Steeltrack Focuser, NEQ6 Pro

ATIK 314L+, QHY5, Starlight Xp. USB Filter Wheel

 

http://astrophotographia.blogspot.com

http://photographiaHD.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Crusader,

 

η ΗEQ5 είναι διάδοχος της EQ5 και διαφέρουν αρκετά στο εξωτερικό σχήμα αλλά όχι πολύ στις επιδόσεις. Η διαφορά βάρους μου φαίνεται υπερβολική. (Μήπως περιλαμβάνονται περισσότερα αντίβαρα στην HEQ5; )

Η βάσεις αυτές στηρίζουν ικανοποιητικά ένα 8ιντσο αλλά η ακρίβεια οδήγησης είναι σχετικά χαμηλή σε σχέση με άλλες ακριβότερες βάσεις. Αυτό φυσικά δεν επηρεάζει την παρατήρηση, αλλά τη φωτογράφιση. Θα απαιτηθεί οπωσδήποτε χειροκίνητο ή αυτόματο guiding για φωτογράφιση μέσω του τηλεσκοπίου, έστω με έκθεση λίγων λεπτών. Αν σε ενδιαφέρει οπωσδήποτε η φωτογράφιση, προτίμησε μια από τις μικρές βάσεις της Vixen που είναι πολύ ποιοτικότερες και έχουν πιά αρκετά χαμηλές τιμές (Grate Polaris κλπ).

 

Φιλικά, Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης