Jump to content

ισημερινη στηριξη,πως κανουμε πολικη ευθ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

:cheesy: καλησπερα,τι κανετε....αρχαριος,και πανευτηχης νεο μελος....θα ηθελα τα φωτα σας,για την πολικη ευθ με ισημερινη βαση στηριξης,ακουω για το βιβλιο skywatch...επειδη μενω κερκυρα που το βρισκω?αυτα για αρχη.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα και σε σενα

Αν εννοείς το Nightwatch μπορεις να κανεις online παραγγελία απο www.astronomy.gr

http://www.astronomy.gr/index2.cfm?page=main.cfm&CFID=1298599&CFTOKEN=26077638

 

και απο www.papasotiriou.gr

 

Φιλικά

Νικος

8" Meade LX90 LNT

5" Celestron Nexstar SE

ZenithStar 66 F/5.9 SD Doublet Apo

9x63 Bresser Binos

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

:cheesy: καλησπερα,τι κανετε....αρχαριος,και πανευτηχης νεο μελος....θα ηθελα τα φωτα σας,για την πολικη ευθ με ισημερινη βαση στηριξης,ακουω για το βιβλιο skywatch...επειδη μενω κερκυρα που το βρισκω?αυτα για αρχη.

ευχαριστω πολυ φιλε νικο!το παραγγειλα ηδη και ευχομαι να αρχισω σιγα σιγα να μαθαινω και κατι....αληθεια τι παιζει με τα τηλ τυπου dobsonian?ειναι τοσο καλα οσο βλεπω να λετε,εχω ενα meade 90,κληρονομια απο ενα φωτογραφο συναδελφο,και ενα bresser απο lidl....

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

:D καλησπερα σε ολους , και χρονια πολλα στις αθανασιες,αθανασιους,λοιπον εκανα προβα στο σαλονι "περι ευθυγραμισεως"και κατι πιστευω πως καταφερα,ευχαριστω για τι βοηθεια ,επισης σε μια στιγμη εμπνευσης η βλακειας....περιμενω σχολιο,εβαλα βαζελινη στους κοχλιες και στα μεταλλικα???? η μαλλον αλουμινενια οποτ ασκοπο ποδια του τριποδα για προστασια......ελεος ειμαι αρχαριος αλλα πολυ παθιασμενος... :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλωσόρισες!

Για πολική ευθυγράμιση δε νομίζω να μπορώ να στα πω τόσο καλά οσο κάποια άλλα μέλη, καθώς εχω και εγω το τηλεσκόπιο απο τα Lidl, και ακόμα δεν εχω ασχοληθεί σοβαρά.

 

Ρίξε μια ματιά εδω πάντως:

http://www.astrovox.gr/polaralignment.html

 

Πάντως μια απορία μου, είναι, αν δεν υπάρχει πολική διόπτρα (όπως σε αυτό του Lidl) πως βρίσκουμε ακριβώς τον Πολικό? (εκτός και αν τον βρίσκουμε κατα προσέγγιση, οπότε δεν υπάρχει και λόγος για να κάνουμε ευθυγράμιση, αφού οι συντεταγμένες, πάνε περίπατο..) :?

 

Τώρα για Dobsonian, δεν μπορώ να έχω ουδέτερη γνώμη, καθώς πιστεύω οτι είναι ίσως το καλύτερο τηλεσκόπιο, απο άποψη κόστους-ευκολίας-μεγέθυνσης

Χαρακτηριστικά, θα σου πω, οτι σήμερα πήγαμε για παρατήρηση, μια παρέα 4 ατόμων με 3 τηλεσκόπια, το ενα ήταν αυτό του Lidl, το άλλο ήταν ενα 5" καταδιοπτρικό, επίσης σε ισημερινή στήριξη, και το τρίτο ήταν το 8" dob με μήκος 1,2m

Αυτό που στήθηκε σε 30 δευτερόλεπτα, και ήταν το σουξέ της βραδιάς, ήταν το dob..

Ακόμα και αυτό του Lidl μας παίδεψε.. βίδωσε αυτό, ξέσφιξε εκείνο, άνοιξε το τρίποδα.. και μην ξεχνάς οτι το κόστος του ήταν 300€... :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

:lol: καλημερα σε ολους,παρασκευη σημερα,και ερχονται οι δυο μερες που εχουμε λιγο παραπανω καιρο για παρατηρηση,μας ευχομαι λοιπον καθαρους ουρανους,θελω να δω κρονο!τουλαχιστον θα προσπαθησω να τον βρω για αρχη γιατι τα υπολοπα πρεπει να ειναι ευκολα?ευχαριστω ολους για την μεχρι τωρα βοηθεια τους και προκαταβολικα για τη συνεχεια....
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιατί βρε Κωνσταντίνε τον τρομάζεις τον άνθρωπο; Το ΣΚ προβλέπεται καθαρό απο καιρό (ετσι λέει το meteo τουλάχιστον) και απο Σελήνη (αν θυμάμαι καλά) τίποτα. Οπότε; Μήπως κάνω λάθος εγώ;
Δημήτρης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Nαι τελικα Δημητρη εχεις δικιο. Ο τυφωνας εκει πανω μας εκανε πολυ καλο σε μας τους ερασιτεχνες αστρονομους (και οχι starhoppers οπως ειπαν ανοητα καποιοι)!

 

Σημερα το seeing προβλεπεται σχετικα καλο, εκτος αν μου συνεχισει να φυσαει ετσι διαολεμενα οπως τωρα. Τα ειδωλα θα τρεμουν αποψε.

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

:cheesy: καλησπερα,τι κανετε....αρχαριος,και πανευτηχης νεο μελος....θα ηθελα τα φωτα σας,για την πολικη ευθ με ισημερινη βαση στηριξης,ακουω για το βιβλιο skywatch...επειδη μενω κερκυρα που το βρισκω?αυτα για αρχη.

 

Γεια χαρά και απο μένα, :mrgreen:

 

εγω προσωπικά θα σου έλεγα να κάνεις μία χονδρική πολική ευθυγράμμιση

αν είσαι νέος στο χόμπυ να ξέρεις πως δεν έχει και τόσο ουσία πια

 

εκτός και αν θες τόσο πολύ να ασχοληθείς απο τώρα με την αστροφωτογραφηση

scooby doobi dooo!!!!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης