Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά μένει κανείς στο μεγαλύτερο λιμάνι της χώρας, γιατί με αφορμή την δημοσιέυση ενός μέλους του astrovox σκέφτομαι οργανωθούμε λίγο προκειμένου να συντονίσουμε τις παρατηρήσεις μας. Και αφού μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο μπορούμε να προσελκύσουμε και άλλους ερασιτέχνες "Αστρονόμους". :D
Για το αρχείο σας!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πειραιά μένω και εγώ. Ας ελπίσουμε φίλε Κων/νε να μένουν και άλλοι στον Πειραιά προκειμένου να οργανωθούμε.

APM Astrograph 107, Baader Steeltrack Focuser, NEQ6 Pro

ATIK 314L+, QHY5, Starlight Xp. USB Filter Wheel

 

http://astrophotographia.blogspot.com

http://photographiaHD.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

φίλε μου πίστεψέ με ελπίζω και εγώ να βρεθούν και άλλοι, βαρέθηκα να με λένε οι φίλοι μου τρελό επειδή παντώς καιρού βρίσκομαι έξω κάνοντας παρατηρήσεις! Αλλά για να 'χουμε καλό ερώτημα σε πια περιοχή του πειραιά μένεις;
Για το αρχείο σας!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

φίλε crusader πέτυχα λαβράκι κοίτα τι βρήκα ψάχνοντας στου καταλόγους του astrovox, από ότι βλέπεις μένουν αρκετοί Πειραιά και δεν έχουν απαντήσει! :twisted:

452 Heal Πάτρα 22 Μάρ 2001 68

455 BlackOwl ΠΕΙΡΑΙΑΣ 14 Απρ 2002 0

456 Orizontas Πειραιάς 08 Οκτ 2003 0

457 Νεκταρία Πειραιάς 22 Φεβ 2004 0

458 ArisP

601 apostolos gan peiraias 29 Σεπ 2003 0

603 Nosferatoo Piraeus 15 Ιούν 2001 1

604 Vagelford Piraeus 29 Μάρ 2001 15

605 karamolegos stamatis pireas 24 Ιαν 2004 0

606 operator pireaus 02 Αύγ 2002 0

Για το αρχείο σας!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Κωνσταντίνε, δεν μενω Πειραιά αλλά Πάτρα. Πάντως πολύ θα ήθελα να γνωρίσω μέλη του Astrovox (ήδη ξέρω μερικά) αν κατηφοριστε ποτέ προς Πάτρα, είστε ευπρόσδεκτοι στον Ωρίωνα. :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Κωνσταντίνε, μένω στην Αμφιάλη. Άντε αφου είμαστε αρκετοί αυτοί που μένουμε στον Πειραιά, μπορούμε να κανονήσουμε καμία αστρονομική συνάντηση.

 

Υ.Γ. Το γεγονός ότι μένω στον Πειραιά, δεν σημαίνει ότι είμαι και ολυμπιακός, εεε... μην παρεξηγηθώ κιόλας.

 

c ya αστρόφιλοι ....

APM Astrograph 107, Baader Steeltrack Focuser, NEQ6 Pro

ATIK 314L+, QHY5, Starlight Xp. USB Filter Wheel

 

http://astrophotographia.blogspot.com

http://photographiaHD.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε crusader, κρίμα που δεν είσαι ολυμπιακός αφού, μετά την τελευταία ήττα από την ΑΕΚ, θα ήταν ευκολότερο να έλθεις πιο κοντά στο αντικείμενο της αναζήτησής μας μιας και θα έβλεπες περισσότερα αστεράκια. :D .
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστούμε για την πρόσκληση αγαπητέ heal! Πάντως παιδιά εγώ είμαι ολυμπιακός και δεν επιθυμώ αντιδράσεις, ο καθένας με την τρέλα του! Καλωσωρίζω τον φίλο Τάσο στις συζητήσεις μας και ελπίζω να συμμετέχεις στις αστρονομίκες συναντήση που ίσως γίνουν, έστω και από λίγο μακρυά σε σχέση με μένα γιατί εγώ μένω Ρέντη. Φίλε crusader θα αρχίσω να στέλνω προσωπικά μυνήματα στους υπόλοιπους που κατοικούν πειραιά μήπως και επικοινωνίσει κανείς μαζί μας! :?
Για το αρχείο σας!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητέ φίλε μένω στο Πέραμα. Είμαι πολυ νεος στο θεμα της ερασιτεχνικης αστρονομιας, δεν εχω τηλεσκοπιο, και αν και με ενδιαφερει πολυ η αστρονομια, θελω να το ψαξω αρκετα πριν αρχισω να ασχοληθω με αυτη. Δεν θα μου αρεσε να αρχισω να ασχολουμε, να δωσω μια μικρη περιουσια για εξοπλισμο και μετα να τα παρατησω. Προς το παρον παρακολουθω το θεμα μεσα απο συζητησεις και sites στο Internet. Παραυτα αποτελει μια πολυ καλη κινηση το "μαζεμα" των Πειραιωτων απο ολες τις αποψεις, και απαντω θετικα σε αυτην την προσκληση.

 

Να ειστε ολοι καλα

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μου φυσικά και δεν είσαι έξω εάν και εφόσον μπορείς να συμμετέχεις στις μελλόντικές συναντήσεις φυσικά και είσαι μέσα. Επίπλέον θα ήθελα να ζητήσω συγνώμη εάν καθυστέρισα την απάντηση μου αλλά έλειπα εκτός Αθηνών και αδυνατούσα να παρακουθώ τα μηνύματα μου. Το Αιγάλεω βλέπεις δεν απέχει και πόλύ
Για το αρχείο σας!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

φίλε arisp, εάν θέλεις να συμμετέχεις στις συναντήσεις εφόσον γίνουν αυτές δεν είναι απαραίτητο να διαθέτεις τηλεσκόπιο, η συμβολή σου είναι αρκετή! Και παρόλο που εγώ σχετικά με εσένα πρέπει να είμαι παλιός στο επάγγελμα, ( ασχολούμαι τέσσερα χρόνια), σε σχέση με κάποιους άλλους είμαι πρωτάρης έτσι λοιπόν μην σε απάσχολεί κάτι τέτοιο, ένα πρωσόν πρέπει να 'χεις, να είσαι λίγο παλαβός, αυτό είναι όλο! :shock:
Για το αρχείο σας!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

φίλοι μου μας μέτρησα και ίσως μπορούμε να κανονίσουμε κάποιά συναντηση στο άμεσο μέλλον παρότι δεν είμαστε πολλοί πράγμα που θα φροντίσω να μην ισχύει για πολύ! Τι λέτε είστε μέσα και φυσικά πότε και πού προτείνεται;
Για το αρχείο σας!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορούμε πολύ ωραία, να κανονήσουμε ένα βραδάκι να πάμε για ένα χαλαρό καφεδάκι, να γνωριστούμε για πρώτη φορά και να ανταλλάξουμε απόψεις. Για την συνέχεια, εγώ θα ήθελα πολύ, να κανονίζαμε καμία ομαδική παρατήρηση.

Μάγκες, πρέπει να συναντηθούμε. Το καλό με την τεράστια πόλη μας, είναι ότι είμαστε ποσοτικά πολλοί (λόγω πληθυσμού) που ασχολούμαστε με την αστρονομία και άρα μπορούμε εύκολα να βρεθούμε με άλλους. Το κακό φυσικά με την Αθήνα, είναι ότι δεν έχουμε μέρη για παρατήρηση!!

APM Astrograph 107, Baader Steeltrack Focuser, NEQ6 Pro

ATIK 314L+, QHY5, Starlight Xp. USB Filter Wheel

 

http://astrophotographia.blogspot.com

http://photographiaHD.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπερα σε ολους!!

Αρχικα χαιρομαι ιδιαιτερα φιλε Κωνσταντινε που ξεκινας αυτη την προσπαθεια συναντησης και γνωριμιας με αλλους ερασιτεχνες αστρονομους και θα ηθελα να πω οτι αν και δεν ειμαι απο Πειραια θα με ενδιεφερε να περασω απο εκει καμια βολτιτσα να τα πουμε κι απο κοντα.

:)

φιλικα Βαγγελης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Y.Γ:οπότε μενει να κανονισουμε τελικα ποτε θα παμε για καφεδακι οπως ειπε κι ο crusader για να ανταλλαξουμε ιδεες και εμπειριες με τους αλλους ερασιτεχνες αστρονομους. Πότε ομως θα κανονισουμε τη συναντηση της αστροπαρεας;
φιλικα Βαγγελης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

φίλοι μου είμαι πραγματικά χαρούμενος που είστε τόσο πρόθυμοι και επιπροσθέτως θα ήθελα να πώ στο αγαπητό φίλο Evans ότι θα ήταν μεγάλη μας χαρά να συμμετέχει στη συνάντησή μας! Και όσο για τα καφεδάκια παιδιά θέλω να μάθω τις γεύσεις που σας αρέσουν. Περιμένω μυνήματα! :wink:
Για το αρχείο σας!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όσο γαι τη συνάντηση που ανέφερα και τόνισε ο φίλος evans εξαρτάται ποτε μπορείτε εάν δουλεύτε πότε έχετε κενό, εάν σπουδάζετε όπως εγώ πότε δεν έχουμε πολύ διάβασμα και εάν κάνετε και τα δύο πού τέμνονται οι εξισώσεις καθώς και το εμβαδό που δίνει το εμβαδό των δύο συναρτήσεων με τον άξονα των χχ'! Με πιάσατε νομίζω :shock: Περιμένω τις απαντήσεις σας!
Για το αρχείο σας!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητοί φίλοι,

 

Αν και έχω πολύ διάβασμα δεν θα απαντούσα αρνητικά σε μια συνάντηση. Φυσικά θα ήταν ιδανικό αυτό να γίνει και σε συνδυασμό με μια παρατήρηση, για να μπορέσουμε και μεις οι αρχάριοι να δούμε πως και τι μπορούμε να δούμε μέσα από ένα τηλεσκόπιο καθώς και να διδαχθούμε εννοιες και τεχνικες από τους πιο εμπειρους. Αυτος ο συνδυασμος της συναντησης με την παρατηρηση ισως να είναι δυσκολος αλλα πιστευω εαν διοργανωθεί σωστα, η συναντηση θα είναι πληρως επικοδομητικη. Εξ άλλου θα πεισει τους νεους -εκ των οποιων συμπεριλαμβανομαι και εγω- για το εαν συνεχισουμε με την ερασιτεχνικη αστρονομια ή οχι.

 

Να ειστε καλα όλοι

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπερα σε ολους!!

Εγω απο Δευτεραθα μπορώ να'ρθω αν κανονιστει η συναντηση της αστροπαρεας!

Υ.Γ:φιλε Κωνσταντινε, προτιμω τον καφε με καλη παρεα, ενδιαφερουσες συζητησεις και ολα αυτα σε ενα φιλικο περιβαλλον, αυτη ειναι και η αγαπημενη μου γευση! :wink:

φιλικα Βαγγελης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλοι μου πραγματικά είμαι χαρούμενος παρόλο που δεν νομίζω παρόλα τα τέσσερα χρόνια πείρας μου να βοήθησω τόσο όσο θα ήθελα γιατί δεν θα φανταστείτε πόσο εκνευρίζομαι όταν κάνω χειροκίνητο έλενχο στο τηλεσκόπιο μου, τώρα κυρίως που τα 'χει παίξει και το autostar άμα με διακόψει κάποιος την έβαψε, γιατί αμέσως μετά θα έχω χάει το αστέρι και ύστερα ξανά μανά οι εξισώσεις και οι ρυθμιστές! Ελπίζω πάντως να βοήθησω όσο μπορώ και να γίνει αυτή η συνάντηση αν και την βλέπω με βάση το πανεπιστήμιο και τη δουλειά μου είναι αδύνατο για την επόμενη εβδομαδα, ελπίζω να μήν σε στεναχωρώ φίλε Evan αλλα θέλω κιολάς να μαζευτούμε μερικοί ακόμα καθώς και να μου πέιτε μέρη που θα επιλέγατε τη συνάντηση μέρες που μπορείτε καθώς και να απαντήσουν αυτοί που δεν έχουν απαντήσει! Φιλικά Κώστας :wink:
Για το αρχείο σας!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όσο για τον καφέ φίλε μου Evan έχουμε τα ίδια γούστα αν και τον προτιμώ παράλληλα με γεύση βανίλια και σοκολάτα τριμμενη απο πάνω!!!

Δοκίμασε τον έτσι και θα με θυμιθείς, και αν δεν τον πετύχεις, με το καλό όταν συναντηθεί η αστροπαρέα θα φροντίσω να έχω τον κατάλληλο εξοπλισμό και για ανάλογους καφέδες προκείμενου να μεταδώσω την τέχνη που ξέρω καλύτερα ως πρόεδρος των αστροτεμπέληδων, δηλάδη για να μην παρεξηγούμε αυτών που κάνουν αστροπαρατηρήσεις πίνοντας ζεστό καφεδάκι έχοντας στο αριστερό χέρι το autostar να κάνει την δουλειά που έπρεπε να κανούν εκείνοι! Ωραία κόλπα, τι ατυχία που μου χάλασε το άτοιμο!!! :? :arrow: :twisted:

Για το αρχείο σας!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άντε ρε παιδιά, αφού αρκετοί είμαστε τόσο πρόθυμοι, δεν μένει απο το ορίσουμε μία ημέρα μέσα στην άλλη εβδομάδα (Μεγάλη), να την δούνε όλοι τις επόμενες μέρες απο το forum και να βγούμε..

APM Astrograph 107, Baader Steeltrack Focuser, NEQ6 Pro

ATIK 314L+, QHY5, Starlight Xp. USB Filter Wheel

 

http://astrophotographia.blogspot.com

http://photographiaHD.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνώ μαζί σου φίλε μου, αλλά προτειμάτε κάπου μόνο για καφέ ή κάπου για παρατηρήσεις; :?:
Για το αρχείο σας!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητοί φίλοι, μιας που η Πειραιώτικη παρέα μας μεγάλωσε προτείνω σαν ημέρα συνάντησης την Μ.Παρασκευή όπου για τους περισσότερους από εμάς θα είναι αργία ή ημιαργία. Προτείνω να συναντηθούμε αργά το απογευματάκι για καφέ και μετά να τα "μάσουμε" με τους πιο έμπειρους και να μας κάνουν ένα demo παρατήρησης. Πρέπει να οριστεί όμως κάποιος επικεφαλής ο οποίος θα πρέπει να συντονίσει την κατάσταση (επικοινωνία με ενδιαφερομένους, τόπος συνάντησης, ώρα κτλ)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης