Jump to content

Τι οθόνη χρησιμοποιείτε;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

SONY TFT 17'

 

Υ.Γ: Με CRT πάνω απο ώρα με πιάνει πονοκέφαλος

 

Aκριβως αυτο...

Μπορει η crt να εχει κατα πολυ καλυτερη αναλυση και χρωματα , αλλα ποναει κεφαλι.... :-&

Χρονια χρηστης crt πλεον δεν την αντεξα και πηρα μια 17τφτ και βρηκα την υγεια μου στην κυριολεξια....

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

17'' TFT

Ρε παιδιά, κάτοχοι οθονών 19/21, σκεφτόμουν να αγοράσω και εγώ τέτοιου μεγέθους οθόνη, αλλά είχα προβληματιστεί... δεν είναι λίγο μεγάλη? δεν έχω κάτσει σε υπολογιστή με τέτοια οθόνη ποτέ (μόνο σε καταστήματα έχω δει) αλλά μου φαίνεται ότι θα είναι κουραστικό να κοιτάω σε μία τόσο μεγάλη οθόνη.

Θα ήθελα την εμπειρία σας στο θέμα, γιατί ψάχνω να αγοράσω οθόνη, καθώς η τωρινή έφαγε μια τούμπα και... :oops: ... εχμ... έχει αρχίσει να πεθαίνει!

C8-NGT
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

EIZO TFT 19" 1280x1024. Απλά καταπληκτική σε desktop εφαρμογές, αστρονομικές εφαρμογές και... flight simulators! :)

 

και εγώ υστερα από 20 σχεδόν χρόνια χρήσης CRT, ειπα να κάνω πέρσυ ένα δώρο στα μάτια μου!

 

Νίκος

8" Meade LX90 LNT

5" Celestron Nexstar SE

ZenithStar 66 F/5.9 SD Doublet Apo

9x63 Bresser Binos

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε The Guardian έχω μια KDL-32U2000. Στην αρχή λίγο χάνεσαι μέχρι να συνηθίσεις, αλλά μετά δεν μπορείς να γυρίσεις σε μικρό monitor.

Δεν μπορώ να σου περιγράψω την αίσθηση.

DSC02560B.JPG.65f162442c584c08528563903ee0e424.JPG

:wink: Απλός παρατηρητής...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μια παλιά καλή crt eizo 17'' και κυρίως το τέρας 95'' στα 720p. :cheesy:

Ένα παιδί μετράει τ΄ άστρα. Μ. Λ

 

ΣΕΑΑ (Σύλλογος Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό που φοβούνται οι περισότεροι χρήστες με τις μεγάλες οθόνες, είναι οτι επειδή είναι μεγάλες, και η απόσταση απο τα μάτια είναι περίπου μισό μέτρο, για να διαβάσουν π.χ. ενα κείμενο θα κουνάνε συνέχεια το κεφάλι δεξιά-αριστερά, κτλ (αυτός είναι και ο λόγος που οι περισσότεροι αποφεύγουν να κάτσουν στις μπροστινές θέσεις του σινεμά..)

Ομως:

Σε οθόνες πάνω απο 19" το μέγεθος στα παράθυρα παραμένει το ίδιο με τις π.χ. 17"

Η διαφορά είναι οτι έχεις χώρο και για ενα παράθυρο ακόμα, εγω με τις 20" δουλεύω σε 1400Χ1280 αν θυμάμαι καλά, και μπορώ να εχω ερκετά παράθυρα ανοικτά.

 

Αν κοιτάξετε στην φωτο του Roben, έχει αρκετά παράθυρα ανοικτά, και τα βλέπει ταυτόχρονα, αν είχε μια 17", θα είχε μόνο ενα παράθυρο ανοικτό κάθε φορά.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλες οι crt αλλα οτι ρυθμισεις κ να κανεις η ακτινοβολια μενει.

Ευχαριστω αλλα δε θα παρω :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

thx παιδιά! θα πάω και από κάποια καταστήματα να δω πάλι οθόνες από κοντά, και μπορεί να προβώ στην αγορά μιας 19".. θα δούμε
C8-NGT
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης