Jump to content

Πρώτη απόπειρα (Σελήνη)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν είναι η πρώτη μου απόπειρα(σοβαρή τουλάχιστον) με σχεδόν ανύπαρκτο εξοπλισμό! Μόνο ένα 130ΕQ2 και τη minolta Z10 για αυτό θέλω επιείκια!

Λοιπόν έχω βάλει λίγο contrast και μερικό sharpening(εντάξει αρκετό!).

Μήπως έχει βγει κάτι λάθος ή είναι ρεαλιστική η εικόνα? Αυτό είναι το βασικό που με ενδιαφέρει. Κανένα άλλο κόλπο στο ps?

Έχω βγάλει πολλές ρε γμτ και θα τις ανέβαζα αλλά είναι 1,5ΜΒ η μία

 

upload1vz9.th.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομίζω πως έχεις βάλει αρκετά παραπάνω contrast και sharpen... Κατά τ'άλλα η φωτογραφία είναι καλή κατά τη γνώμη μου. Προσπάθησε να παίρνεις πολλές εκθέσεις με διαφορετικές ρυθμίσεις (αν έχεις τη δυνατότητα) για να μπορείς να διαλέξεις την πιο καλά φωτισμένη, αν μπορείς να έχεις τη μηχανή σε τρίποδο ώστε να μπορείς να τραβήξεις και σε 100 iso και να κάνεις όσο το δυνατόν λιγότερη επεξεργασία (levels, unsharp mask, color balance)

 

Καλή συνέχεια!!

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ καλή για αρχή, επίσης στο Photoshop εχει μια επιλογή στο μενού Files --> Save for web επιλέγουμε εκεί μορφή Jpeg και στην μπάρα με το image quality παίζουμε με την μπάρα μέχρι να πετύχουμε τα kbyte στην εικόνα που θέλουμε να σώσουμε(παρατηρούμε στα αριστερά κάτω στην εικόνα τις τιμές). Παράδειγμα εδώ στην gallely του forum μπορούμε να ανεβάσουμε εικόνες 1200Χ1200 με 302 kb.

 

Ξέχασα να σου πω ότι πριν το σώσιμο της εικόνας μας κάνουμε crop και resize γιατί όπως ανέφερα και πριν η εικόνα μας δεν πρέπει να ξεπερνά την ανάλυση 1200 Χ 1200 και καλά είναι το resolution στα 72.

 

Κάνε την αρχή σου με αυτήν!!!

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ISO 64 και 100 είναι όλες, δεν ανέβηκα παραπάνω και έχω πάρει αρκετές λήψεις με διαφορετικούς χρόνους διαφράγματος, άλλες σκοτεινές άλλες πιο φωτεινές και η καθεμιά τη χάρη της!

Όσο για τρίποδο έχω αλλά δεν μπορούσα να ελέγξω δύο κινήσεις. Το άτιμο το φεγγάρι φεύγει γρήγορα από το πεδίο

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εδώ ένα δείγμα από τις φωτογραφίες χωρίς επεξεργασία μόνο crop και resize. Ποια είναι η πιο σωστά ζυγισμένη κατά τη γνώμη σας?

 

pict0002av9.th.jpg pict0014rk2.th.jpg pict0015su0.th.jpg pict0018jp5.th.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτή είχα διαλέξει και εγώ. Τι ακριβώς αλλαγές έκανες για να δοκιμάσω και στη full ανάλυση?

edit: Όπως τις κοίταζα βλέπω ότι και η τρίτη έχει καλές λεπτομέρειες πάνω και έχει από μόνη της καλύτερο contrast

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Άλλη μια σε διαφοερική φάση. Με εμποδίζει ο τεράστιος φακός της μηχανής και μέχρι 52Χ μεγέθυνση πάει. Την εστίαση πως τη βλέπετε?

upload.thumb.jpg.9b0aeb9adc276cfb90b1b0d8bcdc835a.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

kekropa είσαι σε πολύ καλό δρόμο, εστίαση πολύ καλή!!

Πας βουρ για έκλειψη τώρα :wink:

 

Μελέτησε τους χρόνους

 

Φιλικά Γιώργος

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έρχεται η έκλειψη, μια ερώτηση μου ήρθε, πειράζει που κοιτάω τη σελήνη χωρίς φίλτρο? Για τα μάτια εννοώ. Κάπου έχω ακούσει ότι δεν είναι τόσο φωτεινή ώστε να δημιουργεί πρόβλημα αλλά ας σιγουρευτούμε καλύτερα
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όχι, δεν υπάρχει ζήτημα για να πάθεις ζημιά στα μάτια σου.Απλά όταν είναι σε γεμάτη φάση είναι πολύ κουραστική η παρατήρηση της.Υπάρχει φίλτρο που μειώνει την φωτεινότητα και αυξάνει το contrast.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όχι, δεν υπάρχει ζήτημα για να πάθεις ζημιά στα μάτια σου.Απλά όταν είναι σε γεμάτη φάση είναι πολύ κουραστική η παρατήρηση της.Υπάρχει φίλτρο που μειώνει την φωτεινότητα και αυξάνει το contrast.

 

μισό λεπτάκι...

 

δηλαδή αν η Σελήνη είναι κατακόκκινη(δε γνωρίζουμε τι χρώμα ακριβως θα πάρει)

θα είναι κουραστική για τα μάτια??

 

δε νομίζω... ότι χρειάζονατι ούτε φιλτρα ούτε κάτι άλλο

scooby doobi dooo!!!!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε jupiter αυτό που ρώτησα είναι άσχετο με την έκλειψη. Απλώς επειδή σε πανσέλληνο η σελήνη έχει αρκετά έντονη φωτεινότητα μήπως χρειάζεται κάποιο φίλτρο για την ασφαλέστερη παρατήρηση και σε αυτό με κάλυψε ο nickthegreek με την απάντησή του
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

λοιπόν επιστρέφω στο thread

με φώτο αυτή τη φορά...

 

ήθελα να δω τις δυνατότητες του προγράμματος μου! :D

 

τι λέτε?

τι διορθώσεις επιδέχεται ακόμα? :cheesy:

 

lunar3.JPG.987b08e221786c66bffa46a257a41fdc.JPG

η τρίτη από τις φωτογραφίες που μας παρουσίασες φίλε kekropas με λίγο πείραγμα όμως...

scooby doobi dooo!!!!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης