Jump to content

Astrovox Athens Meeting


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι λέτε να μαζευτούμε οι Αθηναίοι Αστρόφιλοι για καφεδάκι κάπου κεντρικά την Κυριακή 11 Φεβρουαρίου?

 

Προτείνω το ευκόλως προσβάσιμο StarBucks στην οδό Κοραή...Ανεβαίνοντας τα σκαλιά του σταθμού Μετρό "Πανεπιστήμιο" πέφτεις πάνω του!

 

:roll:

Λέσχη Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κοίτα,η ιδέα ωραία είναι, αλλά σε μια καφετέρια θα γίνει πανικός αν μαζευτούμε. Πρέπει να γίνει κάπου ανοιχτά κ μπορεί να συνδιαστεί και με παρατήρηση. Το πρόβλημα θα είναι τα άτομα σε μια καφετέρια νομίζω...
Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το πρόβλημα θα είναι και η συζήτηση. Σε ένα τραπέζι 10 ατόμων πως θα συζητήσεις με την άλλη άκρη; Θα πρέπει να μετακινούμαστε συνέχεια...
Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δε ξερω τι λετε εσεις παντως αν θελετε επειδη το βρισκω πολυ ομορφη ιδεα προτεινω το μαγαζι στο οποιο παιζω αυτο το καιρο μουσικη. ENVY cafe. Για περισσοτερες πληροφοριες περι διευθυνσης οποιος θελει του στελνω ενα πμ να προσδιορισω ακριβως τη διευθυνση.

 

Θα μιλησω με τους συνεργατες μου να ετοιμασουμε κατι. Τι λετε?

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Hey,

 

Starbucks sounds good to me because I have an exceedingly low tolerance for cigarette smoke and Starbucks is a smoke free zone.

 

-Fred

www.instrumentsoflight.com - www.ras.org.uk

www.avastronomyclub.org - www.aavso.org (LEF)

www.imca.cc (#9181)

www.alpo-astronomy.org

Astrovox Member #4.

Doing astronomy since 1970

Sky & Tel subscriber since 1971

www.highdeserttelescopes.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σελήνη 24 ημερών ... πολύ δύσκολο το βλέπω. :mrgreen:

 

Για αυτό μου αρέσετε κ. Αντώνη =D> =D> =D>

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλή ιδέα, αλλα δυστυχώς θα είμαι στη Σύμη για δουλειά. Φευ... Θα είμαι νοερά μαζί σας.
Δημήτρης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σελήνη 24 ημερών ... πολύ δύσκολο το βλέπω. :mrgreen:

 

Για αυτό μου αρέσετε κ. Αντώνη =D> =D> =D>

Τον τελευταιο μηνα εχασα την μηνιαια συναντηση της ΕΑΕ ... κατι πολυ σπανιο για μενα (ειναι η πρωτη φορα σε περιπου τρια χρονια) αλλα μιλαμε για αιθριο καιρο την συγκεκριμενη μερα/βραδια με σεληνη γυρω στης 26 ημερων. :oops: \:D/

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά,

 

Επειδή έγινα και εγω Αθηναίος τελευταία και μάλιστα είμαι και κοντά στην Πανόρμου count me in.

 

Κώστας

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά,

 

Επειδή έγινα και εγω Αθηναίος τελευταία και μάλιστα είμαι και κοντά στην Πανόρμου count me in.

 

Κώστας

:wink: :wink: =D> =D>

Αντε παιδιά να γνωριστούμε, γιατί όπως λέει μια έκφραση " είμαστε πολλοί αλλά είμαστε σκόρπιοι !!" :lol: :lol:

Φιλικά

Νίκος Λαμπρίδης

Eppur, si muove

Galileo Galilei (1564-1642)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επειδή έγινα και εγω Αθηναίος τελευταία και μάλιστα είμαι και κοντά στην Πανόρμου count me in.

Resistance is futile. You will be assimilated. (Borg, Star Trek)

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

KOTS μιλάς για το Envy cafe στην πανόρμου; Ωραίο κατάστημα, εγώ δεν έχω αντίρηση.

 

Εχω χασει τη μπαλα με τα μαγαζια μας. Σκεψου οτι δε το ηξερα οτι εχουμε ανοιξει και εκει. Μηπως ομως ειναι συνωνυμια? αλλα δε νομιζω να παιζει να εχει τολμησει καποιος να ανοιξει μαγαζι με ιδιο ονομα. Θα ειχε κλεισει πριν ανοιξει! :P

 

Ifikratis σου στελνω πμ με την ακριβη διευθυνση. Δε τη δινω δημοσια για ευνοητους λογους. :)

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά δεν υπάρχει αμφιβολία οτι υπάρχουν καλύτερα cafe απο τα Starbucks, αλλα μιλάμε για κάτι ευκόλως προσβάσιμο με μετρό (πιστέψτε με δεν υπάρχει κάτι πιο ευκολο απ'τα συγκεκριμένα Starbucks), και για κάτι χωρίς κρυφή διεύθυνση! :P

Διότι όσα PM και να πέσουν είναι σίγουρο οτι θα χάσουμε προσέλευση αν δεν έχει η πρόσκληση φανερή μορφή ανακοίνωσης...

 

Έτσι λοιπόν επιμένω στα Starbucks, καθ'ότι έχω κάνει και αλλα meeting με αλλα forum, και έχει "αντέξει" μέχρι 20 άτομα, είμαι σιγουρος οτι θα είμαστε πολυ λιγοτεροι...

 

KOTS αν το envy cafe σκοπεύει να αποκαλύψει την τοποθεσία του, και είναι κεντρικά κάπου, για να είναι δικαια απόσταση για όλους, τότε ναι ευχαριστως...

 

σου στελνω πμ με την ακριβη διευθυνση. Δε τη δινω δημοσια για ευνοητους λογους. :)

 

Μόνο σε μένα δεν είναι ευνόητοι? Δηλαδή στο exodos.gr η σε κάτι παρόμοιο δεν υπάρχει? :P

Λέσχη Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μερικές σκέψεις:

 

Θεωρώ ότι όταν θες να κανονίσεις μία τέτοια συνάντηση πρέπει να ή να έχεις προτείνει από πριν έναν χώρο που έχει τη δυνατότητα να φιλοξενήσει όσο το δυνατόν περισσότερα άτομα ή να δούμε τη συμμετοχή πρώτα και να κλείσουμε το χώρο μετά.

 

Γενικά νομίζω πως εάν συμμετάσχουν έστω λίγοι από τους Αθηναίους αστροβοξίτες θα μαζευτούν περισσότεροι από 20..

 

Ακόμα, θεωρώ ότι οι περισσότεροι από εμάς θα προτιμούσαν ένα είδους διαφορετικής συνάντησης από το μαζευτούν 20-30 ατομα σε μια καφετέρια που δεν θα μπορείς να μιλήσεις/αλληλεπιδράσεις με όλους..δεν ξέρω ίσως να φταίει η φύση της ενασχόλησης μας και η συνήθεια με τους μεγάλους χώρους όταν συναντιόμαστε σε παρατηρήσεις, συνέδρια και λοιπές παρόμοιες εκδηλώσεις.

 

Τέλος, νομίζω ότι τέτοια meetings ίσως θα έπρεπε να συζητηθούν και με τους υπεύθυνους του φόρουμ για να μπορούν να είναι και αυτοί παρόντες ή έστω να το προωθήσουν ή να κάνουν προτάσεις..εκτός βέβαια εάν είναι τόσο πολύ ανεπίσημο..αλλά κρίμα είναι να μην οργανωθεί κάτι πολύ καλό!

 

Όπως και να 'χει κατά πάσα πιθανότητα θα μπορώ να παρεβρεθώ και εγώ στη συνάντηση..αν βέβαια δέχεστε μη Αθηναίους (Αλλά γιατί δεν κάνουμε και συναντήσεις σε Πάτρα & Θεσσαλονίκη?) :mrgreen:

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά μάλλον είμαι κι εγώ μέσα. Έχει ξαναγίνει συζήτηση για το ενδεχόμενο μιας συνάντησης για καφέ, αλλά δεν υπήρξε κάποια θετική συνέχεια. Προτείνω να το φιξάρουμε για Starbucks που είναι κεντρικό σημείο, έστω και αν μαζευτούμε - το πιθανότερο - πάνω από είκοσι. Εξάλλου, μπορούμε πάντα να το γυρίσουμε σε ... happening και διαδήλωση κατά της φωτορύπανσης :mrgreen:

Πέραν της πλάκας, θα είναι καλή προσπάθεια να γνωριστούμε λιγάκι έστω και αν το όλο πράγμα καταλήξει σε πηγαδάκια ή μείνει σε επίπεδο χειραψίας :)

Φιλικά,

Ηλίας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γενικά δεν ξέρω κατα πόσο είναι εφικτό το να γίνει παρατήρηση σε μια τέτοια συνάντηση, εκτος αν πάμε σε κανένα γήπεδο η σε κανενα parking!

Πιστεύω οτι παρατήρηση και συζήτηση δεν μπορούν να υπάρξουν ταυτόχρονα σε Αθηναικό meeting...Εκτός αν πάμε για καφε πουθενά, και κάποιος μετα μας "δεχτεί" στην ταράτσα του... :mrgreen:

Λέσχη Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είμαι και εγώ απολύτως μέσα... Τα starbucks είναι η αλήθεια ότι δεν τα πολυπαω, ένας χώρος ποιο ανοιχτός θα ήταν καλύτερο για μια τέτοιου είδους συνάντηση, αλλά δεν έχω να προτείνω κάτι... Σε χωρο καφετεριας θα χωριστουμε σε επιμερους ομαδες που θα συζητανε με τους διπλα αντε και τους απεναντη του τραπεζιου και θα χαθει το κλιμα της "ομαδας"... Πάντως να γίνει, να μη μείνει απλά γραμμένο στο forum... :cheesy:
Να δουμε ποτε θα ξαναδουμε σκοταδι.... Ριμαδα φωτορυπανση... ](*,) ](*,) ](*,)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και εγώ συμφωνώ για τα starbukcs!!!!! Πιστεύω οτι είναι πολύ καλή ιδέα! Αλλά για τί ώρα λέτέ περίπου;
Είμαστε όλοι μας αστρόσκονη και κάποια μέρα θα γυρίσουμε στα άστρα...!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης