Jump to content

Dob 8'' και Κρόνος.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φιλαράκια γειά σας,είμε ο Παναγιώτης και στις 6-3-07 κατάφερα με το dob 8'' και την Canon ,χρησιμοποιώντας τον εναν HYPERION 8mm που επανω του προσάρμοσα την canon με χρόνο 1/5 δευτ. και ISO 800 να αποθανατήσω τον Κρόνο όπως τον βλεπετε παρακάτω.Ας μου πεί κάποιος που ξέρει περισσοτέρα αν με καποια άλλη ρύθμισει μπορεί να βελτιωθεί το αποτέλεσμα ,η πια πλέον μόνο με ισημερινή στήριξη κ.τ.λ.

1206515301_6-3-07(1).JPG.be2beff8a9b9c8811318728e4da3b357.JPG

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χωρίς να είμαι ειδικός στις αστροφωτογραφίες μου αρέσει το αποτελεσμά σου διότι τα κατάφερες με dob.

Τι επεξεργασία έχεις κάνει στην φωτο? ειναι 100% crop η έχει κάνει crop και resize?

 

Παράλληλα μου δίνεις κουράγιο μιας και έχω dob 8' και εγω και μια d50 να βγάλω και εγώ.

Μου λειπει ο hyperion αλλα σύντομα..., αλήθεια (αν και off topic) είσαι ευχαριστημένος απο τον συνδυασμο dob8 και Hyperion?

 

Καλη συνέχεια!

Imagination is more important than knowledge
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παναγιώτη, σαφώς είναι ενα όμορφο αποτέλεσμα για Single Frame με τον τρόπο που χρησιμοποίησες.Όμως αν ενδιαφέρεσαι για πλανητική αστροφωτογράφηση, η ισημερινή στήριξη είναι μονόδρομος.Με Dob μόνο σελήνη μπορείς να βγάλεις σε ικανοποιητικό βαθμό αλλά και πάλι μέχρι ενός ορίου.Στο λέω απο πρώτο χέρι μιας και εγώ προσπαθώ να χρησιμοποιώ στο μέγιστο δυνατό τον δικό μου ανάλογο εξοπλισμό και τα αποτελέσματα είναι απλώς μέτρια.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το γεγονός είναι ότι αν θες να ασχοληθείς "σοβαρά" με αστροφωτογράφηση πρέπει να πάρεις ισημερινή...δύσκολα μπορείς να πάρεις καλύτερη φώτο απο αυτή με dob και ψηφιακή πράγμα που συνεπάγεται ότι δεν έχει πολλές ευκαιρίες εξέλιξης...

 

Βέβαια η τεχνολογία κάνει θαύματα και το Registax μπορεί να δώσει εκπληκτικά αποτελέσματα αλλά μάλλον τζάμπα θα παιδεύεσαι...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητέ φίλε pentraks η φωτο έχει υποστεί μόνο crop, και μια μικρή βελτίωσει στο φωτισμό του ειδώλου. Όσο για τον hyperion πιστεύω πως είναι ένα αξεσουαρ που δεν πρέπει να λείπει από το dob .Μαλιστα αν μιλήσουμε για τα 8mm και πλανητική παρατήρηση τότε μάλλον θα τον έχεις μόνιμα κολημένο επάνω.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης