Jump to content

Πρωτη αποπειρα σεληνης με κινητο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας και απο εμενα. Ειναι η πρωτη μου φορα που γραφω στο site και θελω την γνωμη σας για τις πρωτες μου φωτογραφιες σεληνης. Οι photos παρθηκαν στις 27.02.07 με τον φανταστικο μου εξοπλισμο! :shock: DOB8 SKYWATCHER και για φωτογραφικη μηχανη κινητο sharp770 με τα απειρως πολλα 1,3 megapixels!!! :oops:

http://www.astrovox.gr/forum/album_pic.php?pic_id=3393

http://www.astrovox.gr/forum/album_pic.php?pic_id=3394

http://www.astrovox.gr/forum/album_pic.php?pic_id=3392

Φιλικά

Δημήτρης Κ.

 

Σ.Ε.Α.Α (Συλλογος Eρασιτεχνικής Aστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καταρχάς, Χρόνια Πολλά! :) Κατά δεύτερον, μην παιδεύεσαι με το κινητό.Με Dob γίνεται φωτογράφηση σελήνης αλλά θα χρειαστείς κάτι καλύτερο απο απλώς ενα Sharp770.Γνώμη μου είναι να προμηθευτείς μια κανονική ψηφιακή μηχανή, με την οποία θα μπορείς να κάνεις φωτογράφηση γενικού περιεχομένου επίσης.Θα χρειαστείς μια με αισθητήρα τουλάχιστον 3.2MP.Όταν θα έχεις στα χέρια σου μια, θα μπορείς να κάνεις φωτογράφηση σελήνης με τον ίδιο τρόπο (Afocal-ουσιαστικά έχωντας τον φακό κολλημένο στο προσοφθάλμιο).Καλή συνέχεια! :wink:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραίες, ειδικά αν σκεφτείς τον εξοπλισμό.

 

με τα απειρως πολλα 1,3 megapixels!!! :oops:

 

Το πρόβλημά σου δεν είναι τα megapixels, καθώς πολλά επαγγελματικά ccd είναι κάτω του ενός megapixel. Oι φωτογραφίες των κινητών πάσχουν από δύο λόγους:

 

1. Άθλια οπτικά. Και ας λένε οπτικα carl zeiss, δε πα να βάλουν και TMBOptical πάνω, ένας μικρός φακός 10mm το μέγιστο πόσο μπορεί να δώσει πια? Και μπαίνει εκεί με τη λογική του να αντέχει σε πτώσεις κλπ. όχι επειδή έχει low dispersion κλπ.

 

2. Μικρό SNR, ή αλλιώς πολύ ηλεκτρονικό θόρυβο. Λογικό, αν σκεφτείς το ζούμπηγμα που πέφτει εκεί μέσα αλλά και το ότι έχεις ενεργό εκπομπό 2W δίπλα και στο ίδιο κύκλωμα.

 

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ και απο εμένα!

Σκόρπιες σκέψεις:

 

http://ngc253.blogspot.com/

travel... without movement...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καταρχάς, Χρόνια Πολλά! :) Κατά δεύτερον, μην παιδεύεσαι με το κινητό.Με Dob γίνεται φωτογράφηση σελήνης αλλά θα χρειαστείς κάτι καλύτερο απο απλώς ενα Sharp770.Γνώμη μου είναι να προμηθευτείς μια κανονική ψηφιακή μηχανή, με την οποία θα μπορείς να κάνεις φωτογράφηση γενικού περιεχομένου επίσης.Θα χρειαστείς μια με αισθητήρα τουλάχιστον 3.2MP.Όταν θα έχεις στα χέρια σου μια, θα μπορείς να κάνεις φωτογράφηση σελήνης με τον ίδιο τρόπο (Afocal-ουσιαστικά έχωντας τον φακό κολλημένο στο προσοφθάλμιο).Καλή συνέχεια! :wink:[/q

 

Μην εχοντας τον τελειο εξοπλισμο χρησιμοποιω και εγω αυτην τη μεθοδο.Εχω μια ψηφιακη και προσπαθω.Χωρις βεβαια να υπαρχει μετρο συγκρισης με τις φωτο που παιρνονται με κανονικο εξπλισμο,μπορω ετσι να τραβω εστω συμπαθητικες φωτογραφιες?? :?: Τουλαχιστον μεχρι να παρω καλυτερο εξοπλισμο....

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ως πρώτη προσπάθεια, πολύ καλή, με δεδομένο τον εξοπλισμό σου (η καλύτερα τον ανύπαρκτο εξοπλισμό σου). Μη μασας, συνέχισε την προσπάθεια αφού γουστάρεις, και όταν με το καλό πάρεις μηχανή θα δείς και καλύτερα αποτελεσματα.

ΥΓ να λέμε και μιά καλή κουβέντα ρε παιδιά, δεν βλάπτει.

Δημήτρης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

...Χωρις βεβαια να υπαρχει μετρο συγκρισης με τις φωτο που παιρνονται με κανονικο εξπλισμο,μπορω ετσι να τραβω εστω συμπαθητικες φωτογραφιες?? :?: Τουλαχιστον μεχρι να παρω καλυτερο εξοπλισμο....

 

Βεβαίως!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορείς να τραβάς αρκετά καλές φώτο της Σελήνης με το κινητό.

μιλάω εκ πείρας μιας και για αρκετούς μήνες είχα μόνο ενα Κ750 σαν.. φωτογραφικό εξοπλισμό, με αρκετά καλά αποτελέσματα στην Σελήνη.

Θέλει βέβαια υπομονή, και δοκιμές, για να πετύχεις κάτι καλό, αλλα θα σου χρησιμεύσει αυτή η "πείρα" που θα αποκτήσεις, για την ψηφιακή ίσως που θα πάρεις μελλοντικά.

 

(κοίτα εδω την φώτο που έχω για φόντο στο κινητό http://www.astrovox.gr/forum/album_pic.php?pic_id=1981

είναι 3 φώτο απο το κινητό επεξεργασμένες με Registax)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστω πολυ ολους σας για τα χρονια πολλα και για την πολυτιμη γνωμη σας. Σιγουρα η χρηση του κινητου για φωτογραφηση afocal ειναι απαραδεκτη και δεν μπορει σε καμια περιπτωση να πλησιασει το αποτελεσμα μιας φωτογραφικης μηχανης. Εκανα και το λαθος να χρησιμοποιησω ψηφιακο ζουμ. Χωρις ζουμ ισως να υπηρχε λιγο λιγοτερος θορυβος. Πολυ συντομα θα αποκτησω μια (νορμαλ) ψηφιακη μηχανη Canon EOS 30D και πιστευω με πολυ προσπαθεια και λιγη τυχη να βγαλω κατι αξιοπρεπες για Dob. [-o< Πολυ καλη φιλε dracula για κινητο. Τι προσοφθαλμιο χρησιμοποιεις γιατι βλεπω αρκετα μεγαλη μεγενθυση?

Φιλικά

Δημήτρης Κ.

 

Σ.Ε.Α.Α (Συλλογος Eρασιτεχνικής Aστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα δοκιμασω και εγω με Barlow. Το αποφυγα γιατι νομιζα οτι το πιο πολυ γυαλι και η μεγαλυτερη μεγενθυση λογω κουνηματος θα "χαλουσε" ακομα πιο πολυ το ειδωλο αλλα αν κρινω απο το αποτελεσμα σου μαλλον λαθος εκανα.

Φιλικά

Δημήτρης Κ.

 

Σ.Ε.Α.Α (Συλλογος Eρασιτεχνικής Aστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σιγουρα η χρηση του κινητου για φωτογραφηση afocal ειναι απαραδεκτη και δεν μπορει σε καμια περιπτωση να πλησιασει το αποτελεσμα μιας φωτογραφικης μηχανης.

 

Έτσι είναι! Πόσο μάλλον οταν και με την ίδια την ψηφιακή μηχανή βγάζεις μέτρια αποτελέσματα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ολα αυτά είναι για να πειραματιστούμε, να πάρουμε μια γεύση και να μάθουμε! Δε μετράει μόνο το αποτέλεσμα.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω βγάλει κι εγώ αρκετές φωτογραφίες της σελήνης με κινητό στο 1 megapixel και ουδεμία σχέση έχουν με τις δικές σου που είναι κλάσεις ανώτερες, πολύ καθαρές και με ευκρινείς λεπτομέρειες.

Μάλλον ήρθε η ώρα ν αλλάξω κινητό ! :P =P~ :P

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

οι φωτογραφιες ηταν πραγματικα πολυ καλες και μαλιστα για πρωτη ληψη και μεσω κινητου. αν θελει να ασχοληθει καποιος με την αστροφωτογραφια σε πολυ σοβαρο επιπεδο χρειαζεται δυστυχως και τον αντιστοιχο εξοπλισμο. ομως με ενα δαχτυλιδι ανταπτορα και μια καλη μηχανη μεγαλης φωτοευαισθησιας αρκει για να κανει κανεις θαυματα! πολυ καλη η προσπαθεια σου . συνεχισε την προσπαθεια και προς τα πιο απομακρα ουρανια σωματα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το οτι βγηκαν οι φωτογραφιες καλουτσικες ειναι καθαρα θεμα τυχης. Παντως ειδα οτι οταν εστιαζεις με το κινητο περιπου 5 με 10 χιλιοστα απο το προσοφθαλμιο και δεν το εχεις κολημενο επανω βγαινουν πιο καθαρες. Φιλη Κατερινα μολις μου εδωσες μια ιδεα! :idea: Ισως πρεπει να κανουμε μια ερευνα αγορας κινητων καταλληλων για αστροφωτογραφηση :lol: :lol: :lol:

Φιλικά

Δημήτρης Κ.

 

Σ.Ε.Α.Α (Συλλογος Eρασιτεχνικής Aστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η μονη επεξεργασια που μπορεσα να κανω ειναι ανεβαζωντας λιγο το contrast. Και αυτο μεσω Wold. Τις εστειλα μεσω Ιντερνετ καφε και δεν μπορεσα να βρω ειδικο προγραμμα επεξεργασιας.

Φιλικά

Δημήτρης Κ.

 

Σ.Ε.Α.Α (Συλλογος Eρασιτεχνικής Aστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης