Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ακριβώς! Αυτό που χρειάζεσαι είναι ένα πραγματικό τηλεσκόπιο για να ξεκινήσεις ιδανικά το χόμπυ.Δες εδώ http://www.aktistar.gr/GSOpres/GSOtextA.htm το 8" στα 360 €.Καλή διάμετρος σε προσιτή τιμή! :wink:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια και απο εμενα.

1.Πολυ μικρα και τα δυο(ειδικα το 80αρι,δυστυχως δεν κανει για τιποτα).Ειναι ενα "κλικ" πανω απο ενα ζευγαρι κυαλια,ενω φυσικα,δεν βλεπει στερεοσκοπια και ειναι ποιο απαιτητικο στην μεταφορα-στησιμο.

2.Εχουν πλοηγηση,αλλα εκει που θα σε πανε,τελικα δεν θα δεις τιποτα,λογω περιορισμενων δυνατοτητων.

3.Το 90αρι θα σου δωσει ομορφα Σεληνιακα πλανα,και υποψια πλανητων.

4.Για αστροφωτογραφηση......ουτε λογος για το 80αρι(πολυ μικρη μεγενθυνση-ασταθεια), ουτε για το 90αρι (πολυ σκοτεινο-ασταθεια).

5.Φερουν καποια τεχνολογια,η οποια ομως δεν εχει πρακτικη εφαρμογη.

6.Ιδιαιτερα φορητα (ομολογουμενως) αλλα τελικα προς τι?......

7.Ισως καποιος θα τα επελεγε,σαν δευτερα (μαλλον τριτα) τηλεσκοπια.

8.Οι διαφημησεις τους,ειναι απο τις πιο....παραπλανητικες :P

9.Προσεξε πολυ πριν αποφασισεις.Αν τα θες για κυριο τηλεσκοπιο,και σαν εισαγωγη στην ερασιτεχνικη αστρονομια,απλα θα απογοητευτεις.

Γεια και χαρα!

{και στην ουσια,χωρις ουσιαστικο κερδος και αποδοση,εχεις και την βλαβη να παραμονευει,και ο δρομος για την Γερμανια ειναι ιδιαιτερα......γνωστος και δημοφιλης στην Ευρωπη,ακομα και για καμμενο λαμπακι{(χωρις υπερβολη!!!)}

:-k :-k :-k [-( [-( [-(

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ενα 125αρι θα ηταν ισως καλυτερο για καποιον απαιτητικο,αλλα με οχι μεγαλη εμπειρια;(Ο φιλος Ηλιας μας εχει αποδειξει πως μπορει τουλαχιστον να τραβηξει θεαματικες φωτογραφιες.)

 

 

Πρεπει να κοιταξω και για κατι αλλο με autostar (π.χ. celestron); O:) O:) O:)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ενα 125αρι θα ηταν ισως καλυτερο για καποιον απαιτητικο,αλλα με οχι μεγαλη εμπειρια;(Ο φιλος Ηλιας μας εχει αποδειξει πως μπορει τουλαχιστον να τραβηξει θεαματικες φωτογραφιες.)

 

 

Πρεπει να κοιταξω και για κατι αλλο με autostar (π.χ. celestron); O:) O:) O:)

 

αν δεν έχεις εξοικείωση με το νυχτερινό ουρανό καλό θα είναι να αποκτήσεις πρωτού ασχολειθείς με την αστροφωτογράφηση.. :)

 

το έχουμε πει πολλές φορές σημα΄σία δεν έχει μόνο πόσο ελκυστικό είναι αυτό που παρατηρούμε αλλά και πόσο απέχει άλλες ενδεχομένως αστροφυσικές πληροφορίες κλπ...

 

τουλάχιστον με μικρα ανοίγματα( άρα όχι με πολλά λεφτά) μη περιμένεις να σου δώσει ότι καλύτερο περιμένεις η αστροφωτογράφηση...

 

καλό θα είναι να μας πεις πρώτα τι εμπειρίες αστρονομικές έχεις και προχωράμε... :cheesy:

scooby doobi dooo!!!!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εμενα προσωπικα δε με συγκινει τιποτα απο τα δυο.

 

Μιλαω εφοσον απεκτησα το πρωτο και μοναδικο μου μεχρι ωρας τηλεσκοπιο ενα 10'' dob.

 

Δεν ξερω ποση εμπειρια εχεις στις παρατηρησεις,αλλα η δικια μου εμπειρια εδειξε οτι οταν εχεις περασει ωρα κατω απο τα αστερια με διαφορα οργανα θα καταλαβεις ποιο ειναι το καταλληλο για σενα.

 

Φιλικα Νικος

Οταν εχεις ενα προβλημα,κοιτα τ'αστρα,

εκει θα βρεις τη λυση...

www.orionas.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το 125 το ειχα,και μπορω να πω οτι ηταν παραπανω απο αξιολογο τηλεσκοπιο.Καλοστημενο,στιβαρο και ακριβεστατο,με διαμετρο ικανη να αποδοσει τα βασικα χαρακτηριστικα των αντικειμενων βαθεως ουρανου,με καλες συνθηκες παρατηρησης.Για πλανητες δεν τιθεται θεμα.....κοντραστ και διαυγεια εξαιρετικα!!

Το θεμα ομως ειναι οτι παει ψηλα η τιμη του(παντα για μεταχειρισμενο μιλαμε)σε σχεση με τα αλλα 2,αλλα ειπαμε...καμμια σχεση.

Για αστροφωτογραφηση Σεληνης-Πλανητων αριστο(και μενει εκει).

Αρκετα βαρυτερο και ογκοδεστερο απο τα αλλα,σε καμμια περιπτωση δεν ειναι τηλεσκοπιο της τελευταιας στιγμης ως προς τη μεταφορα.Απαιτει προετοιμασια,και ικανη προστασια(εγω ειχα φτιαξει βαλιτσα ειδικη,και την ειχα στην πλατη σαν σακ-βουαγιαζ,για γρηγορα ον-οφ με μηχανη).

Σε σκοταδι, οπου με πηγαινε μεσω του συστηματος,ειχα ευκρινη και σταθερο στοχο.

Το συστηνω ανεπιφυλακτα σαν το οριο των ευκολων στη μεταφορα τηλεσκοπιων.

(μαλλον....μετα απο το celestron 8i το οποιο ειναι ακομα πιο ολιγαρκες και παναλαφρο,παρα τις περισσοτερες ιντσες)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το 90νταρι μπορει να σου δωσει πανεμορφες εικονες πλανητων με το ματι.Στη φωτογραφηση ομως δεν επαρκει .

Εχω 90νταρι maksutov .Ο μεγαλος εστιακος του λογος σου επιτρεπει κυριως πλανητικη φωτογραφηση .Ωστοσο το ανοιγμα ειναι μικρο .Επομενως ακομη και αστροφωτογρασηση να κανεις με καποιο απο αυτα τα δύο autostar δε θα χρειαστεις .

Απο DSO στοχους μονο τα φωτεινοτερα Messier θα μπορεσεις να φωτογραφισεις ενω ακομη κι ενα 6" νευτωνιο θα σου δωσει ασυγκριτα καλυτερες εικονες .

Ποιους στοχους θελεις να φωτογραφιζεις ?

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια χαρά.

Το όριο της φορητότητας θεωρώ οτι είναι το ΕΤΧ-105, το οποίο και έχω. Το ΕΤΧ-105 είναι επίσης το όριο μεταξύ αστρονομικού οργάνου και αστρονομικού gadget στην συγκεκριμένη σειρά τηλεσκοπίων, καθώς, μαζί με το ΕΤΧ-125, έχει καλύτερη ποιότητα κατασκευής σε σχέση τα μικρότερα αδέρφια του, με 1450mm εστιακή απόσταση δίνει καλές έως πολύ καλές εικόνες πλανητών και με 4 ίντσες διάμετρο παρέχει εικόνες από τα φωτεινότερα deep sky αντικείμενα μέσα από την πλούσια βάση δεδομένων του.

 

Φιλικά

 

PapGeo

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστω ολους για τη γνωμη σας.Ενδιαφερομαι να φωτoγραφιζω τα βασικα:σεληνη,πλανητες,καθως και καποιους γαλαξιες και νεφελωματα(Μ31,Μ51,Μ42,Μ57 κ.τ.λ.)

 

Ποιο τα τρια ΕΤΧ (90,105 ή 125)θα ηταν καλο για καποιον με μετρια εμπειρια παρατηρησης(και καθολου φωτογραφησης);Επισης,με τι εξοπλισμο αστροφωτογραφησης;

 

Σας ευχαριστω ολους και παλι θερμα,σε τετοιες περιπτωσεις,η πειρα βοηθαει πολυ!!! :D :D :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κανένα από τα 3 δεν προσφέρεται για να φωτογραφίσεις γαλαξίες και νεφελώματα. Για πλανήτες με το μεγάλο (125) κάτι γίνεται όμως είναι σχετικά τσιμπημένης τιμής κατά την άποψή μου.

 

Στην πράξη, οι περισσότεροι από όσους ξέρω που έχουν κάποιο από τα μικρότερα ΕΤΧ καταλήγουν να παρατηρούν μόνο το φεγγάρι και τους λαμπρούς πλανήτες ενώ τα χρησιμοποιούν συνήθως στο χειροκίνητο και όχι στο Go-To. Και τελικά αυτό μετράει, πως καταλήγει και το χρησιμοποιεί κανείς και όχι οι θεωρίες για το αν κάτι είναι καλό ή όχι. (Αν πολλοί από εσάς έχετε ΕΤΧ-70 ή ΕΤΧ-80 και συχνά παρατηρείτε deep sky με το go-to διαψεύστε με!) Αν κανείς πρόκειται να παρατηρεί το φεγγάρι και τους πλανήτες δε χρειάζεται ούτε go-to και με τα λεφτά ενός ΕΤΧ μπορεί να πάρει ένα dob και να πάει σε εντελώς άλλο επίπεδο. Επίσης, καλή η φορητότητα αλλά και πάλι αν έχεις ένα τηλεσκόπιο 80 χιλιοστών θα το σκεφτείς διπλά πριν πάρεις τα βουνά για να φύγεις από τη φωτορύπανση. Θα το πάρεις μαζί σου για να δεις λίγα πράγματα σε κάθε περίπτωση.

 

Δε με ενοχλεί καθόλου που έχουν go-to. To go-to είναι μια πολύ όμορφη εφεύρεση απλά τα 80 και τα 90 χιλιοστά είναι μικρά τηλεσκόπια. Ανετα θα μπορούσε να πωλείται ένα ΕΤΧ-80, για παράδειγμα, χωρίς Go-To για κάτω από 100 ευρώ σε απλή αλταζιμουθιακή βάση. Τότε μάλιστα! Αλλά στις τιμές που έχουν πιστεύω δεν αξίζει να το πάρει κανείς.*

 

 

 

*Εχω πάρει δύο από δαύτα και ξέρω! :frown: Βέβαια, το Nexstar4 που έχω είναι καλούτσικο αλλά και πάλι ακριβό (κάποτε 1000... τώρα 700+)

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστω,με βοηθησατε να ΄΄κλεισω΄΄ καπου.

 

Η μονη μου απορια που μου μενει ειναι τι εξοπλισμο για φωτογραφιες δεχεται(για αρχη,καλυτερο για μενα πιστευω πως θα ηταν κατι ευκολο)

 

Ευχαριστω και παλι!!! :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα παντα μπορεις να βαλεις . Αλλα επειδη εχει μεγαλο εστιακο λογο θα εχεις μικρο οπτικο πεδιο στη φωτογραφηση γαλαξιων και νεφελωματων .

Για πλανητες ειναι ιδανικος ο οπτικος του τυπος και η διαμετρος του αξιοπρεπης .Αλλ ακαι παλι δε θα χρειαστεις goto .

Το πιο ευκολο εινια μια webcamera αλλα θα χρειαστεις και laptop ή τουλαχιστον προσβαση σε κοντινο υπολογιστη .

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τον ανταπτορα θα τον εχει η webcamera δε θα χρειαστει να ψαξεις .

Τωρα για μοντελα υπαρχει η NexImage ( εγω αυτη εχω ) αλαλ υπαρχει και η Philips ToUcam . Επισης θα χρειαστεις κι ενα φιλτρο IR cut για να κοβει την υπερυθρη ακτινοβολιασ την οποια αθτες οι καμερες ειναι ευαισθητες αλλα δε χρειαζεσαι .(Τουλαχιστον σε πρωτη φαση :wink: )

ΚΑι οι δυο ειναι καλες καμερες .

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μηπως γνωριζεις ποσο περιπου κοστιζουν;

Επισης,ο φιλτρο IR cut βρισκεται σε φωτογραφεια;Και ποσο κοστιζει και αυτο;

Ευχαριστω πολυ,με γλιτωνεις απο πολλα χρηματα!!!!! :D :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η webcamera δεν έχει τον αντάπτορα από μόνη της αφού ούτως ή άλλως είναι συσκευασμέη ως webcamera για χρήση.. γραφείου. Ο αντάπτορας και το φίλτρο IR-cut πωλούνται είτε χωριστά, είτε μαζί ως κιτ από κάποια καταστήματα. Για τιμή υπολόγισε 150 (και ίσως παραπάνω) για το όλο πακέτο.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστω πολυ,με γλιτωνεις απο πολλα χρηματα!!!!! :D :D

 

Δεν εικανα κατι .Κι αν δεν ημουν εγω θα ηταν καποιος αλλος .

 

Δικο μου λαθος .Εννουσα ως κιτ .

Ξεχωριστα το φιλτρο κοστιζει περιπου 40Ε .

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης