Jump to content

Θήκη για 8' Schmidt-Cassegrain


nivam

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επιτέλους ύστερα από αρκετές αποτυχημένες και λάθος προσπάθειες μετατροπής βαλιτσών και σάκων ταξιδιού, απέκτησα μια σωστή και ασφαλή θήκη μεταφοράς του αγαπημένου μου 8ιντσου. Έγινε ειδική παραγγελία σε τεχνίτη ο οποίος την κατασκεύασε ακριβώς όπως την ήθελα. Τώρα πλέον τα ταξίδια με το αυτοκίνητο και η ασφαλής φύλαξη δεν είναι πρόβλημα… 8)

 

Αν και δεν είναι ιδιαίτερα ελαφριά κατασκευή, μαζί με το τηλεσκόπιο, είναι όσο πρέπει ελαφριά για να μεταφέρεται σε κοντινές αποστάσεις. Είναι επίσης πολύ στιβαρή , ο τεχνίτης με έβαλε να σταθώ πάνω της για να διαπιστώσω ότι αντέχει…

 

Φιλικά

Νίκος

IMG_6937.jpg.30f6e5f56cca8636b011742fa6d87c16.jpg

IMG_6936.jpg.9c0c65c98e9d72a00b6792a40ff9ab42.jpg

IMG_6935.thumb.jpg.b900e419022e04bf943a8999d9ccc857.jpg

8" Meade LX90 LNT

5" Celestron Nexstar SE

ZenithStar 66 F/5.9 SD Doublet Apo

9x63 Bresser Binos

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολυ καλη κατασκευη. =D> Μηπως μπορεις να μας πεις το κοστος κατασκευης και πληροφοριες για το υλικο?

Φιλικά

Δημήτρης Κ.

 

Σ.Ε.Α.Α (Συλλογος Eρασιτεχνικής Aστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εξωτερικά είναι από αλουμίνιο, εσωτερικά από κόντρα πλακέ και φυσικά αφρώδες. Η τιμή του… λίγο τσουχτερή αλλά το ευχαριστήθηκα….300ευρώ! :twisted:

8" Meade LX90 LNT

5" Celestron Nexstar SE

ZenithStar 66 F/5.9 SD Doublet Apo

9x63 Bresser Binos

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν βαριεσαι για την τιμη? Οτι δινεις παιρνεις, ειναι και lifetime επενδυση οποτε πιστευω οτι αξιζει σιγουρα τα λεφτα της.

Καλες μεταφορες και παρατηρησεις!

Φιλικά

Δημήτρης Κ.

 

Σ.Ε.Α.Α (Συλλογος Eρασιτεχνικής Aστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η δικη μου κατασκευη για τον (πρωην :cry: :cry: )LX-90.Το πανω τμημα,αποσπαται για την μεταφορα.

 

Αμα έχει μεράκι ο άνθρωπος...

Πολύ ωραία κατασκευή... Την εχω δει και πιο παλιά. Τωρα τι βάζεις εκεί;

 

Η τιμή της θήκης ειναι οντως λιγο ακριβή αλλά ειναι μια κατασκεύη που θα κρατήσει για πολύ καιρο. Πιστευω οτι μπορει να χρησιμοποιηθεί και σαν βαση μιας και ειναι πολύ σταθερή οταν τοποθετήται όρθια...

8" Meade LX90 LNT

5" Celestron Nexstar SE

ZenithStar 66 F/5.9 SD Doublet Apo

9x63 Bresser Binos

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπαααα........

Δεν αξιοποιειται.Στο επανω μερος βαζω το Dew shield και τα γυαλινα Ηλιακα φιλτρα των 10" & 8 ".Ο χωρος της σφηνας εχει γεμισει αξεσουαρ και ανταπτορακιαγια το LX200 και NEXSTAR 8i,και τα αλλα ως εχουν.

(Εχω το τηλεσκοπιο εξω,και τα περιφεριακα προστατευμενα :D :D :D .)

Παντως ειναι ολα στεγασμενα,οποτε ΟΚ.Οταν βρω καιρο θα φτιαξω ενα νεο ντουλαπι,ή θα μετασκευασω το παλιο.

Δεν ξερω ακομα :-k :-k :-k

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ξεχασα να αναφέρω οτι ο κατασκευαστής είναι ο κύριος Αρης Μπούκης, ένας πολύ ευγενικός κύριος και πολύ καλός μάστορας.

Περισσότερες πληροφορίες εδώ:

 

http://www.boukiscases.com/

 

Φιλικά

Νίκος

8" Meade LX90 LNT

5" Celestron Nexstar SE

ZenithStar 66 F/5.9 SD Doublet Apo

9x63 Bresser Binos

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βρε παιδιά ζηλεύω! Τι ωραία πράγματα είναι αυτά! :mrgreen:

nivam τι βάρος έχει ακριβώς;

 

Υ.Γ : Το χρώμα είναι άπαιχτο! Να υποθέσω πως μπορεί να γίνει και σε άλλα χρώματα ή κακώς υποθέτω; :?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βρε παιδιά ζηλεύω! Τι ωραία πράγματα είναι αυτά! :mrgreen:

nivam τι βάρος έχει ακριβώς;

 

Υ.Γ : Το χρώμα είναι άπαιχτο! Να υποθέσω πως μπορεί να γίνει και σε άλλα χρώματα ή κακώς υποθέτω; :?

 

Το βάρος της θήκης είναι περιπου 9-10 κιλα και μαζι με το τηλεσκόπιο ειμαστε περίπου 25 κιλά... Αρχίζω γυμναστήριο!

 

Το χρώμα έπρεπε να ταιριάζει με το τηλεσκόπιο φυσικά, που είναι μπλε. :D

 

Το αλουμίνιο είναι με ηλεκτροστατική βαφη. Ο κυριος Αρης χρησιμοποιεί κυριως μαυρο, ασπρο και μπλε αλλά μπορεί να παραγγείλεις οτι χρώμα θέλεις, απλά περιμένεις λιγες μέρες παραπάνω γιατι το κάνει ειδική παραγγελία.

 

 

Φιλικά

Νίκος

8" Meade LX90 LNT

5" Celestron Nexstar SE

ZenithStar 66 F/5.9 SD Doublet Apo

9x63 Bresser Binos

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ουφ! Είναι πολλά τα 10 κιλά παραπάνω για τη μέση μου :(

Να σε ρωτήσω κάτι, αλλά μη βαρέσεις για το αφελές τής ερώτησης γιατί από κατασκευές δεν σκραμπάζω γρυ! :mrgreen:

Γίνεται στο κάτω μέρος να μπουν ροδάκια για να τσουλάει ;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γίνεται στο κάτω μέρος να μπουν ροδάκια για να τσουλάει ;

 

Γινεται... μου το είχε προτείνει αρχικά αλλά εγω αρνήθηκα πιστευοντας οτι δεν χρειάζεται. Ισως χρειατεί να του κάνω μια επίσκεψη για την προσθήκη τους.

8" Meade LX90 LNT

5" Celestron Nexstar SE

ZenithStar 66 F/5.9 SD Doublet Apo

9x63 Bresser Binos

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νικο οσο μεγαλυτερες οι ροδες,τοσο μικροτερος ο κραδασμος,αλλα μεγαλωνει ο ογκος της κατασκευης.Γιατι δεν σκεπτεσαι(μην γελασεις) τα σπαστα φθηνα αλουμινενια καροτσακια τυπου "κουβαλημα κιβωτιων μπυρας".Ειναι μικρα,φθηνα,γερα,και εργαλεια γενικοτερα.Θα σου κανουν καλη δουλεια,και δεν θα ειναι μονιμως επανω.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νικο οσο μεγαλυτερες οι ροδες,τοσο μικροτερος ο κραδασμος,αλλα μεγαλωνει ο ογκος της κατασκευης.Γιατι δεν σκεπτεσαι(μην γελασεις) τα σπαστα φθηνα αλουμινενια καροτσακια τυπου "κουβαλημα κιβωτιων μπυρας".Ειναι μικρα,φθηνα,γερα,και εργαλεια γενικοτερα.Θα σου κανουν καλη δουλεια,και δεν θα ειναι μονιμως επανω.

 

Πολύ καλή ιδέα. Σ'ευχαριστώ!

8" Meade LX90 LNT

5" Celestron Nexstar SE

ZenithStar 66 F/5.9 SD Doublet Apo

9x63 Bresser Binos

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να σας παρουσιάσω και εγώ τη δική μου κατασκευή για τη μεταφορά του LX90.

Χρησιμοποιήθηκε μια βαλίτσα κατάλληλου μεγέθους, το κλασικό ρικοφον πάχους 7.5 cm, κομμένο καταλλήλως, 2 κομμάτια πολύ λεπτού –περί το 0.5cm– ξύλου (μελαμίνη ή κάτι αντίστοιχο) για αύξηση της σκληρότητας της βαλίτσας.

 

Κόστος

Βαλίτσα: €15 (από Carrefour) 75x45x30 cm. Εκτός από χερούλι στο επάνω μέρος, έχει και στο πλάι, ενώ έχει και ροδάκια. Ο χώρος είναι αρκετός όχι μόνο για το καθαυτού τηλεσκόπιο αλλά και για τα αξεσουάρ του.

Ρικοφον: €35 το τ.μ. πάχους 7.5cm. Εγώ χρειάστηκα κάτι παραπάνω από μισό τ.μ.

Μελαμίνες: ούτε €3 για 2 φύλλα πάχους 0.5cm

 

Xρόνος κατασκευής περί τις 3 ώρες.

 

Αρχικά τοποθέτησα τις μελαμίνες στην «πλάτη», στο επάνω μέρος και ένα μικρό κομμάτι στη βάση της βαλίτσας. Έπειτα έκοψα το ρικοφον με τέτοιο τρόπο ώστε να δημιουργείται καλούπι για το τηλεσκόπιο. Αυτή ήταν και η πιο χρονοβόρα διαδικασία. Τέλος, με τομές σε κατάλληλα σημεία δημιούργησα θήκες για το Autostar, τις βίδες του wedge, ενώ τώρα θα δημιουργήσω και «θήκες» για τα 2 φίλτρα OIII και UHC-S που απέκτησα.

Όπως βλέπετε και από τις φωτογραφίες, στους κενούς χώρους χωρούν μετασχηματιστής, καλώδια και οι (3 μέχρι στιγμής) προσοφθάλμιοι.

case.JPG.5973f0ff5ef5d166dda2fa4ded6a0d75.JPG

case_empty.JPG.abc321f7dc5b9c5c44a8d6522c2edcfe.JPG

case_full.JPG.21e4cff0a3f3d5700391dcc993c3e01e.JPG

Γιώργος Μπαλτόγλου

------------------------

8'' LX90 UHTC

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπραβο και σε εσένα Νίκο! Είναι πολύ ωραία κατασκευή

Την θηκη δεν την κατασκευασα εγώ οποτε δεν αξιζω το μπράβο!

Κατα την μεταφορά ειναι ελαφρία η βαλίτσα σου, σε βολευει;

Κατι τετοιο ειχα προσπαθήσει στο παρελθόν να φτιαξω αλλα είχα πρόβλημα με την προστασία των ανω και κάτω τοιχώματατων της βαλίτσας.

8" Meade LX90 LNT

5" Celestron Nexstar SE

ZenithStar 66 F/5.9 SD Doublet Apo

9x63 Bresser Binos

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Την θηκη δεν την κατασκευασα εγώ οποτε δεν αξιζω το μπράβο!

Κατα την μεταφορά ειναι ελαφρία η βαλίτσα σου, σε βολευει;

Κατι τετοιο ειχα προσπαθήσει στο παρελθόν να φτιαξω αλλα είχα πρόβλημα με την προστασία των ανω και κάτω τοιχώματατων της βαλίτσας.

 

Ναι, ναι διαβασα οτι δεν ειναι δική σου κατασκευή. Τα μπράβο στον τεχνίτη και σε εσένα μεγειά!

Τη βαλίτσα γιαυτόν ακριβώς τον λόγο την κατασκεύασα. Ειναι πολύ ελαφριά ενώ ειναι και αρκετά συμμαζεμένη. Τα δε χερούλια (πάνω και πλαι) είναι πολύ βολικά, ειδικά αν χρειαστεί να ανεβοκατέβεις σκάλες - πράγμα πολύ συχνό για εμένα..

Αν και σαφώς δε μπορεί να συγκριθεί με αυτό που έχεις από αποψη σκληρότητας τοιχωμάτων, οι πλαϊνές επενδύσεις της βαλίτσας σε συνδυασμό με τις ξύλινες προσθήκες στα πάνω κάτω τοιχώματα την κάνουν αρκετά σκληρη.

Γιώργος Μπαλτόγλου

------------------------

8'' LX90 UHTC

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραίες κατασκευές, είτε προσωπικά χειροποίητες, είτε κατά παραγγελία, να τις χαίρεστε!

 

Ως κατασκευαστής προς κατασκευαστή, πολλά μπράβο και καλοκουβάλητη.

 

 

Να 'στε καλά! Πιστεύω ότι η μεταφορά του τηλεσκοπίου είναι απο τα σημαντικότερα πράγματα. Οχι αποκλειστικά και μόνο για λόγους ασφαλείας.

Μια πρακτική βαλίτσα μεταφοράς κάνει το τηλεσκόπιο "grab and go"... Και όπως λένε όλοι, δεν υπαρχει καλύτερο τηλεσκόπιο από αυτό που το χρησιμοποιείς συνέχεια!

Γιώργος Μπαλτόγλου

------------------------

8'' LX90 UHTC

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης